Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.901.2023.4.PT

Skutki podatkowe związane z podziałem spółki przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 10 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z podziałem spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – na wezwanie – pismem z 18 grudnia 2023 r. (wpływ 21 grudnia 2023 r.).

  • Zainteresowany będący stroną postępowania:
  • A. Sp. z o.o.
  • Zainteresowani niebędący stronami postępowania:

1)H.M.

2)B.B.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka”).

Zainteresowani niebędący stronami postępowania są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi, posiadający udziały w Spółce (dalej: „Udziałowcy”).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji artykułów spożywczych w oparciu o sieć sklepów detalicznych, posiada również własną piekarnię, zaopatrującą w pieczywo swoje sklepy (dział detaliczny). Spółka zajmuje się również sprzedażą hurtową artykułów spożywczych (dział hurtowy). Spółka prowadzi również stację paliw wraz z myjnią samochodową (dział stacji paliw).

Planowane jest dokonanie podziału Spółki w ten sposób, że dojdzie do wydzielenia dwóch nowych spółek z o.o. (dalej: „Spółki Wydzielone”), z których jedna zajmować będzie się sprzedażą hurtową (dalej: „Spółka Hurt”), a druga sprzedażą detaliczną (dalej: „Spółka Detal”). Spółka natomiast nadal będzie prowadzić stację paliw wraz z myjnią samochodową oraz zajmować się wynajmem nieruchomości.

Poniżej wskazano zakładany sposób podziału istotnych aktywów i zobowiązań Spółki, ze wskazaniem, jakie składniki pozostaną w Spółce, a jakie zostaną przeniesione do Spółek Wydzielonych.

1.Spółka - w Spółce pozostaną nieruchomości, w tym stacja paliw ze sklepem oraz myjnia samochodowa. W Spółce pozostaną zbiorniki na paliwo, rurociąg technologiczny, zbiornik LPG oraz samochód osobowy. Spółka nadal będzie stroną umowy franczyzowej, w oparciu o którą prowadzona jest stacja paliw oraz właścicielem systemu komputerowego zintegrowanego z systemem franczyzodawcy.

W majątku Spółki pozostaną w szczególności następujące zapasy: paliwa ciekłe, gaz LPG, akcesoria samochodowe, towary spożywcze sprzedawane na stacji paliw. W Spółce pozostaną należności względem klientów stacji paliw oraz zobowiązania związane ze stacją paliw. W Spółce pozostaną pracownicy pracujący na stanowisku kasjerów, kierownik oraz zastępca kierownika stacji paliw. Spółka będzie obsługiwana księgowo przez zewnętrzne biuro rachunkowe. W Spółce pozostanie koncesja na sprzedaż paliwa oraz alkoholu w lokalizacji stacji paliw.

2.Spółka Hurt - w wyniku podziału do Spółki Hurt przeniesione zostaną samochody ciężarowe (ok. 50 sztuk), samochody osobowe, wózki widłowe, zamrażarki własne oraz zamrażarki producenckie zlokalizowane w obsługiwanych sklepach, a także system informatyczny do obsługi gospodarki magazynowej.

Ponadto do Spółki Hurt przeniesione zostaną stanowiące przedmiot obrotu hurtowego artykuły spożywcze: artykuły spożywcze mrożone, chłodzone i trwałe. Na spółkę przejdą należności względem klientów hurtowych i zobowiązania dotyczące sprzedaży hurtowej. Spółka stanie się również stroną umów zawartych z dostawcami i odbiorcami w zakresie działalności hurtowej. W wyniku podziału dojdzie do przejścia części zakładu pracy, w wyniku czego Spółka Hurt stanie się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami Spółki Dzielonej alokowanymi do działalności Spółki Hurt (dyrektor zarządzający, dyrektor handlowy, branżyści, osoby odpowiedzialne za fakturowanie, przedstawiciele handlowi, kierowcy, kierownicy magazynów, magazynierzy, osoby zajmujące się księgowością i kadrami.

3.Spółka Detal - w wyniku podziału do Spółki Detal przeniesione zostanie wyposażenie sklepów - lady mięsne, regały chłodnicze, regały suche, boksy kasowe i inne wyposażenie niezwiązane trwale z budynkiem.

