Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.473.2023.2.AS

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wartości kompleksowej usługi konferencyjnej, nabywanej w celu zrealizowania Wydarzenia.

Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług– jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wartości kompleksowej usługi konferencyjnej, nabywanej w celu zrealizowania Wydarzenia.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 grudnia 2023 r. (wpływ 22 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni (…) sp. z o.o. (dalej „Wnioskodawczyni”, „Spółka”), powstała w roku (...), aby prowadzić działalność w zakresie organizacji konferencji biznesowych pod własną marką (dalej „Wydarzenie”, „Wydarzenia”) oraz sprzedaży, na zasadach komercyjnych, nieograniczonemu kręgowi przedsiębiorców uczestnictwa w Wydarzeniach.

Wydarzenia mają charakter spotkań szkoleniowych, jednak także z silnym elementem networkingowym (pomoc w nawiązaniu relacji biznesowych oraz towarzyskich i przyszłej współpracy pomiędzy uczestnikami). Spółka zamierza organizować Wydarzenie (...) w roku.

Wydarzenie, zgodnie z założeniami, trwa kilka dni, odbywa się w (...). Spółka promuje Wydarzenie za pomocą różnych kanałów marketingowych, kierując je co do zasady – do nieograniczonego kręgu odbiorców, będących przedsiębiorcami.

Zainteresowane osoby (Uczestnicy) opłacają na rzecz Spółki wynagrodzenie (opłatę) za możliwość uczestniczenia w takim Wydarzeniu, która jest ujmowana przez spółkę na fakturze, z 23% stawną podatku od towarów i usług i określania jako opłata za udział w Wydarzeniu. Opłata może być zróżnicowana co do wysokości – w zależności od nabywanego przez Uczestnika pakietu usług konferencyjnych (uczestnictwo w poszczególnych panelach i sesjach wydarzenia lub imprezach towarzyszących itp.).

Oferowany zestaw usług może obejmować uczestnictwo w wybranych panelach dyskusyjnych i szkoleniowych w trakcie konferencji, uczestnictwo w spotkaniach z osobami rozpoznawalnymi i autorytetami w środowisku przedsiębiorców, wyżywienie w dniu trwania konferencji (lunch, serwis kawowo-przekąskowy) a także uczestnictwo w towarzyszących imprezach o charakterze towarzyskim i integracyjnym, np. uroczystej kolacji czy spotkaniu okolicznościowym.

Powyższe świadczenia są udostępniane uczestnikom w ramach opłaty za uczestnictwo w Wydarzeniu (stanowiącej przychód i wynagrodzenie Wnioskodawczyni oraz objętej 23% stawką podatku od towarów i usług). Spółka nie ujawnia części składowych opłaty za uczestnictwo Uczestnikom, co wynika między innymi z faktu, że wnioskodawczyni chroni swoje kalkulacje cenowe, jako tajemnicę swojego przedsiębiorstwa i nie ujawnia kosztów usług składowych wchodzących w skład sprzedawanego Uczestnikom prawa udziału w Wydarzeniu. Wydarzenie ma charakter komercyjny z punktu widzenia Spółki, organizowane jest w celu uzyskania z niego przychodów, choć nawiązanie relacji z Uczestnikami jest także istotne, ze względów lojalnościowych – dla zwiększenia prawdopodobieństwa ich udziału w przyszłych Wydarzeniach.

Wydarzenie nie ma charakteru szkoleniowego lub integracyjnego dla osób zatrudnionych przez Wnioskodawczynię. W związku z tym osoby zatrudnione przez Wnioskodawczynię uczestniczą w tym Wydarzeniu w charakterze osób wspomagających i obsługujących Wydarzenie lub prowadzących poszczególne części Wydarzenia. Część merytoryczna i towarzyska Wydarzenia nie jest kierowana do osób zatrudnionych przez Wnioskodawczynię.

W celu organizacji Wydarzenia, Wnioskodawczyni zamawia w wybranym przez siebie hotelu pakiet usług związanych z organizacją Wydarzenia (tzw. pakiet konferencyjny lub usługę konferencyjną), obejmujący m.in. wyżywienie dla Uczestników, najem sal konferencyjnych oraz sprzętu konferencyjnego (rzutniki, ekrany, sprzęt nagłaśniający itp.), obsługę cateringową sesji konferencyjnych (serwis kawowy, przekąski, itp.), a także usługi recepcyjne i wspomagające organizację Wydarzenia – obsługa Uczestników i gości.

