Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.821.2023.3.KP

Działalność wykonywana osobiście.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe w zakresie pytania nr 1

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 22 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 22 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.) oraz z 31 stycznia 2024 r. (wpływ 31 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W ramach pracy dodatkowej wykonuje Pani umowy o dzieło, których przedmiotem jest tworzenie tekstów marketingowych i artykułów na portale internetowe. Umowy realizuje Pani poprzez portal (…), który jest pośrednikiem pomiędzy Panią a zamawiającym dzieło. Podpisuje Pani z portalem (…) umowy o dzieło, w których jest on płatnikiem podatku.

W maju 2023 r. rozliczyła Pani umowę dla jednego klienta w ramach działalności nierejestrowanej. Spełnia Pani warunki, o których mowa w art. 5 ustawy z dn. 6 marca 2018 r. ustawy prawo przedsiębiorców. Umowa obejmowała napisanie (...) tekstów do (...), niepublikowanych w Internecie. Na życzenie klienta wystawiła Pani fakturę bez Vat, którą uwzględni Pani w rozliczeniu PIT-36.

Po tej jednej transakcji zakończyła Pani działalność nierejestrowaną i pozostałe umowy rozliczyła Pani już wyłącznie w ramach umów o dzieło, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pismach stanowiących uzupełnienia wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

Czy rozliczona przez Panią w maju 2023 r. w ramach działalności nierejestrowanej „umowa dla jednego klienta” stanowiła umowę o dzieło w rozumieniu art. 627 ustawy Kodeks cywilny?

Tak, umowa rozliczona w maju 2023 r. w ramach działalności nierejestrowanej stanowiła umowę o dzieło w rozumieniu art. 627 ustawy Kodeks cywilny.

Czy pozostałe „umowy o dzieło” podpisywane z portalem (…) są umowami o dzieło w rozumieniu art. 627 ustawy Kodeks cywilny?

Tak, pozostałe umowy o dzieło podpisywane z portalem (…) są umowami o dzieło w rozumieniu art. 627 ustawy Kodeks cywilny.

Z jakich przyczyn „umowę dla jednego klienta” rozliczyła Pani w ramach działalności nierejestrowanej, natomiast po tej jednej transakcji „pozostałe umowy rozliczyła Pani wyłącznie w ramach umów o dzieło, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” – w szczególności prosimy wskazać czy „umowa dla jednego klienta” różniła się od „pozostałych umów”, a jeżeli tak to czym (np. zakresem, podstawą prawną) – prosimy to szczegółowo wyjaśnić?

Klient nie był użytkownikiem portalu (…). Klient nie chciał podpisać z Panią umowy o dzieło. Umowa nie różniła się od pozostałych umów.

Czy w miesiącu, w którym zrealizowała Pani „umowę dla jednego klienta” rozliczoną w ramach działalności nierejestrowanej, zrealizowała Pani również inne pozostałe „umowy o dzieło” z portalem (…)?

Tak, w miesiącu, w którym zrealizowała Pani „umowę dla jednego klienta”, zrealizowała Pani również umowy o dzieło z portalem (…).

Jeśli odpowiedź na ww. pytanie jest twierdząca – prosimy wskazać czy przychód należny z Pani działalności – biorąc pod uwagę zarówno przychody należne z tytułu „umowy dla jednego klienta”, jak i przychody należne z tytułu „pozostałych umów” zrealizowanych w tym miesiącu – nie przekroczył za ten miesiąc 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207)?

Przychody należne z tytułu realizacji „umowy dla jednego klienta” i pozostałych umów realizowanych na rzecz (…) nie przekroczyły za ten miesiąc 75% minimalnego wynagrodzenia. Przychody należne nie przekroczyły również 50% minimalnego wynagrodzenia.

Czy przychód należny tylko z tytułu „umowy dla jednego klienta” nie przekroczył za miesiąc, za który został rozliczony w ramach działalności nierejestrowanej, 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę?

Przychód należny z tytułu „umowy dla jednego klienta” nie przekroczył za ten miesiąc 75% minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Przychody należne nie przekroczyły również 50% minimalnego wynagrodzenia.

Czy w okresie ostatnich 60 miesięcy od miesiąca, za który rozliczyła Pani „umowę dla jednego klienta” w ramach działalności nierejestrowanej, nie wykonywała Pani działalności gospodarczej?

