Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.372.2023.2.MKA

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy w trybie egzekucji komorniczej udziału w działce nr 1/7.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem VAT dostawy w trybie egzekucji komorniczej udziału w działce nr 1/7 jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 czerwca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 28 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. uznania Pani za płatnika podatku VAT z tytułu dostawy w trybie egzekucji należącej do dłużnika działki nr 1/7.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 sierpnia 2023 r. (wpływ 24 sierpnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 10 lutego 2022 r. do kancelarii Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (…) wpłynął wniosek wierzyciela W. S., któremu nadano sygnaturę GKM (…) przeciwko dłużnikowi W. G. zam. ul. (…) PESEL : (…), REGON (…). W dniu 25 stycznia 2022 r. na wniosek wierzyciela komornik dokonał zajęcia nieruchomości, które stanowiły własność dłużnika, natomiast w Księgach Wieczystych jako właściciel figuruje małżonka dłużnika. Na skutek skargi pauliańskiej wierzyciel uzyskał wyrok uznający za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela W. . umowę o podział majątku zawartą pomiędzy W. G., a jego żoną W. G. dot. zajętych nieruchomości.

Zajęte zostały nieruchomości w postaci: udział 1/2 w nieruchomości, na którą składają się działki nr: 1/6, 1/3, 1/5, 1/4 o łącznej powierzchni 0,6951 ha położone w miejscowości (…), ul. (…), posiadająca założoną księgę wieczystą w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w (…) o numerze: (…), oraz udział 1/2 w nieruchomości gruntowej, na którą składają się działki nr: 1/7, 1/1, 1/2 o łącznej powierzchni 2,5688 ha położone w miejscowości (…), ul. (…), posiadająca założoną księgę wieczystą w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w (…) o numerze: (…) - wzywając dłużnika do zapłaty długu pod rygorem wyznaczenia terminu opisu i oszacowania. Postanowieniem oraz obwieszczeniem z 13 kwietnia 2022 r. komornik przystąpił do opisu i oszacowania nieruchomości, zaś protokół opisu i oszacowania został sporządzony 30 czerwca 2022 r.

Przedmiot egzekucji stanowi:

Działki nr 1/3, 1/4, 1/5, stanowiące nieruchomość gruntową niezabudowaną, zlokalizowane są w północno- zachodniej, peryferyjnej części (…), w odległości ok. 1,5 km od centrum miasta, przy ul. (…) o nawierzchni bitumicznej. Bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości stanowią tereny niezabudowane oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i produkcyjno-usługowa. W dalszym sąsiedztwie kompleks produkcyjny zakładów mięsnych (…). Działki przylegają bezpośrednio do siebie tworząc kompleks o łącznej powierzchni 0,6878 ha (w tym: działka nr 1/5 - 0,6761 ha, działka nr 1/4 - 0,0099 ha, działka nr 1/3 - 0,0018 ha) w kształcie wydłużonego prostokąta o szerokości od ok. 25 m w części północnej do ok. 23 w części południowej i średniej długości ok. 290 m. Teren płaski, nieutwardzony, nieogrodzony, nieużytkowany (częściowo zakrzaczony). Działka nr 1/3 w kształcie trójkąta o pow. 0,0018 ha usytuowana jest w pasie drogowym ul. (…), utwardzona kostką brukową (teren chodnika przy ulicy). Nad terenem nieruchomości przebiegają przewody nadziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia. Działki nieuzbrojone, posiadają możliwość uzbrojenia w sieć elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną, gazową, telekomunikacyjną - przebiegające w pasie drogowym oraz częściowo po działkach nr 11/4, 1/5.

Działka nr 1/6, stanowiąca nieruchomość gruntową niezabudowaną, zlokalizowana jest w sąsiedztwie pozostałych działek, przy ul. (…) o nawierzchni bitumicznej. Bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości stanowią tereny niezabudowane oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i produkcyjno-usługowa. Działka w kształcie równoległoboku o pow. 0,0073 ha usytuowana jest w pasie drogowym ul. (…), w ok. połowie utwardzona kostką brukową (teren chodnika przy ulicy). Teren płaski, nieogrodzony. Przez działkę przebiegają podziemne przewody sieci elektroenergetycznej, wodociągowej i gazowej (ustanowiona nieodpłatna, na czas nieoznaczony służebność przesyłu).

