Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.670.2023.2.MS2

W zakresie skutków wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę jawną po jej przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę jawną po jej przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z 22 września 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania

A. R.

2.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania

E. B.

3.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania

T. B.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcy (dalej również: Wspólnicy) prowadzą działalność gospodarczą jako A. Spółka Jawna (dalej: A.) lub Spółka przekształcana). A. posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspólnicy planują przekształcenie formy prawnej A., ze spółki jawnej w spółkę komandytowo- akcyjną (dalej jako: Spółka przekształcona). Obecnie wszyscy Wspólnicy prowadzą sprawy Spółki. Zgodnie z założeniami planowanego przekształcenia, w Spółce przekształconej każdy ze wspólników Spółki obejmie zarówno rolę komplementariusza jak i rolę akcjonariusza w ustalonej proporcji. Wspólnicy są osobami fizycznymi i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm., dalej: ustawa PIT). Spółka przekształcona będzie posiadać tych samych Wspólników, co obecna Spółka przekształcana.

W wyniku przekształcenia Spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki Spółki przekształcanej. Spółka przekształcana ewidencjonuje swoją działalność w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.). Na przestrzeni lat wygenerowane przez Spółkę przekształcaną zyski były wypłacane Wspólnikom jedynie w części. W efekcie czego, część zysku była rok rocznie pozostawiana w Spółce przekształcanej jako zysk niewypłacony.

Przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną, Wspólnicy planują podjąć uchwałę o podziale i wypłacie w przyszłości całości zysków pozostawionych w Spółce przekształcanej do dnia przekształcenia. Zyski te mają zostać wypłacone zgodnie z podjętą uchwałą już po przekształceniu. Wypłata skumulowanych w Spółce przekształcanej zysków w całości jeszcze przed przekształceniem nie jest możliwa bez naruszenia płynności finansowej Spółki. Co więcej, Wspólnicy planują takie wypłacanie tychże pozostawionych w A. zysków, aby nie naruszać kondycji finansowej Spółki przekształconej - tzn. wysokość wypłat będzie uzależniona od możliwości finansowych Spółki przekształconej na moment dokonywania konkretnej wypłaty. Wypłaty zysku pozostawionego w Spółce przekształcanej będą dokonywane aż do momentu wyczerpania środków pochodzących z zysku wypracowanego przed przekształceniem. W wyniku podjęcia ww. uchwały niewypłacona część zysku będzie stanowiła element zobowiązań długoterminowych Spółki przekształcanej wobec Wspólników. Również na dzień otwarcia ksiąg w Spółce przekształconej (spółce komandytowo-akcyjnej) niewypłacone przed przekształceniem zyski z działalności Spółki przekształcanej będą stanowiły zobowiązanie Spółki przekształconej wobec Wspólników. Źródłem uprawnienia Wspólników do zysków z działalności Spółki przekształcanej będzie posiadanie przez nich statusu wspólnika w A. przed przekształceniem i obowiązującego przed przekształceniem prawa do udziału w zysku.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

„Przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną, Wspólnicy planują podjąć uchwałę o podziale i wypłacie w przyszłości całości zysków pozostawionych w Spółce przekształcanej do dnia przekształcenia. Zyski te mają zostać wypłacone zgodnie z podjętą uchwałą już po przekształceniu”. Podział zysku nastąpi w ramach uchwały wspólników jeszcze w czasie funkcjonowania Spółki w formie prawnej spółki jawnej. Natomiast wypłata tych podzielonych zysków nastąpi już po przekształceniu formy prawnej Spółki ze spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną. Możliwość dokonania podziału i wypłaty zysku przewiduje art. 52 § 1 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Przepis ten stanowi, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W spółce jawnej wspólnicy zasadniczo mają prawo do żądania wypłaty zysku w dowolnym momencie. Jak wskazuje się w doktrynie, wspólnik może otrzymać wypłatę zarówno po zakończeniu roku obrotowego, jak i w jego trakcie w formie zaliczek: „W spółce jawnej, w odróżnieniu od spółek kapitałowych (art. 191 § 1 oraz art. 347 § 1 k.s.h.), do wypłaty wspólnikom należnej im części zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty (co podkreślił SN w wyroku z 3.07.2008 r., IV CSK 101/08, (...), oraz SA w Krakowie w wyroku z 8.03.2017 r., I ACa 1300/16, (...)). Stosowne roszczenia powstają po stronie wspólników wraz z zakończeniem danego roku obrotowego, w którym zysk został wypracowany.

