Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.577.2023.1.KW

Skutki podatkowe realizacji prac B+R.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C. nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT- jest prawidłowe;
  • w przypadku projektów B+R dofinansowanych ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT- jest prawidłowe;
  • wymienione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT- jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych realizacji prac B+R.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…), REGON: (…), NIP: (…) (zwana dalej „A” lub „Spółką”) jest podmiotem działającym w przemyśle (…). A. powstał w 2017 r. jako podmiot należący do (…) (dalej: „(…)”).

Celem powołania Spółki były rozwój i komercjalizacja rozwiązań (…) w zakresie (…).

Większościowym wspólnikiem Spółki jest B. S.A. A. rozwija technologie i produkty w zakresie urządzeń (…).

A. oferuje na rynku (…). Spółka zatrudnia inżynierów oraz osoby prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Ich kluczowe kompetencje obejmują: projektowanie urządzeń mechatronicznych oraz elektroniki, programowanie, integrację systemów, symulacje, testowanie (...).

W ramach swojej działalności A. realizuje projekty dla Komisji Europejskiej i C. oraz realizuje także zlecenia z zakresu branży (…) (projekty prowizyjne). Spółka realizuje m.in. projekty badawczo-rozwojowe (…1), (…2), (…3), obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prace w ramach prowadzonych projektów podejmowane są w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Opisy wybranych projektów przedstawiono poniżej.

1. (...1) Projekt (...1) polega na przeprowadzaniu badań przemysłowych i eksperymentalnych, których efektem jest opracowanie rozwiązań technicznych (…). Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. W ramach projektu zostaną opracowane trzy typy (…):

  • do przechwytywania (…),
  • do serwisowania (…) i
  • misji planetarnych.

Rezultat projektu będzie stanowił innowację produktową w skali międzynarodowej. Przewaga konkurencyjna przedmiotowego rozwiązania chwytaków będzie związana z występowaniem w jednym produkcie takich cech jak:

1) modułowość konstrukcji,

2) zintegrowany czujnik sił i momentów sił,

3) możliwość pracy w trybie automatycznym,

4) możliwość chwytania obiektów o różnym kształcie,

5) prędkość chwytania zapobiegająca utracie chwytanego obiektu w warunkach zmniejszonej grawitacji,

6) odporność na niedokładność pozycjonowania liniowego i kątowego.

Projekt składa się z 4 etapów badawczych.

Pierwsze 2 etapy obejmują opracowanie rozwiązań w zakresie układu sterowania chwytakiem, sensora do bezkontaktowego określania położenia chwytaka względem obiektu i projektu konstrukcji rodziny chwytaków, które będą przedmiotem badań funkcjonalnych. Kolejne 2 etapy pozwolą na rozwój i doprecyzowanie rozwiązań powstałych w pierwszych 2 etapach i przeprowadzenie badań w symulowanych warunkach rzeczywistych.

Wyniki projektu zostaną wdrożone w okresie 5 lat od zakończenia projektu we własnej działalności A. Wdrożenie będzie polegać na produkcji i sprzedaży rodziny chwytaków będących rezultatem projektu.

Projekt (...1) jest projektem dofinansowanym ze środków zewnętrznych (projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (dalej: „POIR”), nr Umowy: (…), instytucja pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dalej: „NCBIR”).

2. (...2) Projekt (...2) był realizowany od 01.02.2019 r. do 28.06.2022 r. i polegał na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w projekcie pn. „Innowacyjne wielofunkcyjne zrobotyzowane stanowisko do automatycznego laminowania struktur kompozytowych o zwiększonych parametrach użytkowych”.

Projekt realizowany był dla D. Sp. z o.o., które na ten cel otrzymało wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) lata 2014-2020, Działanie 1.2 - Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach.