W okresie ostatnich 60 miesięcy od miesiąca, za który rozliczyła Pani „umowę dla jednego klienta” w ramach działalności nierejestrowanej, nie wykonywała Pani działalności gospodarczej.

Czy działalność polegająca na tworzeniu tekstów marketingowych i artykułów na portale internetowe wiązała/wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej koncesji, licencji lub pozwolenia?

Działalność polegająca na tworzeniu tekstów marketingowych i artykułów marketingowych na portale internetowe nie wiązała/nie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej koncesji, licencji lub pozwolenia.

W jaki sposób ewidencjonowała Pani przychody i koszty osiągane ze wskazanej przez Panią działalności rozliczonej jako nierejestrowana?

Przychody ewidencjonowała Pani w uproszczonej ewidencji sprzedaży. Nie poniosła Pani kosztów związanych z działalnością nierejestrowaną.

Czy tworzyła/tworzy Pani teksty marketingowe i artykuły na portale internetowe:

w celach zarobkowych – tj. w celu zapewnienia określonego dochodu, a nie wyłącznie w celu zaspokojenia Pani własnych potrzeb,

w sposób ciągły – tj. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,

w sposób zorganizowany – tj. w ramach uporządkowanych, celowych czynności?

Tworzone przez Panią teksty marketingowe i artykuły na portale internetowe:

-nie są tworzone w celu zapewnienia określonego dochodu, są tworzone wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb,

-są tworzone w sposób ciągły,

-są tworzone w sposób zorganizowany.

Czy w odniesieniu do Pani działań polegających tworzeniu tekstów marketingowych i artykułów na portale internetowe są spełnione – w odniesieniu do każdej z zawartych umów – następujące przesłanki:

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie tych czynności – z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych – ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

czy czynności te są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

czy ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z ww. działaniami?

W odniesieniu do Pani działań polegających na tworzeniu tekstów marketingowych i artykułów na portale internetowe:

-odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonanie tych czynności, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

- są one wykonywane w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

-nie są wykonywane w miejscu i pod kierownictwem zlecającego te czynności, Pani ponosi ryzyko gospodarcze.

Czy między Panią a wskazanym we wniosku „jednym klientem” została zawarta umowa o dzieło?

Wspominana „umowa dla jednego klienta” spełniała wymogi dla umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 ustawy Kodeks cywilny. Jednak klient nie chciał podpisać umowy w formie pisemnej. Z uwagi na fakt, że umowa o dzieło nie wymaga dla swej ważności szczególnej formy, to została ona w tym przypadku zawarta telefonicznie. Warunki umowy zostały określone telefonicznie i mailowo.

Czy klient, o którym mowa we wniosku, był osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną, jej jednostką organizacyjną bądź jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej?

Klient, któremu wystawiła Pani fakturę bez VAT, prowadzi indywidualną działalność gospodarczą.

Pytania

1. Czy przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło, którą wykonała Pani w ramach działalności nierejestrowanej, o której mowa w art. 5 ustawy z dn. 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, zaliczyć powinna Pani do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. inne źródła?

2. Czy przychód uzyskany z tytułu umów o dzieło wykonywanych w ramach umowy z portalem (…) wchodzi do limitu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców?

Pani stanowisko w sprawie

Jest Pani zdania, że ta jedna transakcja w ramach działalności nierejestrowanej stanowi odrębne źródło przychodów od umów o dzieło wykonywanych w ramach umowy z portalem (…). Wskazuje na to art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym działalność wykonywana osobiście oraz działalność nierejestrowana (którą art. 20 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza do innych źródeł przychodu) są wymienione oddzielnie jako odrębne źródła przychodu.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym w pkt 2 i 9 wymienia:

- działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

- inne źródła (pkt 9).

Zgodnie z art. 13 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 2, uważa się m.in. wskazane w pkt 8:

Przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c)przedsiębiorstwa w spadku

– z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (pkt 8).

Stosownie natomiast do treści art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumienie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z ww. konta, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Ponadto, jak wynika z art. 20 ust. 1ba tej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również przychody osiągane z działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dn. 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) zmienionym przez art. 14 ustawy z dn. 26 stycznia 2023 r. – o zmianie ustawy w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 803), nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Stosowanie tego przepisu to prawo, a nie obowiązek potencjalnego przedsiębiorcy – osoba wykonująca działalność może w każdej chwili złożyć wniosek o wpis do CEiDG, wchodząc w reżim obowiązujący zarejestrowanych przedsiębiorców (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Działalność określona w art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców stanowi tzw. działalność nierejestrowaną.

