Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.729.2023.1.JG

Czy opisana działalność Wnioskodawcy w zakresie projektów I-VII spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności ?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 grudnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest prywatnym przedsiębiorstwem, które powstało w (…) roku, a swą działalność rozpoczęło w (…) roku. Wnioskodawca z powodzeniem realizuje zadania projektowe i wykonawcze w budownictwie przemysłowym oraz w sektorze (…) w zakresie inwestycji, modernizacji i remontów instalacji produkcji, przerobu, magazynowania oraz dystrybucji (…), a także (…).

Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy oferuje następujące budowy i modernizacje:

-(…).

Wnioskodawca bazując na zdobytym doświadczeniu realizacyjnym oraz nowoczesnych narzędziach informatycznych, wykonuje także prace projektowe na rzecz inwestorów oraz w ramach realizowanych kontraktów wykonawczych. Celem zagwarantowania jak najwyższej jakości realizowanych prac i projektów, Wnioskodawca posiada i stale rozwija nowatorski hydrauliczny system podnoszenia konstrukcji za pomocą siłowników. Zastosowanie specjalistycznego sprzętu w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy umożliwia wykonanie szeregu prac przy zbiornikach magazynowych w sposób bardziej efektywny dla inwestora niż metody dotychczas stosowane.

Przy zastosowaniu ww. Systemu Urządzeń Montażowych (…), możliwe jest m.in.:

-zwiększenie pojemności istniejących zbiorników,

-budowa ścian osłonowych wokół istniejących zbiorników,

-modernizacje i remonty dna zbiorników,

-remonty fundamentów pod istniejącymi zbiornikami.

Ww. system może także zostać wykorzystany w trakcie remontu i modernizacji instalacji lub urządzeń przemysłowych.

Kompleksowość usług oferowanych przez Wnioskodawcę dopełnia także wykonywanie pomiarów i badań nieniszczących (…).

Wnioskodawca wykonuje pomiary i badania w następującym zakresie:

-(…).

Wnioskodawca wykonuje także obróbkę cieplną złączy spawanych za pomocą mobilnych urządzeń do wyżarzania oporowego:

-(…).

Wnioskodawca posiada wymagane pozwolenia i certyfikaty kompetencji także w tym zakresie.

Z uwagi na kompleksowość oferowanych przez Wnioskodawcę usług i inwestycji, Wnioskodawca realizuje wiele projektów. Poniżej opisano siedem projektów prowadzonych przez Wnioskodawcę, które stanowią przedmiot pytań stawianych przez Wnioskodawcę, a także celem wskazania przebiegu tego rodzaju projektów, stawianych celów technicznych i technologicznych do opracowania przez Wnioskodawcę oraz ryzyk i problemów, jakie muszą zostać rozwiązane w czasie realizacji każdego z poniższych projektów, stanowiących innowację na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Projekt I:

Opracowanie koncepcji, zaprojektowanie oraz realizacja hermetyzacji instalacji technologicznej (…).

Cel projektu.

Celem realizowanego projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie koncepcji i rozwiązań technicznych oraz technologicznych mających na celu ograniczenie emisji do atmosfery węglowodorów w oparach z produktów, będących przedmiotem działalności Terminalu.

Inwestor postawił wymaganie uzyskania ograniczenia zawartości węglowodorów emitowanych do atmosfery z instalacji wahadła gazowego podczas przeładunku produktów, poniżej określonej granicy.

W celu zrealizowania umowy należało opracować koncepcję, zaprojektować i wykonać instalację ograniczająca emisję oparów oraz dostosować rurociąg cyrkulacyjny oraz stację kondensatu. Realizowany projekt był innowacyjny w skali przedsiębiorstwa. Nie były znane również podobne rozwiązania zastosowane w tego typu instalacjach. Spółka nie posiadała również wcześniejszych doświadczeń w projektowaniu i wykonawstwie tego typu rozwiązań technicznych.

Z powodu niepewności możliwości rozwiązania postawionego zagadnienia za pomocą zastosowania wahadła gazowego i dodatkowych urządzeń przyjętych w koncepcji wstępnej, założono z góry, że może wystąpić konieczność rozbudowy instalacji wykonanej w ramach opisanego w niniejszym Wniosku projektu badawczo-rozwojowego o dodatkowe urządzenia w drugim etapie realizacji Umowy z Inwestorem.

Do osiągnięcia zamierzonego celu konieczne było opracowanie różnych koncepcji rozwiązań technicznych, dobór urządzeń i materiałów, oraz zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniej instalacji.

Potwierdzenie prawidłowości wybranych i zaprojektowanych rozwiązań mogło być uzyskane dopiero po wykonaniu pomiarów laboratoryjnych składu chemicznego oparów emitowanych z wybudowanej i uruchomionej instalacji będącej przedmiotem projektu badawczo-rozwojowego.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Dobór technologii ograniczenia emisji węglowodorów i innych zanieczyszczeń gazów emitowanych z istniejącej instalacji Terminalu (…).

-Opracowanie projektu technicznego w sposób wpisujący się w istniejącą w Terminalu infrastrukturę, z uwzględnieniem pozostawienia miejsca dla dalszych, innych zamierzeń inwestycyjnych użytkownika Terminalu.

-Nieznana ilość wykroplin wody z oparów produktu i ich neutralizacja.

-Nieznany i zmienny chemicznie skład hermetyzowanych oparów.

-Zabezpieczenie rurociągów instalacji przed zamarzaniem wody podczas silnych mrozów.

-Zapewnienie odpowiedniej wydajności instalacji przy bliżej nieokreślonej ilości emisji oparów.

-Dobór mocy instalacji ogrzewania zapewniającej ograniczenie ilości wykroplin wody przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dodatkowych oparów.

