Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.526.2023.3.PS

Ustalenie źródła przychodu, rozliczenia kosztów uzyskania przychodu, rozliczania straty i obowiązków ewidencyjnych z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie planowanej sprzedaży wina jest:

prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży wyprodukowanego wina oraz w zakresie braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów odnośnie tej działalności oraz

nieprawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących sprzedaży wina. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – 25 września i 16 października 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan rolnikiem na zasadach ogólnych, a więc podatnikiem podatku VAT, a oprócz tego wykonuje Pan zawód weterynarza w formie indywidualnej działalności gospodarczej, świadcząc usługi weterynaryjne. Posiada Pan również uprawę winorośli, odmian przetwórczych z zamiarem produkcji wina gronowego wyłącznie z własnych winogron. Trwa proces produkcyjny, do chwili obecnej nie uzyskał Pan jeszcze żadnych przychodów z tego tytułu. Jako rolnik, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich oraz art. 6 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców – nie musi Pan się rejestrować jako przedsiębiorca w CEIDG, o ile nie wytworzy Pan więcej, niż 100 hektolitrów wina z własnych upraw. Na dzień złożenia wniosku spełnia Pan ten warunek i Pana produkcja nie przekroczy ww. ilości w bieżącym roku podatkowym. W przyszłości planuje Pan przekroczyć 100 hektolitrów wina i wtedy będzie zobligowany zarejestrować się jako przedsiębiorca w CEIDG. Na ten moment jednak, w momencie gdy nie przekracza Pan jeszcze wskazanych powyżej ilości wytworzonego produktu, rozpoczynając uprawę winorośli ponosił i ciągle ponosi Pan koszty związane z tą uprawą. Główne koszty to: zakup oprysków, nawozów, koszty wynagradzania pracownika zatrudnionego do pielęgnacji i zbioru winorośli, zakup potrzebnych maszyn rolniczych, paliwo. Ponosi Pan również koszty związane z produkcją wina, tj. dokonał zakupu butelek, korków, kapturków na korki, stojaków, hydroprasę, zbiornik 500I, itp. Będąc podatnikiem podatku VAT dokonuje Pan odliczenia podatku od towarów i usług od zakupów związanych z uprawą winorośli i produkcją wina. Być może w 2023 r. rozpocznie Pan dokonywanie sprzedaży wyprodukowanego wina.

W uzupełnieniu wniosku z 20 września 2023 r. precyzuje Pan, że rozpocznie Pan sprzedaż wina w 2024 r. i Pana wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. roku podatkowego 2024.

Precyzuje Pan również, że w roku podatkowym 2024 planuje Pan wyrobić mniej niż 100 hektolitrów wina przypadających proporcjonalnie na każdy posiadany hektar gruntu rolnego.

Wskazuje Pan, że należy uznać Pana za producenta wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz.U. z 2022 r. poz. 24 i 2015).

Potwierdza Pan, że posiada Pan gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ustawy o podatku rolnym, w którym uprawia Pan winorośl. Nie przechowuje Pan sadzonek, a nabywa je w celu uprawiania winogron niezbędnych do produkcji wina.

Odnośnie wskazania związku przyczynowo-skutkowego wydatków poniesionych na uprawę winorośli z działalnością polegającą na produkcji wina, wskazuje Pan, że uprawa winorośli służy do produkcji wina.

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku nie posiada Pan środków trwałych.

W uzupełnieniu wniosku z 16 października 2023 r. wskazuje Pan, że będzie uprawiać winorośl na powierzchni 0,89 ha, zatem w 2024 r. planuje Pan wyrobić mniej niż 100 hektolitrów wina w ogóle, ze względu na ww. powierzchnię [w odpowiedzi na pytanie, czy wyrobi Pan łącznie w 2024 roku więcej niż 100 hektolitrów wina z wszystkich własnych upraw, czy też mniej].

Uprawa winorośli w 2024 r. nie będzie odbywać się w szklarniach, ani tunelach foliowych.

Pytania (doprecyzowano w wyniku uzupełnienia wniosku)

1.Czy prawidłowo powinien Pan zaliczyć przychód uzyskany ze sprzedaży wyprodukowanego wina jako przychód wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych?

2.Czy może Pan zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej (usługi weterynaryjne) - koszty związane z produkcją wina, w szczególności w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nie rozpoczął Pan jeszcze sprzedaży wyprodukowanego wina?

