Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.683.2023.3.RK

Ustalenia przychodów z tytułu zawartej umowy konsorcjum.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia przychodów z tytułu zawartej umowy konsorcjum oraz podatku od towarów i usług.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 grudnia 2023 r. (wpływ 18 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Rozważa Pan prowadzenie działalności gospodarczej wybierając jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Będzie Pan także zarejestrowanym czynnym podatnikiem dla celów podatku od towarów i usług.

Zamierza Pan zawrzeć Umowę Konsorcjum (umowę wspólnego przedsięwzięcia), w ramach której to umowy ... Sp. z o.o. sp. k. (dalej także jako Spółka) będzie Liderem konsorcjum, zaś Pan będzie członkiem konsorcjum (zwanym także Konsorcjantem). Ze względu na posiadaną przez Pana wiedzę z zakresu sprzedaży bezpośredniej, wiedzę z zakresu budowy sieci sprzedaży, realizacji programów opartych na sprzedaży internetowej, dobrej znajomości branży rolno-spożywczej oraz z drugiej strony obustronnie dążąc do zwiększenia sprzedaży produktów firmy … Sp. z o.o. sp. k. oraz innych spółek kooperujących, a także poszukując nowych rynków zbytu, rozwój sprzedaży bez Pana udziału byłby utrudniony.

… Sp. z o.o. sp. k. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Pan i Spółka jesteście podmiotami powiązanymi. Prawdopodobnym jest, że w ramach rozwoju biznesu, będzie dochodzić do przystąpienia nowych podmiotów do Konsorcjum, co zostanie uwzględnione w aneksowanej Umowie Konsorcjum, bowiem Pan oraz Spółka planują rozwój sprzedaży poprzez poszukiwanie partnerów handlowych w kraju i poza granicami kraju (planujecie zwiększenie sprzedaży zagranicznej), a także rozważacie dystrybucję produktów za pośrednictwem sieci Internet.

Lider Konsorcjum prowadzi głównie działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży dodatków do pasz oraz różnego rodzaju mikroelementów dla drobiu i bydła. Sprzedaż jest prowadzona dla klientów detalicznych oraz do podmiotów trudniących się działalnością weterynaryjną (sprzedaż pośrednia), które to podmioty dokonują dalszej odsprzedaży tych produktów dla rolników i producentów rolno-spożywczych.

W przeszłości był Pan członkiem zespołów sprzedażowych, jak również brał udział w budowaniu zespołów sprzedażowych. Pełnił Pan także funkcje zarządcze w spółce skupiając się na działalności administracyjnej i marketingowej. Obecnie rozważa Pan założenie działalności gospodarczej oraz prowadzenie sprzedaży pośredniej i bezpośredniej produktów Spółki oraz produktów innych podmiotów (kooperantów) w celu zbudowania nowych kanałów sprzedaży oraz zwiększenia dochodowości. Rozważa Pan także założenie sklepu internetowego lub kooperację w budowie takiego sklepu w celu zwiększenia sprzedaży detalicznej przez Internet.

Szczegółowe warunki współpracy pomiędzy podmiotami zostaną określone w Umowie Konsorcjum, która stanowić będzie, że strony działają na zasadzie wspólnego przedsięwzięcia nieposiadającego odrębnej podmiotowości prawnej oraz zobowiązują się do uczestniczenia we wspólnym przedsięwzięciu na zasadzie realizacji poszczególnych zadań (każdemu z podmiotów przydzielony zostanie do realizacji odrębny zakres zadań w zakresie realizacji inwestycji w ramach Konsorcjum, co będzie wiązać się także z przypisaniem określonego zysku poszczególnym członkom Konsorcjum). Strony umowy dopuszczają możliwość modyfikacji postanowień Umowy Konsorcjum oraz okresową weryfikację realizowanych zadań w celu dostosowania podziału wynagrodzenia adekwatnie do ponoszonych nakładów i osiąganych celów. Celem wspólnego przedsięwzięcia będzie powierzenie wyodrębnionych działań stronom umowy Konsorcjum w celu zwiększenia skuteczności działania i maksymalizacji zysku.

Umowa Konsorcjum określać będzie za jakie czynności jest odpowiedzialny dany członek Konsorcjum. Każdy z członków Konsorcjum we własnym zakresie ponosi koszty związane z wykonaniem umowy (zadaniowy podział pracy). Część kosztów może być zaś ponoszona wspólnie przez członków Konsorcjum i każdy z członków będzie obowiązany do ponoszenia kosztów przypadających na jego udział.