Oprócz tego, w skład pakietu konferencyjnego wchodzą usługi noclegowe na czas trwania Wydarzenia, dla osób zatrudnionych przez Wnioskodawczynię, obsługujących Wydarzenie, a także gości i prelegentów Wydarzenia, którzy prowadzą poszczególne części Wydarzenia lub w nich uczestniczą w innej formie – i stanowią o atrakcyjności Wydarzenia dla Uczestników.

Spółka nabywa od hotelu jedną kompleksową usługę, która umożliwia zorganizowanie Wydarzenia. Na usługę taką składa się szereg czynności dokonywanych przez hotel, w tym między innymi udostępnienie sali konferencyjnej i niezbędnego sprzętu technicznego, zapewnienie wyżywienia, napojów dla Uczestników, a także zapewnienie obsługi technicznej i organizacyjnej oraz udostępnienie innej infrastruktury np. parkingu, a także usługi noclegowe dla osób działających w imieniu Wnioskodawczyni oraz przez nią zaproszonych. Dopiero kompleksowa realizacja takich czynności jest kluczowa i niezbędna do prawidłowego wykonania kompleksowej usługi konferencyjnej nabywanej przez Spółkę.

Należy wskazać, iż nabywając przedmiotową usługę, istotna dla spółki jest jej kompleksowość. Spółka jest zainteresowana wyłącznie pozyskaniem jednej kompleksowej usługi konferencyjnej, z którą związane są określone świadczenia pomocnicze składające się na jej funkcjonalną całość i które służą realizacji nadrzędnego celu, jakim jest organizacja Wydarzenia.

W świetle stanowiska prezentowanego przez TSUE, transakcja składająca się z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być rozdzielana. W konsekwencji, jeżeli świadczenia są ze sobą tak ściśle związane, iż obiektywnie jedno nierozerwane świadczenie gospodarcze, powinny być traktowane jako jedno kompleksowe świadczenie – a tak dzieje się w przypadku wskazanej usługi konferencyjnej.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że na charakter kompleksowej usługi konferencyjnej nie ma wpływu fakt, iż w umowie z hotelem lub w załączniku (specyfikacji) do faktury zostaną wskazane poszczególne (najważniejsze) elementy (świadczenia) składające się na tą usługę oraz ich ceny (np. usługi noclegowe wraz z ceną jednostkową). Wyliczenie takich elementów posiada bowiem dla Spółki wyłącznie charakter informacyjny i stanowi podstawę do kalkulacji kosztów Wydarzenia oraz ceny dla Uczestnika za uczestnictwo w Wydarzeniu.

Pakiet konferencyjny, zakupiony w hotelu, nie wyczerpuje oczywiście zawartości Wydarzenia, bowiem to Spółka przygotowuje autorski scenariusz Wydarzenia, opracowuje w ramach pakietu konferencyjnego zajęcia merytoryczne i atrakcje dla Uczestników, kontraktuje osoby, prowadzące poszczególne bloki szkoleniowe czy dyskusyjne (to właśnie m.in. one korzystają z usług noclegowych w hotelu), nadzoruje zarówno wykonanie pakietu konferencyjnego przez hotel, jak i przebieg Wydarzenia.

Na tle powyższego stanu faktycznego Wnioskodawczyni zmierza do rozstrzygnięcia wątpliwości związanych z możliwością odliczenia podatku od towarów od usług konferencyjnych, w których kosztach istotną część stanowią koszty noclegu osób zatrudnionych przez Wnioskodawczynię dla obsługi Wydarzenia oraz zaproszonych gości – prelegentów oraz usług gastronomicznych świadczonych na rzecz ww. osób w trakcie Wydarzenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatnik może ująć fakturę za usługi hotelowe jako koszt firmowy (co do zasady – po spełnieniu określonych warunków), jednak mimo to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie można obniżyć kwoty ani uzyskać zwrotu różnicy podatku należnego, w przypadku nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób i usług noclegowych podlegających refakturowaniu), chyba, że usługa hotelowa została nabyta w celu odprzedaży w ramach tzw. refaktury.

Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1)Pytanie: „Czy są/będą Państwo czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT”?

