Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.598.2018.12.JG

Uznanie nabywanej usługi organizacji Wydarzenia w postaci spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencji za świadczenie złożone oraz prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie powyższej usługi.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 8 października 2018 r. (data wpływu 15 października 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej - uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 519/19 (data wpływu prawomocnego orzeczenia - 21 września 2023 r.) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 kwietnia 2023 r. sygn. akt I FSK 251/20 i

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 października 2018 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania nabywanej usługi organizacji Wydarzenia w postaci spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencji za świadczenie złożone oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie powyższej usługi.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży pojazdów ciężarowych, części oraz akcesoriów do pojazdów ciężarowych, a także dodatkowych usług wspierających użytkowanie pojazdów.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (…) (dalej: „Grupa”), będącej jednym z czołowych producentów (…). W ramach realizacji założeń biznesowych Grupy, planowane jest wdrożenie nowej struktury organizacyjnej, zgodnie z którą na poziomie globalnym działalność Grupy zostanie rozdzielona na trzy dywizje, w tym dywizję (…) (…) oraz dywizję (…). W Polsce powyższe plany Grupy mają zostać zrealizowane poprzez wydzielenie części biznesu Spółki w postaci dywizji zajmującej się dystrybucją (…) do Spółki. W wyniku takiego podziału, Wnioskodawca będzie koordynatorem sieci (…) Grupy w Polsce. Spółka będzie prowadzić dystrybucję (…) na polskim rynku poprzez autoryzowanych dealerów.

Zgodnie z wewnętrznymi procedurami opartymi na polityce Grupy, w ramach prowadzonej działalności Spółka, dla potrzeb prowadzonych akcji marketingowych, będzie korzystała z usług podmiotów trzecich, głównie agencji marketingowych lub eventowych oraz firm szkoleniowych (dalej: „Organizator”), w zakresie organizacji różnego rodzaju spotkań o charakterze marketingowym lub szkoleniowym, a także konferencji przeznaczonych dla pracowników, kontrahentów, partnerów biznesowych oraz dziennikarzy (dalej: „Wydarzenia”).

Wydarzenia będą adresowane przede wszystkim do dealerów pojazdów ciężarowych, podmiotów posiadających lub zarządzających flotą pojazdów ciężarowych, kierowców pojazdów ciężarowych, a także np. producentów zabudów ciężarówek, którzy są obecnymi lub potencjalnymi kontrahentami Spółki, jak również do osób z branży motoryzacyjnej, np. dziennikarzy (dalej: „Kontrahenci”), oraz pracowników Spółki.

Wydarzenia będą nakierowane na intensyfikację sprzedaży poprzez rozpowszechnianie informacji o oferowanych przez Spółkę pojazdach ciężarowych (np. prezentacje nowych systemów bezpieczeństwa, zapoznanie z nowym pojazdem w trudnym terenie, informacje o parametrach technicznych pojazdów, zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, wynikach testów bezpieczeństwa) oraz okołoproduktowej ofercie Wnioskodawcy (informacje o dodatkowych usługach wspierających użytkowanie pojazdu, kontraktach serwisowych); budowanie relacji z Kontrahentami (działania lojalnościowe) oraz wzmocnienie rozpoznawalności marki, pod którą działa Spółka. Wydarzenia będą realizowane głównie na terenie kraju, ale może się też zdarzyć, że Kontrahenci zostaną zaproszeni do zwiedzania jednej z zagranicznych fabryk Grupy, do której należy Wnioskodawca, np. (…).

W ramach świadczonych usług Organizator będzie odpowiedzialny za pełne przygotowanie zleconego Wydarzenia. W zależności od charakteru i zakresu konkretnego Wydarzenia, do zadań Organizatora może należeć m in.:

  • wynajęcie sali konferencyjnej lub innego miejsca właściwego do przeprowadzenia Wydarzenia,
  • zapewnienie odpowiedniego wyposażenia (np. urządzenia multimedialne) i materiałów szkoleniowych,
  • zapewnienie wyżywienia lub obsługi cateringowej,
  • zapewnienie noclegu dla uczestników Wydarzenia,
  • zapewnienie transportu uczestników Wydarzenia, prezentowanych pojazdów,
  • zapewnienie ubezpieczenia uczestników Wydarzenia,
  • zapewnienie brandingu (gadżety, oznaczenie logotypem przestrzeni etc.),
  • zapewnienie osób prowadzących Wydarzenie (wykładowców, ekspertów, trenerów); przy czym w zależności od charakteru danego Wydarzenia może się zdarzyć, że to Spółka samodzielnie opracuje program merytoryczny i we własnym zakresie zapewni osoby, której będą go realizowały;
  • zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników (np. występy zespołów artystycznych, zajęcia sportowo-integracyjne, bilety wstępu na inne imprezy).