3.Czy w przypadku, gdy ww. koszty można uwzględnić w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie usług weterynaryjnych - powstałą w konsekwencji stratę z tytułu jej prowadzenia - można rozliczyć na zasadach wskazanych w art. 9 ust. 3 ustawy o PIT?

4.Czy jest Pan zobligowany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów do celów rozliczenia podatku dochodowego?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem w zakresie pytania numer 1, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Jednakże, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Ustawodawca precyzyjnie określił, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą. Wyliczenie dokonane w powyższej regulacji ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej - podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzącym z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Z kolei działami specjalnymi produkcji rolnej - w myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Natomiast stosownie do treści art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W przedmiotowej sprawie należy wskazać na treść art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, w myśl którego źródłami przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3);

działy specjalne produkcji rolnej (pkt 4);

inne źródła (pkt 9).

Wskazany podział źródeł przychodów ma istotny wpływ na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, jak również na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Zamierza Pan wyprodukować wino w ilości nie przekraczającej 100 hektolitrów wina przypadających proporcjonalnie na każdy posiadany hektar gruntu rolnego, stąd prowadzona produkcja wina nie będzie spełniać przesłanki działalności gospodarczej, ale będzie działalnością wytwórczą w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producenta będącego rolnikiem. Wnioskodawca jako rolnik, na podstawie przepisów ustawy o wyrobach winiarskich oraz ustawy Prawo przedsiębiorców nie musi się rejestrować jako przedsiębiorca w CEIDG, o ile nie wytworzy więcej niż 100 hektolitrów wina z własnych upraw. Spełnia Pan ten warunek i Pana produkcja nie przekroczy ww. ilości.

Pana zdaniem przychody uzyskane ze sprzedaży wina należy zaliczyć do innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważa Pan, że kosztem uzyskania przychodów będzie koszt wytworzenia surowca do produkcji wina, jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu, jak i pozostałe koszty związane z produkcją wina. Wszystkie te wydatki będą związane z pełnym cyklem produkcyjnym, którego produktem końcowym będzie wyrób własny, przeznaczony do sprzedaży (wino). Z tego też powodu w Pana ocenie może Pan zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej (usługi weterynaryjne) - koszty związane z produkcją wina, również w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym nie rozpoczął Pan jeszcze sprzedaży wyprodukowanego wina.

Według Pana oceny, gdy wyżej wspomniane koszty związane bezpośrednio z produkcją wina będzie można uwzględnić w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie usług weterynaryjnych - w konsekwencji również powstałą z tego tytułu stratę - można rozliczyć na zasadach wskazanych w art. 9 ust. 3 ustawy o PIT. W myśl zaś art. 9 ust. 3 pkt 1 cyt. Ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może, obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Pana zdaniem, w zakresie pytania numer 4, zgodnie z art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą, jest obowiązana prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa pojęcie działalności gospodarczej w art. 5a pkt 6. Z działalności gospodarczej zostały wyłączone przychody zaliczone do innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ przychody, które Pan uzyska będą opodatkowane jako przychody z innych źródeł, to wymóg prowadzenia księgi przychodów i rozchodów Pana nie dotyczy. Natomiast, Pana zdaniem będzie Pan zobowiązany dla celów podatkowych prowadzić odrębną ewidencję przychodów i kosztów, do której będzie Pan wpisywał wszystkie wydatki związane z uprawą winorośli oraz z produkcją wina. Ewidencja powinna zawierać liczbę porządkową, datę zdarzenia, numer dokumentu, nazwę i adres kontrahenta, opis operacji gospodarczej, kwotę przychodu, kwotę kosztu. Dane z tej ewidencji pozwolą Panu ustalić kwotę poniesionych dotychczas kosztów, na podstawie której będzie można dokonać stosownego wyliczenia wyniku finansowego dotyczącego sprzedaży wyprodukowanego wina.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży wyprodukowanego wina oraz w zakresie braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w odniesieniu do tej działalności oraz

nieprawidłowe w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicję działalności rolniczej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 2 ust. 2 ww. ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Ustawodawca precyzyjnie określił, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Wyliczenie dokonane w powyższej regulacji ma charakter wyczerpujący.

Natomiast definicja działów specjalnych produkcji rolnej zawarta jest w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Jednocześnie, w myśl art. 2 ust. 3a powołanej ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan rolnikiem, posiada Pan gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ustawy o podatku rolnym, w którym uprawia Pan winorośl, tj. odmiany przetwórcze z zamiarem produkcji wina gronowego (wyłącznie z własnych winogron). Obecnie trwa proces produkcyjny.