Odpowiedź: Tak.

2)Pytanie: „Do jakich czynności będą Państwo wykorzystywali towary i usługi nabywane od hotelu w ramach pakietu konferencyjnego, tj. czy do czynności:

a)opodatkowanych podatkiem VAT;

b)zwolnionych od podatku VAT (prosimy podać powód zwolnienia);

c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT”?

Odpowiedź: Opodatkowanych podatkiem VAT (sprzedaż biletów na Wydarzenie dla Uczestników).

3)Pytanie: „Jeżeli ww. towary i usługi będą wykorzystywane przez Państwa zarówno do wykonywania działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy możliwe jest przypisanie ponoszonych przez Państwa wydatków w całości do działalności gospodarczej lub do celów innych niż działalność gospodarcza”?

Towary i usługi nabywane od hotelu w ramach pakietu konferencyjnego nie będą wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza.

4)Pytanie: „Jeśli ww. towary i usługi będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz do czynności zwolnionych od tego podatku, to prosimy o wskazanie, czy istnieje możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi i ze zwolnionymi od podatku VAT”?

Odpowiedź: Towary i usługi nabywane od hotelu w ramach pakietu konferencyjnego nie będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od tego podatku.

5)Pytanie: „Czy poza wymienionymi we wniosku usługami, wchodzącymi w zakres pakietu konferencyjnego, nabywają Państwo od hotelu lub innych podmiotów jeszcze jakieś towar,' lub usługi? Jeśli tak, to jakie? Prosimy opisać”.

Odpowiedź: Wnioskodawca, w ramach pakietu konferencyjnego, nabywa od hotelu catering, wynajem sal oraz niewielką ilość noclegów – na potrzeby osób obsługujących Wydarzenie. Dodatkowe ewentualne usługi, takie jak skorzystanie z restauracji na miejscu, podlegają rozliczeniu poza pakietem konferencyjnym i opodatkowaniu zgodnie ze standardową stawką VAT.

Usługi nabywane od innych niż hotel podmiotów, związane z Wydarzeniem, to: usługi artystów, którzy tworzą oprawę Wydarzenia, dodatkowa obsługa techniczna Wydarzenia (część sprzętu i obsługi zapewnia hotel, jednak specyfika Wydarzenia wymaga zaangażowania dodatkowych zasobów podwykonawcy), usługi drukarni, zakup gadżetów reklamowych, dodatkowych (poza hotelowymi) elementów scenografii, marketing Wydarzenia, koszty transportu do miejsca Wydarzenia sprzętu i personelu Wydarzenia, wynagrodzenie personelu Wydarzenia (z wyłączeniem personelu hotelowego – tj. dodatkowa ochrona, DJ, fotograf, operator kamery).

6)Pytanie: „Jak jest kalkulowane wynagrodzenie za nabyte od hotelu towary i usługi”?

Odpowiedź: Kalkulację wstępną (ofertę) w tym zakresie przedstawia hotel, obejmuje ono poszczególne rodzaje usług, objętych pakietem:

·zakwaterowanie z wyszczególnieniem jednostkowej ceny usługi netto, ilości i dat usług i ich ceny oraz wskazania zakresu usług objętych usługą zakwaterowania (np. dostęp do internetu, śniadanie, dostęp do basenu czy strefy fitness);

·najem powierzchni konferencyjnych z wyszczególnieniem jednostkowej ceny usługi netto, ilości i dat usług oraz wskazania zakresu usług udostępnianych w salach, np. rzutnika multimedialnego, nagłośnienia, flipchartów, notatników i ołówków dla Uczestników, wody mineralnej, wskazania wyłączności korzystania z poszczególnych powierzchni;

·usług gastronomicznych, z wyszczególnieniem rodzajów usług (np. uroczysta kolacja w formie bufetu, zestaw napojów, całodzienny serwis kawowy, lunch), jednostkowej ceny każdej z usług (dla jednego Uczestnika), dat i długości trwania serwisu gastronomicznego, ilości Uczestników poszczególnych wydarzeń.

Propozycja cenowa jest sumą wartości wskazanych wyżej świadczeń i podlega negocjacjom cenowym, dotyczącym wartości łącznej pakietu dla założonej ilości Uczestników. W toku tych negocjacji dochodzi do ustalenia ostatecznej ceny pakietu.