Przedstawiona powyżej lista ma charakter otwarty i w zależności od sytuacji na usługę organizacji danego Wydarzenia (dalej: „Usługa”) mogą składać się wszystkie lub tylko wybrane elementy, np. w przypadku organizacji spotkania u dealera będzie to jedynie zapewnienie wyżywienia i odpowiedniej prezentacji produktu, w przypadku organizacji wyjazdu do fabryki w skład usługi wejdzie także zapewnienie transportu, noclegów oraz zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników. Podkreślenia wymaga fakt, iż Wnioskodawca każdorazowo zainteresowany będzie nabyciem kompleksowych usług organizacji danego Wydarzenia, tj. zapewnieniem przez wyspecjalizowany, niepowiązany podmiot zewnętrzny usług wspierających od strony techniczno-organizacyjnej Wydarzenia organizowanego przez Spółkę, przy zachowaniu najwyższych, aktualnie przyjętych standardów dla tego typu imprez. Spółka nie jest jednak zainteresowana zakupem wyżej wymienionych przykładowych elementów Usługi oddzielnie, jedynie bowiem w ramach kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia tworzą one dla Wnioskodawcy pożądane świadczenie, tzn. świadczenie, którego nabyciem Spółka jest zainteresowana. Spółka pragnie wskazać, że nabywane Usługi będą służyć wyłącznie działalności gospodarczej Spółki (działalność podlegająca opodatkowaniu VAT).

Organizator będzie wystawiał Spółce faktury dokumentujące wynagrodzenie za Usługę, na których nie będzie rozbicia na poszczególne jej elementy. Faktury te będą zawierały jedną pozycję dot. organizacji Wydarzenia, wraz z łączną kwotą wynagrodzenia za całą usługę. Z uwagi na wewnętrzne uwarunkowania Grupy (na potrzeby akceptacji przez Dział Zakupów), Organizator będzie informował Wnioskodawcę, jakie będą poszczególne elementy składowe (kalkulacyjne) całej wykonanej Usługi kompleksowej organizacji danego Wydarzenia. Informacja o elementach składowych będzie miała znaczenie wyłącznie biznesowe, tzn. będzie wykorzystywana podczas negocjacji przez Dział Zakupów Spółki oraz w procesie podejmowania decyzji przy otrzymaniu kilku zbliżonych atrakcyjnością ofert, ponieważ z punktu widzenia Spółki kluczowa jest możliwość nabycia świadczenia głównego w określonym standardzie, zgodnego z oczekiwaniami Spółki i w jak najkorzystniejszej cenie.

Pytanie

Czy Usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora na rzecz Spółki będzie stanowić jedno świadczenie złożone, tzw. usługę kompleksową oraz czy w związku z tym Spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi?

Państwa stanowisko w sprawie

Usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora na rzecz Spółki będzie stanowić jedno świadczenie złożone, tzw. usługę kompleksową, a w związku z tym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi.

Uzasadnienie stanowiska Spółki:

Kompleksowy charakter Usługi nabywanej przez Spółkę

W ocenie Spółki, kwestią niezbędną dla uznania, czy Spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi organizacji Wydarzeń jest przeanalizowanie, czy Usługa stanowi jedno kompleksowe świadczenie, które dla potrzeb VAT powinno być traktowane łącznie, czy też składa się z kilku samodzielnych i niezależnych świadczeń. W pierwszej kolejności Spółka pragnie wskazać, że pojęcie świadczeń kompleksowych nie znalazło jak dotąd bezpośredniej regulacji w przepisach dotyczących podatku VAT. Problematyka świadczeń kompleksowych była natomiast niejednokrotnie wielowątkowo analizowana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”).