Prace Spółki w ramach projektu polegały na:

  • analizie dostępnych technologii oraz wstępnym wyborze rozwiązań (Etap 1);
  • weryfikacji metod oraz form służących do zaprojektowania i przetestowania end-efektora oraz całego stanowiska (Etap 2);
  • opracowaniu projektu koncepcyjnego modelu laboratoryjnego end-efektora oraz jego budowa (Etap 3);
  • przeprowadzeniu badań w warunkach laboratoryjnych oraz weryfikacji założeń (Etap 4);
  • wykonaniu projektu docelowego (Etap 5);
  • przeprowadzeniu badań i dokonaniu oceny rozwiązania w celu potwierdzenia spełnienia założeń projektowych (Etap 6);
  • przeprowadzeniu testów na docelowej infrastrukturze w pracy automatycznej - udział w uruchomieniu i testach całego systemu w pracy automatycznej (Etap 7).

3.(...3) Projekt (...3) jest realizowany od lipca 2020 r. na podstawie umowy zawartej z C (eng. C, dalej: „C”). Projekt jest realizowany w ramach G. (dalej: „.G.”), który stanowi opcjonalny program C. Kontrakt został udzielony w oparciu o środki zgłoszone jako krajowy udział w tym programie (G.). Projekt po stronie Spółki nie jest dofinansowany. Przedmiotem projektu jest rozwój ramienia robotycznego służącego do (…).

Zakres prac obejmuje:

(…)

Celem wszystkich wskazanych powyżej projektów było stworzenie nowych rozwiązań lub rozwój rozwiązań istniejących. Prace wymagały pozyskania nowej wiedzy oraz wykorzystania już istniejącej. Prace te nie miały charakteru odtwórczego, ale wiązały się z koniecznością rozwiązywania problemów badawczych, które nie miały modelowych rozwiązań. Były prowadzone w sposób metodyczny i systemowy.

Podejmowany przez Spółkę charakter prac, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiony na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym). W związku z realizacją prowadzonych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych, w tym w szczególności opisanych powyżej, A. ponosi szereg wydatków, m.in. na:

  • wynagrodzenia pracowników;
  • części mechaniczne; komponenty elektryczne i elektroniczne; oprogramowanie (dalej łącznie: „Materiały”);
  • usługi zewnętrzne;
  • koszty aparatury, jej wykorzystania oraz amortyzacja;
  • pozostałe koszty.

Nabycie Materiałów bezpośrednio związanych z prowadzonymi pracami B+R jest niezbędne dla realizacji tych prac.

W szczególności wydatki te ponoszone są na:

  • części mechaniczne,
  • komponenty elektryczne i elektroniczne,
  • zestawy komputerowe, laptopy, smartfony i akcesoria komputerowe (np. myszy, monitory, klawiatury, kable zasilające, baterie itp.),
  • licencje (subskrypcje) na oprogramowanie (m. in. (…) oraz infrastrukturę w chmurze oraz infrastrukturę w chmurze.

W odniesieniu do Materiałów nabywanych na potrzeby realizacji Prac B+R, Wnioskodawca pragnie wskazać, że:

1.cena nabycia poszczególnych aktywów zaliczanych do opisanej powyżej kategorii Materiałów z reguły nie przekracza kwoty 1 000 zł, dlatego Wnioskodawca zalicza wydatki na nabycie Materiałów bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16d ustawy o CIT (środki trwałe o wartości przekraczającej 1 000 zł podlegają w Spółce amortyzacji zgodnie w obowiązującą polityką rachunkowości);

2.licencje o których mowa powyżej nabywane są zwykle na okres używania krótszy niż rok, dlatego nie są przez niego amortyzowane. Spółka do tej pory nie korzystała z ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 18d ustawy o CIT, jednak planuje skorzystanie z tej ulgi, w szczególności w odniesieniu do projektów opisanych powyżej, a także w przyszłości w odniesieniu do innych projektów, spełniających definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, Spółka dokona weryfikacji, które z ponoszonych przez nią kosztów (związanych z realizacją projektów badawczo-rozwojowych) mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18 d ust. 2-3 ustawy o CIT (dalej: „koszty kwalifikowane”).