Strony ustaliły, że w kontaktach z podmiotami trzecimi (kontrahentami) tylko jeden z członków Konsorcjum funkcjonować będzie jako podmiot realizujący sprzedaż towarów lub podmiot nabywający towary/usługi, zaś Umowa Konsorcjum określać będzie podział czynności i wynagrodzenia między członków Konsorcjum oraz podział kosztów wspólnych. Taka konstrukcja umowna umożliwia zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zwiększenie potencjału sprzedażowego. Członek Konsorcjum zawierając umowę handlową sprzedaży realizowaną w ramach Konsorcjum, wystawia dokument sprzedaży (fakturę/paragon) za realizowaną sprzedaż na podmiot trzeci na całość wynagrodzenia.

W ramach rozliczeń finansowych pomiędzy Panem i Liderem mogą występować dwa rodzaje rozliczeń pieniężnych - wynagrodzenie będące udziałem w zysku wygenerowany przez Konsorcjum oraz kwoty przekazywane przez Lidera w zamian za wyświadczone na jego rzecz przez Pana usługi w ramach umowy Konsorcjum.

Większość kwot będzie stanowić wynagrodzenie z tytułu zysku wygenerowanego przez Konsorcjum, które to wynagrodzenie w części jest należne Panu (np. wynagrodzenie za sprzedaż produktów), jednakże Pan może także wykonywać czynności zlecone przez Lidera (np. czynności mają służyć zwiększeniu rozpoznawalności Lidera jako sprzedawcy). Przewiduje się następujący sposób rozliczeń: członek Konsorcjum zawierający umowę handlową z podmiotem trzecim realizowaną w ramach Konsorcjum wystawia dokument sprzedaży na podmiot trzeci na całość wynagrodzenia, jednakże zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2, jako przychód podatkowy tego podmiotu rozstanie rozpoznana kwota pomniejszona o wynagrodzenie należne innym członkom Konsorcjum. Jednocześnie każdy z członków Konsorcjum wystawia fakturę/notę księgową na swoją część wynagrodzenia wynikającą z Umowy Konsorcjum, które to wynagrodzenie będzie ich przychodem podatkowym z tytułu realizowanych czynności w ramach Umowy Konsorcjum.

Przedmiotem fakturowania i rozliczeń VAT-owskich będzie tylko kwestia świadczenia usług pomiędzy Konsorcjantami, bądź przeniesienia prawa do dysponowania towarami jak właściciel. W sytuacji zlecenia czynności przez Lidera, które mają na celu realizację usług względem niego, będzie Pan wystawiać fakturę za świadczone usługi, które to koszty powinien ponieść Lider na podstawie faktury VAT. Analogicznie w sytuacji świadczenia usług przez Lidera na Pana rzecz, Lider wystawi fakturę za świadczone usługi.

W realizowanym wspólnie przedsięwzięciu, udział finansowy stron w ramach Konsorcjum w zyskach i stratach może być różny i będzie zależny od wielkości udziału każdego członka Konsorcjum w realizacji przedsięwzięcia za dany miesiąc, w tym udziału w przedsięwzięciu i wielkości poniesionych kosztów przez każdą ze Stron i wielkości przychodu. Strony w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego dokonają rozliczenia udziałów członków Konsorcjum w realizowanych za ten okres przedsięwzięciach.

Każda ze Stron ponosi we własnym zakresie koszty własnej działalności, w tym podatki i opłaty. Wspólne wydatki takie jak np. przygotowanie polityki ochrony danych osobowych będą ponoszone przez jednego z członków Konsorcjum (co do zasady Lidera), a następnie będą rozliczane proporcjonalnie według zaangażowania w realizację przedsięwzięcia, co do zasady uwzględniając wielkości udziału w przychodzie Konsorcjum.

W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości oświadcza Pan, że zgodnie z posiadaną wiedzą:

·na dzień prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie spełniony żaden z warunków (żadna z przesłanek) wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który to warunek/przesłanka wykluczałaby prawo wyboru opodatkowania w formie ryczałtu,

·w dacie prowadzenia działalności gospodarczej będzie Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a świadczone usługi będą opodatkowane stawką podstawową (23%),

·członkowie Konsorcjum nie będą stanowić grupy VAT (kwestia grupy VAT jest odrębnym przedmiotem rozważań).