Ponadto prowadzi Pan działalność gospodarczą świadcząc usługi weterynaryjne.

Z wniosku nie wynika przy tym, aby okres przetrzymywania sadzonek był krótszy niż miesiąc bowiem jak wskazał Pan we wniosku nie przechowuje Pan sadzonek, a nabywa je w celu wyhodowania winogron niezbędnych do produkcji wina.

W odniesieniu do powyższego, mając na uwadze cytowaną definicję działalności rolniczej zauważyć należy, że Pana działalność polegająca na uprawie winogron stanowi działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to bowiem niewątpliwie działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw.

Jednocześnie Pana działalność polegająca na uprawie winorośli nie będzie stanowić działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ z przedstawionych informacji nie wynika, aby uprawa winorośli miała odbywać się szklarniach czy też w ogrzewanych tunelach foliowych, a tylko taka przy odpowiedniej powierzchni może być kwalifikowana do źródła przychodów jakim są działy specjalne produkcji rolnej.

Zatem, o ile nie było to przedmiotem Pana zapytania - lecz istotne jest z punktu widzenia ponoszonych przez Pana wydatków - stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do prowadzonej przez Pana działalności rolniczej polegającej na uprawie winorośli nie będą miały zastosowania przepisy tej ustawy.

Z kolei prowadzona przez Pana działalność polegająca na produkcji i sprzedaży wina nie będzie mieścić się w zakresie ustawowej definicji działalności rolniczej, w związku z czym do przychodów z tej działalności przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą mieć zastosowanie.

Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, źródłami przychodów są: m. in.:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

działy specjalne produkcji rolnej (pkt 4),

inne źródła (pkt 9).

Wskazany podział źródeł przychodów ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania, sposób opodatkowania i jego wysokość, jak również na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej.

W myśl art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się zatem na trzech przesłankach:

1) zarobkowym celu działalności,

2) wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

3) prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Literalna wykładnia tego przepisu wskazuje, że działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, czyli służąca osiąganiu zysków, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że jest to działalność przygotowana i uporządkowana oraz ma charakter powtarzalny. Ponadto, aby można było zaliczyć dane przychody do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody te nie mogą być zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak już wskazano powyżej, w zawartym w art. 10 powołanej ustawy katalogu źródeł przychodów, ustawodawca w pkt 9 wymienił „inne źródła”.

Stosownie do treści art. 20 ust. 1a ww. ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r., poz. 24) będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli. U podatników opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zatem, jeżeli spełnione są następujące przesłanki:

przychody są uzyskane z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy o wyrobach winiarskich,

producent wina jest rolnikiem,

producent wina wyrabia mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli,

- to przychody uzyskiwane z produkcji wina kwalifikuje się na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z innych źródeł.

Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 o wyrobach winiarskich (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 550) użyte w ustawie określenia producent wina oznacza:

producenta w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/273 z dnia 11 grudnia 2017 r., który przetwarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeże winogrona, moszcz winogronowy lub młode wino w trakcie fermentacji na wino lub moszcz.

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/273 z dnia 11 grudnia 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli, rejestru winnic, dokumentów towarzyszących i świadectw, rejestru przychodów i rozchodów, obowiązkowych deklaracji, powiadomień i publikowania zgłoszonych informacji, oraz uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do odpowiednich kontroli i kar, zmieniającego rozporządzenia Komisji (WE) nr 555/2008, (WE) nr 606/2009 i (WE) nr 607/2009 oraz uchylającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 436/2009 i rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/560 (Dz. Urz. UE L 58 z 28.02.2018, str. 1, z późn. zm.):

Do celów rozdziałów IV–VIII niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem art. 47, oraz rozdziałów IV–VII rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/274 „producent” oznacza osobę fizyczną lub prawną bądź grupę takich osób, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, które same przetwarzają świeże winogrona, moszcz winogronowy lub młode wino w trakcie fermentacji na wino lub moszcz do celów handlowych lub w imieniu których są one przetwarzane.

Z Pana wyjaśnień wynika, że w 2024 r. planuje Pan wyrobić mniej niż 100 hektolitrów wina wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli. Wskazuje Pan, że należy uznać Pana za producenta wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich oraz potwierdza Pan, że posiada Pan gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ustawy o podatku rolnym, w którym uprawia Pan winorośl.

