Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.847.2023.2.MZ

Możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz określenie stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

·nieprawidłowe w części dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0,

·prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz określenia stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W chwili obecnej jest Pan osobą mającą od kilku lat stałe miejsce zamieszkania na terytorium X (...). W chwili obecnej wykonuje Pan poniżej wyspecyfikowane usługi dla spółki utworzonej według prawa obowiązującego na terytorium X na podstawie umowy, która według prawa X jest określana jako umowa o pracę (labour contract).

Rzeczona spółka, na rzecz której świadczy Pan usługi nabywa inne spółki i przedsiębiorstwa zajmujące się handlem - sprzedażą produktów na platformie …, takich jak: ..... Następnie ta spółka z siedzibą w X po restrukturyzacji, sprzedaje te spółki, jako spółki ze swojej grupy.

Przed sprzedażą tych spółek, spółka utworzona w X wspiera nabyte spółki w przygotowaniu produktów do sprzedaży na platformie …, korzystając między innymi z usług świadczonych przez Pana. Zatem, przygotowuje Pan instrukcje obsługi dla sprzedawanych produktów, projektuje opakowania dla tych produktów ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń i informacji umieszczanych na tych opakowaniach, a także projektuje etykiety ze szczególnym uwzględnieniem ich treści na opakowania i na te produkty. Należy stwierdzić, że w znacznej mierze tworzy Pan instrukcje obsługi.

W pierwszej kolejności otrzymuje Pan raporty z testów danego produktu sporządzonych przez jedno z certyfikowanych laboratoriów. W oparciu o te testy dobiera Pan listę norm bezpieczeństwa, jakie obowiązują na danym rynku docelowym dla danego rodzaju produktów. Te normy bezpieczeństwa mają swoje oparcie w regulacjach obowiązujących na danym obszarze dla danego rodzaju produktów. Przykładowo w Unii Europejskiej wymagania dotyczące zasad ogólnych i wymagań szczegółowych dotyczące projektowania i redagowania wszelkich typów instrukcji użytkowania oraz podstawowe zasady zarządzania dokumentacją techniczną i zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom produktów, zostały określone w normie IEC/IEEE 82079-1:2019 Preparation of Information for use (instructions for use) of products - Part 1: Principles and generał reguirements, która została wydana wspólnie przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), IEC i Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) (współpracujące w ramach wspólnej grupy roboczej JWG 16 Preparation of instructions for use, utworzonej w 2015 r.), która to norma jest częścią europejskiego porządku prawnego. Tworzy Pan w instrukcji obsługi zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, które muszą być zgodne z tymi normami, zarówno co do treści, jak rozmiaru czcionki, czy tłumaczeń na inne główne języki, jak: francuski, hiszpański, czy niemiecki.

Tworzy Pan również opis samego produktu, opisując takie cechy jak: lista części, montaż, opis funkcji, zalecenia co do bezpiecznego i optymalnego korzystania z produktu. Bada Pan dany produkt w tym zakresie, opisuje problemy przy jego użytkowaniu i sposób ich rozwiązania. Ten opis musi być zgody z polityką firmy zleceniodawcy w zakresie czcionki, loga, układu, etc. Pisze Pan tekst instrukcji po angielsku, który jest następnie sprawdzany przez inżyniera biegle znającego język angielski. Następnie tłumaczy Pan za pomocą narzędzi dostępnych w Internecie angielski tekst instrukcji na siedem innych języków, które to tłumaczenia są następnie sprawdzane przez osoby, dla których język tłumaczenia jest językiem ojczystym tzw. native speakerów. Tworząc projekty opakowań dla danych produktów, działa Pan również w oparciu o laboratoryjne testy dostarczone przez zleceniodawcę, a następnie wyszukuje normy opakowań dla danego produktu, obowiązujące na rynku docelowym. W normach tych jest zawarty szablon opakowania na dany produkt. Dotyczy to zarówno kształtu opakowania ale przede wszystkim opisu na opakowaniach, przykładowo: między innymi na rynku francuskim wymagane jest zawarcie informacji na temat recyklingu. Często tworzy Pan design dla opakowania. W ten sam sposób tworzy Pan opis etykiety na produkty. Również w oparciu o laboratoryjne testy, które otrzymuje od zleceniodawcy wyszukuje normy, w zakresie wymagań, co do informacji zawartych na etykiecie w tym zakresie bezpieczeństwa i opisu produktu. Czasami tworzy Pan design na etykietę. Zarówno treść etykiety i opakowań jest przez Pana sporządzana po angielsku i tłumaczona za pomocą narzędzi dostępnych w Internecie na siedem języków, które to teksty są sprawdzane przez native speakerów.