W piśmie z 18 grudnia 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że Konsorcjant jako przedsiębiorca będzie zajmował się pozyskiwaniem nowych klientów, utrzymaniem relacji z tymi klientami poprzez kontakt osobisty oraz sprzedażą bezpośrednią produktów (uzgadnianiem ilości, ustaleniem ceny, ustalaniem jakie produkty mają być przedmiotem sprzedaży, realizacją sprzedaży za pośrednictwem maila i sprzedaży telefonicznej). Dodatkowo także na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń będzie Pan starał się rozwijać sprzedaż internetową szukając nowych kanałów zbytu, w tym rozważa Pan założenie sklepu Internetowego w celu sprzedaży bezpośredniej.

Planuje Pan także rozwój sprzedaży zagranicznej (wejście na nowe rynki zbytu), gdzie kontakt osobisty w trakcie nawiązywania relacji handlowych i sprzedaży bezpośredniej jest kluczowym zadaniem. Będą to więc czynności realizowane przez Konsorcjanta jako osobę posiadającą stosowną wiedzę i renomę oraz przedsiębiorcą mającego duże doświadczenie z zakresu utrzymania relacji z klientami rozwoju sprzedaży polegające na negocjacjach handlowych i oferowaniem produktów spółki. Sporadycznie będzie Pan także świadczył w ramach umowy Konsorcjum usługi na rzecz Lidera, głównie usługi dotyczące wsparcia w zakresie działań marketingowych, czy też szkolenia przedstawicieli handlowych i koordynacji wzakresie strategii sprzedaży.

Lider Konsorcjum będzie odpowiedzialny za produkcję i nabywanie produktów w celu ich sprzedaży jako produktów w ramach Konsorcjum, dostosowywanie produktów do potrzeb rynku zgłaszanych przez Pana, prowadzenie działań marketingowych, obsługę magazynową oraz obsługę biurową i administracyjno-prawną. Lider Konsorcjum będzie także odpowiedzialny za rozwój swoich kanałów sprzedaży oraz utrzymanie relacji z wybranymi klientami pozyskanymi przez Pana - część z pozyskanych klientów w dalszym etapie może być przekazanych do obsługi przez Lidera i jego pracowników, jeżeli udział Pana nie będzie dalej niezbędny.

Ideą wspólnego przedsięwzięcia jest rozwój sprzedaży pod marką Lidera, co także wymiernie zmniejszy koszty transakcyjne. Tym samym faktury wystawiane przez Lidera na rzecz Kontrahentów będą dokumentowały zarówno świadczenia wykonywane przez Lidera, jak również świadczenia wykonane przez Pana (członka Konsorcjum).

Lider Konsorcjum jako podmiot odpowiedzialny za funkcjonowanie całego przedsięwzięcia będzie wystawiał faktury na rzecz Kontrahentów w swoim imieniu, jak również w imieniu Pana (członka Konsorcjum). Umowa Konsorcjum będzie określać, że tylko Lider dokonuje fakturowania. Umowa Konsorcjum będzie stanowić upoważnienie do wystawiania faktur za sprzedaż realizowaną przez Pana jednocześnie określając warunki podziału wynagrodzenia.

Wystawiane faktury przez Lidera za czynności Pana będą głównie dokumentować sprzedaż produktów realizowanych przez Pana (transakcje sprzedaży produktów na warunkach uzgodnionych przez Pana).

W kontaktach z podmiotami trzecimi (Kontrahentami) nabywającymi towary/usługi - Lider będzie funkcjonował jako podmiot realizujący sprzedaż towarów/usług (wystawca faktury). Natomiast względem dostawców, każdy z uczestników będzie występować jako podmiot nabywający towary/usługi na swoją rzecz. Ideą Konsorcjum jest położenie nacisku na specjalizację i podział zadań poszczególnych członków Konsorcjum w celu sprzedaży dóbr i usług, gdzie Lider będzie pełnić funkcję podmiotu odpowiedzialnego za realizację całej sprzedaży, także sprzedaży uzgodnionej (zrealizowanej) przez Pana.