W kluczowym z punktu widzenia świadczeń kompleksowych wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (dalej: „CPP”) a Commissioners of Customs and Excise, TSUE stwierdził w szczególności, iż: „29. (...) Z artykułu 2(1) VI Dyrektywy wynika, iż każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne i, po drugie, świadczenie obejmujące jedną usługę z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT; należy określić zasadnicze cechy transakcji w celu ustalenia, czy podatnik świadczy na rzecz klienta, który jest typowym klientem, kilka odrębnych usług zasadniczych czy też jedną usługę.” Podobnie wypowiedział się Trybunał wydając 27 września 2012 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse czy w wyroku z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11, BGŻ Leasing sp. z o.o. oraz w wyroku z 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Turnkey Solutions Poland sp. z o.o.

Przede wszystkim w przywołanych orzeczeniach TSUE zwrócił uwagę na fakt, że dla potrzeb oceny określonego działania, jako świadczenia jednolitego i kompleksowego najistotniejsze jest jego zbadanie (i) z ekonomicznego punktu widzenia oraz (ii) z perspektywy nabywcy.

Podatek VAT jest podatkiem o charakterze ekonomicznym i treść stosunku prawnego ma przy nim znaczenie drugorzędne. W konsekwencji, istotne jest, czy z perspektywy ekonomicznej określone świadczenie jest jednolite, czy też można je w sposób naturalny podzielić, a który to podział nie doprowadzi do uszczerbku dla tych wyodrębnionych elementów.

W odniesieniu do kwestii drugiej (analiza transakcji z punktu widzenia klienta/ konsumenta/kontrahenta), nieodzowna jest analiza gospodarczego celu dokonania transakcji po stronie nabywcy. W praktyce oznacza to, że jeżeli z punktu widzenia odbiorcy określonego świadczenia istnieje jeden istotny przedmiot świadczenia, a pozostałe mają charakter wtórny lub pomocniczy, wówczas mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, którego podział prowadziłby do sztuczności i wypaczałby ekonomiczny i faktyczny cel dokonywania transakcji.

A zatem, biorąc pod uwagę powyższe wytyczne TSUE, w ocenie Spółki, wskazane w opisie zdarzenia przyszłego czynności wykonywane w ramach usługi polegającej na organizacji Wydarzeń na rzecz Spółki, powinny być traktowane jako jedna kompleksowa usługa. W szczególności, z perspektywy Wnioskodawcy, tylko łączne wykonanie przez Organizatora wszystkich czynności wchodzących w skład Usługi przedstawia dla Spółki rzeczywistą wartość użytkową.

Spółka będzie nabywała ww. Usługę od Organizatora, tj. podmiotu wyspecjalizowanego w zakresie świadczenia tego rodzaju usług. Zatem Usługa - w aspekcie gospodarczym - obiektywnie będzie tworzyć jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Co więcej, Spółka jest zainteresowana nabyciem kompleksowej usługi, która będzie obejmowała przykładowo (i) wynajęcie sali konferencyjnej lub innego miejsca właściwego do przeprowadzenia wydarzenia, jak również (ii) zapewnienie wyżywienia lub obsługi cateringowej/gastronomicznej czy też (iii) zapewnienie noclegu dla uczestników Wydarzenia (iv) zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników Wydarzenia.

A zatem z perspektywy realizowanych zadań, do których Spółka będzie nabywała usługi, nie jest ona zainteresowana wyłącznie nabyciem usługi polegającej na wynajęciu sali konferencyjnej, czy też nabyciu wyłącznie usługi gastronomicznej dla Kontrahentów. Z perspektywy Spółki każda z ww. usług dostarczona oddzielnie nie spełni oczekiwań Spółki, ponieważ nie pozwoli zrealizować jej celu gospodarczego. Tym samym, zgodnie z przytoczonymi tezami orzeczenia TSUE w sprawie CPP, z punktu widzenia klienta (w tym przypadku Wnioskodawcy) w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z jednym istotnym przedmiotem świadczenia, tj. kompleksową usługą, której celem jest dostarczenie kompletnego świadczenia polegającego na organizacji Wydarzenia. Wspomniane świadczenie ma złożony charakter (składa się z szeregu czynności), jednak ich podział prowadziłby do sztuczności i wypaczałby ekonomiczny i faktyczny cel, w jakim Spółka będzie korzystać z Usługi świadczonej przez Organizatora.