Zamierza Pan w marcu 2024 r. przenieść swój ośrodek interesów życiowych do Polski, przeprowadzając się do kraju. Następnie zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył wyżej opisane usługi. Te usługi będą świadczone na rzecz różnych producentów i sprzedawców opisanych wyżej produktów konsumenckich. Należy zauważyć, że jednym z Pana klientów będzie spółka z siedzibą w Y, utworzona według prawa niemieckiego. Zatem będzie Pan świadczył te usługi dla tej spółki. Będzie to spółka powiązana kapitałowo ze spółką z siedzibą w X na rzecz, której obecnie świadczy Pan swoje usługi na podstawie umowy, która według prawa X jest określana jako umowa o pracę. Oczywiście będzie Pan z czasem poszerzał swoją listę klientów, jednak opisana wyżej spółka w Y będzie z początku Pana głównym klientem, choć nie jedynym.

Dodać należy, że spółka z siedzibą w Y istnieje w chwili obecnej, działa na rynku europejskim od dłuższego czasu i rozmiar tej działalności nie jest mały, a na pewno nie będzie utworzona w celu zawierania umów z Panem, będzie to dla tej spółki bardzo niewielki, wręcz pomijalny wycinek obrotów.

Należy podkreślić, że przyczyny dla jakich nie będzie Pan świadczył usług dla spółki w X, na rzecz której świadczy swoje usługi obecnie mieszkając w X, ale będzie świadczył dla powiązanej z nią spółki w Y, będą wiązały się z ułatwieniami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej pomiędzy podmiotami działającymi na terenie Unii Europejskiej z jednej strony oraz trudnościami związanymi z relacjami z podmiotem spoza Unii Europejskiej. Przede wszystkim nie chce Pan stawiać czoła trudnościom i utrudnieniom związanym z relacjami handlowymi z podmiotem mającym siedzibę na terenie terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jakim jest X.

Przykładowo przy bardzo niskim ustawowym progu obrotów z podmiotem mającym siedzibę na terenie terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, którego osiągnięcie obliguje krajowego podatnika do sporządzania dokumentacji cen transferowych, istniałoby ryzyko, że Pan taką dokumentację musiałby sporządzać, co przy stosunkowo niewielkim rozmiarze Pana działalności stanowiłoby znaczne obciążenie (należy określić Pana jako wolnego strzelca). Oczywiście zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie będzie Pan na stałe zatrudniał tłumaczy. Będzie natomiast zlecał sprawdzanie, czy tłumaczenie sporządzonych przez Pana tekstów w języku angielskim na inne języki, jest poprawne różnym native speakerom.

Po powrocie do Polski złoży Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie określonym w przepisie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przewiduje, Pan że opisane wyżej usługi będą jedynymi jakie będzie Pan świadczył, jednakże nie wyklucza Pan świadczenia innych usług. Będzie wtedy prowadził Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Będzie prowadził Pan swoją działalność w Q. lub jej bliskich okolicach. Rozpoczynając działalność na terenie kraju nie będzie Pan dokonywał żadnych transakcji z wyżej opisaną spółka w X, dla której świadczy swoje usługi obecnie.

Będzie Pan polskim rezydentem podatkowym. Od razu po powrocie do kraju będzie Pan mieszkał u swoich rodziców, którzy zamieszkują w Q. Dlatego organem podatkowym właściwym ze względu na przedmiot działalności, będący przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, będzie tylko i wyłącznie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Q.