W ramach umowy Konsorcjum zachowa Pan pełną odrębność i samodzielność jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jakkolwiek umowa Konsorcjum może nakładać obowiązek działania w ramach określonych reguł przez wszystkich członków Konsorcjum, np. musi Pan zachować określone widełki cenowe sprzedaży. Możliwa jest sytuacja, że nie otrzyma Pan wynagrodzenia za czynności wykonywane w ramach umowy Konsorcjum, np. jeżeli działania Pana wygenerowały straty, to w takiej sytuacji Pan nie uzyska udziału w wynagrodzeniu (Pan ponosi ryzyko gospodarcze podejmowanych działań). Odpowiednia informacja będzie ujawniana w dokumentach stanowiących o prawach i obowiązkach odbiorców towarów i usług, np. regulaminach sklepu internetowego, polityce ochrony danych osobowych, materiałach marketingowych. W sytuacji, gdzie ustawodawca wprost nakazał ujawnienie działania w formie konsorcjum (np. prawo zamówień publicznych) taka informacja jest ujawniana w umowie. Pan i Lider nie wyklucza jednakże, że taka informacja będzie także ujawniona w innych oficjalnych dokumentach (np. w sprawozdaniu finansowym). Z umów z Kontrahentami będzie wynikać, że płatność za świadczenia ma być dokonywana na rzecz Lidera.

Wstępnie umowa Konsorcjum będzie zawarta na 2-3 lata w celu oceny, czy tego typu współpraca jest korzystna dla stron umowy. Konsorcjum jest zawierane w celu zwiększenia sprzedaży oraz wejścia na nowe rynki sprzedaży i sprzedaż poprzez nowe kanały dystrybucji.

Lider konsorcjum będzie podejmował działania w zakresie zwiększenia sprzedaży poprzez zwiększanie zatrudnienia, jednakże działanie w formie Konsorcjum, gdzie konsorcjanci ponoszą ryzyko gospodarcze swoich działań podnosi zaangażowanie i kreatywność działania stanowiąc jednocześnie zachętę finansową.

Dobrze funkcjonujące Konsorcjum stanowi wzór dla innych przedsiębiorców (krajowych i zagranicznych) chcących współtworzyć markę produktu zwiększając zyski dla wszystkich stron umowy.

Nie prowadzi Pan jednoosobowej działalności gospodarczej na dzień złożenia uzupełnienia. Jest Pan wspólnikiem spółki komandytowej jako komandytariusz. Obecnie jeszcze nie założył Pan sklepu internetowego, jednakże podejmuje działania zmierzające do oceny, czy prowadzenie sklepu internetowego może generować zyski (tj. prowadzi działania zmierzające do ustalenia kosztów założenia sklepu, kosztów funkcjonowania, możliwości pozyskania klientów). Jeżeli w wyniku oszacowania kosztów i przychodów realnym będzie osiągnięcie dochodu, to rozpocznie Pan działania w zakresie sprzedaży internetowej.

Sprzedaż internetowa będzie dotyczyła sprzedaży produktów Lidera, jednakże nie jest wykluczone, że będzie także realizowana sprzedaż innych produktów komplementarnych względem produktów Lidera.

Obecnie nie wybrał Pan formy opodatkowania w formie ryczałtu, jednakże wybór tej formy opodatkowania rozważa Pan od stycznia 2024 r. Wybór ryczałtu jest związany z uproszczeniem w zakresie księgowości (opodatkowaniem uzyskiwanych przychodów bez konieczności gromadzenia faktur kosztowych). Wraz z wyborem formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złoży Pan stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu.

Na moment wyboru formy opodatkowania ryczałtem będzie Pan spełniał warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W pierwszym roku funkcjonowania umowy konsorcjum (prawdopodobnie także w latach kolejnych) nie przewiduje Pan sytuacji przekroczenia progów ustawowych nakazujących sporządzanie lokalnej dokumentacji podatkowej.

Dla celów dowodowych i rozliczeniowych będzie Pan starł się gromadzić raporty dotyczące sprzedaży, udział sprzedaży Pana w całej sprzedaży, należny udział w zysku Pana oraz wszelkie inne dokumenty pozwalające na przygotowanie dokumentacji podatkowej - gdyby udział Pana przekroczył progi ustawowe nakazujące przygotowanie dokumentacji podatkowej.

Jest Pan mniejszościowym udziałowcem Spółki z o.o. sp. k. - wartość sumy komandytowej wynosi 3 000,00 PLN. Zajmuje się Pan działalnością administracyjną, marketingową oraz szkoleniem i nadzorem pracowników zajmujących się sprzedażą.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie opodatkowuje Pan przychodów z udziału w spółce. Jako wspólnik spółki może Pan otrzymywać dywidendę, która to dywidenda jest opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym pobieranym przez płatnika podatku.