W Spółce Detal znajdą się również piece piekarnicze i wyposażenie piekarni (miesiarki, rogalikarki, komora rozrostu ciasta, pakowaczki próżniowe). Ponadto do Spółki Detal przeniesiony w wyniku podziału zostanie samochód osobowy i samochód dostawczy. Na Spółkę Detal przeniesiony zostanie informatyczny system sprzedażowy. Ponadto do Spółki Detal przeniesione zostaną zapasy stanowiące przedmiot obrotu detalicznego: artykuły spożywcze, artykuły gospodarstwa domowego, chemia gospodarcza, papierosy i alkohole. Na Spółkę przejdą należności związane z działalnością w zakresie handlu detalicznego oraz zobowiązania związane z zakupami na potrzeby handlu detalicznego. W wyniku podziału dojdzie do przejścia części zakładu pracy, w wyniku czego Spółka Detal stanie się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami Spółki Dzielonej alokowanymi do działalności Spółki Detal (dyrektor zarządzający, kierownicy sklepów, zastępcy kierowników, kasjerzy-sprzedawcy, pracownicy księgowości i kadr). Na Spółkę Detal przejdą koncesje na sprzedaż alkoholu w 4 lokalizacjach.

Spółka posiada dwa rachunki bankowe. Ewentualne przeniesienie rachunków na Spółki Wydzielonej wymaga zatwierdzenia przez bank. W przypadku gdyby bank nie wyraził zgody na takie przeniesienie lub wiązałoby się to z nadmiernymi utrudnieniami, dla Spółek Wydzielonych zostaną założone nowe rachunki bankowe (na które zostaną przekazane środki pieniężne przypisane do tych spółek), a do momentu otwarcia nowych rachunków Spółka Dzielona działać będzie jako agent płatniczy.

Prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów przejdzie na Spółki Wydzielone z mocy prawa i nie wymaga podpisywania przez strony dodatkowych porozumień czy aneksów

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie składników majątkowych, składających się na poszczególne działy, ma odzwierciedlenie w schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej, z którego wynika przypisanie do działów określonych składników majątkowych oraz pracowników. Ponadto pracownicy mają w swoich umowach wskazane miejsce wykonywania pracy, co dodatkowo ułatwia przypisanie ich do poszczególnych działów. Ponadto poszczególne działy prowadzą działalność w odrębnych placówkach (stacja paliw, sklepy detaliczne, magazyny hurtowe), co również ułatwia wyodrębnienie aktywów związanych z danym działem.

Wyodrębnienie finansowe

Spółka nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych dla poszczególnych działów, jednak rachunkowość Spółki prowadzona jest w taki sposób, że możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do poszczególnych obszarów działalności (sprzedaż hurtowa, sprzedaż detaliczna, stacja paliw). Towary zakupione oraz sprzedane księgowane są na kontach w podziale na poszczególne placówki. Również koszty są księgowane analitycznie w podziale na poszczególne placówki /miejsca powstawania.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Każdy z działów realizuje samodzielnie zadania gospodarcze w ramach Spółki - prowadzenie stacji paliw, sprzedaży hurtowej oraz sprzedaży detalicznej. Zadania te realizuje w oparciu o składniki majątkowe przypisane do poszczególnych działów w ramach wyodrębnienia organizacyjnego.

Po podziale przez Wydzielenie, Spółka oraz Spółki Wydzielone będą mogły kontynuować swoją działalność w dotychczasowym zakresie (tj. w zakresie, w jakim działalność ta była przypisana do poszczególnych działów). Pomiędzy Spółkami Wydzielanymi a Spółką zostaną zawarte umowy najmu nieruchomości, które pozostaną w Spółce. Ponieważ obecnie działy istniejące w ramach Spółki nie mają podmiotowości prawnej, zawarcie między nimi takich umów przed podziałem nie jest możliwe.

Na skutek podziału udziałowcom Spółki zostaną przyznane udziały w Spółkach wydzielonych w takiej proporcji, w jakiej posiadają udziały w Spółce

Zainteresowani wskazują, że podział ma uzasadnienie biznesowe - celem jest rozgraniczenie ryzyk wynikających z poszczególnych obszarów działalności oraz ułatwienie ewentualnego zbycia części biznesu w przyszłości na rzecz zewnętrznego inwestora. Celem Zainteresowanych nie jest unikanie lub uchylenie się od opodatkowania.

Udziały w Spółce nie zostały nabyte lub objęte przez Udziałowców w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Przyjęta przez Udziałowców dla celów podatkowych wartość udziałów w Spółkach Wydzielonych nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce, jaka byłaby przyjęta, gdyby nie doszło do podziału, co wynika z polskich przepisów podatkowych.