-Brak gwarancji uzyskania wymaganych parametrów zawartości zanieczyszczeń w emitowanych gazach w analizowanej koncepcji na etapie opracowywania projektu technicznego.

-Nadmierne opory przepływu oparów przez instalację.

-Nieprzewidziane zakłócenia i okresowe znaczne przekraczanie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w emitowanych gazach z prototypowej instalacji.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Opracowane zostały różne koncepcje rozwiązań technicznych w wyniku przeprowadzonych analiz oraz konsultacji w zakresie oczekiwań i ograniczeń stawianych przez Inwestora. Z opracowanych w ramach projektu różnych koncepcji została wypracowana jedna, która uzyskała pozytywną ocenę Inwestora z punktu widzenia funkcjonalności całego Terminala, która przeszła dalej do fazy realizacji.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Podczas rozruchu i prób instalacji wybudowanej w ramach projektu, pojawiły się nieprzewidziane na wcześniejszych etapach problemy techniczne, które udało się rozwiązać przez wprowadzenie zmian w projekcie technicznym i tym samym zrealizować wszystkie założenia projektu. Pracownicy kadry inżynierskiej nabyli nową wiedzę w zakresie projektowania instalacji ograniczania emisji szkodliwych dla środowiska oparów. Projekt był innowacyjny w skali przedsiębiorstwa. Spółka nabyła nowe doświadczenia w zakresie realizacji tego typu instalacji i posiadając referencje w nowym zakresie usług, będzie mogła podejmować się zleceń w szerszy zakresie kompetencji.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu. Natomiast wnioskodawca na potrzeby rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Projekt II:

Opracowanie koncepcji sposobu montażu kopuły stalowej zbiornika, aluminiowego dachu podwieszanego oraz konstrukcji zbiornika ze stali niklowej, opracowanie projektów montażu oraz wdrożenie projektów na budowie zbiornika (…).

Cel projektu.

Projekt badawczo-rozwojowy miał na celu opracowanie i wdrożenie sposobu montażu, nowej w skali firmy wielkości zbiorników magazynowych (…).

Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych był sposób wykonania prac montażowych zbiornika stalowego ze stali 9Ni odpowiedniej dla warunków kriogenicznych, aluminiowego dachu podwieszanego oraz kopuły stalowej zbiornika żelbetowego, wewnątrz którego należało zbudować konstrukcję zbiornika o wysokości ok. 40 m i średnicy 84 m. Kopuła dachu miała być zamontowana na wysokości ok. 54 m nad poziomem terenu.

Zamierzeniem niniejszego projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie koncepcji, wykonanie obliczeń, opracowanie modelu 3D zbiornika oraz wszystkich realizowanych w ramach projektu elementów niezbędnych do zrealizowania projektu, wykonanie symulacji działania zaprojektowanego oprzyrządowania i konstrukcji pomocniczych, dobór metod i zaprojektowanie technologii wykonania prac spawalniczych, opracowanie technologii montażu i planów organizacji pracy z zastosowaniem nowo zaprojektowanego sprzętu. W trakcie prowadzenia robót wg nowo opracowanej technologii zaplanowano weryfikację przyjętych założeń oraz wprowadzenie zmian mających na celu usunięcie stwierdzonych mankamentów oraz rewizję i zmodernizowanie prototypowej technologii z jednoczesnym wprowadzaniem tych zmian w trakcie budowy.

Ostatecznym celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie sposobu montażu zbiorników (…) do celów przyszłych realizacji zarówno w kraju, jak i za granicą.

Obszarami badawczymi innowacyjnego zamierzenia były:

1.Porównanie i zbadanie aspektów opłacalności, czasu realizacji, a także bezpieczeństwa realizacji różnych technologii montażu kopuły stalowej zbiornika żelbetowego stojącego ponad zbiornikiem stalowym oraz podwieszanego dachu aluminiowego.

2.Porównanie i zbadanie aspektów opłacalności, czasu realizacji i bezpieczeństwa różnych technologii montażu i metod spawania blach i blachownie płaszcza ze stali 9Ni.

3.Analiza mankamentów nowych rozwiązań stwierdzonych w trakcie ich wdrażania i wyciągnięcie wniosków do ulepszenia rozwiązań wypracowanych w ramach niniejszego projektu.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Zapewnienie możliwości dostępu do wykonania wszystkich prac na dużych wysokościach, bez możliwości wykorzystania rusztowań stojących.

-Sposób podwieszenia oprzyrządowania na dużej wysokości bez możliwości precyzyjnego sterowania oraz dostępu człowieka do miejsca podwieszenia.

-Sposób dostępu do oprzyrządowania pod pierścieniem usztywniającym na ostatniej cardze (najwyższy pas blach poszycia płaszcza zbiornika).

-Ustalenie zakresu i stopnia sprefabrykowania elementów płaszcza zbiornika, celem minimalizacji robót na dużych wysokościach.

-Przyśpieszenie procesów spawalniczych przy zachowaniu warunków nieprzekraczania maksymalnej dopuszczalnej ilości niezgodności spawalniczych.

-Przy spawaniu zautomatyzowanymi metodami wystąpiła niedopuszczalna ilość niezgodności spawalniczych.

-Uniknięcie kolizji wciąganego do góry elementu płaszcza z wystającymi usztywnieniami.

-Ustalenie miejsca i sposobu doprowadzenia dużej ilości wody do próby hydrostatycznej zbiornika.

-Zaprojektowane oprzyrządowanie miało na celu uzyskanie możliwości osiągnięcia zakładanej w projekcie pracochłonności prac montażowych płaszcza zbiornika, wykonywanych na dużych wysokościach.