 Pytania

1.Czy część wynagrodzenia z tytułu sprzedaży przypisana Konsorcjantowi na podstawie wystawionych faktur, bądź not księgowych, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zakwalifikować do źródła przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, tak jakby on sam wykonał w tej części usługę zafakturowaną na podmiot trzeci i będzie ona podlegać opodatkowaniu, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.Czy prawidłowe jest Pana stanowisko, zgodnie z którym wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług realizowanych między uczestnikami Konsorcjum podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w rezultacie powinno być dokumentowane fakturami VAT, na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zaś podział wynagrodzenia wypracowanego przez Konsorcjum niebędącym wynagrodzeniem za świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

3.Czy będzie Panu przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT wystawianych przez innych członków Konsorcjum dokumentujących świadczenie usług realizowanych przez pozostałych Konsorcjantów na rzecz Pana?

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne, natomiast w zakresie pytań Nr 2 i Nr 3 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie (przedstawione we wniosku i w jego uzupełnieniu)

Część wynagrodzenia z tytułu sprzedaży przypisana Konsorcjantowi na podstawie wystawionych faktur, bądź not księgowych, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej PIT), należy zakwalifikować do źródła przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, tak jakby on sam wykonał w tej części usługę zafakturowaną na podmiot trzeci i będzie ona podlegać opodatkowaniu, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wskazuje Pan, że zasady działania konsorcjum nie są w polskich przepisach odrębnie uregulowane. Dopuszczalność zawierania tego typu umów wynika z obowiązującej w prawie cywilnym swobody zawierania umów. Stąd, jak się przyjmuje samo konsorcjum może przyjmować różnorodne formy.

Celem zawiązania konsorcjum jest najczęściej wspólne działanie w realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy, logistyczny, techniczny lub organizacyjny przekracza możliwości jednego podmiotu. Ponieważ, prawo nie wyszczególnia umowy konsorcjum, należy ona do tzw. umów nienazwanych. Konsorcjum zwykle nie jest spółką prawa handlowego, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane, nie musi mieć odrębnej nazwy ani też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach konsorcjum realizują wspólną politykę finansową objętą porozumieniem.

Zgodnie z cywilistyczną zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiał się właściwości (naturze) stosunku, ustawie, ani zasadom współżycia społecznego.

Strony umowy konsorcjum korzystając z powyższej zasady swobody umów mogą dowolnie ułożyć swój stosunek zobowiązaniowy, tzn. mogą dowolnie określać wzajemne prawa i obowiązki, o ile nie jest to sprzeczne z właściwością stosunku zobowiązaniowego, z zasadami współżycia społecznego. Zatem dla uznania konsorcjum za wspólne przedsięwzięcie nie jest konieczne, aby umowa, która konsorcjum to zawiązuje określała procentowy udział konsorcjantów we wspólnym przedsięwzięciu, umowa ta może być zmieniana lub do tej umowy mogą przystępować inne podmioty.

Najprostszą formą konsorcjum może być wspólnie kontrolowana działalność - związek firm powołany zostaje do zaoferowania podmiotom trzecim wspólnego wykonania zadania, z jasno określonym podziałem obowiązków w zakresie realizacji tego zadania, z których poszczególni konsorcjanci wywiązują się na własny koszt. Jeden z członków konsorcjum jest umocowany do podpisywania umowy gospodarczej w imieniu całego konsorcjum, a rozliczenia gospodarcze z zamawiającym, w tym fakturowanie sprzedaży, prowadzone są przez ten podmiot. Pozostałe firmy wystawiają faktury/noty księgowe na ten podmiot i w ten sposób ostatecznie uczestniczą w zyskach wspólnego przedsięwzięcia. Tego typu konsorcjum nie wymaga własnej księgowości, a jego działalność jest sumą działań jego uczestników, które to działania - tj. uzyskiwane przychody, ponoszone koszty, podejmowane zobowiązania, itp. rejestrowane są w ich księgach i sprawozdaniach finansowych.

