Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.723.2023.2.AN

Czy prawidłowo uznano, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie ustalania, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prawidłowo uznano, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 29 stycznia 2024 r. (data wpływu do Organu 30 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółdzielnia Mieszkaniowa funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 438), ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 648) oraz statutu, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i korzysta z uproszczonej formy wpłacania miesięcznych zaliczek, zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zbyła w drodze przetargu budynek (…) wraz z gruntem, do którego przysługiwało jej prawo użytkowania wieczystego. Budynek (…) stanowił własność Spółdzielni. Prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowiony jest budynek Spółdzielnia nabyła na podstawie umowy z Gminą. Ww. nieruchomość została wprowadzona do ksiąg rachunkowych i po aktualizacji wyceny (…) wartość początkowa w przypadku budynku wynosi (…). W przypadku prawa użytkowania wieczystego gruntu wartość początkowa została ustalona na podstawie pierwszej opłaty rocznej i wynosi (…). Spółdzielnia nie ponosiła nakładów na modernizację budynku. Nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej budynku służącego działalności społeczno-kulturalnej oraz od wartości prawa użytkowania wieczystego gruntu, zgodnie z art. 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast, na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dokonywała odpisy umorzeniowe od wartości początkowej budynku oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu i odnosiła je w ciężar funduszu zasobowego. W momencie sprzedaży umorzenie budynku wynosiło (…), a umorzenie prawa wieczystego gruntu (…). Pozostała nieumorzona część nieruchomości w przypadku budynku to kwota (…), a prawa użytkowania wieczystego gruntu (…). W związku z tym, że Spółdzielnia nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu to tym samym nie miała możliwości naliczania tych odpisów w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Wartość poniesionych wydatków na budowę budynku i wartość związana z nabyciem prawa użytkowania wieczystego nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów ani w momencie przyjęcia nieruchomości do użytkowania, ani poprzez odpisy amortyzacyjne. Spółdzielnia sprzedała budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu za cenę (…). Koszty uzyskania przychodu zostaną wyliczone w ten sposób, że wartość początkową budynku i wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu zsumuje się: (…). W związku z tym, dochód ze zbycia nieruchomości będzie obliczony w następujący sposób: przychód w kwocie (…) zostanie pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w kwocie (…) zł. Zatem, dochód wyniesie (…).

Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 29 stycznia 2024 r., wskazaliście Państwo m.in., że budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu został sprzedany w dniu 3 kwietnia 2023 r.

Pytanie

Czy w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych prawidłowo uznano, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu? (część zadanego we wniosku pytania)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółdzielni Mieszkaniowej, prawidłowo uznano, że do kosztu uzyskania przychodu można zaliczyć wartość początkową prawa wieczystego użytkowania gruntu. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się do kosztów uzyskania przychodów i stanowi, że wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, aż do momentu, w którym środek trwały nie zostanie odpłatnie zbyty. Do momentu zbycia składnika majątku kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne. W momencie jego odpłatnego zbycia do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki na jego nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych. W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne do momentu sprzedaży środka trwałego, a po jego zbyciu jest niezamortyzowana jego część. Jednakże pewne kategorie środków trwałych nie podlegają amortyzacji - art. 16c ustawy, i do takiej kategorii należy prawo użytkowania wieczystego gruntu. Spółdzielnia nie miała możliwości zaliczenia wydatków na nabycie prawa użytkowania wieczystego w jakiejkolwiek formie. Spółdzielnia dokonywała tylko odpisy umorzeniowe od wartości omawianych środków trwałych i odnosiła je w ciężar funduszu zasobowego. Wartość wieczystego użytkowania gruntu ustalona została w wysokości pierwszej opłaty rocznej. Od tej wartości nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Zdaniem Wnioskodawcy, do celów obliczenia podatku należnego za koszt podatkowy można uznać wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedmiot Państwa wątpliwości objętych przedmiotem wniosku jest związany m.in. z prawidłowym ustaleniem kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Podstawę ustalenia kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowią przepisy art. 15 ust. 1 i art. 16c ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”).

Stosownie do art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a updop,

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

1) wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Na podstawie art. 16a ust. 1 updop,

amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jednocześnie ustawodawca wskazał, że zgodnie z art. 16c pkt 1 updop,

amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Mając na uwadze powyższe, dla celów podatkowych prawo użytkowania wieczystego gruntu nie jest amortyzowane. Zatem, w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym posadowiony jest budynek klubu osiedlowego, Spółdzielnia może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu odpowiadające jego wartości początkowej.

Reasumując, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w myśl którego, do kosztów uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania gruntu, można zaliczyć wartość początkową tego prawa.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy zatem uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Nadmieniamy, że w zakresie części zadanego we wniosku pytania dotyczącego prawidłowości ustalenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości, w części dotyczącej budynku (…), zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

- Należy zaznaczyć, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie ma możliwości potwierdzenia prawidłowości wyliczeń przedstawionych w analizowanym wniosku z uwagi na fakt, że przepis art. 14b Ordynacji podatkowej, nakłada na Organ podatkowy obowiązek udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z uwagi na powyższe, urzędowej interpretacji nie podlegają zasady rachunkowego wyliczenia opisanych we odpisów umorzeniowych oraz kwot dochodu ze sprzedaży nieruchomości, gdyż wykraczałoby to poza zakres interpretacji przepisów prawa podatkowego.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00