W celu skorzystania z ulgi badawczo- rozwojowej Spółka prowadzić będzie także ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

W zakresie działalności objętej niniejszym wnioskiem o interpretację, tj. w odniesieniu do prac B+R których koszty zostaną rozliczone w ramach ulgi B+R (zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT), Spółka nie uzyskiwała, nie uzyskuje i nie zamierza uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych.

Spółka ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o CIT.

Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1604 z późn. zm.) i nie zamierza korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w ramach dochodu zwolnionego.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.).

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C. nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

2.Czy w przypadku projektów B+R dofinansowanych ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

3.Czy wymienione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

1. Zdaniem Wnioskodawcy, sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

2. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku projektów B+R dofinansowanych ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

3. Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane).

Z kolei zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle wyżej przywołanych przepisów podatnicy są uprawnieni do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT pod warunkiem, że koszty te zostały poniesione na działalność badawczo-rozwojową oraz zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 18d ust. 4-9 ustawy o CIT.

Należy zauważyć, że zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego Spółka realizuje projekty badawczo-rozwojowe, w tym na rzecz C (i nie wyklucza realizacji na rzecz C. kolejnych projektów w przyszłości). Obecnie na rzecz C Spółka realizuje projekt (...3). Projekt realizowany jest na podstawie zawartej umowy (…) Stosowana przez C. forma realizacji projektów opiera się na organizowaniu przetargów dla wybranych grup przedsiębiorców. W odpowiedzi na ogłoszenie C, Spółka złożyła komercyjną ofertę i zaoferowała cenę za określone prace, proponowała także swoją metodologię, oraz podejście do wykonania projektu. Po pozytywnym rozstrzygnięciu komercyjnego konkursu podpisano umowę na przeprowadzenie projektu.

W związku z powyższym Projekt należy traktować jako przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym, objęte wynagrodzeniem dla Spółki. W praktyce jest to zatem jedna z metod prowadzenia współpracy między różnymi podmiotami rynku. Celem działalności takich podmiotów jest generowanie dochodu poprzez realizację różnego rodzaju projektów, który to dochód powstaje poprzez pomniejszenie uzyskiwanego przychodu o koszty jego uzyskania.

Z tytułu realizacji tego komercyjnego projektu Wnioskodawca uzyska przychód zaliczany do przychodów podlegających opodatkowaniu. Koszty realizacji projektu Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, które nie są zwracane w jakiejkolwiek formie.

W szczególności projekt nie jest dofinansowany w formie dotacji lub jakiejkolwiek innej formy pomocy publicznej - należności uzyskane przez Spółkę z tytułu realizacji projektu na rzecz C. nie podlegają obowiązującym w tym zakresie regulacjom. Kontrakt na realizację projektu jest kontraktem komercyjnym z C., na którym Spółka realizuje marżę zgodnie z zasadami narzuconymi przez C. Kontrakt realizowany w ramach umowy jest finansowany ze środków C. Budżet, którym dysponuje C. tworzą państwa członkowskie. Realizując kontrakt z C. Spółka ponosi ryzyko biznesowe w związku z jego realizacją (np. ryzyko nieotrzymania zapłaty w sytuacji niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy), a otrzymane na jego podstawie środki nie stanowią pomocy bezzwrotnej.

Koszty ponoszone przez Spółkę w związku z projektem realizowanym na rzecz C stanowią koszty uzyskania przychodów, w tym część z nich może być uznana za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy CIT.

Zdaniem Spółki, w stosowanym modelu współpracy z C. oraz ustaleniu wynagrodzenia z tytułu realizacji projektu (obecnie projekt (...3), w przyszłości możliwa realizacja kolejnych projektów), nie dochodzi do zwrotu poniesionych przez Spółkę kosztów, a jedynie do zapłaty na rzecz Spółki wynagrodzenia za realizację projektu w ramach zawartego kontraktu.