-Zautomatyzowanie procesów spawania płaszcza zbiornika ze stali 9Ni.

-Zoptymalizowanie sposobu wykonania prac w trakcie realizacji projektu badawczego na dużym zbiorniku, o nierealizowanych wcześniej w firmie rozmiarach, w taki sposób, ażeby uzyskać podobne efekty terminowe realizacji, jakie firma uzyskała przy realizacji robót na dużo mniejszym zbiorniku o innych parametrach.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

1.Rozwiązania techniczne wprowadzone w konstrukcji kopuły dachu przyniosły pozytywny efekt. Sprawdziła się również nowo wprowadzona w firmie metoda podnoszenia kopuły przy użyciu sprężonego powietrza. Doświadczenia zdobyte przy zastosowaniu tej metody pozwalają na jej dalszy rozwój w firmie oraz na przystąpienie do opracowania własnego sprzętu niezbędnego do wykonania podnoszenia - przy najbliższej realizacji podobnego projektu.

2.Wykonanie montażu dachu podwieszanego zgodnie z opracowanym Projektem Organizacji Pracy, potwierdziło prawidłowość przyjętych do projektu badawczo-rozwojowego założeń. W trakcie realizacji robót zostały wyciągnięte wnioski na przyszłość, ażeby podzielić prace montażowe na dwa etapy, z których drugi należy wykonać dopiero po wykonaniu płaszcza zbiornika ze stali niklowej.

3.Etap projektu polegający na zrealizowaniu robót w sposób zaprojektowany do celów zbudowania konstrukcji zbiornika ze stali niklowej - wykazał, że przy montażu zbiorników o tak wielkich gabarytach, istnieje bariera, będąca czynnikiem ludzkim, której nie sposób pokonać przy pomocy czynników technicznych. Projekt wykazał także, że nie rozwiązuje wyzwania (będącego jednym z przedmiotów projektu) zastosowanie najlepszego oprzyrządowania, ani możliwej do wprowadzenia automatyzacji procesów.

Firma zdobyła doświadczenie w zakresie realizacji budowy zbiorników magazynowych (…). Zostało wypracowane odpowiednie podejście i sposób przygotowania się oraz sposób realizacji tej wielkości zbiorników, a sama realizacja ww. projektu stanowiła innowację na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Dzięki realizowanemu projektowi badawczo-rozwojowemu firma posiada udokumentowane rozwiązania w zakresie oprzyrządowania do budowy zbiorników o takich samych parametrach, a także projekty organizacji prac dla poszczególnych etapów robót.

Systematyczność.

Projekt został udokumentowany, poprzez szczegółowe opisanie w karcie projektu jego celu, wskazanie planu poszczególnych prac badawczo-rozwojowych z wyszczególnieniem osiągniętych na każdym etapie rezultatów, analizy ryzyk związanych z jego realizacją, wskazanie podstawowych problemów badawczych/rozwojowych, ze wskazaniem sposobu jego rozwiązania oraz podsumowanie.

Projekt III:

Opracowanie koncepcji, projektu montażu oraz zrealizowanie budowy zbiornika magazynowego z dachem pływającym metodą podbudowy, przy użyciu siłowników hydraulicznych przy budowie zbiorników o (…).

Cel projektu.

Projekt badawczo-rozwojowy miał na celu rozszerzenie możliwości zastosowania metody podbudowy, wykorzystywanej dotychczas w firmie do budowy zbiorników magazynowych z dachem stałym, do procesu wznoszenia konstrukcji zbiorników o zupełnie odmiennej konstrukcji - zbiorników z dachem pływającym. Projekt stanowił zatem wyzwanie dla Wnioskodawcy i innowację na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Zamierzonym efektem projektu było opracowanie koncepcji, wykonanie obliczeń, opracowanie wstępnego projektu technicznego technologii montażu, a następnie jego weryfikowanie podczas realizacji budowy pierwszego zbiornika magazynowego. Następnie, modernizowanie prototypowej technologii i wprowadzanie jej w trakcie budowy drugiego zbiornika realizowanego z opóźnionym cyklem w stosunku do pierwszego. Ostatecznym celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie Projektu montażu do celów przyszłych realizacji na podstawie zweryfikowanych danych uzyskanych w drugim etapie realizacji.

Głównymi obszarami badawczymi innowacyjnego zamierzenia były:

1.Analiza zachowania się nieusztywnionej dachem konstrukcji zbiornika podczas podnoszenia siłownikami poszczególnych carg podczas jego budowy.

2.Weryfikacja przyjętych w projekcie montażu założeń i rozwiązań, w trakcie wznoszenia konstrukcji oraz wprowadzenie niezbędnych korekt w projekcie.

Celem projektu było również zweryfikowanie wpływu zastosowania technologii podbudowy na długość cyklu harmonogramowego budowy zbiornika z dachem pływającym.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Kolizja montażowa systemu siłowników (w ostatecznej koncepcji usytuowanych wewnątrz zbiornika) z montażem pontonu dachu pływającego.

-Sposób wykonania i uzupełnienia przejść dla siłowników w pierścieniu wiatrowym.

-Uniezależnienie wpływu opadów deszczu na możliwość prowadzenia prac spawalniczych.

-Zabezpieczenie konstrukcji płaszcza zbiornika przed powstaniem deformacji przy podnoszeniu, w przypadku awarii jednego z siłowników w trakcie podnoszenia.

-Zabezpieczenie konstrukcji płaszcza zbiornika przed powstaniem deformacji przy podnoszeniu, w przypadku silnego podmuchu wiatru w trakcie podnoszenia.