Działki nr 1/7, 1/1, 1/2, stanowiące nieruchomość gruntową z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zlokalizowane są w północno-zachodniej, peryferyjnej części (…), w odległości ok. 1,5 km od centrum miasta, przy ul. (…) o nawierzchni bitumicznej. Bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości stanowią tereny niezabudowane oraz zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i produkcyjno-usługowa. W dalszym sąsiedztwie kompleks produkcyjny zakładów mięsnych (…). Działki przylegają bezpośrednio do siebie tworząc kompleks o łącznej powierzchni 2,5688 ha (w tym: działka nr 1/7 - 2,5129 ha, działka nr 1/1 - 0,0381 ha, działka nr 1/2 - 0,0178 ha) w kształcie nieregularnym o szerokości od ok. 92 m w części północnej do ok. 132 m w części południowej i długości od ok. 150 m do ok. 250 m. Teren płaski, nieutwardzony, nieogrodzony.

Działka nr 1/2 w kształcie trójkąta o pow. 0,0178 ha usytuowana jest w pasie drogowym ul. (…), utwardzona kostką brukową (teren chodnika przy ulicy). Nad terenem nieruchomości przebiegają przewody nadziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia, w granicach działki nr 1/7 posadowiony jest stalowy słup podtrzymujący tą linię. Działka uzbrojona jest w sieć elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną, telekomunikacyjną. Przez działkę (przy granicy z pasem drogowym) przebiega podziemny przewód sieci gazowej. Dla sieci elektroenergetycznej i gazowej ustanowione zostały odpowiednie służebności przesyłu.

W środkowej części działki nr 1/7 znajduje się rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Do chwili obecnej wzniesiono ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku.

Opis techniczny części składowej nieruchomości.

Budynek mieszkalny wielorodzinny: Budynek mieszkalny wielorodzinny, niepodpiwniczony, docelowo mający posiadać 4 kondygnacje nadziemne, w tym użytkowe poddasze. Budynek 3 klatkowy, mieszczący lokale mieszkalne i pomieszczenie techniczne, bez piwnic i garaży. Bryła prostopadłościenna z lekkimi wypustami. Budowa rozpoczęta została w 2011 r. na podstawie decyzji starosty (…) nr (…) z 25 sierpnia 2011 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę. Budynek wykonany w technologii murowanej znajduje się obecnie w stanie surowym otwartym, wzniesiono fundamenty, ściany konstrukcyjne parteru i piętra budynku, strop nad parterem. Od kilku lat budowa nie jest prowadzona.

Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 701,0 m2.

Dane konstrukcyjno-materiałowe budynku:

  • w 2/3 części budynku ławy i stopy fundamentowe żelbetowe, wylewane, posadowione na głębokości ~1,2m;
  • w 1/3 części budynku płyta fundamentowa gr. ok. 0,5m;
  • ławy fundamentowe pod wiatrołapy żelbetowe, wylewane;
  • ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych;
  • wieńce żelbetowe, monolityczne, wylewane;
  • nadproża żelbetowe, prefabrykowane;
  • strop nad parterem z prefabrykowanych płyt kanałowych „żerańskich”;
  • schody wewnętrzne i płyty balkonowe żelbetowe, monolityczne, wylewane.

Budynek jest obiektem w trakcie trwania budowy, która rozpoczęta została w ok. 2011 r. i do dzisiaj nie została ukończona. W wyniku oględzin stwierdzono, iż istniejące elementy budynku są nieosłonięte, wystawione na niszczące działanie czynników atmosferycznych, co powoduje ich przyspieszone zużycie. Część pustaków tworzących ściany posiada ubytki i wykruszenia wskutek erozji. Dla przedmiotowego budynku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w (…) wydał decyzję z 20 grudnia 2021 r., znak (…) (decyzja stała się ostateczna z 11 stycznia 2022 r.) nakładającą na inwestora - Pana W. G. - obowiązek wykonania określonych robót budowlanych w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem wykonanych robót budowlanych związanych z budową przedmiotowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Analiza decyzji PINB wskazuje na szereg nieprawidłowości w wykonanych pracach budowlanych oraz m.in. na niską jakość betonu użytego do wykonania elementów konstrukcyjnych. Ekspertyza techniczna będąca w posiadaniu inwestora i PINB wskazuje m.in. na (...) „złą jakość prac zrealizowanych przy budowie budynku wielorodzinnego X w (…) przy ul. (…). Aktualnie wykonane prace po okresie około 8 letnim wskazują na pogorszenie stanu technicznego elementów konstrukcyjnych, co wyklucza możliwość swobodnej kontynuacji procesu budowlanego.” W posiadanej przez inwestora ekspertyzie wskazano zakres robót budowlanych niezbędnych do doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Zgodnie z oceną, wykonanie tych prac umożliwi kontynuację budowy.