Należy zauważyć, że konsorcjum stanowi określony w umowie sposób uregulowania rozliczeń pomiędzy podmiotami tworzącymi konsorcjum oraz wprowadza zasady, którymi strony powinny kierować się w swoich kontaktach. Przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum powinni dokonywać podziału kosztów, czy przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z porozumienia między uczestnikami konsorcjum (według zawartej umowy). Umowa konsorcjum może przewidywać, że każdy z uczestników konsorcjum ponosi koszty we własnym zakresie realizując określone czynności, a uzyskiwany przychód dzielony jest między członków konsorcjum proporcjonalnie do realizowanych czynności. Niezależnie od przyjętego modelu funkcjonowania konsorcjum, rozliczenia pomiędzy konsorcjantami są sprawą wewnętrzną i pozostają poza sferą rozliczeń z zamawiającym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl natomiast art. 5 ust. 2 ustawy CIT, zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zbieżne zapisy zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jednocześnie w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasady wyrażone w art. 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Przepisy te ustalają nadrzędne zasady rozliczeń podatkowych dokonywanych między podmiotami biorącymi udział we wspólnym przedsięwzięciu. Cytowane przepisy wskazują, że określając wysokość przychodów podatkowych przypadających na danego członka Konsorcjum, jak również wysokość kosztów, podstawę opodatkowania i wysokość zobowiązania podatkowego, należy w pierwszym rzędzie kierować się zapisami Umowy Konsorcjum i zawartymi w niej uregulowaniami.

Zatem, skoro członkowie Konsorcjum ustalili w Umowie Konsorcjum zasady udziału w przychodzie każdego członka Konsorcjum, to powyższe postanowienie jest wiążące przy ustalaniu udziału każdego z członków w przychodach Konsorcjum dla potrzeb art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, jest to też postanowienie wiążące dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych po stronie wystawcy faktury na rzecz podmiotu trzeciego.

Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie zaś z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Należy wskazać, że zgodnie z funkcjonująca linią orzeczniczą prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Działalność gospodarcza charakteryzuje się pewnym stopniem zorganizowania - tj. pewnej systematyce działania i wprowadzenia logiki i porządku w działaniu. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza stały zamiar jej wykonywania, nie wykluczając możliwości prowadzenia działalności sezonowo lub do czasu osiągnięcia określonych celów (np. pozyskania kontrahentów handlowych). Przez powtarzalność rozumie się natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe, tj. działania podejmowane w ramach Konsorcjum w sposób zorganizowany i systematyczny, dążenie do zwiększenia sprzedaży na rzecz klientów detalicznych, powtarzalność świadczonych usług - należy wskazać, że prowadzona działalność nosi znamiona działalność gospodarczej, a prowadzenie jej w formie Konsorcjum (jako grupa podmiotów funkcjonująca jak jeden podmiot) nie jest przesłanką negatywną. Tym samym w ocenie Pana, uzyskany przychód uczestnicy Konsorcjum powinni zakwalifikować do przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

Analizując przepis art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną - przychód powstaje zatem w momencie jego faktycznego uzyskania przez podatnika. Tym samym, na gruncie ww. ustawy, przychód powinien cechować się definitywnością i określonością. Zgodnie z takim podejściem, za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym może być uznany tylko definitywny, trwały i ostateczny (bezzwrotny) przyrost majątkowy.

Nie może to być zatem jakikolwiek przychód, lecz wyłącznie taki, w stosunku do którego podatnikowi przysługuje prawo do jego otrzymania i który stanowić będzie jego trwałe przysporzenie majątkowe. Innymi słowy, przychodem będzie wyłącznie przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym, którego rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że jest należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika.

W sytuacji zatem, w której członek Konsorcjum przekazuje część uzyskanych od klientów (podmiotów trzecich) aktywów (środki pieniężne) innemu podmiotowi, nie będąc uprawnionym do dysponowania tymi aktywami, ich wartość nie może być traktowana jako przychód w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe oznacza, że winien Pan zaliczać do swoich przychodów podatkowych tylko tę część przychodów, która odpowiada Pana udziałowi w Konsorcjum (określonemu w Umowie Konsorcjum), a tym samym nie zaliczać do swoich przychodów podatkowych kwoty przychodów należnych innemu członkowi Konsorcjum.

