Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-21

Zatrudnienie członka zarządu w spółce kapitałowej

Zatrudnienie członka zarządu w

spółce kapitałowej

Maciej Bielecki

aplikant radcowski, prawnik z kancelarii Klegal

W opracowaniu niniejszym prezentuję niektóre zagadnienia związane z

zatrudnieniem członka zarządu (będącego obywatelem polskim) w spółce akcyjnej i w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w tak zwanych spółkach kapitałowych. Na potrzeby opracowania pojęcie „zatrudnienie” rozpatrywane jest w znaczeniu szerokim, tzn. nie tylko jako zatrudnienie w ramach stosunku pracy, ale także jako zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej czy też sprawowanie funkcji jedynie w ramach stosunku organizacyjnego.

W

doktrynie wyrażane są poglądy, zgodnie z którymi zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej w tej spółce może zostać oparte na: (a) umowie o pracę, (b) kontrakcie menedżerskim, (c) umowie zlecenia i umowach do zlecenia podobnych, (d) umowie o dzieło, (e) umowach mieszanych, (f) stosunku organizacyjnym czy wreszcie na (g) kilku umowach jednocześnie, np. umowie o pracę i umowie zlecenia. W opracowaniu zaprezentowanych zostało sześć najpopularniejszych w praktyce „wariantów” zatrudnienia członka zarządu w spółce kapitałowej. Każdy z prezentowanych wariantów jest opisany przede wszystkim pod względem: (a) dopuszczalności jego zastosowania, (b) elementów korzystnych i niekorzystnych z punktu widzenia członka zarządu, (c) zasad odpowiedzialności członka zarządu wobec spółki i osób trzecich oraz (d) elementów korzystnych i niekorzystnych z punktu widzenia spółki zatrudniającej. Należy zaznaczyć, że prezentowane warianty zatrudnienia nie stanowią zamkniętego katalogu i możliwe jest tworzenie innych konstrukcji (w szczególności różnych konstrukcji mieszanych) w celu ułożenia stosunków między spółką kapitałową a członkiem jej zarządu. Do najczęściej występujących w praktyce wariantów zatrudnienia członków zarządu należą:

l

Wariant „I” – ułożenie stosunków między spółką kapitałową a członkiem jej zarządu wyłącznie na podstawie stosunku organizacyjnego (tj. w
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00