(...) Przepisy dotyczące spółki jawnej nie regulują kwestii pobierania przez wspólników zaliczek na poczet udziału w zysku spółki. W odróżnieniu więc od spółek kapitałowych (art. 194-195 i 349 k.s.h.) brak jest w przypadku spółki jawnej ustawowo określonych zasad i warunków uprawniających wspólników do otrzymania zaliczki na poczet przewidywanego udziału w zysku. Nie oznacza to jednak, że nie jest to dopuszczalne. Możliwość taka jest akceptowana w orzecznictwie, przy czym przyjmuje się, że wypłata wspólnikowi zaliczki wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników” (M. Dumkiewicz [w:] Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2020, art. 52). Mimo braku formalnego wymogu podejmowania uchwały o podziale zysku, wspólnicy planują podjąć uchwałę o podziale niewypłaconego zysku i jego wypłacie w przyszłości. Umowa spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie przewidywała występowania udziałów uprzywilejowanych.

Wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej uprawnieni do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną będą tymi samymi osobami fizycznymi, co wspólnicy spółki jawnej przed przekształceniem. Prawo do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę jawną będzie wynikało z faktu bycia wspólnikiem spółki jawnej, która wypracowała zysk, który będzie im wypłacany. Prawo do udziału w zysku wspólnika spółki jawnej przewiduje art. 51 § 1 i 2 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Przepis ten stanowi, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu oraz określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Jak wskazano wcześniej, zastosowanie znajdzie również art. 52 § 1 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Wypłata zysku wypracowanego przez spółkę jawną dokonana po jej przekształceniu Spółki w spółkę komandytowo-akcyjną nie wpłynie w żaden sposób na zakres uprawnień wspólników. Będzie to jedynie czynność mająca na celu spłatę zobowiązań Spółki powstałych przed zmianą formy prawnej.

Pytanie

Czy po dniu przekształcenia Spółki przekształcanej (spółki jawnej) w Spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) wypłata Wspólnikom niewypłaconych wcześniej zysków z działalności Spółki przekształcanej (spółki jawnej) przez Spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem dokonanie przez Spółkę przekształconą wypłaty Wspólnikom niewypłaconych wcześniej zysków z działalności Spółki przekształcanej osiągniętych do dnia przekształcenia nie będzie podlegało ponownie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PIT podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT, przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Tak więc, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek na zasadach określonych w ustawie PIT, a po zakończeniu roku podatkowego składać zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Ponadto przed upływem terminu złożenia zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z tego zeznania, a sumą należnych za dany rok zaliczek.

Wszystko powyższe oznacza, że spółka jawna (tj. w przedmiotowej sprawie Spółka przekształcana) co do zasady nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Przychody spółki niebędącej osobową prawną w rozumieniu Ustawy PIT są opodatkowane na poziomie jej wspólników niezależnie od dokonania wypłaty z takiej spółki, tzn. niezależnie od tego, czy wspólnicy rzeczywiście uzyskali realne przysporzenia majątkowe.

Ustawa PIT nie przewiduje natomiast opodatkowania samych wypłat z zysku spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu tej ustawy. W konsekwencji, zyski spółki jawnej opodatkowane są na poziomie wspólników już w momencie osiągnięcia przychodu przez spółkę. Późniejsza wypłata zysku na rzecz wspólnika, tj. techniczny przelew zysku z zasobów spółki jawnej do zasobów wspólnika, jest w pełni neutralna podatkowo.