Stanowisko Pana jest także zgodne z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi przepisów prawa podatkowego, np. w interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 6 grudnia 2022 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.821.2022.3.EC, gdzie wskazano, że: „Do źródła przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej powinien Pan zakwalifikować tę część wynagrodzenia z tytułu sprzedaży detalicznej, która została Panu przypisana jako Konsorcjantowi na podstawie wystawionych faktur, bądź not księgowych. Wynagrodzenie to stanowi dla Pana kwotę należną, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Wskazuje Pan, że szybko zmieniająca się sytuacja gospodarcza prowadzi do konieczności wprowadzenia zmian dostosowawczych np. rozwój sprzedaży za pośrednictwem Internetu wymusza rozwój tej gałęzi sprzedaży. Takie działania wiążą się zaś z dodatkowymi kosztami i znacznym ryzykiem gospodarczym. Dzięki utworzeniu Konsorcjum, uczestnicy umowy widzą możliwość zwiększenia zysków stron zainteresowanych rozwojem określonych kanałów dystrybucji przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka biznesowego po stronie tych podmiotów, które nie widzą potencjału sprzedażowego.

Umowa konsorcjum i sukces po stronie konsorcjantów (jeżeli zostanie osiągnięty) jest postrzegany jako możliwość pozyskania innych przedsiębiorców zainteresowanych kooperacją na partnerskich warunkach, co ma prowadzić do wzrostu sprzedaży i generowania zysków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przy czym, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji przychodu, jednak w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Analizując przepis art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Przychód powstaje zatem w momencie jego faktycznego uzyskania przez podatnika.

Zastrzeżenie, o którym mowa w tym przepisie, obejmuje m.in. przychody wymienione w art. 14 ww. ustawy, a więc przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów z tego źródła podatnik powinien zaliczyć przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak - zgodnie z Pana wskazaniem na dzień prowadzenia działalności gospodarczej - w Pana przypadku nie jest spełniony żaden z warunków (żadna z przesłanek) wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który to warunek/przesłanka wykluczałaby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Wskazał Pan, że będzie Pan spełniał warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z opisu sprawy wynika, że rozważa Pan prowadzenie działalności gospodarczej wybierając od stycznia 2024 r. jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wraz z wyborem formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złoży Pan stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Zamierza Pan 2 stycznia 2024 r. zawrzeć Umowę Konsorcjum (umowę wspólnego przedsięwzięcia) w ramach której to umowy spółka z o.o. sp. k. będzie Liderem konsorcjum, zaś Pan będzie członkiem konsorcjum (zwanym także Konsorcjantem). Jest Pan wspólnikiem spółki komandytowej jako komandytariusz. W ramach rozliczeń finansowych pomiędzy Panem i Liderem mogą występować dwa rodzaje rozliczeń pieniężnych - wynagrodzenie będące udziałem w zysku wygenerowany przez Konsorcjum oraz kwoty przekazywane przez Lidera w zamian za wyświadczone na jego rzecz przez Pana usługi w ramach umowy Konsorcjum. Większość kwot będzie stanowić wynagrodzenie z tytułu zysku wygenerowanego przez Konsorcjum, które to wynagrodzenie w części jest należne Panu (np. wynagrodzenie za sprzedaż produktów), jednakże Pan może także wykonywać czynności zlecone przez Lidera (np. czynności mają służyć zwiększeniu rozpoznawalności Lidera jako sprzedawcy).

W okolicznościach przedstawionego opisu sprawy zwracam uwagę, że umowa konsorcjum jest umową gospodarczą co najmniej dwóch przedsiębiorców, zawartą w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, dla odniesienia wspólnych korzyści, przy solidarnym ponoszeniu ryzyka. Zawarcie umowy o wspólne przedsięwzięcie gospodarcze - „umowy konsorcjum” - nie ma na celu powstania nowego swoistego podmiotu gospodarczego, lecz stanowi porozumienie istniejących stron w zakresie realizacji wspólnego celu gospodarczego. Wspólne przedsięwzięcia charakteryzuje to, że dwóch lub więcej wspólników przedsięwzięcia jest związanych ustaleniami umownymi oraz, że owe ustalenia umowne ustanawiają sprawowanie współkontroli. Działalność wykonywana w ramach wspólnego przedsięwzięcia może być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, jednak do uznania takiej działalności za wspólne przedsięwzięcie wystarczy jednokrotne jej wykonanie, nie musi to być więc działalność nastawiona na wykonanie w sposób powtarzający się. Celem zawiązania konsorcjum jest najczęściej wspólne działanie w realizacji konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy, logistyczny, techniczny lub organizacyjny przekracza możliwości jednego podmiotu. Ponieważ prawo nie wyszczególnia umowy konsorcjum, należy ona do tzw. umów nienazwanych. Konsorcjum zwykle nie jest spółką prawa handlowego, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane, nie musi mieć odrębnej nazwy ani też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach konsorcjum realizują wspólną politykę finansową objętą porozumieniem.