W załączniku do zawartej z hotelem umowy znajduje się specyfikacja jakościowa i ilościowa usług (jednak już bez wartości jednostkowych) i łączna cena za zamówiony pakiet konferencyjny (bez specyfikacji wartości poszczególnych rodzajów usług).

7)Pytanie: „Jakie dokładnie świadczenia są objęte fakturą wystawianą przez hotel”?

Odpowiedź: Faktura ma zostać wystawiona przez hotel na jedno świadczenie – pakiet konferencyjny – w wartości określonej w załączniku do umowy (bez specyfikacji wartości poszczególnych rodzajów usług).

8)Pytanie: „Czy poszczególne składniki nabywanego przez Państwa pakietu konferencyjnego mogą być świadczone odrębnie (np. przez różne podmioty)? Jeżeli nie to, na czym konkretnie polega zależność między czynnościami wchodzącymi w skład pakietu konferencyjnego powodująca, że czynności te nie mogą być świadczone odrębnie? Prosimy szczegółowo i precyzyjnie opisać”.

Odpowiedź: Teoretycznie można sobie wyobrazić świadczenie przez inne podmioty usług, składających się na pakiet konferencyjny – jednak wiązałoby się to z koniecznością transportu lub samodzielnego przemieszania się przez Uczestników pomiędzy różnymi lokalizacjami, zatrudnienia przez Wnioskodawcę dodatkowych osób dla koordynacji działań poszczególnych podmiotów, nadzoru nad prawidłowym wykonaniem przez nich usług, zapewnienia środków transportu. W praktyce bowiem zatrudnienie różnych podmiotów do świadczenia usług zakwaterowania, gastronomii i najmu powierzchni konferencyjnej w jednej lokalizacji – jest niespotykane lub wręcz rynkowo niemożliwe (umowa z hotelem zakłada np. konieczność uzyskania przez Wnioskodawcę zgody na wniesienie jakichkolwiek artykułów spożywczych na teren hotelu i zastrzega za to możliwość pobrana dodatkowej opłaty).

Wydarzenie ma być dogodne dla Uczestników, zachęcać ich do opłacenia ceny uczestnictwa, oferując wysoki standard organizacyjny oraz komfort uczestnictwa. W związku z tym konieczne jest zorganizowanie zarówno części konferencyjnej (najem sal i sprzętu z towarzyszącą jej częścią gastronomiczną – serwis kawowy, lunch, kolacja itp.) w jednej lokalizacji. Z tego wynika konieczność dla Wnioskodawcy (wynikająca wprost z oczekiwań Uczestników) zapewnienia jednej lokalizacji dla Wydarzenia, bez konieczności przemieszczenia się pomiędzy wieloma lokalizacjami.

Hotele nie wyrażają przy tym zgody na świadczenie przez inny podmiot na jego terenie usługi cateringowej lub też (w zależności od hotelu) wyraża na to zgodę za dodatkową, znaczną opłatą i koniecznością dokupienia usługi kelnerskiej, co znacznie podnosi łączną cenę usług.

Zależność między usługami wchodzącymi w skład pakietu ma więc charakter miejscowy oraz funkcjonalny. Dodatkowo zakup pakietu usług u tego samego dostawcy pozwala negocjować cenę pakietu w oderwaniu do cen indywidualnych usług, pozwala także na jednoznacznie określenie odpowiedzialności usługodawcy (hotelu) za realizację i terminowość poszczególnych świadczeń, które pozostają ze sobą w czasowym i funkcjonalnym związku.

Jest to zarazem zwykły sposób organizacji tego typu wydarzeń w sytuacji, gdy organizator zmierza do zapewnienia dobrych warunków uczestnictwa, a także jednoznacznego i niespornego zakresu odpowiedzialności podmiotu, który świadczy usługę konferencyjną.

9)Pytanie: „Czy zawsze musi nastąpić nabycie wszystkich świadczeń wchodzących w skład pakietu konferencyjnego, tj. nie jest możliwe nabycie jedynie niektórych świadczeń wchodzących w jego skład”?

Odpowiedź: Cena za pakiet pozostaje niezmienna w odniesieniu do założonego pakietu konferencyjnego. W przypadku zmiany terminu lub liczby zamówionych usług hotel zastrzega sobie prawo do weryfikacji ceny pakietu.