Powyższe stanowisko jest aprobowane również przez organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej sygn. 0114-KDIP1- 3.4012.268.2018.1.ISK z 7 czerwca 2018 r. wskazał, że: „usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej. Na podstawie przywołanych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że nabywane usługi organizacji konferencji/szkoleń stanowią świadczenie kompleksowe, w ramach którego Wnioskodawca nabywa m.in. wynajem sali konferencyjnej, usługi noclegowe, gastronomiczne, audiowizualne, techniczne jako elementy składowe, które nie są istotą zakupionego świadczenia a mają charakter pomocniczy i z pozostałymi usługami składowymi tworzą całość.” Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej argumenty należy uznać, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą świadczoną na rzecz Spółki. W związku z tym, konsekwencje na gruncie VAT wynikające ze świadczenia Usługi powinny być analizowane wyłącznie w odniesieniu do całości nabywanej Usługi.

Prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez Organizatora

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221) (dalej: „ustawa o VAT”). W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tym samym należy uznać, że warunkiem umożliwiającym Spółce skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Usługi od Organizatora jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą podatnika VAT można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą odsprzedaży (np. towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy dokonywanej przez podatnika. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi VAT wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością gospodarczą podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika i mają pośredni związek z działalnością gospodarczą. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają pośredni związek z działalnością przedsiębiorstwa podatnika, konieczne jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez danego podatnika.

Jak zostało to przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka zamierza nabywać Usługi polegające na organizacji Wydarzeń od Organizatorów. Celem organizacji Wydarzeń będzie intensyfikacja sprzedaży pojazdów ciężarowych oraz usług okołoproduktowych oferowanych przez Spółkę poprzez rozpowszechnienie informacji o ofercie Spółki (w tym np. parametrach technicznych pojazdów, zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, wynikach testów bezpieczeństwa etc.), budowanie lojalności Kontrahentów, wzmacnianie wizerunku marki, pod którą działa Spółka.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż nabycie Usługi ma pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VAT dokonywanymi przez Spółkę. Tym samym, zgodnie z ogólną zasadą zdefiniowaną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia VAT od tych Usług.

W szczególności, powyższe prawo nie będzie ograniczone przez regulacje zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Regulacja ta ma charakter wyjątkowy, bowiem wprowadza ograniczenie względem zasadniczego, przysługującego podatnikom prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to jest podstawowym prawem podatnika oraz fundamentalnym elementem systemu VAT, który umożliwia zachowanie zasady neutralności tego podatku. W związku z powyższym - a także biorąc pod uwagę systematykę ustawy o VAT i umiejscowienie w niej powołanego przepisu - należy uznać go za przepis szczególny. Co za tym idzie, szczególny charakter powyższego przepisu musi wpływać także na sposób jego interpretacji.

Zgodnie z ogólnymi regułami w tym względzie, musi on być wykładany ściśle. Nie jest przede wszystkim dopuszczalna jego rozszerzająca wykładnia prowadząca do poszerzania zakresu wyłączeń z prawa do odliczenia, a tym samym ograniczająca zakres uprawnień podatników.

W tym kontekście, w ocenie Spółki fakt, iż na Usługi będą składać się i będą elementem kalkulacyjnym usługi, w stosunku od których, co do zasady, nie przysługiwałoby Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyby były nabywane odrębnie, nie wpływa na możliwość pełnego odliczenia VAT od nabywanych Usług, których są one elementem. Skoro więc ustawodawca nie wyłączył prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług organizacji spotkań o charakterze marketingowym lub szkoleniowym, to zastosowanie regulacji art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT do Usług dokumentowanych fakturami, które w opisie wykonanej usługi nie będą zawierały rozbicia na jej poszczególne elementy, prowadziłoby do nieuzasadnionego rozszerzonego zastosowania tego wyłączenia oraz sztucznego podziału jednolitego, z punktu widzenia gospodarczego, świadczenia.

W wydawanych w ostatnich latach indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego Dyrektorzy Izb Skarbowych oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (wydający interpretacje w imieniu Ministra Finansów) jednolicie potwierdzali, że wydatki na organizację spotkań/konferencji/szkoleń, w skład których wchodzą również świadczenia o charakterze noclegowym i gastronomicznym, dają pełne prawo do odliczenia podatku VAT.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej 7 czerwca 2018 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1- 3.4012.268.2018.1.ISK, zgodnie z którą „w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa konferencyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne, czy też noclegowe. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości wynikającego z faktur dokumentujących nabycie kompleksowej usługi organizacji konferencji, szkolenia lub innych eventów, w takim zakresie w jakim dotyczy ona opodatkowanej działalności Wnioskodawcy.”