-Kontrolowanie odchyłek kształtu płaszcza zbiornika w trakcie budowy metodą podnoszenia, odniesionych do wymagań określonych w normach.

-Dobór sprzętu dźwigowego do zmienionego Projektu montażu podczas drugiego Etapu realizacji projektu.

-Zwiększone odkształcenia płaszcza przy podnoszeniu.

-Utrzymanie rygorów terminowych realizacji inwestycji w trakcie realizacji projektu badawczego.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Wykonane w pierwszym etapie realizacji projektu obliczenia oraz rozwiązania techniczne i organizacyjne zweryfikowały słuszność założeń przyjętych w koncepcji.

Realizacja robót w pierwszym etapie realizacji Projektu badawczo-rozwojowego ujawniła szereg mankamentów, które zostały usunięte w drugim etapie realizacji. Potwierdziło to słuszność dwuetapowego sposobu realizacji Projektu z przesunięciem czasowym pomiędzy etapami.

Podczas realizacji, w drugim etapie, udało się wypracować rozwiązania techniczne i organizacyjne realizujące wszystkie założenia projektu, co zostało potwierdzone w trakcie realizacji drugiego zbiornika.

W drugim etapie ujawniły się jeszcze możliwości dalszego rozwoju opracowanego w ramach przedmiotowego Projektu sposobu budowy zbiorników z dachem pływającym, jednak nie były one zamierzone w założeniach do Projektu badawczo-rozwojowego.

Realizacja innowacyjnego w skali przedsiębiorstwa projektu rozszerzyła możliwości techniczne i technologiczne sposobów budowy zbiorników magazynowych.

Spółka zdobyła nowe doświadczenia w zakresie realizacji tego typu zbiorników, co pozwoli bardziej konkurencyjnie stawać do przetargów na realizację inwestycji budowy zbiorników magazynowych z dachem pływającym i bardziej odważnie podejmować się tego typu zadań.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu. Natomiast Wnioskodawca na potrzeby rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Projekt IV:

Opracowanie koncepcji, projektu oraz realizacja budowy i uruchomienia terminalu (…) z wprowadzonym do infrastruktury (…), jego przyjmowaniem, magazynowaniem i wydawaniem a także budową nowatorskiego Systemu (…) z podwieszaną instalacją zraszania na kolejowym froncie rozładunkowym, w ramach inwestycji rozbudowy oraz modernizacji Terminala (…).

Cel projektu.

Celem realizowanego projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie koncepcji i rozwiązań technicznych oraz technologicznych, a następnie zrealizowanie przebudowy terminalu (…) z wprowadzonym do zakresu operacyjnego terminalu nowym w skali spółki produktem – (…).

Drugim celem badawczo-rozwojowym realizowanym w ramach projektu stanowiącego inwestycję w Terminalu (…) było opracowanie koncepcji, projektu technicznego oraz wykonanie Systemu zabezpieczenia przeciwupadkowego na kolejowym froncie rozładunkowym z podwieszonym na linie rurociągiem zraszającym służącym do ochrony przeciwpożarowej cystern kolejowych oraz infrastruktury frontu kolejowego.

Główne obszary badawcze dotyczyły:

1.Możliwości i sposobu wkomponowania w układ przestrzenny terminalu (…) infrastruktury do przyjmowania, magazynowania i wydawania nowego dla Wnioskodawcy produktu – (…),

2.Dobór materiałów i urządzeń do przyjmowania, magazynowania i wydawania (…),

3.Wprowadzenie nowego w skali kraju rozwiązania technicznego polegającego na zainstalowaniu rurociągu przeciwpożarowego na terenie terminala przeładunkowego (…).

Wytyczone także cele pośrednie, a to:

-uzyskanie wymaganych przez Inwestora możliwości równoległego do pozostałych (…) przez zaprojektowane i wykonane urządzenia i instalacje,

-uzyskanie właściwego, wymaganego przepisami, zabezpieczenia przeciwpożarowego kolejowego frontu rozładunkowego.

Realizowany projekt terminalu (…) z infrastrukturą do obrotu skroplonym (…) był innowacyjny w skali przedsiębiorstwa. Spółka nie posiadała wcześniej doświadczenia w zakresie realizacji rozwiązań technicznych i technologicznych niezbędnych do wdrożenia w projekcie infrastruktury terminalu z (…). Do osiągnięcia zamierzonego celu konieczne było opracowanie koncepcji, wybór najkorzystniejszego wariantu dostępnych na rynku urządzeń. Niezbędne do tego celu było zaprojektowanie i stworzenie modelu 3D całej infrastruktury Terminalu.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Ograniczenia terenowe w terminalu (…).

-Dobór uszczelek dla połączeń kołnierzowych.

-Dobór zaworów bezpieczeństwa dla (…).

-Dobór pomp do (…).

-Dostosowanie technicznych warunków bezpieczeństwa części (…) terminalu do zagrożeń wprowadzanych przez zaprojektowaną instalację (…).

-Zminimalizowanie ryzyka powstania zapłonu lub wybuchu gazu wewnątrz instalacji (…) podczas napełniania instalacji (…).

-Uzyskanie odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa technicznego instalacji (…) podczas próby ciśnieniowej na wysokie ciśnienie.

-Uzyskanie wymaganej maksymalnej wydajności przy jednoczesnym załadunku dwóch autocystern (…).

-Uzyskanie odpowiedniej geometrii rurociągów przeciwpożarowych podwieszonych na wantach.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Opracowane zostały różne koncepcje rozwiązań technicznych w wyniku pojawiających się problemów z rozmieszczeniem obiektów na terenie terminala. Została wyłoniona koncepcja, w pełni spełniająca wymogi techniczne i funkcjonalne. Przeszła ona w fazę realizacji.