Dodatkowo w określonym w umowie terminie, Wnioskodawca może ograniczyć zakres usług w ramach pakietu, w ramach określonych w umowie limitów. Przekroczenie limitów anulacji wiąże się obowiązkiem zapłaty opłaty za anulację. Po upływie tego terminu, Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty pełnej ceny pakietu, nawet jeżeli pewnie usługi nie będą na jego życzenie w całości lub w części faktycznie świadczone.

Zauważając zarazem, że zadane pytanie może być rozumiane także jako pytanie o możliwość nabycia w hotelu oddzielnie każdej z usług, według wiedzy Wnioskodawcy możliwe jest nabycie oddzielnie np. najmu sali konferencyjnej, czy usług zakwaterowania – jednak nie są one oferowane jako pakiet konferencyjny, a także oddzielnie służą innym celom, niż organizacja konferencji w tym hotelu.

10)Prosimy opisać na czym polegają usługi wyżywienia dla Uczestników nabywane od hotelu?

Usługa cateringowa, nazwana wyżywieniem dla Uczestników obejmuje tzw. przerwę kawową całodzienną (obejmującą przekąski, napoje bezalkoholowe, kawa, herbata w formie bufetu) dla uczestników Wydarzenia w trakcie trwania programu konferencji, ponadto lunch w formie bufetu w połowie dnia Wydarzenia – w przerwie, oraz wieczorną kolację w formie bufetu po zakończeniu Wydarzenia w danym dniu.

11)Czy nabywane przez Państwa usługi noclegowe będą odsprzedawane na rzecz Uczestników w ramach świadczenia usługi organizacji konferencji biznesowych?

Co do zasady usługi noclegowe nie są nabywane dla Uczestników konferencji, zgodnie ze wskazaniem we wniosku o interpretację. Są one nabywane w ramach pakietu dla osób zatrudnionych przez Wnioskodawczynię, obsługujących Wydarzenie, a także gości i prelegentów Wydarzenia, którzy prowadzą poszczególne części Wydarzenia lub w nich uczestniczą w innej formie. Wskazane zatem usługi noclegowe nie są odsprzedawane na rzecz Uczestników w ramach świadczenia usługi organizacji konferencji biznesowych.

Pytanie

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć w pełnej wysokości podatek od towarów i usług naliczony od wartości kompleksowej usługi konferencyjnej, nabywanej w celu zrealizowania Wydarzenia, w którym udział jest sprzedawany nieokreślonemu co do zasady kręgowi odbiorców, za ryczałtową odpłatnością, objętą 23% stawką podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawczyni, odpowiedź na powyższe pytanie jest odpowiedzią twierdzącą.

Uzasadniając stanowisko wnioskodawczyni, odwołuję się do poniższej argumentacji:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710) (dalej „ustawa o VAT”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Artykuł 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z kolei, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób, oraz usług hotelowych, podlegających tzw. refakturze, które to wyjątki nie mają zastosowania w niniejszym stanie faktycznym.

W związku z powyższym, aby Wnioskodawczyni mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia kompleksowej usługi konferencyjnej od hotelu, muszą być spełnione następujące warunki:

·usługa ta musi mieć związek z wykonywanymi przez Wnioskodawczynię czynnościami opodatkowanymi,

·kwota podatku musi wynikać z faktury otrzymanej przez Wnioskodawczynię od usługodawcy – hotelu,

·nabywane usługi nie mogą być ujęte w katalogu towarów i usług objętych wyłączeniem z odliczenia, zawartym w art. 88 ustawy o VAT.

W ocenie Wnioskodawczyni przysługuje jej prawo do odliczenia wysokości podatku od towarów i usług konferencyjnej nabywanej od hotelu celem organizacji Wydarzenia.

1.Nabywana usługa ma bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę – w postaci sprzedaży Uczestnikom usługi kompleksowej w postaci uczestnictwa w Wydarzeniu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany) bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszym stanie faktycznym, w którym związek między nabywaną usługą konferencyjną od hotelu a sprzedażą usługi uczestnictwa w Wydarzeniu – ma charakter bezpośredni. Usługa konferencyjna sprzedawana przez hotel stanowi bazę materialną usługi uczestnictwa w Wydarzeniu sprzedawanej przez Spółkę. Kompleksowa usługa konferencyjna sprzedawana przez hotel jest niezbędna dla Spółki do sprzedaży usługi uczestnictwa w Wydarzeniu, co stanowi jej podstawową sprzedaż w ramach prowadzonej działalności.