Należy dodać, że interpretacja indywidualna będzie dotyczyć tylko i wyłącznie Pana praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego. Nie będzie ona dotyczy w ogóle praw i obowiązków spółki z siedzibą w X, z którą jest Pan związany obecnie umową i nie będzie związany, w chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. Nie będzie ona dotyczyć również praw i obowiązków spółki z siedzibą w Y, dla której będzie świadczył Pan usługi. Zatem pomimo zawarcia w opisie zdarzenia przyszłego innych zdarzeń i transakcji z udziałem osób prawnych mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, interpretacja będzie dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy osoby fizycznej, tj. Pana, nie ma zatem zastosowania przepis art. 14b § 3a Ordynacji podatkowej, a to ze względu na zaistnienie wyjątku od normy zawartej w tym przepisie, określonego w przepisie art. 14b § 3b pkt 1 Ordynacji podatkowej. Z tego względu rubryka H wniosku pozostaje niewypełniona.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2024 r. będzie Pan posiadał nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Nie będzie Pan świadczył innych usług niż te, które zostały opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Innymi słowy na pełen zakres usług świadczonych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będą składać się tylko usługi opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan oferował również usługi dla klientów z Polski. Choć w tym momencie, tj. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, nie ma żadnego potwierdzonego klienta w Polsce na tego typu usługi, to jest Pan pewny, że takie usługi będą świadczone dla klientów w Polsce. Będzie Pan oferował świadczenie usług dla innych podmiotów, niż opisana we wniosku spółka w Y. Przy czym na ten moment, tj. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ma Pan klienta z siedzibą w Holandii.

Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania żadne wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dodać należy, że jest Pan stanu wolnego. Nie uzyskał Pan przychodów w roku poprzedzającym rok podatkowy 2023, ani też w 2023 r. limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Innymi słowy nie uzyskał Pan przychodów w tych latach przekraczających kwotę 2 000 000 euro. sumując przychody ze wszystkich źródeł przychodów.

Przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił Pan do Urzędu Statystycznego … z wnioskiem o dokonanie klasyfikacji usług opisanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jakie zamierza świadczyć. Taką informację otrzymał Pan już po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 20 listopada 2023 r. Wedle udzielonej przez Urząd Statystyczny … informacji, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.), opisane usługi polegające na projektowaniu opakowań dla produktów ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń i informacji umieszczanych na tych opakowaniach, a także etykiet ze szczególnym uwzględnieniem ich treści na opakowania i na te produkty (również w języku obcym), mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0 - Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania. Natomiast przygotowanie projektu etykiet do druku, mieści się w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 - Usługi związane z przygotowaniem do druku.

Nie uzyska Pan dochodów z innych źródeł w 2024 r. W 2023 r. uzyskiwał Pan przychody tylko z pracy na rzecz spółki w X, mieszkając w tym mieście. Usługi będą świadczone z terytorium Polski. Stosunek pracy ze spółką z siedzibą w X zakończy się z końcem lutego 2024 r. Czynności składające się na opisane usługi będą wykonywane w miejscu i czasie wybranym przez Pana, z zastrzeżeniem konieczności wykonania tych usług i przedstawienia ich rezultatów w umówionych terminach. Czynności te nie będą wykonywane pod kierownictwem spółki w Y. Ponosi Pan ryzyko związane z ww. działalnością. Czynności wykonywane przez Pana w 2024 r. na rzecz spółki w Y w ramach działalności gospodarczej będą odpowiadały czynnościom, jakie wykonywał Pan w ramach umowy o pracę na rzecz byłego pracodawcy (spółki w X).

Pana działalność nie będzie mieścić się w definicji wolnego zawodu. Działalność nie będzie odpowiadała czynnościom żadnego z zawodów wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z otrzymaną klasyfikacją statystyczną dokonaną przez Urząd Statystyczny …, opisane we wniosku o wydanie interpretacji usługi polegające na projektowaniu opakowań dla produktów ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń i informacji umieszczanych na tych opakowaniach, a także etykiet ze szczególnym uwzględnieniem ich treści na opakowania i na te produkty (również w języku obcym), mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0 - Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania. Natomiast przygotowanie projektu etykiet do druku, mieści się w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 - Usługi związane z przygotowaniem do druku.

Zatem świadczone przez Pana usługi będą związane z usługami w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).

Rozpocznie Pan wykonywanie usług opisanych we wniosku dopiero w marcu 2024 r. i wtedy dopiero osiągnie przychody, które mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytania

1.Czy w przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i prowadzenia przez Pana ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności, w stosunku do usług określonych w opisie zdarzenia przyszłego, będzie mógł Pan stosować stawkę podatkową 8,5%?

2.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, fakt świadczenia usług opisanych w zdarzeniu przyszłym na rzecz spółki z siedzibą w X, na podstawie umowy o pracę według przepisów obowiązujących w X, w 2023 r. i w roku poprzednim, spowoduje utratę przez Pana prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2024 r., jeśli w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej, będzie Pan świadczył te usługi na rzecz powiązanej kapitałowo spółki z siedzibą w Y?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Usługa jaka będzie świadczona przez Pana w ramach prowadzonej w przyszłości (w tym roku) działalności gospodarczej ma charakter muliti komplementarny. Zawiera ona w sobie tak wiele elementów przynależnych różnym rodzajom usług, że może ona być przypisana tylko i wyłącznie do grupy usług określonych w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwanej dalej: „ustawą”.