Nie potwierdziły się obawy o nadmierne drgania mechaniczne rurociągu przeciwpożarowego, podczas prób rozruchowych. Uzyskano natomiast bardzo dużą efektywność działania innowacyjnego rozwiązania.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Zespół inżynierski wzbogacił swoje doświadczenia o zakres projektowania i realizacji terminalu z instalacjami (…).

Realizując innowacyjny w skali przedsiębiorstwa projekt, Spółka zdobyła nową wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji nowego dla Wnioskodawcy typu przedsięwzięć, dzięki czemu zdobyła referencje dla realizacji tego typu zleceń.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu. Natomiast Wnioskodawca na potrzeby rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Projekt V:

Opracowanie koncepcji, projektu oraz realizacja zwiększenia funkcjonalności typowego rozwiązania terminalu produktów (…) przez wprowadzenie infrastruktury do przyjmowania, magazynowania i wydawania produktów chemicznych w ramach inwestycji nowego terminalu.

Cel projektu.

Celem realizowanego projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie koncepcji i rozwiązań technicznych oraz technologicznych pozwalających na modyfikację typowego rozwiązania technicznego terminalu produktów (…), w taki sposób, aby zwiększyć jego funkcjonalność.

Główne obszary badawcze dotyczyły:

1.Możliwości magazynowania i przeładunku na tym samym terenie nie występujących w terminalach (…) produktów chemicznych, takich jak:

-(…).

2.Możliwości załadunku produktów na środki transportu rzecznego.

Jako cele pośrednie projektu można wskazać:

-osiągnięcie wymaganych dla opłacalności operacyjnej parametrów pojemności magazynowych dodatkowych chemikaliów na terenie terminala produktów (…), przy zachowaniu parametrów magazynowania i przeładunku podstawowych produktów (…). Wprowadzone na obszarze terminala chemikalia nie mogły mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie obrotu produktami (…),

-opracowanie koncepcji i projektu wkomponowania, na istniejącym terenie przeznaczonym na inwestycję, infrastruktury technicznej przeznaczonej do załadunku produktów na środki transportu rzecznego.

Realizowany projekt był innowacyjny w skali przedsiębiorstwa i spółka nie posiadała wcześniej doświadczenia w zakresie szeregu różnych rozwiązań technicznych i technologicznych niezbędnych do wdrożenia w projekcie, jak również doświadczenia z tymi chemikaliami. Do osiągnięcia zamierzonego celu konieczne było opracowanie różnych wariantów rozwiązań technicznych, wstępny wybór najkorzystniejszego z zaproponowanych wariantów, zaprojektowanie i stworzenie modelu 3D całej infrastruktury oraz wykonanie makiety w odpowiedniej skali.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Dobór uszczelnień pomp i armatury oraz urządzeń.

-Opracowanie systemu oznaczeń oraz zabezpieczeń w instalacji technologicznej oraz w systemie automatyki w celu zabezpieczenia przed zmieszaniem (…) z chemikaliami.

-Opracowanie systemu barier oraz membran zabezpieczających przed przenikaniem chemikaliów do atmosfery i wód gruntowych.

-Dobór materiałów na membrany szczelne odpornego na działanie wprowadzonych do terminalu chemikaliów.

-Zabezpieczenie się przed standardowymi błędami montażowymi mogącymi skutkować rozlewem niebezpiecznej substancji podczas rozruchu instalacji.

-Minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia niedopuszczalnych niezgodności spawalniczych w połączeniach spawanych rurociągów oraz zbiorników.

-Dostosowywanie się instalacji załadunku produktu na barki do zmian poziomu zanurzenia oraz zmian poziomu wody w rzece.

-Stworzenie rozwiązań technicznych umożliwiających spełnienie wymagań i norm środowiskowych.

-Ograniczenia terenowe.

-Niewystarczająca izolacja termiczna urządzeń instalacji estrów dla utrzymania wymaganej temperatury produktu.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Wstępne fazy projektu przebiegały zgodnie z założeniami. Opracowane zostały różne koncepcje rozwiązań technicznych w wyniku pojawiających się problemów i wyzwań. Z tych koncepcji została wyłoniona jedna, finalna, która przeszła dalej w fazę realizacji. Niestety, z powodów niezależnych (decyzja klienta) projekt został wstrzymany, a następnie zamknięty.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Podczas realizacji projektu, w fazie opracowywania koncepcji rozwiązań technicznych, udało się wypracować rozwiązania realizujące wszystkie założenia projektu. Kadra inżynierska wzbogaciła swoją wiedzę w zakresie projektowania instalacji dla nowych rodzajów produktów z wieloma ograniczeniami narzuconymi odgórnie. Realizując projekt innowacyjny w skali przedsiębiorstwa, spółka zdobyła nową wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji tego typu przedsięwzięć, dzięki czemu w przyszłości będzie mogła bardziej odważnie podejmować się tego typu zleceń.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu, Natomiast Wnioskodawca na potrzeby rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Projekt VI:

Opracowanie koncepcji sposobu montażu, opracowanie projektu montażu oraz zrealizowanie budowy grupy 3 szt. podziemnych zbiorników magazynowych, z dachem podpartym wieloma słupami, z wiązarami o konstrukcji kratownicowej.

Cel projektu.

Projekt badawczo-rozwojowy miał na celu zoptymalizowanie oraz określenie sposobu budowy nowego w skali przedsiębiorstwa typu zbiornika - podziemnego zbiornika magazynowego z dachem o konstrukcji kratownicowej z wieloma słupami podpierającymi. Ponadto miał na celu zbadanie możliwości zastosowania metody podbudowy, wykorzystywanej dotychczas w firmie do budowy zbiorników magazynowych naziemnych o zupełnie odmiennej konstrukcji.

