Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Data publikacji: 2023-10-03

Czy w celu uzyskania stawki za jedną godzinę pracy należy miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu

PROBLEM

Pracujemy w równoważnym systemie pracy, w poniedziałki od 7.00 do 16.00 - 9 godzin, od wtorku do czwartku od 7.00 do 15.00 - 8 godzin; w piątki od 7.00 do 14.00 - 7 godzin. Okres rozliczeniowy 3 miesięczny - od 01 lipca 2023 r. do 30 wrzenia 2023 r. W lipcu 2023 r. przepracowaliśmy 169 godzin (do przepracowania było 168 godzin), w sierpniu 2023 r. przepracowaliśmy 176 godzin (do przepracowania było 176 godzin), a we wrześniu 2023 r. przepracowaliśmy 167 godzin (do przepracowania mieliśmy 168 godzin). Łączne pracownik przepracuje 512 godzin. 1 września 2023 r. pracownik wykorzystał 3 godziny zwolnienia z powodu działania siły wyższej na podstawie art. 1481 Kodeksu pracy. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4 500 zł i dodatek stażowy 20% w wysokości 900 zł. Czy przy obliczaniu stawki za jedną godzinę pracy w celu wyliczenia wynagrodzenia za wrzesień 2023 r. należało podzielić je przez 167 godzin przepracowanych, czy przez 168 godzin, które pracownik powinien był przepracować?

RADA

Wymiar czasu pracy na wrzesień wyniósł 168 godzin i ta liczba stanowiła podzielnik przy obliczaniu stawki za jedną godzinę pracy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Z kolei zgodnie z rozporządzeniem urlopowym składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Rozporządzenie nie wskazuje jednak jaki podzielnik tu zastosować by otrzymać stawkę za jedną godzinę pracy ze składników stałych. Jednak przy innych należnościach ustalanych ze składników określonych w stałych miesięcznych stawkach, w celu uzyskania stawki za jedną godzinę należy tę miesięczną stawkę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Określenie „liczba godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu” oznacza wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 kodeksu pracy czyli tzw. nominalny czas pracy, a nie liczbę godzin do przepracowania według grafiku pracownika.

Izabela Nowacka

ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym, autor licznych publikacji z zakresu rozliczania płac

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00