2.Kompleksowa usługa konferencyjna będzie dokumentowana przez hotel fakturą, która jako przedmiot usługi wskazywać będzie właśnie usługę konferencyjną, a jej wartość będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg. stawki 23%.

3.Kompleksowa usługa konferencyjna nie jest ujęta w katalogu towarów i usług objętych wyłączeniem z odliczenia, zawartym w art. 88 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie regulują wprost kwestii opodatkowania czynności złożonych (kompleksowych). Kwestia zasad opodatkowania VAT takich czynności jest natomiast przedmiotem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w tym zakresie.

W świetle stanowiska prezentowanego przez TSUE transakcja składająca się z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być rozdzielana. W konsekwencji, jeżeli świadczenia są ze sobą tak ściśle związane, iż tworzą obiektywnie jedno nierozerwane świadczenie gospodarcze, powinny być traktowane jako jedno kompleksowe świadczenie.

W stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku Spółka nabywa od hotelu jedną kompleksową usługę, której istotą jest udostępnienie pomieszczeń i usług, stanowiących bazę rzeczową dla organizacji Wydarzenia. Na usługę taką składa się szereg czynności dokonywanych przez hotel, wskazywanych w opisie stanu faktycznego, m.in. udostępnienie sali konferencyjnej i niezbędnego sprzętu technicznego, zapewnienie wyżywienia, napojów dla uczestników, a także zapewnienie obsługi technicznej i organizacyjnej oraz udostępnienie innej infrastruktury, np.: parkingu. Nabywając usługę konferencyjną, Spółka jest zainteresowana wyłącznie pozyskaniem jednej kompleksowej usługi w postaci umożliwienia organizacji Wydarzenia. Spółka nie jest zainteresowana oddzielnym nabyciem poszczególnych usług, lecz jedynie pakietem usług, wzajemnie skorelowanych i powiązanych. Gdyby hotel oferował Spółce tylko pojedyncze świadczenia (np. tylko usługi gastronomiczne lub nocleg dla gości Wydarzenia), Spółka nie skorzystałaby z jego usług. Celem Spółki jest bowiem nabycie usługi, w ramach której usługodawca zapewnia bazę rzeczową dla organizacji Wydarzenia.

W ocenie Spółki, z perspektywy przepisów ustawy o VAT nie ma znaczenia, że w skład nabywanej przez Spółkę usługi konferencyjnej wchodzą czynności, które, gdyby były nabywane odrębnie, nie dawałyby prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (usługi gastronomiczne i usługi noclegowe). Jak zostało bowiem wskazane powyżej, przedmiotem nabycia jest usługa konferencyjna, która składa się z wielu świadczeń cząstkowych, przedstawiająca dla Spółki wartość ekonomiczną wyłącznie jako całość. Jakiekolwiek rozdzielenie z perspektywy VAT takiej usługi na pojedyncze świadczenia będzie miało charakter sztuczny i będzie zaprzeczało ekonomicznemu charakterowi przedmiotowej transakcji.

W świetle powyższego, w ocenie Spółki, usługa nabywana przez nią od hotelu powinna być oceniana pod kątem całokształtu nabywanego świadczenia, nie zaś z punktu widzenia poszczególnych świadczeń wchodzących w jego skład. Stanowisko Wnioskodawczyni znajduje także poparcie w licznych wydanych już interpretacjach podatkowych, m.in. z 31 marca 2022 r. – 1462-1PPP3.4512.977.2016.8.2022.S.PC , czy z 18 stycznia 2022 r. – 0114-KDIP1-3.4012.729.2021.1.JG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku– jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W świetle tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:

