Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-05

Rozliczenia VAT

Zaliczka w eksporcie

Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza granicę Polski. Inaczej jest jednak w przypadku pobrania zaliczki w wysokości co najmniej połowy ceny.

Jerzy Dudziński
Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 tej ustawy. W związku z tym, aby daną czynność można było uznać za eksport towarów, powinny zostać spełnione łącznie trzy przesłanki:
• wywóz towaru musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny,
• wywóz towaru musi nastąpić poza polski obszar celny (zgodnie z art. 3 § 1 pkt 13 kodeksu celnego polskim obszarem celnym jest terytorium RP, a także polskie wody terytorialne oraz wolne obszary celne, składy wolnocłowe i składy celne utworzone na terytorium Polski),
• wywóz towaru musi nastąpić w wykonywaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT (sprzedaż towarów i świadczenie usług oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą).
Natomiast przez eksport usług ustawodawca rozumie usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.
Moment powstania obowiązku podatkowego
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00