Zamierzonym efektem projektu było opracowanie koncepcji, wykonanie obliczeń, opracowanie wstępnego projektu technicznego technologii montażu, a następnie weryfikowanie jego podczas realizacji budowy pierwszego zbiornika magazynowego. Następnie, modernizowanie prototypowej technologii i wprowadzanie jej w trakcie budowy drugiego zbiornika realizowanego z opóźnionym cyklem w stosunku do pierwszego a następnie trzeciego zbiornika jednej grupy - na podstawie doświadczeń wynikających z badań technologii, przeprowadzanych kolejno na pierwszych dwóch zbiornikach. Ostatecznym celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie Projektu montażu do celów przyszłych realizacji na podstawie zweryfikowanych danych uzyskanych w trakcie realizacji całej grupy zbiornikowej.

Głównymi obszarami badawczymi innowacyjnego zamierzenia były:

1.Przeanalizowanie różnych możliwych do zastosowania metod wykonania montażu zbiorników.

2.Analiza zachowania się kratownicowej konstrukcji dachu zbiornika podczas podnoszenia siłownikami (…) z równoczesnym podnoszeniem kilkunastu słupów podpierających dach - podczas jego wznoszenia.

3.Weryfikacja przyjętych w projekcie montażu założeń i rozwiązań, w trakcie podnoszenia konstrukcji oraz wprowadzanie niezbędnych korekt w projekcie w trakcie robót na postępujących po sobie (…) kolejnych zbiorników grupy.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Ustalenie sposobu wykonania dróg komunikacyjnych dla pracowników w trakcie realizacji montażu zbiorników.

-Ustalenie metody budowy konstrukcji stalowej zbiornika.

-Opracowanie sposobu połączenia kratowych wiązarów dachowych z płaszczem i słupami.

-Opracowanie sposobu rozmieszczenia siłowników w obrębie podnoszonej konstrukcji stalowej.

-Ustalenie maksymalnych dopuszczalnych odkształceń konstrukcji podczas podnoszenia.

-Opracowanie systemu komunikacji pomiędzy osobami sterującymi każdorazowym podnoszeniem konstrukcji.

-Dobór materiałów konstrukcji zbiorników.

-Ustalenie ilości, parametrów i rozmieszczenia żurawi montażowych w obrębie grupy zbiorników.

-Ustalenie kryteriów oceny stateczności węzłów skręcanych na połączeniach ze słupami w przypadku nierównomierności podnoszenia.

-Utrzymanie rygorów terminowych realizacji budowy grupy zbiorników w trakcie realizacji projektu badawczego.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Wykonane analizy porównawcze różnych możliwych sposobów zrealizowania zadania budowy grupy trzech zbiorników podziemnych wykazały, że bardziej efektywne powinno być zastosowanie technologii podbudowy. Wykonane obliczenia i analizy wytrzymałościowe konstrukcji zbiorników, a także dobrane materiały zostały pozytywnie zweryfikowane zarówno podczas obciążeń wprowadzanych przy podnoszeniu konstrukcji, jak również podczas prób hydrostatycznych i ciśnieniowych.

Również obciążenie dachu wymaganej grubości warstwą gruntu wykazało odpowiednią odporność konstrukcji na obciążenia zewnętrzne.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Praca na grupie zbiorników pozwoliła na rozwój i korygowanie wcześniejszych założeń podczas realizacji robót na poszczególnych etapach montażu w grupie.

Realizacja innowacyjnego w skali przedsiębiorstwa projektu poszerzyła doświadczenie techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie budowy kolejnego typu zbiorników magazynowych, co pozwoli na bardziej konkurencyjną pozycję firmy na rynku budowy zbiorników dla sił zbrojnych.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu. Natomiast Wnioskodawca na potrzeby rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Projekt VII:

Opracowanie koncepcji sposobu montażu, opracowanie projektu montażu oraz zrealizowanie budowy grupy 2 szt. podziemnych zbiorników magazynowych, z dachem podpartym słupem centralnym.

Cel projektu.

Celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie sposobu budowy nowego w skali przedsiębiorstwa typu zbiornika - podziemnego zbiornika magazynowego ze słupem centralnym. Zamierzonym efektem projektu było opracowanie technologii montażu, wykonanie analiz i obliczeń parametrów konstrukcji, opracowanie wstępnego projektu technicznego technologii montażu, a następnie jego weryfikowanie podczas realizacji kolejnych etapów budowy na pierwszym w grupie zbiorniku magazynowym. Kolejnym, celem było modernizowanie prototypowej technologii i wprowadzanie jej w trakcie kolejnych etapów budowy drugiego zbiornika w grupie, realizowanych z opóźnionym cyklem w stosunku do etapów realizacji pierwszego. Ostatecznym celem projektu badawczo-rozwojowego było opracowanie zwalidowanej na drugim zbiorniku grupy metody montażu, tak aby mogła ona służyć do celów przyszłych realizacji budowy podobnych zbiorników.

Głównymi obszarami badawczymi tego innowacyjnego projektu były:

1.Analiza możliwości zastosowania sposobów montażu zbiorników praktykowanych przy budowie zbiorników naziemnych.

2.Weryfikacja przyjętych w projekcie montażu założeń i rozwiązań, w trakcie budowy konstrukcji oraz wprowadzanie niezbędnych korekt w projekcie w trakcie robót na drugim zbiorniku w grupie zbiornikowej.

Problemy badawczo-rozwojowe.

Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:

-Ustalenie zespołu pracowników do realizacji projektu, w tym osób posiadających odpowiednie zaświadczenia o dostępności do dokumentacji niejawnej.