1)odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,

2)towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),

3)faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a)(uchylona)

b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w oparciu o art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzą działalność w zakresie organizacji konferencji biznesowych oraz sprzedaży, na zasadach komercyjnych, nieograniczonemu kręgowi przedsiębiorców uczestnictwa w nich. Wydarzenia mają charakter spotkań szkoleniowych, jednak także z silnym elementem networkingowym. Uczestnicy opłacają na rzecz Spółki wynagrodzenie za możliwość uczestniczenia w takim Wydarzeniu. Oferowany zestaw usług może obejmować uczestnictwo w wybranych panelach dyskusyjnych i szkoleniowych w trakcie konferencji, uczestnictwo w spotkaniach z osobami rozpoznawalnymi i autorytetami w środowisku przedsiębiorców, wyżywienie w dniu trwania konferencji, a także uczestnictwo w towarzyszących imprezach o charakterze towarzyskim i integracyjnym. Wydarzenie ma charakter komercyjny z punktu widzenia Spółki, organizowane jest w celu uzyskania z niego przychodów. Wydarzenie nie ma charakteru szkoleniowego lub integracyjnego dla osób zatrudnionych przez Państwa. W związku z tym osoby zatrudnione przez Państwa uczestniczą w tym Wydarzeniu w charakterze osób wspomagających i obsługujących Wydarzenie lub prowadzących poszczególne części Wydarzenia. Część merytoryczna i towarzyska Wydarzenia nie jest kierowana do osób zatrudnionych przez Państwa. W celu organizacji Wydarzenia, zamawiają Państwo w wybranym hotelu pakiet usług związanych z organizacją Wydarzenia (tzw. pakiet konferencyjny lub usługę konferencyjną), obejmujący m.in. wyżywienie dla Uczestników, najem sal konferencyjnych oraz sprzętu konferencyjnego, obsługę cateringową sesji konferencyjnych, a także usługi recepcyjne i wspomagające organizację Wydarzenia. Oprócz tego, w skład pakietu konferencyjnego wchodzą usługi noclegowe na czas trwania Wydarzenia, dla osób zatrudnionych przez Państwa, obsługujących Wydarzenie, a także gości i prelegentów Wydarzenia. Nabywając przedmiotową usługę, istotna dla Państwa jest jej kompleksowość. Są Państwo zainteresowani wyłącznie pozyskaniem jednej kompleksowej usługi konferencyjnej, z którą związane są określone świadczenia pomocnicze składające się na jej funkcjonalną całość i które służą realizacji nadrzędnego celu, jakim jest organizacja Wydarzenia. Ponadto z treści wniosku wynika, że istotą pakietu konferencyjnego jest udostępnienie pomieszczeń i usług, stanowiących bazę rzeczową dla organizacji Wydarzenia. W umowie z hotelem lub w załączniku do faktury zostaną wskazane poszczególne (najważniejsze) elementy składające się na tą usługę oraz ich ceny. Pakiet konferencyjny zakupiony w hotelu, nie wyczerpuje zawartości Wydarzenia, bowiem to Państwo przygotowują autorski scenariusz Wydarzenia, opracowują w ramach pakietu konferencyjnego zajęcia merytoryczne i atrakcje dla Uczestników, kontraktują osoby, prowadzące poszczególne bloki szkoleniowe czy dyskusyjne, nadzorują zarówno wykonanie pakietu konferencyjnego przez hotel, jak i przebieg Wydarzenia. Towary i usługi nabywane od hotelu w ramach pakietu konferencyjnego będą przez Państwa wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W ramach pakietu konferencyjnego, nabywają Państwo od hotelu catering, wynajem sal oraz niewielką ilość noclegów – na potrzeby osób obsługujących Wydarzenie. Dodatkowe ewentualne usługi, takie jak skorzystanie z restauracji na miejscu, podlegają rozliczeniu poza pakietem konferencyjnym i opodatkowaniu zgodnie ze standardową stawką VAT. Usługi nabywane od innych niż hotel podmiotów, związane z Wydarzeniem, to: usługi artystów, którzy tworzą oprawę Wydarzenia, dodatkowa obsługa techniczna Wydarzenia, usługi drukarni, zakup gadżetów reklamowych, dodatkowych elementów scenografii, marketing Wydarzenia, koszty transportu do miejsca Wydarzenia sprzętu i personelu Wydarzenia, wynagrodzenie personelu Wydarzenia. Wynagrodzenie za nabyte od hotelu towary i usługi jest sumą wartości poszczególnych świadczeń i podlega negocjacjom cenowym, dotyczącym wartości łącznej pakietu dla założonej ilości Uczestników. Faktura ma zostać wystawiona przez hotel na jedno świadczenie – pakiet konferencyjny – w wartości określonej w załączniku do umowy (bez specyfikacji wartości poszczególnych rodzajów usług). Teoretycznie można sobie wyobrazić świadczenie przez inne podmioty usług, składających się na pakiet konferencyjny, jednak wiązałoby to się z wieloma trudnościami, np. koniecznością transportu lub samodzielnego przemieszania się przez Uczestników pomiędzy różnymi lokalizacjami, zatrudnienia przez Wnioskodawcę dodatkowych osób dla koordynacji działań poszczególnych podmiotów, nadzoru nad prawidłowym wykonaniem przez nich usług, zapewnienia środków transportu. Usługa cateringowa, nazwana wyżywieniem dla Uczestników obejmuje tzw. przerwę kawową całodzienną (obejmującą przekąski, napoje bezalkoholowe, kawa, herbata w formie bufetu) dla uczestników Wydarzenia w trakcie trwania programu konferencji, ponadto lunch w formie bufetu w połowie dnia Wydarzenia – w przerwie, oraz wieczorną kolację w formie bufetu po zakończeniu Wydarzenia w danym dniu. Co do zasady usługi noclegowe nie są nabywane dla Uczestników konferencji. Są one nabywane w ramach pakietu dla osób zatrudnionych, obsługujących Wydarzenie, a także gości i prelegentów Wydarzenia, którzy prowadzą poszczególne części Wydarzenia lub w nich uczestniczą w innej formie. Wskazane zatem usługi noclegowe nie są odsprzedawane na rzecz Uczestników w ramach świadczenia usługi organizacji konferencji biznesowych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wartości kompleksowej usługi konferencyjnej, nabywanej w celu zrealizowania Wydarzenia.