W przepisie tym ustalono uniwersalną stawkę dla przychodów z działalności usługowej, które nie dadzą się przypisać do innych rodzajów przychodów opodatkowanych mniejszymi lub wyższymi stawkami. Bez wątpienia specyficzny charakter usług, jakie będą świadczone przez Pana, nie pozwala ich przypisać do innych rodzajów przychodów opisanych w art. 12 ustawy.

Z pewnością nie da się Pana przychodów określać jako przychodów osiąganych z wykonywania wolnych zawodów opodatkowanych stawką 17%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Wśród wolnych zawodów wymienionych w definicji tego pojęcia zawartej w przepisie art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy są wymienieni tłumacze. Jednakże usługa opisana w zdarzeniu przyszłym nie polega na tłumaczeniu przekazanego przez zleceniodawcę tekstu. Wprost przeciwnie jest Pan twórcą i autorem tych treści. Tłumaczy Pan tekst swojego autorstwa na inne języki przy pomocy internetowych narzędzi jak ..., jednak nie jest to tekst oddany do tłumaczenia, ale tekst sporządzony przez Pana w innym języku. Nie można jako tłumaczenie określać sporządzenia przez kancelarię prawną opinii dla klienta sporządzonej w innym języku niż polski, nawet jeśli pierwowzór opinii był sporządzony po polsku a następnie został on oddany do tłumaczenia, to nadal jest usługa prawnicza, a nie usługa tłumaczenia. Usługę tłumaczenia będzie świadczyć biuro, któremu oddano tekst opinii do tłumaczenia. W opisanym zdarzeniu przyszłym tworzy Pan tekst po angielsku i tłumaczy go na inne języki, a profesjonalni tłumacze native speakerzy ten tekst Pana autorstwa tylko sprawdzają.

Z tym samych względów nie można uznać przychodów, jakie będą osiągane przez Pana jako przychodów z tłumaczeń pisemnych i ustnych, osiąganych poza wolnymi zawodami, opodatkowanych stawką 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 punkt 2 lit. r) ww. ustawy.

Z pewnością nie można uznać przychodów, jakie będą osiągane przez Pana jako przychody z analiz technicznych, opodatkowanych stawką 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. b) ww. ustawy.

Wprost przeciwnie będzie Pan korzystał z analiz technicznych zewnętrznych usługodawców - certyfikowanych laboratoriów, a Pana rola się sprowadza do sporządzenia tekstu instrukcji obsługi, kształtu opakowania i tekstów na nim oraz na etykiecie, które częściowo powinny być zgodne z normami technicznymi, co często sprowadza się do przepisania odpowiedniego fragmentu normy, skoro opis powinien być zgodny zarówno co do treści, jak rozmiaru czcionki, czy tłumaczeń na inne główne języki jak francuski, hiszpański, czy niemiecki.

Oczywiście w razie rozpoczęcia świadczenia innych usług obok opisanych w zdarzeniu przyszłym warunkiem stosowania stawek przypisanych do poszczególnych rodzajów przychodu jest prowadzenie ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Jednak zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego będzie Pan taką ewidencję prowadził.

Ad. 2.

W przepisie art. art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.; dalej jako: „ustawa”), wskazano jedno z wyłączeń opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

a)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

b)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W przepisie tym przewidziano utratę przez podatnika prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dla przedsiębiorcy, który świadczy w ramach swojej działalności usługi na rzecz podmiotu, dla którego świadczył te usługi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Ta utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma charakter czasowy. Dotyczy on roku, w którym świadczenie takich usług miało miejsce oraz w roku następnym.

Powyższy przepis nie będzie miał zastosowania w opisanym zdarzeniu przyszłym. Ustawodawca przewidział dwa elementy składające się na przesłankę stosowania tego przepisu, z których żaden nie wystąpił.

Podatnik aby utracić prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi w odpowiednim okresie:

-uzyskać przychód od podmiotu, z którym łączy go lub łączył (w roku podatkowym lub w poprzedzającym roku podatkowym) „stosunek pracy lub spółdzielczy stosunek pracy”,

-z tytułu wykonywania czynności odpowiadających czynnościom, jakie podatnik lub wspólnik wykonywał w ramach stosunku pracy i spółdzielczego stosunku pracy.