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 22 lutego 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.52.2018.1.KOM: „Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa hotelowa/konferencyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne, czy też noclegowe. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości wynikającego z faktur dokumentujących nabycie kompleksowej usługi hotelowej/konferencyjnej służącej organizacji szkolenia/konferencji, w takim zakresie w jakim dotyczy ona opodatkowanej działalności Wnioskodawcy.”

Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r., sygn. 0114-KDIP4.4012.244.2017.1.AKO: „Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji Szkolenia, Konferencji czy Spotkania integracyjnego, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.”

Do analogicznych konkluzji prowadzą również wnioski z indywidualnych interpretacji prawa podatkowego w następujących sprawach:

Mając zatem na uwadze wskazane wyżej przepisy, ugruntowaną linię interpretacyjną w przywołanych powyżej indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego oraz przywołane orzecznictwo TSUE jak i przedstawione we wniosku okoliczności, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania ograniczenie odliczenia VAT naliczonego przewidziane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, a Spółce będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych Usług na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Reasumując, zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę wskazane powyżej przepisy ustawy o VAT, jak również stanowisko TSUE i polskich organów podatkowych Usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora na rzecz Spółki będzie stanowić jedno świadczenie złożone, tzw. usługę kompleksową, a w związku z tym Spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi.

Interpretacja indywidualna

Rozpatrzyłem Państwa wniosek - 17 grudnia 2018 r. wydałem interpretację indywidualną znak: 0114-KDIP1-3.4012.598.2018.1.ISK, w której uznałem Państwa stanowisko w części za prawidłowe a w części za nieprawidłowe.

Interpretację doręczono Państwu 20 grudnia 2018 r.

Skarga na interpretację indywidualną

18 stycznia 2019 r. wnieśli Państwo skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga wpłynęła do mnie 24 stycznia 2019 r.

Wnieśli Państwo o uchylenie zaskarżonej interpretacji indywidualnej w części, w której Organ przyjął, że dodatkowe atrakcje stanowiące element usługi organizacji Wydarzeń nie składają się na usługę kompleksową oraz nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi, a w konsekwencji Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT od nabytych usług w postaci dodatkowych atrakcji dla uczestników Wydarzeń.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił skarżoną interpretację indywidualną w części uznającej Państwa stanowisko za nieprawidłowe - wyrokiem z 21 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 519/19.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny - wyrokiem z 13 kwietnia 2023 r. sygn. akt I FSK 251/20 oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok, który uchylił interpretację indywidualną stał się prawomocny od 13 kwietnia 2023 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku - wykonanie wyroku

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

  • uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyrokach;
  • ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.),zwanej dalej ustawą:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy określa, że:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych zapisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeden z takich wyjątków znajduje się w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, zgodnie z którym:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jako czynny podatnik podatku VAT będzie koordynatorem sieci dealerskich (…) Grupy w Polsce. Zgodnie z wewnętrznymi procedurami opartymi na polityce Grupy, w ramach prowadzonej działalności Spółka dla potrzeb prowadzonych akcji marketingowych, będzie korzystała z usług podmiotów trzecich, głównie agencji marketingowych oraz firm szkoleniowych, w zakresie organizacji różnego rodzaju spotkań o charakterze marketingowym lub szkoleniowym, a także konferencji przeznaczonych dla pracowników, kontrahentów, partnerów biznesowych oraz dziennikarzy. Wydarzenia będą nakierowane na intensyfikację sprzedaży poprzez rozpowszechnianie informacji o oferowanych przez Spółkę pojazdach ciężarowych; budowanie relacji z Kontrahentami oraz wzmocnienie rozpoznawalności marki, pod którą działa Spółka. Wydarzenia będą realizowane głównie na terenie kraju, ale może się też zdarzyć, że Kontrahenci zostaną zaproszeni do zwiedzania jednej z zagranicznych fabryk Grupy, do której Spółka należy. W zależności od charakteru i zakresu konkretnego Wydarzenia, do zadań Organizatora może należeć m in.:

  • wynajęcie sali konferencyjnej lub innego miejsca właściwego do przeprowadzenia Wydarzenia,
  • zapewnienie odpowiedniego wyposażenia i materiałów szkoleniowych,
  • zapewnienie wyżywienia lub obsługi cateringowej,
  • zapewnienie noclegu dla uczestników Wydarzenia,
  • zapewnienie transportu uczestników Wydarzenia, prezentowanych pojazdów,
  • zapewnienie ubezpieczenia uczestników Wydarzenia,
  • zapewnienie osób prowadzących Wydarzenie (wykładowców, ekspertów, trenerów);
  • zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników (np. występy zespołów artystycznych, zajęcia sportowo-integracyjne, bilety wstępu na inne imprezy).