Aby rozstrzygnąć Państwa wątpliwości należy ustalić, czy w sytuacji opisanej we wniosku, dokonali Państwo nabycia kompleksowej usługi konferencyjnej od hotelu.

Na wstępie należy wskazać, że zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy.

Powyższe znajduje wyraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wskazuje się na konieczność traktowania, dla celów podatkowych, złożonego działania podatnika, jako jednolitej całości bez sztucznych podziałów. W orzeczeniu z 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan Ltd v Commissioners of Customs and Excise (C-349/96), Trybunał rozstrzygnął, że przy świadczeniu usług obejmujących kilka części składowych należy stosować te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Podobnie wypowiedział się Trybunał wydając 27 września 2012 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Na podstawie przywołanych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że nabywany przez Państwa pakiet konferencyjny, służący do organizacji konferencji biznesowych, stanowi świadczenie kompleksowe. Jak Państwo wskazują, są Państwo zainteresowani nabyciem kompleksowej usługi konferencyjnej, z którą związane są określone świadczenia pomocnicze składające się na jej funkcjonalną całość i które służą organizacji Wydarzenia. Z treści wniosku wynika, że istotą pakietu konferencyjnego jest udostępnienie pomieszczeń i usług, stanowiących bazę rzeczową dla organizacji Wydarzenia. Ponadto w ramach ww. usługi konferencyjnej nabywają Państwo m.in. catering, noclegi, a także zapewniają obsługę techniczną i organizacyjną oraz udostępniają infrastrukturę np. parking – jako elementy składowe, które nie są istotą zakupionego świadczenia, a mają charakter pomocniczy i z pozostałymi usługami składowymi tworzą całość. Tym samym, nabywana przez Państwa usługa konferencyjna obiektywnie tworzy – w aspekcie gospodarczym – jedną całość i jej rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Odnosząc się zatem do prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupionych od hotelu świadczeń wskazać należy, że w stosunku do nabytego pakietu konferencyjnego zostają spełnione przesłanki określone w art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż są Państwo czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz – jak Państwo wskazali – przedmiotowy pakiet konferencyjny będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w analizowanej sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa (tj. usługa konferencyjna), czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe.

Mając powyższe na uwadze, będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie kompleksowego pakietu konferencyjnego, służącego organizacji Wydarzenia.

Podsumowując, będą Państwo mogli odliczyć w pełnej wysokości podatek od towarów i usług naliczony od wartości kompleksowej usługi konferencyjnej, nabywanej w celu zrealizowania Wydarzenia.

Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi w zakresie zadanego pytania. Inne kwestie nieobjęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone. W myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00