Należy przy tym zauważyć, że w przedstawionych okolicznościach nie dochodzi w szczególności do tzw. "refakturowania" ponoszonych przez Spółkę kosztów projektu, ponieważ Spółka uzyskuje zysk z tytułu realizacji projektu, a koszty jego realizacji Spółka ponosi ze środków własnych. W konsekwencji, Spółka nie otrzymuje od C "zwrotu w jakiejkolwiek formie", o którym mowa w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT.

Spółka pragnie zauważyć, że art. 18d ust. 5 ustawy o CIT ma na celu w szczególności wyłączenie możliwości odliczenia z tytułu ulgi B+R kosztów, które zostały pokryte przez uzyskaną bezzwrotną dotację.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie z wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacjach podatkowych. Przykładowo, analogiczne podejście zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2018 r. (sygnatura 0114-KDIP2-1.4010.409.2017.1.JS), w której organ stwierdził, że „Spółka z tytułu realizacji zawartego z C kontraktu - komercyjnego Projektu - uzyska wynagrodzenie, zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu, natomiast koszty kwalifikowane, które zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie zostały/nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Koszty realizacji projektu Wnioskodawca ponosi ze środków własnych. Zatem, stwierdzić należy, że sposób finansowania Projektu ze środków C nie spełnia definicji zawartej w treści art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., jak i od 1 stycznia 2018 r.”.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2

Spółka realizuje prace B+R, z których część jest (lub będzie w przyszłości) współfinansowania ze środków publicznych, tak jak to ma miejsce w przypadku projektu (...1) (dofinansowanym ze środków zewnętrznych w ramach POIR).

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 18d ust.1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi".

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 ustawy o CIT).

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia (o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT) są obowiązani w ewidencji rachunkowej, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że aby podatnikowi przysługiwało prawo skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, tj. odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.Podatnik uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych,

2.Podatnik ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową,

3.Wydatki na działalność badawczo-rozwojową stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustaw dochodowych,

4.Wydatki na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami ustaw dochodowych,

5.W ewidencji, o której mowa w ustawach dochodowych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6.Podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7.Kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawach dochodowych,

8.Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

W świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie powyższe warunki zostały spełnione w stosunku do Wnioskodawcy w związku z zakończonymi, realizowanymi i planowanymi pracami B+R.

W szczególności, jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, w praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których część ponoszonych kosztów kwalifikowanych zostanie lub została zwrócona w formie dotacji lub w innych formach bezzwrotnej pomocy - poprzez uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej lub z budżetu państwa, co przykładowo miało miejsce w przypadku realizacji projektu (...1) (dofinansowanie w ramach POIR).

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie regulują wprost zasad rozliczania kosztów poniesionych na działalność B+R w przypadku, gdy tylko część tych kosztów zostanie podatnikowi zwrócona.

W ocenie Wnioskodawcy fakt zwrócenia części kosztów poniesionych na projekty B+R nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych na zasadach określonych w ustawie o CIT, a jedynie wpływa na kwotę odliczenia.

Celem regulacji zawartych w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT jest wykluczenie możliwości skorzystania z odliczenia w zakresie wydatków, których ekonomiczny ciężar nie został poniesiony przez podatników, tzn. kwoty wydatkowane przez Wnioskodawcę zostały sfinansowane przez podmioty zewnętrzne.

W przypadku dofinansowanych projektów jest to określony procent poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Wykładnia językowa przepisów ustawy o CIT nie wyklucza możliwości skorzystania z omawianego odliczenia w przypadku, gdy koszty kwalifikowane ponoszone przez Wnioskodawcę zostały zwrócone w części.