Zatem spełnia Pan niewątpliwie dwie z wymienionych powyżej przesłanek kwalifikujących przychody uzyskane z produkcji wina do przychodów z innych źródeł na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskuje Pan bowiem przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina, jest też – w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich – producentem wina wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli.

Należy zauważyć, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji pojęcia „rolnik”. Ustawa ta nie odsyła też do rozumienia tego pojęcia na gruncie innych przepisów prawa, a ponieważ w polskim systemie prawnym funkcjonują różne definicje „rolnika”, np. w art. 6 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.), czy też w art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.), właściwym jest przyjęcie słownikowej definicji tego pojęcia na potrzeby rozpatrywanej sprawy.

Zgodnie z internetowym wydaniem Słownika języka polskiego PWN (https://sjp.pl/rolnik) rolnik to osoba prowadząca gospodarstwo rolne, pracująca na roli.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W myśl zaś art. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 333):

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W zgodnie z powołanym art. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z opisu sprawy wynika jednoznacznie, że jest Pan rolnikiem i posiada Pan gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ustawy o podatku rolnym.

Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana przychody z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina należy zakwalifikować na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia jeszcze raz wymaga, że zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby można było zaliczyć dane przychody do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody te nie mogą być zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Skoro zaś intencją ustawodawcy było zaliczenie przychodów uzyskiwanych z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli do przychodów z innych źródeł, to przychody z takiej działalności nie mogą być zaliczone na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej

Jak słusznie wskazał Pan w stanowisku w sprawie, podział źródeł przychodów ma istotny wpływ między innymi na ustalenie podstaw opodatkowania.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z danego źródła przychodów jest więc nadwyżka sumy przychodów z tego dokładnie źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania. Podobnie, stratą ze źródła przychodów jest nadwyżka kosztów uzyskania z tego źródła przychodów nad sumą przychodów z tego źródła.

Odnosząc się więc do kwestii kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną przez Pana działalnością polegającą na produkcji wina, wskazać należy, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W konsekwencji nie może Pan zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej (usługi weterynaryjne) kosztów związanych z produkcją wina, bowiem koszty te nie są związane ze źródłem przychodów jakim jest działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), lecz związane są z przyszłymi przychodami z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina, która na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi w Pana przypadku inne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy). Koszty te należy więc przyporządkować do tego źródła przychodów.

W konsekwencji, wbrew Pana stanowisku koszty związane z produkcją wina nie będą wpływać na wysokość ewentualnej straty z tytułu prowadzenia usług weterynaryjnych.

Stosownie bowiem do treści art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo

2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Przepis ten wiąże zatem możliwość obniżenia dochodu z danego źródła o wysokość straty z tego samego właśnie źródła.

Oznacza to jednak, że ewentualną stratę z Pana działalności związanej z produkcją i sprzedażą wina będzie Pan mógł rozliczyć w ramach tego właśnie źródła przychodów.

Stosownie natomiast do treści art. 24a ust. 1 ustawy podatkowej:

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej ,,księgą'', z zastrzeżeniem ust. 3, 5 i 5a, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Skoro więc przychody z tytułu produkcji i sprzedaży wina nie będą uzyskiwane ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, to nie będzie Pan w odniesieniu do tej działalności zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co wiąże się również z brakiem obowiązku sporządzenia spisu z natury i jego wyceny.

Pana stanowisko, w świetle którego wymóg prowadzenia księgi przychodów i rozchodów Pana nie dotyczy ponieważ przychody, które Pan uzyska będą opodatkowane jako przychody z innych źródeł, jest więc prawidłowe.

Reasumując, ponieważ w 2024 r. będzie Pan producentem wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich będącym rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli, to uzyskane z tego tytułu przychody będą kwalifikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z „innych źródeł”.

W konsekwencji, nie będzie Pan mógł zaliczać ponoszonych wydatków z tytułu produkcji wina do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Koszty te nie będą wpływać też na wysokość ewentualnej stary ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza.

Nie będzie miał Pan też w 2024 r. obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zatem, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży wyprodukowanego wina oraz w zakresie braku obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w zakresie tej działalności oraz nieprawidłowe w pozostałej części.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Zastrzec należy również, że z uwagi na zakres sformułowanych pytań:

nie dokonałem oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza zakres sformułowanych pytań oraz

przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest ocena co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, czy też „innych źródeł” - kosztów uprawy winorośli.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00