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego zdarzenia przyszłego, zyski niewypłacone Wspólnikom, a wypracowane przez Spółkę przekształcaną do dnia przekształcenia, opodatkowane są na bieżąco podatkiem PIT. Ewentualna wypłata tych zysków przed przekształceniem byłaby zupełnie neutralna podatkowo, bo te środki pieniężne zostały już opodatkowane.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych odrębnie regulują kwestię opodatkowania wypłat zysków spółek, które traktowane są na gruncie podatkowym jako podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, a w przepisach określane są po prostu jako „spółki”. Taką spółką, zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. c ustawy PIT jest m. in. spółka komandytowo-akcyjna, tj. docelowo Spółka przekształcona w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Udział w zysku „spółek” (w tym w spółki komandytowo-akcyjnej) traktowany jest jako udział w zyskach osoby prawnej (art. 5a pkt 31 ustawy PIT).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Natomiast zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W teorii więc, należności uzyskiwane przez wspólników spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zysku tej spółki, powinny być opodatkowane przy wypłacie.

Przekładając powyższe na wskazane zdarzenie przyszłe, należy jednak podkreślić, że w Państwa ocenie wypłata zysków pozostawionych w Spółce przekształcanej (spółce jawnej) przez Spółkę przekształconą (spółkę komandytowo-akcyjną) nie będzie stanowiła wypłaty zysków Spółki przekształconej. Będzie to wypłata zobowiązania względem Wspólników (powstałego na skutek podjęcia uchwały Wspólników przed przekształceniem) i przejętego przez Spółkę przekształconą na skutek sukcesji praw i obowiązków Spółki przekształcanej. Nie będzie to stanowiło wypłaty majątku własnego Spółki przekształconej (spółki komandytowo-akcyjnej).

Wypłata taka nie powinna być traktowana jako wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę przekształconą i tym samym nie powinna zostać opodatkowana podatkiem PIT. Zysk ten jest (będzie) zyskiem wypracowanym jeszcze w poprzednim reżimie podatkowym, tj. reżimie transparentności podatkowej Spółki przekształcanej (spółki jawnej).

Przyjęcie innego założenia spowodowałoby, że ten sam zysk należny Wspólnikom zostałby opodatkowany dwukrotnie - najpierw w momencie jego osiągnięcia przez spółkę jawną, a następnie w momencie jego wypłaty przez spółkę komandytowo-akcyjną.

Zaprezentowane przez Państwa stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, które dotyczą właśnie kwestii opodatkowania zysku niewypłaconego z transparentnej podatkowo spółki. Przykładowo można wskazać na następujące interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego:

  • Interpretacja indywidualna z 15 lipca 2021 r., nr 0112-KDWL.4011.56.2021.1.TW:

„(...) w sytuacji, gdy żądanie wypłaty zysku nastąpi przed przekształceniem spółki jawnej, to wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Reasumując - wypłata przez spółkę przekształconą (spółkę kapitałową, tj. z o.o.) należnego wspólnikom (Zainteresowanym) części zysku wypracowanego w spółce przekształcanej (spółce osobowej, tj. spółce jawnej) wskutek zgłoszenia przez wspólników żądania wypłaty zysku przed przekształceniem spółki jawnej, nie spowoduje dla wspólników (Zainteresowanych) jakiegokolwiek zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych”.