Należy uznać w takim przypadku, że odliczenie na podstawie przepisów art. 18d ust. 1 ustawy o CIT znajdzie zastosowanie do tej części wydatków, które nie zostały objęte np. dotacją z funduszy UE.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 18d ust. 5 ustawy o CIT wskazuje, że: aby ustalić kwotę podlegającą odliczeniu od podstawy opodatkowania należy od całkowitej kwoty poniesionych kosztów kwalifikowanych odliczyć koszty zwrócone w formie dotacji lub w innych formach bezzwrotnej pomocy, a otrzymana różnica stanowi podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej odliczeniu.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie z wydawanych przez Dyrektora Informacji Skarbowej interpretacjach podatkowych.

Przykładowo:

  • zgodnie z interpretacją z dnia 11 stycznia 2018 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.508.2017.1.MST), wskazano, że „wykładnia językowa art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p., wskazuje wyraźnie, że jeżeli koszt kwalifikowany został w części podatnikowi zwrócony, to w tej części nie podlega odliczeniu. Taki koszt może być jednak odliczony w części niepokrytej dotacją. Do takiego wniosku prowadzi również wykładnia funkcjonalna art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p. Celem tego przepisu jest zapewnienie, by w kosztach stanowiących podstawę obliczenia ulgi badawczo-rozwojowej nie były uwzględniane koszty, których ciężaru ekonomicznego nie poniósł podatnik. Ponieważ zaś ciężar ekonomiczny kosztów kwalifikowanych w części niepokrytej dotacją, w wysokości 35% ponosi Wnioskodawca, mogą one zostać w tej części, a więc w części stanowiącej wkład własny Wnioskodawcy, odliczone na podstawie art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.”.
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 22 stycznia 2018 r, (nr: 0111-KDIB1-3.4010.14.2018.1.APO), której organ uznał za prawidłowe następujące stanowisko wnioskodawcy: „Ponoszone przez Spółkę koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu na zasadach określonych w art. 18d Ustawy o CIT, jeżeli nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie (tak wynika z art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT). Samo otrzymanie zwrotu części wydatków (np. w formie dotacji lub subwencji) nie dyskwalifikuje ich zupełnie z objęcia ulgą. W takim przypadku, w celu ustalenia kwoty podlegającej odliczeniu, należy od całkowitej kwoty "kosztów kwalifikowanych" odliczyć koszty zwrócone a otrzymana różnica będzie stanowić podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej odliczeniu. Należy bowiem wskazać, że celem regulacji art. 18d ust. 5 Ustawy o CIT, jest wykluczenie możliwości skorzystania z omawianego odliczenia w zakresie wydatków, których ekonomicznego ciężaru podatnik nie poniósł, tzn. kwoty wydatkowane przez podatnika zostały mu zwrócone (sfinansowane) przez podmiot zewnętrzny. Jednocześnie, literalna wykładnia przepisu nie daje podstaw do zakwestionowania możliwości skorzystania z omawianego odliczenia w przypadku, gdy koszty kwalifikowane ponoszone przez podatnika zostały mu zwrócone tylko w części. Należy bowiem uznać w takim przypadku, że odliczenie na podstawie przepisów art. 18d Ustawy o CIT, znajdzie zastosowanie do tej części wydatków, które nie zostały objęte zwrotem środków (zewnętrznym finansowaniem).”.
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.101.2023.2.JMS), gdzie organ stwierdził: „Przenosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że wykładnia językowa art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p., wskazuje wyraźnie, że jeżeli koszt kwalifikowany został w części podatnikowi zwrócony lub został już odliczony od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, to w tej części nie podlega odliczeniu. Taki koszt może być jednak odliczony w części niepokrytej dotacją/dofinansowaniem.”.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy w przypadku realizowanych (obecnie i potencjalnie w przyszłości) projektów B+R objętych dofinansowaniem ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Jednocześnie, w przypadku projektów realizowanych przy wsparciu funduszy zewnętrznych (np. środków krajowych lub europejskich), gdzie część ponoszonych kosztów jest Spółce zwracana w formie dotacji bezpośredniej, Wnioskodawca zamierza pomniejszać kwotę kosztów kwalifikowanych odliczanych od podstawy opodatkowania (na podstawie art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 2 ustawy o CIT) o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Również w przyszłości może zdarzyć się, że część ponoszonych przez Spółkę kosztów kwalifikowanych będzie przedmiotem dofinasowania (np. z Funduszy UE, środków krajowych czy środków Komisji Europejskiej).