Zgodnie z cywilistyczną zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Umowa konsorcjum, należy do tzw. umów nienazwanych. Strony takiej umowy - korzystając z powyższej zasady swobody umów - mogą dowolnie ułożyć swój stosunek zobowiązaniowy, tzn. mogą dowolnie określać wzajemne prawa i obowiązki, i o ile nie jest to sprzeczne z właściwością stosunku zobowiązaniowego, z zasadami współżycia społecznego, mogą traktować zawartą umowę jako nieuregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego umowę konsorcjum. Zatem, dla uznania konsorcjum za wspólne przedsięwzięcie nie jest konieczne, aby umowa, która konsorcjum to zawiązuje, określała procentowy udział konsorcjantów we wspólnym przedsięwzięciu. Najprostszą formą konsorcjum może być wspólnie kontrolowana działalność – związek firm powołany zostaje do zaoferowania podmiotom trzecim wspólnego wykonania zadania, z jasno określonym podziałem obowiązków w zakresie realizacji tego zadania, z których poszczególni konsorcjanci wywiązują się na własny koszt. Lider konsorcjum jest umocowany do podpisywania umowy gospodarczej w imieniu konsorcjum, a rozliczenia gospodarcze z zamawiającym, w tym fakturowanie sprzedaży, prowadzone są przez lidera.

Konsorcjum stanowi określony w umowie sposób uregulowania rozliczeń między podmiotami tworzącymi konsorcjum oraz wprowadza zasady, którymi strony powinny kierować się w swoich kontaktach, zwłaszcza z zamawiającym. Przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum powinni dokonywać podziału kosztów, czy przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z porozumienia między uczestnikami konsorcjum, np. według zawartej umowy. Rozliczenia między konsorcjantami są sprawą wewnętrzną i pozostają poza sferą rozliczeń z zamawiającym. Dlatego też stwierdzam, że rozliczenia przychodów i kosztów między konsorcjantami, w zależności od ustaleń wynikających z zawartych umów/porozumień w ramach zawiązanego konsorcjum, mogą mieć miejsce na zasadzie procentowej lub zadaniowej. Należy jednak mieć na względzie, że rozliczenia między podmiotami powinny być dokonywane w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie przychodów podatkowych (a także kosztów) dla poszczególnych firm realizujących projekt – udokumentowane zgodnie z zasadami wystawiania dowodów księgowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiuje wspólnego przedsięwzięcia. Określa jedynie sposób rozliczania przychodów i kosztów uczestników wspólnego przedsięwzięcia będących osobami fizycznymi, np. w formie konsorcjum.

Podatnikami podatku dochodowego w konsorcjum są jego poszczególni wspólnicy, którzy zgodnie z zasadą określoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze wspólnego przedsięwzięcia łączą z przychodami ze swojej własnej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do posiadanego udziału we wspólnym przedsięwzięciu. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum powinni do wzajemnych rozliczeń stosować podział przychodów zgodnie z ustaleniami wynikającymi z porozumienia między członkami konsorcjum, np. według zawartej umowy. Rozliczenia między podmiotami (fakturowanie, refakturowanie, wystawianie not księgowych) powinny być dokonywane w sposób umożliwiający właściwe i niebudzące wątpliwości określenie tych przychodów/kosztów podatkowych dla poszczególnych członków realizujących projekt.

W konsekwencji przychodem jest tylko ta część wynagrodzenia, która jest kwotą należną, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawne wskazać należy, że do źródła przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej powinien Pan zakwalifikować tę część wynagrodzenia z tytułu sprzedaży, która zostanie Panu przypisana jako Konsorcjantowi na podstawie wystawionych faktur, bądź not księgowych. Wynagrodzenie to stanowi dla Pana kwotę należną, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

 Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powyższa interpretacja dotyczy tylko Pana indywidualnej sprawy, nie ma zastosowania do pozostałych członków Konsorcjum.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie innego podmiotu i nie jest wiążąca w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00