  • Interpretacja indywidualna z 26 lipca 2021 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.347.2021.2.MG:

„Reasumując w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym - wypłata zysku wypracowanego, lecz niewypłaconego przez spółkę komandytową (w sytuacji gdy Uchwała w zakresie podziału zysków wypracowanych przez spółkę komandytową w okresie działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej zostanie podjęta przed przekształceniem w spółką kapitałową na rzecz Wnioskodawcy), realizowana już po przekształceniu Spółki Komandytowej w Spółkę Przekształconą nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

  • Interpretacja indywidualna z 31 sierpnia 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.530.2021.1.SJ:

„Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata przez Spółkę Przekształconą zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową w roku 2020 r. oraz latach poprzednich, lecz niewypłaconych przez Spółkę Komandytową (w sytuacji gdy uchwała w zakresie podziału zysków wypracowanych przez Spółkę Komandytową zostanie podjęta przed przekształceniem w spółkę kapitałową), realizowana przez Spółkę Przekształconą nie będzie stanowiła dla wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

  • Interpretacja indywidualna z 22 lipca 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.343.2022.2.AK:

„W związku z tym należy się zgodzić z Państwem, że wypłata przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysków wypracowanych przez Spółkę jawną przekazanych na kapitał zapasowy spółki jawnej i opodatkowanych uprzednio po stronie Wspólników, w sytuacji kiedy uchwała o podziale zysku została podjęta przed przekształceniem spółki jawnej w spółkę kapitałową (tj. 30 października 2021 r.), nie będzie stanowiła dla Wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Spółka jako płatnik, nie będzie zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z ww. tytułu”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:

Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 125 Kodeksu spółek handlowych:

Spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  • spółki jawne, co do zasady, mieszczą się w pojęciu „spółki niebędącej osobą prawną” z art. 5a pkt 26 ww. ustawy;
  • skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek niebędących osobą prawną są przypisywane ich wspólnikom będącym osobami fizycznymi jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Wypłaty zysku z tego rodzaju spółek (ustalane w stosunku odpowiadającym prawu wspólnika do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie są otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego – określona kwota pieniężna jest przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną jest wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) jest na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną jest traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to jest realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.

Natomiast spółki komandytowo-akcyjne mieszczą się w pojęciu „spółki”, o której mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłaty dywidend i innego rodzaju przysporzeń wynikających z faktu uczestnictwa w tego rodzaju spółkach nie są neutralne podatkowo – stanowią przychody ze źródła kapitały pieniężne jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Z wniosku wynika, że wspólnicy planują przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo- akcyjną. Zgodnie z założeniami planowanego przekształcenia, w Spółce przekształconej każdy ze wspólników Spółki obejmie zarówno rolę komplementariusza jak i rolę akcjonariusza w ustalonej proporcji. Wspólnicy są osobami fizycznymi i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka przekształcona będzie posiadać tych samych Wspólników, co obecna Spółka przekształcana. Przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną, Wspólnicy planują podjąć uchwałę o podziale i wypłacie w przyszłości całości zysków pozostawionych w Spółce przekształcanej do dnia przekształcenia. W wyniku podjęcia ww. uchwały niewypłacona część zysku będzie stanowiła element zobowiązań długoterminowych Spółki przekształcanej wobec Wspólników. Wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej uprawnieni do uzyskania zysku wypracowanego przez spółkę jawną będą tymi samymi osobami fizycznymi, co wspólnicy spółki jawnej przed przekształceniem;

Podjęcie skutecznej uchwały o podziale i wypłacie zysków powoduje, że po stronie spółki jawnej powstanie zobowiązanie wobec wspólników do wypłaty tych należności. Zobowiązanie takie – jako element obciążający majątek spółki jawnej – powinno zostać odpowiednio ujęte w dokumentach dotyczących planowanego przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną i na kapitałach spółki komandytowo-akcyjnej.

Jeśli zatem wypłacane przez spółkę komandytowo-akcyjną kwoty faktycznie będą miały charakter wypłaty zysków ze spółki jawnej w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, to:

  • nie będą stanowiły Państwa przychodów z udziału w zyskach osoby prawnej (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), bo ich wypłata będzie realizacją zobowiązania, które powstało po stronie spółki jawnej przed jej przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną;
  • nie będą stanowiły po Państwa stronie przychodów, z uwagi na ich wcześniejsze opodatkowanie w trybie art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Państwa stanowisko jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja Państwa musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A. R. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00