W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku projektów B+R dofinansowanych ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 3

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 18d ust.1 ustawy o CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi".

Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, jedynie wydatków na te materiały, które są niezbędne do realizacji prac badawczo- rozwojowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, bezpośredni związek nabytych materiałów z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej występuje, gdy podatnik nie jest wstanie prowadzić tego rodzaju działalności bez nabycia wykorzystywanych materiałów. Pojęcie "materiały" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT.

Przepis art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT stanowi jedynie, że w podstawie obliczania ulgi na działalność badawczo - rozwojową należy uwzględnić wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Praktyka organów podatkowych wskazuje, że należy odwołać się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm., dalej zwanej: "uor").

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Frendzel Maciej, Gad Jacek, Jurewicz Anna, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Wencel Agnieszka, Idzikowska Gabriela, Kalinowski Jacek, Mariański Adam, Walińska Anna, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, wyd. VI, Wolters Kluwer, 2023).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, dla potrzeb prowadzenia prac B+R Spółka nabywa m.in.:

  • części mechaniczne,
  • komponenty elektryczne i elektroniczne,
  • zestawy komputerowe, laptopy, smartfony i akcesoria komputerowe (np. myszy, monitory, klawiatury, kable zasilające, baterie itp.),
  • licencje (subskrypcje) na oprogramowanie (m.in. (…) itp.) oraz infrastrukturę w chmurze.

Wszystkie te Materiały są nabywane w związku z realizacją projektów B+R, w tym są konieczne do prowadzenia prac B+R. Innymi słowy, ze względu na specyfikę działalności Spółki, bez dokonania przedmiotowych wydatków Wnioskodawca nie jest w stanie prowadzić prac B+R.

Wykorzystywane w pracach B+R licencje dotyczą w szczególności:

(…)

A zatem, wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi Pracami B+R powinny być zaliczone do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Prawidłowość takiego stanowiska została potwierdzona m.in. w interpretacjach indywidualnych:

  • z 12 października 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.285.2020.2.MBD, w której Dyrektor KIS wskazał, że „(...) zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że koszty kwalifikowane będą stanowić wydatki na sprzęt biurowy (komputer, monitory, akcesoria) a także licencje na oprogramowania, zarówno stanowiące środki trwałe, jak i te, które nie podlegają amortyzacji, w części w jakiej będą wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.”.
  • z 12 kwietnia 2019 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.145.2019.1.BM w której organ zgodził się, że wskazane we wniosku o interpretację wydatki można zaliczyć do kosztów na nabycie "materiałów i surowców", tj.: „W ocenie tut. organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów, surowców oraz specjalistycznego sprzętu (w tym nabycia Licencji na oprogramowanie wykorzystywane w Pracach B+R oraz nabycia Materiałów wykonywanych na zamówienie Spółki), bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.”.
  • z 10 listopada 2021 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.769.2021.1.MG, w której organ potwierdził - w odniesieniu do analogicznych przepisów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa o PIT) - „W ocenie tut. Organu, koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzonymi Pracami B+R (zestawy komputerowe, laptopy, smartfony, akcesoria komputerowe, licencje na oprogramowanie oraz infrastrukturę w chmurze), mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26e ww. ustawy.”.