Organizator będzie wystawiał Spółce faktury dokumentujące wynagrodzenie za Usługę, na których nie będzie rozbicia na poszczególne jej elementy. Nabywane Usługi będą służyć wyłącznie działalności gospodarczej Spółki (działalność podlegająca opodatkowaniu VAT).

Na tle przedstawionego opisu spawy Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora będzie stanowić jedno świadczenie złożone (tzw. usługę kompleksową) oraz czy w związku z tym Spółce będzie przysługiwało W prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości należy wskazać, że każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw do traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Warto w tym kontekście przytoczyć tezy wyroku TSUE w sprawie Card Protection Plan Ltd., C-349/96, którego istotę oddaje stwierdzenie, że „pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się, jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej”. Usługę zaś „należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej”.

Podobnie wypowiedział się Trybunał wydając 27 września 2012 r. orzeczenie w sprawie Field Fisher Waterhouse, C-392/11.

Natomiast w wyroku TSUE z 21 lutego 2008 r. w sprawie Part Service, C-425/06 sformułowano kryteria przesądzające o tym, kiedy występuje świadczenie złożone. W świetle przywołanego wyroku świadczenie kompleksowe ma miejsce w sytuacji, kiedy:

  • świadczenie pomocnicze nie stanowi celu samego w sobie, lecz stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z usługi podstawowej,
  • poszczególne czynności są ze sobą tak ściśle związane, że ich rozdzielenie miałoby charakter sztuczny,
  • nie istnieje możliwość nabywania danego świadczenia od podmiotów zewnętrznych,
  • nie istnieje możliwość odrębnego fakturowania za daną czynność.

W świetle powołanych powyżej wyroków TSUE należy przyjąć, że nie ma charakteru kompleksowego taki zestaw świadczeń, których połączenie miałoby charakter działania sztucznego. W tym kontekście, za świadczenia odrębne należy więc uznać świadczenia wykonywane przez jednego świadczącego na rzecz jednego nabywcy, które nawet jeżeli są w pewien sposób powiązane, mogą być traktowane rozłącznie, a traktowanie to nie wpłynie na charakter żadnego z nich ani też nie sprawi, że wartość świadczeń z punktu widzenia nabywcy będzie inna, niż gdyby świadczenia te były uznane za świadczenie złożone.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym na usługę nazwaną „Wydarzeniem” składają się m.in. czynności: wynajęcie sali konferencyjnej lub innego miejsca właściwego do przeprowadzenia Wydarzenia, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia i materiałów szkoleniowych, zapewnienie wyżywienia lub obsługi cateringowej, zapewnienie noclegu dla uczestników Wydarzenia, zapewnienie transportu uczestników Wydarzenia, zapewnienie ubezpieczenia uczestników Wydarzenia, zapewnienie brandingu (gadżety, oznaczenie logotypem przestrzeni etc.), zapewnienie osób prowadzących Wydarzenie (wykładowców, ekspertów, trenerów) czy zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników (np. występy zespołów artystycznych, zajęcia sportowo-integracyjne, bilety wstępu na inne imprezy).

Należy wskazać, że wszystkie wymienione przez Spółkę elementy usługi organizacji Wydarzeń w zakresie spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencyjnym, będą stanowiły części składowe świadczenia kompleksowego. W przedstawionych okolicznościach wszystkie opisane usługi są ze sobą tak ściśle powiązane, że ich rozdzielenie miałoby sztuczny charakter oraz samodzielnie nie przyniosłyby wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia Spółki.

Ponadto również w odniesieniu do usług obejmujących w okolicznościach sprawy dodatkowe atrakcje należy wskazać, że są one niezbędne do rzetelnego i właściwego świadczenia polegającego na organizacji spotkań o charakterze marketingowym, konferencyjnym lub szkoleniowym.