Należy także zauważyć, że przepis art. 20 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła wprost do zapisu art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców. Z kolei art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców wymienia warunki uznania działalności za działalność nierejestrowaną, nie wskazując innych ograniczeń, czy wyłączeń.

Tak więc w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców działalność będzie uznana za nierejestrowaną, jeżeli będzie wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekroczy w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Należy również zaznaczyć, że przepisy nie zakazują wykonywania umów o dzieło w ramach działalności nierejestrowanej.

Mając na uwadze przedstawione wyżej uregulowania prawne, należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Działalność nierejestrowana oraz działalność wykonywana osobiście stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania. Podatnik w danym roku podatkowym może uzyskiwać przychody z kilku źródeł.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, uważa Pani, że przychód osiągnięty z tytułu umowy o dzieło, która została wykonana w maju w ramach działalności nierejestrowanej, powinien zostać zaliczony do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie jedynie ten przychód wlicza się do limitu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 5 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Ocena stanowiska

Stanowisko w zakresie pytania nr 1, które przedstawiła Pani we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

- działalność wykonywana osobiście (pkt 2),

- inne źródła (pkt 9).

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c)przedsiębiorstwa w spadku

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zaliczenie przychodów ze świadczenia danej usługi do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zależy więc od łącznego spełnienia następujących warunków:

1) osobistego wykonania usługi – bez udziału osób trzecich przy dokonywaniu czynności związanych z jej istotą,

2) świadczenia usługi na podstawie jednej z dwóch rodzajów umów – umowy zlecenia albo umowy o dzieło – zawartej z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną oraz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,

3) zawarcia umowy poza ramami prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również przychody osiągane z działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.):

Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

W stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2023 r. przepis ten odwoływał się do limitu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach pracy dodatkowej wykonuje Pani umowy o dzieło, których przedmiotem jest tworzenie tekstów marketingowych i artykułów na portale internetowe.

Umowy realizuje Pani przez portal internetowy. Podpisuje Pani z portalem umowy o dzieło, w których jest on płatnikiem podatku. Przychody z tych umów rozliczyła Pani wyłącznie w ramach przychodów ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednak w maju 2023 r. rozliczyła Pani umowę dla jednego klienta w ramach działalności nierejestrowanej – spełniała Pani warunki działalności nierejestrowanej wskazane w ustawie prawo przedsiębiorców. Jak Pani wskazała, umowa ta spełniała wymogi dla umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 Kodeksu cywilnego, podobnie jak umowy zawierane z portalem internetowym. W odniesieniu do tej umowy wyjaśniła Pani, że klient nie chciał podpisać umowy w formie papierowej, więc została ona zawarta telefonicznie, a jej warunki ustalono telefonicznie i mailowo. Na życzenie klienta wystawiła Pani fakturę bez podatku od towarów i usług. Klient, dla którego zrealizowała Pani tę umowę, prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Po tej jednej transakcji zakończyła Pani działalność nierejestrowaną i pozostałe umowy rozliczyła Pani już wyłącznie w ramach umów o dzieło, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z opisaną sytuacją powzięła Pani wątpliwość, czy prawidłowo zakwalifikowała Pani przychody z realizacji umowy dla jednego klienta do przychodów z innych źródeł, jako przychody z działalności nierejestrowanej.

Zauważam, że ze względu na fakt, że – jak wskazała Pani w uzupełnieniu wniosku – umowa zawarta z jednym klientem stanowiała umowę o dzieło w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego i klient, z którym zawarła Pani tę umowę, był osobą fizyczną prowadzącą działalnoścć gospodarczą, to przychód osiagnięty z realizacji tej umowy należało zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Z art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost wynika, że przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy o dzieło, uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

W konsekwencji w rozliczeniu rocznym składanym za rok 2023 powinna Pani przychody z tytułu realizacji tej umowy wykazać w zeznaniu podatkowym składanym na formularzu PIT-36 (z uwagi na ich uzyskanie bez pośrednictwa płatnika) jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Reasumując – przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło zrealizowanej na rzecz jednego klienta należy zaliczyć do źródła przychodów, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

W związku z kwalifikacją przychodu z realizacji umowy na rzecz jednego klienta do działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z innych źródeł (jako przychodu z działalności nierejestrowej), odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2 jest bezzasadna.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00