W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, wymienione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy wskazać, że Organ przyjął za Spółką, że podejmowana bezpośrednio przez Spółkę działalność, w okresie którego dotyczy wniosek, w zakresie wskazanych we wniosku projektów, stanowi/stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: updop, ustawa o CIT):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 poz. 574 z późn. zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

W myśl art. 18d ust. 2 updop:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 18 ust. 2a updop:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Ponadto, art. 15 ust. 1 updop:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W myśl art. 15 ust. 6 updop:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania oznaczonego nr 1 jest kwestia uznania czy sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Z wniosku wynika, że: (…) Spółka realizuje m.in. projekty badawczo-rozwojowe (...1), (...2), (...3), obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace w ramach prowadzonych projektów podejmowane są w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Projekt (...3) jest realizowany od lipca 2020 r. na podstawie umowy zawartej z C. (eng. C, dalej: „C”). Projekt jest realizowany w ramach G. (dalej: „G.”), który stanowi opcjonalny program C. Kontrakt został udzielony w oparciu o środki zgłoszone jako krajowy udział w tym programie (G.). Projekt po stronie Spółki nie jest dofinansowany. Przedmiotem projektu jest rozwój ramienia robotycznego służącego do (…).

Stosowana przez C. forma realizacji projektów opiera się na organizowaniu przetargów dla wybranych grup przedsiębiorców. W odpowiedzi na ogłoszenie C., Spółka złożyła komercyjną ofertę i zaoferowała cenę za określone prace, proponowała także swoją metodologię, oraz podejście do wykonania projektu. Po pozytywnym rozstrzygnięciu komercyjnego konkursu podpisano umowę na przeprowadzenie projektu. W związku z powyższym Projekt należy traktować jako przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym, objęte wynagrodzeniem dla Spółki. Z tytułu realizacji tego komercyjnego projektu Wnioskodawca uzyska przychód zaliczany do przychodów podlegających opodatkowaniu. Koszty realizacji projektu Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, które nie są zwracane w jakiejkolwiek formie. W szczególności projekt nie jest dofinansowany w formie dotacji lub jakiejkolwiek innej formy pomocy publicznej - należności uzyskane przez Spółkę z tytułu realizacji projektu na rzecz C. nie podlegają obowiązującym w tym zakresie regulacjom. Realizując kontrakt z C. Spółka ponosi ryzyko biznesowe w związku z jego realizacją (np. ryzyko nieotrzymania zapłaty w sytuacji niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy), a otrzymane na jego podstawie środki nie stanowią pomocy bezzwrotnej. Koszty ponoszone przez Spółkę w związku z projektem realizowanym na rzecz C stanowią koszty uzyskania przychodów, w tym część z nich może być uznana za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy CIT.

Współka wskazuje, że w przedstawionych okolicznościach nie dochodzi w szczególności do tzw. "refakturowania" ponoszonych przez Spółkę kosztów projektu, ponieważ Spółka uzyskuje zysk z tytułu realizacji projektu, a koszty jego realizacji Spółka ponosi ze środków własnych.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że Spółka z tytułu realizacji zawartego z C. kontraktu - komercyjnego Projektu - uzyska wynagrodzenie, zaliczane do przychodów podlegających opodatkowaniu, natomiast koszty kwalifikowane, które zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie zostały/nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Koszty realizacji projektu Spółka ponosi ze środków własnych.

Zatem, stwierdzić należy, że sposób finansowania Projektu ze środków C. nie spełnia przesłanki zawartej w treści art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, zgodnie z którym sposób finansowania projektu realizowanego na podstawie umowy zawartej z C. nie spełnia przesłanki wskazanej w art. 18d ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT poniesione przez Spółkę w ramach takiego projektu mogą zostać odliczone w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2, 3

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia czy:

  • w przypadku projektów B+R dofinansowanych ze środków zewnętrznych, np. z funduszy europejskich lub budżetu państwa, koszty kwalifikowane nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone Wnioskodawcy w żadnej formie, a stanowiące koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 ustawy o CIT, mogą stanowić przedmiot odliczenia przez Wnioskodawcę, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT- jest prawidłowe;
  • wymienione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki na Materiały bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT- jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji w zakresie ww. pytań.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 i 3 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 i 3 jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00