-Ustalenie warunków technicznych dla zaplecza w biurze projektowym oraz w biurze realizacji projektu.

-Zorganizowanie zaplecza technicznego dla dokumentacji niejawnej.

-Ustalenie technicznych warunków bezpieczeństwa dla prac prowadzonych na dnie wykopu pod zbiornik podziemny.

-Dobór materiałów na konstrukcję zbiorników o Ustalenie sposobu sprefabrykowania elementów montażowych konstrukcji stalowej dachu zbiornika.

-Ustalenie parametrów i lokalizacji żurawi montażowych w obrębie grupy zbiorników.

-Zaprojektowanie fundamentów pod żurawie wieżowe.

-Opracowanie technologii spajania elementów konstrukcji zbiornika.

-Zaprojektowanie sposobu napełnienia zbiorników wodą i odprowadzenie wody po próbach.

-Zaplanowanie przebiegu projektu badawczego w taki sposób, aby zostały utrzymane rygory terminowych realizacji budowy grupy zbiorników.

Podsumowanie projektu.

Twórczość.

Zrealizowany projekt badawczo rozwojowy przy budowie grupy dwóch zbiorników podziemnych wykazał, że zastosowanie technologii nadbudowy dla zbiornika podziemnego nie jest najkorzystniejszą metodą dla tego typu zbiorników, gdyż nie przyniosła ona wszystkich zakładanych rezultatów. Analizy i obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji zbiorników a także dobrane na ich podstawie materiały zostały zweryfikowane pozytywnie podczas prób hydrostatycznych i ciśnieniowych oraz po obciążeniu dachu nasypaną warstwą gruntu.

Wszystkie wykonane badania i próby potwierdziły odporność konstrukcji zrealizowanej zgodnie z projektem na obciążenia zewnętrzne.

Zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie dotychczasowych do tworzenia nowych zastosowań.

Realizacja projektu na dwóch zbiornikach jednocześnie pozwoliła na rozwój i korygowanie na drugim zbiorniku założeń przyjętych pierwotnie w projekcie badawczo-rozwojowym.

Realizacja innowacyjnego w skali przedsiębiorstwa projektu poszerzyła doświadczenie techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie budowy zbiorników magazynowych dla celów wojskowych, co pozwoliło na wejście firmy na nowy rynek - inwestycji dla sił zbrojnych.

Systematyczność.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację projektu na bieżąco, zbierane są dane wymagane do tego, aby móc odtworzyć rezultaty projektu. Natomiast Wnioskodawca na potrzeby rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej tworzy kartę projektu w ramach czego zbierane i systematyzowane są informacje z poszczególnych etapów projektów, celu, a także opisywane są ryzyka oraz problemy badawcze napotkane w trakcie pracy nad rozwiązaniem. Karta projektu zawiera podsumowanie pozwalające na syntetyczne odniesienie się do celu projektu oraz jego rezultatów końcowych.

Pytania

1.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu I spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

2.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu II spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

3.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu III spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

4.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu IV spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

5.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu V spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

6.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu VI spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

7.Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu VII spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy polegająca na realizacji siedmiu wskazanych wyżej projektów o opisanych cechach, realizowanych zgodnie z opisem, w ramach których rozwiązywane są określone problemy techniczne lub technologiczne, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a konkretnie stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28) uCIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa definiowana jest jako: „działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Definicja pojęcia „prac rozwojowych” została uregulowana w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, z późn. zm., dalej zwana: „u.p.s.w.n.”).

Zgodnie z art. 4a pkt 28) uCIT w zw. z art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. prace rozwojowe są: „działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.

Z legalnej definicji „działalności badawczo-rozwojowej” określonej w art. 4a pkt 26) uCIT wynika, że aby dana działalność stanowiła działalność badawczo-rozwojową muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

a)musi to być działalność twórcza;

b)działalność taka podejmowana jest w sposób systematyczny;

c)działalność podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Należy wskazać, że działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia powyższe cechy.

Ad (a).

Jak wskazano w stanie faktycznym, w ramach projektów opracowywane są nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne, nowe lub ulepszone procesy, by osiągnąć zakładane parametry techniczne (jak np. określona szczelność, wytrzymałość), a także czas wykonania projektu oraz określony limit kosztów (optymalizacja czasu i kosztów wykonania), wskazane są konkretne ryzyka związane z realizacją danego projektu i rozwiązania dla napotykanych problemów.

W związku z powyższym Wnioskodawca uzyskuje nową wiedzę, którą może wykorzystać do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów.

Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji legalnej zwrotu „działalność twórcza”. Natomiast definicja pojęcia „działalność twórcza” znalazła się w indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacji z 12 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.263.2018.2.MN:

„Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe) działalność:

1.zespół działań podejmowanych w jakimś celu

2.funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś.

Semantyczna interpretacja wyrazu twórczość prowadzi zaś do wniosku, że może on wyrażać zarówno proces tworzenia, jak też jego wyniki, zgodnie bowiem z definicją Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe):

twórczy oznacza:

1.mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia

2.dotyczący twórców.

Na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do której pośrednio odnosi się analizowany przepis, „działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia” (za Poźniak-Niedzielska, Niewęgłowski, Prawo autorskie. System prawa prywatnego, tom 13, pod redakcją prof. dr hab. Janusza Barty, wyd. 3, Warszawa 2013, str. 9).”

Definicja pojęcia „działalność twórcza” została także zamieszczona w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX:

„działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.”

Ponadto zgodnie z ww. Objaśnieniami „twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.”