Przedmiotowy przepis jako wyjątek należy interpretować zawężająco, a rozszerzająca wykładnia nie jest dopuszczalna.

Nie będzie Pan świadczył usług na rzecz podmiotu, z którym łączył Pana stosunek pracy. Po pierwsze, ustawodawca używając zwrotu stosunek pracy, wyraźnie zdefiniował go poprzez odwołanie do polskiej instytucji stosunku pracy ocenianej według polskich przepisów prawa pracy. Nie można go zrównywać ze stosunkami okołopracowniczymi ocenianymi według prawa obowiązującego na innych kontynentach, tworzonego w zupełnie innej kulturze prawnej niż prawo polskie (...).

Z uzasadnienia przepisu wynika, że jego celem była promocja stosunku pracy w Polsce i przeciwdziałanie tzw. wypychania pracownika na samozatrudnienie, którego to ryzyka wystąpienia negatywnego zjawiska bez wątpienia nie ma w opisanym zdarzeniu przyszłym. Polski ustawodawca z pewnością nie chroni relacji w X.

Po drugie, choć będzie Pan wykonywał podobne usługi, które wykonywał na rzecz spółki z X to będzie je wykonywał na rzecz innej spółki z siedzibą na innym kontynencie w Europie - w Y. Nie ma tu znaczenia powiązanie między tymi spółkami. To są nadal różne spółki - różne podmioty, a przedmiotowy przepis wyraźnie przewiduje tożsamość pracodawcy i odbiorcy usług.

Nie ma tu również ryzyka działania w celu obejścia prawa podatkowego. Obydwie spółki są dużymi spółkami działającymi na rynku globalnym, a wartość usług podatnika dla każdej z nich byłaby całkowicie pomijalna w ich bilansie. Działają one od dawna i nie są tworzone dla podatnika specjalnie. Wreszcie należy promować odchodzenie od relacji z podmiotami z krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Wreszcie dla mikroprzedsiębiorcy prowadzenie interesów ze spółką z X byłoby znacznie trudniejsze niż świadczenie usług dla podmiotu z Unii Europejskiej zwłaszcza tak blisko położonego, że może Pan tego samego dnia odwiedzić siedzibę swojego kontrahenta i wrócić (z Q do Y podroż trwa krócej, niż z Q do wielu miast w Polsce jak ...).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

·nieprawidłowe w części dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0,

·prawidłowe w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W tym miejscu należy odnieść się również do art. 4 ust. 1 pkt 11 i pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w myśl którego:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

· wolny zawód – pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu;

· pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c);

·8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a);

Ponadto wskazać należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy:

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej „ewidencją”, z zastrzeżeniem ust. 3.

W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeśli podatnik prowadzi działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt ustala się według stawki właściwej dla każdego z rodzajów prowadzonej działalności, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie wysokości przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu usług stwierdzić należy, że z wyjaśnień do PKWiU z 2015 r., wydanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że: „klasa 74.10- usługi w zakresie specjalistycznego projektowania, kategoria 74.10.19.0 - usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania, zawiera następującą charakterystykę:

Grupowanie to obejmuje:

-usługi projektowania wzornictwa rozmaitych wyrobów poprzez harmonizację względów estetycznych z wymogami technicznymi i pozostałymi wymogami, takie jak:

·projektowanie mebli,

·projektowanie odzieży, obuwia i biżuterii,

·projektowanie estetyczne rozmaitych pozostałych wyrobów konsumenckich,

̶usługi projektowania opakowań,

̶produkcję modeli trójwymiarowych,

̶usługi projektowania graficznego, w tym reklam, ilustracji, plakatów.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU, przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że w ramach działalności gospodarczej będzie Pan świadczył usługi sklasyfikowane wg PKWiU 74.10.19.0 „Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania”. Natomiast przygotowanie projektu etykiet do druku, mieści się w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 „Usługi związane z przygotowaniem do druku.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że dla przychodów uzyskiwanych przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0 – stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, natomiast dla przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu czynności opisanych we wniosku, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 18.13.10.0 stawka ryczałtu wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, Pana stanowisko w odniesieniu do pytania Nr 1 jestnieprawidłowe w części dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.10.19.0. Natomiast prawidłowe jest Pana stanowisko w części dotyczącej określenia stawki ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 18.13.10.0.