Spółki Wydzielone przypiszą otrzymane w wyniku podziału składniki majątkowe do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółki nowo zawiązane nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki dzielonej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy

Spółki Wydzielone - Spółka Hurt i Spółka Detal będą miały faktyczną możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności prowadzonej w ramach każdego z działów, wyłącznie w oparciu o przeniesione składniki.

Po podziale zawarte zostaną ze Spółką dzieloną umowy najmu nieruchomości. Zawarcie tych umów nie jest jednak konieczne do dalszego prowadzenia działalności w tych nieruchomościach, ponieważ działalność ta mogłaby być również prowadzona bez zawierania umów najmu, np. na zasadzie konkludentnego użyczenia.

W związku z podziałem dojdzie do przejścia części zakładu pracy zarówno na Spółkę Hurt, jak i na Spółkę Detal. Wskazane we wniosku grupy pracowników przejdą na Spółki Wydzielane w trybie art. 231 Kodeksu pracy.

Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego, otrzymanego przez wydzielenie dwóch spółek z o.o. (Spółki Wydzielane), będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.

Na skutek podziału udziałowcom Spółki (zainteresowanym niebędącym stroną postępowania) zostaną przyznane udziały w Spółkach wydzielonych w takiej proporcji, w jakiej posiadają udziały w Spółce.

Zatem w wyniku podziału wszyscy zainteresowani niebędący stronami postępowania będą udziałowcami w Spółce, Spółce Hurt i Spółce Detal.

Pytania:

1.Czy przenoszony do Spółki Hurt majątek, w ramach procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

2.Czy przenoszony do Spółki Detal majątek, w ramach procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

3.Czy majątek pozostający w Spółce po przeprowadzeniu procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

4.Czy podział Spółki poprzez wydzielenie dwóch Spółek Wydzielonych będzie skutkował powstaniem po stronie Spółki dzielonej przychodu podlegającego opodatkowaniu?

5.Czy podział Spółki poprzez wydzielenie dwóch Spółek Wydzielonych będzie skutkował po stronie Udziałowców powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie podziału?

6.Czy podział Spółki przez wydzielenie będzie się wiązał z powstaniem przychodu po stronie Spółki Hurt?

7.Czy podział przez Wydzielenie będzie się wiązał z powstaniem przychodu po stronie Spółki Detal?

8.Czy podział poprzez wydzielenie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie Nr 5 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania Nr 1-4, 6-7) oraz w zakresie podatku od towarów (pytanie Nr 8) zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych:

Odpowiedź na pytanie Nr 5: Podział Spółki poprzez wydzielenie dwóch Spółek Wydzielonych nie będzie skutkował po stronie Udziałowców powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie podziału.

Ad pytania 5

Zdaniem Zainteresowanych podział Spółki poprzez wydzielenie dwóch Spółek Wydzielonych nie będzie skutkował po stronie Udziałowców powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie podziału.

Zgodnie z art. 24 ust 5 pkt 7 ustawy o PIT, w przypadku podziału spółek jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38, jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwcta wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem

Zgodnie z art. 24 ust 5 pkt 7a ustawy PIT, w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust 1f albo art. 23 ust 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną, jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem

Zgodnie z art. 24 ust 8 ustawy PIT, w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek

Jak wynika z art. 24 ust 8da. przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy

1) spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z kolei zgodnie z ust 8db, przepisu ust 8 nie stosuje się, jeżeli

1) udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Zgodnie z art. 24 ust 19 i 20 ustawy o PIT, przepisu art. 24 ust 8 nie stosuje się, w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest umknięcie lub uchylenie się od opodatkowania

Ponieważ:

1) zarówno majątek pozostający w Spółce dzielonej jak i majątek wydzielany do Spółki Hurt i Spółki Detal stanowić będą ZCP,

2) Spółka dzielona jest polskim rezydentem podatkowym, a Spółki Wydzielane będą polskim rezydentami podatkowymi,

3) udziały wspólników w Spółce dzielonej nie zostały objęte w wyniku wymiany udziałów lub przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów,

4) przyjęta przez wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółki Wydzielone nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału,

5) celem podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania,

6) dochód (przychód) Wspólników Spółki dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępnie wskazać należy, że w interpretacji indywidualnej dotyczącej złożonego wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z 11 stycznia 2024 r., Nr 0114-KDIP2-2.4010.573.2023.3.AS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził m.in. że: „W analizowanej sprawie, biorąc pod uwagę opisane przez Państwa zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności zarówno w ramach Spółki Hurt, jak i Spółki Detal stanowić będzie na dzień wydzielenia zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ każdy z nich będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym oraz będzie obejmował zobowiązania.”