Należy bowiem zauważyć, że zasadniczym celem Spółki w związku z organizacją „Wydarzenia” jest intensyfikacja sprzedaży (…), środkiem do tego jest promocja marki Spółki, budowanie lojalności Kontrahentów oraz rozpowszechnianie informacji i wzmacnianie wiedzy o ofercie produktowej i okołoproduktowej Spółki. Dodatkowe atrakcje są więc ważne jako element Wydarzeń, gdyż oprócz efektu zachęty do uczestnictwa w Wydarzeniu, dają również możliwość bliższego poznania się uczestników i zacieśnienia kontaktów biznesowych.

Zdaniem WSA w Warszawie organizacja Wydarzenia w branży motoryzacyjnej, dla wskazanej we wniosku grupy uczestników, bez dodatkowych atrakcji czyniłaby całe Wydarzenie nie w pełni wartościowym, sztucznym i w pewnym sensie rozczarowującym dla uczestników. W przekonaniu Sądu, uczestnicy Wydarzenia nie patrzyliby jednak na takie Wydarzenie jako straconą okazję do osobistej rozrywki i zabawy, ale jako zaprzepaszczoną, z winy Spółki, okazję do rozwijania relacji osobistych na linii klient-sprzedawca i pozyskania wiedzy o produktach Spółki w bardziej nieoficjalnym otoczeniu. W związku z tym dodatkowe atrakcje nie służą samym sobie, ale służą wykonywaniu usługi zasadniczej i stanowią z nią jedną całość, której rozerwanie czyniłoby usługę zasadniczą ułomną i mniej efektywną, a dodatkowe atrakcje zupełnie bezcelowymi.

Należy również wskazać, na co zwrócił uwagę WSA w Warszawie, że usługi organizacji Wydarzeń nabywanych przez Spółkę, również w części obejmującej organizację dodatkowych atrakcji, mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VAT dokonywanymi przez Spółkę. Jak z wniosku wynika, zasadniczy cel Wydarzeń jest ściśle biznesowy, nastawiony na intensyfikację sprzedaży poprzez promocję marki, pod którą pojazdy sprzedaje Spółka, budowanie lojalności Kontrahentów oraz rozpowszechnianie informacji i wzmacnianie wiedzy o ofercie produktowej i okołoproduktowej Spółki, a także wzmocnienie rozpoznawalności marki, pod którą Spółka działa.

Dodatkowe atrakcje są więc z jednej strony rozrywką, czasem na odpoczynek, punktem urozmaicenia programu Wydarzenia, ale z drugiej strony - jest to nadal dodatkowa okazja dla realizacji gospodarczych celów Spółki. Należy w tym miejscu podkreślić, że możliwość nawiązania osobistego kontaktu jest bez porównania większa na zajęciach sportowo - integracyjnych niż na przerwie podczas wykładu.

W konsekwencji, nabycie usług w postaci spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencji jak i zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników stanowi element kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia i jest związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, w związku z tym, opisana we wniosku usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora na rzecz Spółki będzie stanowić jedno świadczenie złożone (usługę kompleksową).

Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia przez Spółkę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi organizacji Wydarzenia należy podkreślić, że jak zostało wskazane powyżej warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, a także niewystąpienie przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

W świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu (tak jak w przedmiotowym przypadku) jest kompleksowa usługa organizacji Wydarzeń mających na celu organizację spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencyjnym, wraz z dodatkowymi atrakcjami dla uczestników, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.

W związku z powyższym, na podstawie wskazanych uregulowań prawnych i dokonanej analizy, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na fakt, że Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a nabywane kompleksowe usługi organizacji Wydarzeń w postaci spotkań o charakterze marketingowym, szkoleniowym lub konferencji wraz z usługami dodatkowymi w postaci zorganizowania atrakcji dla uczestników spotkania (np. występy zespołów artystycznych, zajęcia sportowo-integracyjne, bilety wstępu na inne imprezy), będą służyć wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej Spółki, to Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia tych usług, na podstawie art. 86 ustawy.

W konsekwencji odpowiadając na Państwa pytanie stwierdzić należy, że Usługa związana z organizacją Wydarzeń świadczona przez Organizatora na rzecz Spółki będzie stanowić jedno świadczenie złożone, tzw. usługę kompleksową, a w związku z tym Spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie Usługi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania pierwotnej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00