W ww. Objaśnieniach wskazano także:

„(...) twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Działalność Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym ma zatem charakter twórczy, gdyż wymaga opracowania/wymyślenia nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, a także opracowania nowych lub ulepszonych procesów, nieznanych wcześniej Wnioskodawcy, oraz ich walidacji.

Ad (b).

W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX zostało wskazane, iż:

„systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.”

W dalszej części ww. Objaśnień wskazano, iż: „W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.”

Działalność Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym, jest zatem prowadzona w sposób systematyczny. Stawiane są określone cele, które mają zostać osiągnięte w ramach projektu. Do każdego projektu zostają przypisane określone zasoby osobowe i materiałowe oraz określany jest harmonogram prac. Wnioskodawca zbiera i gromadzi wiedzę powstałą w każdym z projektów rozwojowych tak, by można było ją wykorzystać do kolejnych projektów. Projekty są zatem prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Systematyczny sposób prowadzenia prac rozwojowych potwierdza także metodyka prac Wnioskodawcy, w trakcie prac zbierana jest niezbędna dokumentacja do przeprowadzenia projektu. Wnioskodawca na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej przygotowuje kartę projektu, w której uwzględniony jest syntetycznie przebieg całego projektu. W karcie przygotowanej na potrzeby rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej zawarte są informacje o celu projektu, zakresie prac, występujących ryzykach i problemach badawczych w projekcie. Zebrana nowa wiedza w ramach projektu B+R jest zawarta w podsumowaniu całego projektu co pozwala też w sposób systematyczny zbierać oraz dystrybuować do innych projektów nowo opracowaną wiedzę, zdobytą podczas prowadzenia poszczególnych projektów.

Projekty tego typu nie są projektami jednorazowymi, lecz wpisują się w charakterystykę działalności Wnioskodawcy, który stawia sobie za cel, aby opracowane rozwiązania w jak największym stopniu sprostały indywidualnym potrzebom klienta, stale podnosi jakość swoich produktów i usług pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych, dba o rozwój personelu oraz posiadanie odpowiednich uprawnień i certyfikatów.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca realizuje wiele projektów związanych z przygotowaniem koncepcji, projektu montażu oraz realizacji budowy rozmaitych inwestycji.

Ad (c).

Projekty opisane w stanie faktycznym są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - jak bowiem wskazano, w ramach projektów opracowywane są nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne, tak by osiągnąć zakładane parametry techniczne, optymalizować czas realizacji oraz koszty, indywidualne wymagania Klienta. Wnioskodawca nie posiadał wiedzy niezbędnej do realizacji projektu, musiał zatem tę wiedzę wypracować we własnym zakresie (uzyskanie nowej wiedzy), a następnie zastosować w celu wdrożenia nowych rozwiązań, które opracował, w tym celu wykonywana jest też walidacja w warunkach rzeczywistych, aby zweryfikować prawidłowość funkcjonowania opracowanych rozwiązań. Wobec powyższego opisana działalność Wnioskodawcy ma na celu zwiększenia zasobów wiedzy Wnioskodawcy oraz w celu tworzenia nowych zastosowań.

Odnosząc się do kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wskazano:

„45. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania «zwiększenia zasobów wiedzy», nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie «zwiększanie zasobów wiedzy» odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.”

Opisana w stanie faktycznym działalność, w ocenie Wnioskodawcy, stanowi prace rozwojowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 28) uCIT w zw. z art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. (to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.). Jak wskazano w stanie faktycznym Wnioskodawca opracowuje w ramach projektów nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne (w ramach czego powstaje nowa wiedza), celem zaspokojenia indywidualnych potrzeb Klienta, a w tym celu wykorzystuje i łączy wiedzę oraz umiejętności osób realizujących projekt z różnych dziedzin, przede wszystkim z zakresu inżynierii konstrukcji, mechaniki oraz automatyki, tak by projektowane rozwiązanie osiągnęło oczekiwane w projekcie parametry techniczne (w razie potrzeby Wnioskodawca dokonuje także stosownych zmian na bieżąco analizując postęp projektu). Ponadto brany jest pod uwagę czas realizacji oraz koszt wykonania rozwiązania - Wnioskodawca dąży do ich optymalizacji przy zachowaniu jakości oraz spełnieniu zakładanych parametrów technicznych. Ostatecznie tworzone jest zatem nowe lub znacząco ulepszona technologia produkcji oraz ulepszony produkt, a w celu jego wykonania także ulepszone lub nowe procesy, nowe metody i niestosowane wcześniej rozwiązania techniczne.

Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych. Ponadto, opracowywane rozwiązania są rozwiązaniami innowacyjnymi, tj. nowymi lub znacząco udoskonalonymi, co najmniej na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Powyższe potwierdza także okoliczność, iż celem realizacji projektów, opisanych w stanie faktycznym, konieczne było opracowanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, koncepcji oraz odpowiednich procesów montażu, każdorazowo dostosowanych do konkretnego zapotrzebowania Klienta, specyfiki miejsca działań Wnioskodawcy. Wnioskodawca realizował także finalny etap - budowę. Doświadczenie i konieczność podejmowania nowych, innowacyjnych rozwiązań dokonywała się na każdym etapie realizacji każdego z siedmiu projektów.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z prowadzoną działalnością (projekt I, projekt II, projekt III, projekt IV, projekt V, projekt VI, projekt VII) opisaną w stanie faktycznym, Wnioskodawca może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową i odliczać od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym.

W związku z powyższym Wnioskodawca uznaje, że prawidłowe są stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionych pytań 1-7.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Końcowo odnosząc się do powołanej interpretacji indywidualnej należy wskazać, że dotyczy ona konkretnej i indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tej danej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00