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

W świetle natomiast pkt 7a powołanego przepisu:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także – w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 – ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

Wykładnia literalna ww. przepisów wskazuje, że:

1) art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce nie stanowią (każde z osobna) zorganizowanych części przedsiębiorstwa,

2) art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podziału spółek w innych przypadkach niż określone w art. 24 ust. 5 pkt 7 tej ustawy, czyli np. w przypadku, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce stanowią (każde z osobna) zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Jak wynika z wniosku, A. Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym. Udziałowcy spółki są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji artykułów spożywczych w oparciu o sieć sklepów detalicznych, posiada również własną piekarnię, zaopatrującą w pieczywo swoje sklepy (dział detaliczny). Spółka zajmuje się również sprzedażą hurtową artykułów spożywczych (dział hurtowy). Spółka prowadzi również stację paliw wraz z myjnią samochodową (dział stacji paliw). Planowane jest dokonanie podziału Spółki w ten sposób, że dojdzie do wydzielenia dwóch nowych spółek z o.o. - Spółki Hurt i Spółki Detal, z których jedna zajmować będzie się sprzedażą hurtową, a druga sprzedażą detaliczną. Na skutek podziału udziałowcom Spółki zostaną przyznane udziały w Spółkach wydzielonych w takiej proporcji, w jakiej posiadają udziały w Spółce. Zainteresowani wskazują, że podział ma uzasadnienie biznesowe - celem jest rozgraniczenie ryzyk wynikających z poszczególnych obszarów działalności oraz ułatwienie ewentualnego zbycia części biznesu w przyszłości na rzecz zewnętrznego inwestora. Celem podziału nie jest unikanie lub uchylenie się od opodatkowania. Udziały w Spółce nie zostały nabyte lub objęte przez Udziałowców w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Przyjęta przez Udziałowców dla celów podatkowych wartość udziałów w Spółkach Wydzielonych nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce, jaka byłaby przyjęta, gdyby nie doszło do podziału, co wynika z polskich przepisów podatkowych. Spółki Wydzielone przypiszą otrzymane w wyniku podziału składniki majątkowe do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółki nowo zawiązane nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki dzielonej. Spółki Wydzielone - Spółka Hurt i Spółka Detal będą miały faktyczną możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności prowadzonej w ramach każdego z działów, wyłącznie w oparciu o przeniesione składniki. Po podziale zawarte zostaną ze Spółką dzieloną umowy najmu nieruchomości. W związku z podziałem dojdzie do przejścia części zakładu pracy zarówno na Spółkę Hurt, jak i na Spółkę Detal. Wskazane we wniosku grupy pracowników przejdą na Spółki Wydzielane w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego, otrzymanego przez wydzielenie dwóch spółek z o.o. będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku. Na skutek podziału udziałowcom Spółki zostaną przyznane udziały w Spółkach wydzielonych w takiej proporcji, w jakiej posiadają udziały w Spółce. Zatem w wyniku podziału wszyscy zainteresowani niebędący stronami postępowania będą udziałowcami w Spółce, Spółce Hurt i Spółce Detal.

Zatem, w opisanej sprawie zastosowanie znajdzie dyspozycja art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy:

W przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

1) art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;

2) art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;

3) wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

W świetle art. 24 ust. 8da ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy:

1) spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z kolei, stosownie do treści art. 24 ust. 8db analizowanej ustawy:

Przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:

1) udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

W myśl art. 24 ust. 19 ww. ustawy, przepisu ust. 8:

nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów (…) podziału spółek (…) jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, z opisu sprawy wynika, że nie będą spełnione negatywne przesłanki dla zastosowania art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w art. 24 ust. 8db ustawy.

Wobec powyższego, podział Spółki poprzez wydzielenie dwóch Spółek Wydzielonych nie będzie skutkował po stronie Udziałowców powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie podziału.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowany będący stroną postępowania ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00