W odniesieniu natomiast do pytania Nr 2 wskazuję, że:

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jest Pan osobą mającą od kilku lat stałe miejsce zamieszkania na terytorium X. Obecnie wykonuje Pan poniżej wyspecyfikowane usługi dla Spółki utworzonej według prawa obowiązującego na terytorium X na podstawie umowy, która według prawa X jest określana jako umowa o pracę (labour contract). Zamierza Pan w marcu 2024 r. przenieść swój ośrodek interesów życiowych do Polski, przeprowadzając się do kraju. Następnie zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył wyżej opisane usługi. Jednym z Pana klientów będzie spółka z siedzibą w Y, utworzona według prawa niemieckiego. Zatem będzie Pan świadczył te usługi dla tej spółki. Będzie to spółka powiązana kapitałowo ze spółką z siedzibą w X na rzecz, której obecnie świadczy Pan swoje usługi na podstawie umowy, która według prawa X jest określana jako umowa o pracę. Z czasem będzie Pan poszerzał swoją listę klientów, jednak opisana wyżej spółka w Y będzie z początku Pana głównym klientem, choć nie jedynym. Spółka z siedzibą w Y istnieje w chwili obecnej, działa na rynku europejskim od dłuższego czasu i rozmiar tej działalności nie jest mały, a na pewno nie będzie utworzona w celu zawierania umów z Panem, będzie to dla tej spółki bardzo niewielki, wręcz pomijalny wycinek obrotów. Przyczyny dla jakich nie będzie Pan świadczył usług dla spółki w X, na rzecz której świadczy swoje usługi obecnie mieszkając w X, ale będzie świadczył dla powiązanej z nią spółki w Y, będą wiązały się z ułatwieniami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej pomiędzy podmiotami działającymi na terenie Unii Europejskiej z jednej strony oraz trudnościami związanymi z relacjami z podmiotem spoza Unii Europejskiej. Przede wszystkim nie chce Pan stawiać czoła trudnościom i utrudnieniom związanym z relacjami handlowymi z podmiotem mającym siedzibę na terenie terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jakim jest X. Przykładowo przy bardzo niskim ustawowym progu obrotów z podmiotem mającym siedzibę na terenie terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, którego osiągnięcie obliguje krajowego podatnika do sporządzania dokumentacji cen transferowych, istniałoby ryzyko, że Pan taką dokumentację musiałby sporządzać, co przy stosunkowo niewielkim rozmiarze Pana działalności stanowiłoby znaczne obciążenie. Oczywiście zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rozpoczynając działalność na terenie kraju nie będzie Pan dokonywał żadnych transakcji z wyżej opisaną spółka w X, dla której świadczy swoje usługi obecnie. Stosunek pracy ze spółką z siedzibą w X zakończy się z końcem lutego 2024 r. Czynności składające się na opisane usługi będą wykonywane w miejscu i czasie wybranym przez Pana, z zastrzeżeniem konieczności wykonania tych usług i przedstawienia ich rezultatów w umówionych terminach. Czynności te nie będą wykonywane pod kierownictwem spółki w Y. Ponosi Pan ryzyko związane z ww. działalnością. Czynności wykonywane przez Pana w 2024 r. na rzecz spółki w Y w ramach działalności gospodarczej będą odpowiadały czynnościom, jakie wykonywał Pan w ramach umowy o pracę na rzecz byłego pracodawcy (spółki w X).

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że jeżeli w istocie, jak Pan wskazał, będzie Pan świadczył usługi w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej dla spółki w Y, która to spółka jest jedynie powiązana kapitałowo ze spółką z siedzibą w X na rzecz, której obecnie świadczy Pan swoje usługi na podstawie umowy o pracę, to w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania negatywne przesłanki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jak wynika z wniosku stosunek pracy ze spółką z siedzibą w X zakończy się z końcem lutego 2024 r. Rozpoczynając działalność gospodarczą w Polsce nie będzie Pan dokonywał żadnych transakcji z wyżej opisaną spółką w X, dla której świadczy Pan swoje usługi w oparciu o umowę o pracę. Będzie Pan świadczył swoje usługi już na rzecz innej spółki, która ma siedzibę w Y.

W związku z powyższym, będzie Pan mógł opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile nie wystąpią pozostałe negatywne przesłanki określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z uwagi na powyższe, Pana stanowisko w części dotyczącej pytania Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego,który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00