Zarówno analiza ksiąg wieczystych, jak i ewidencji gruntów prowadzi do wniosku, iż nieruchomość stanowi nieruchomość gruntową - niezabudowaną - rolną. W ewidencji gruntów poszczególne działki figurują jako :

1)działka ewidencyjna nr 1/3 (jednostka rejestrowa (…)) położona przy ul. (…), w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,0018 ha i stanowi ona grunty orne (RIVb);

2)działka ewidencyjna nr 1/4 (jednostka rejestrowa (…)) położona przy ul. (…), w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,0099 ha i stanowi ona pastwiska trwałe (PsV);

3)działka ewidencyjna nr 1/5 (jednostka rejestrowa (…)) położona przy ul. (…), w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,6761 ha i stanowi ona pastwiska trwałe (PsV) oraz grunty orne (RIVb, RV);

4)działka ewidencyjna nr 1/6 (jednostka rejestrowa (…)) położona w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,0073 ha i stanowi ona grunty orne (RV);

5)działka ewidencyjna nr 1/7 (jednostka rejestrowa (…)) położona w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 2,5129 ha i stanowi ona łąki trwałe (ŁV) oraz grunty orne (RIVb, RV);

6)działka ewidencyjna nr 1/1 (jednostka rejestrowa (…)) położona w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,0381 ha i stanowi ona łąki trwałe (ŁV) oraz grunty orne (RV);

7)działka ewidencyjna nr 1/2 (jednostka rejestrowa (…)) położona w obrębie (…), na terenie jednostki ewidencyjnej (…), powiat (…), województwo (…); powierzchnia działki wynosi 0,0178 ha i stanowi ona łąki trwałe (ŁV) oraz grunty orne (RV).

Wyceniane nieruchomości nie są objęte obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta (…) uchwalonym uchwałą nr (…) Rady Miasta w (…) z 29 lipca 1999 r., wyceniane nieruchomości znajdują się w obszarze niezurbanizowanym i zurbanizowanym w granicach strefy strukturalnej nr III, której funkcją podstawową jest przemysł, natomiast funkcją uzupełniającą jest mieszkalnictwo i nieuciążliwa działalność gospodarcza.

Dodatkowo, zgodnie z uchwałą Rady Miasta (…) nr (…) z 19 września 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji miasta (…), przedmiotowe działki nie leżą w obszarze zdegradowanym i nie leżą w obszarze rewitalizacji. Działki nr 1/7 i 1/8 (obecnie 1/7, 1/1, 1/2) objęte zostały decyzją Burmistrza Miasta (…) o warunkach zabudowy, nr (…) z 22 grudnia 2008 r., dla inwestycji polegającej na:

  • budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
  • budowie budynku usługowo-handlowego,
  • budowie zespołu garaży na samochody osobowe,
  • budowie oświetlenia terenu,

wydaną na rzecz Państwa W. i W. G.

Własność nieruchomości została nabyta przez dłużnika w 2 aktach notarialnych, w tym jedna z nieruchomości na początku lat 90 przed dewaluacją złotego, tj. na mocy aktu notarialnego z 21 maja 1991 r. działkę nr 1/9 o pow. 2,7858 ha za 17 milionów starych złotych, zaś na mocy aktu notarialnego z 18 maja 2007 r. działki nr 1/10, 1/11, o pow. 0,613 ha za kwotę (…) zł. Nieruchomość została nabyta przez dłużnika jako nieruchomość rolna (całość). Od ich zakupu nie był odprowadzany podatek VAT.

Dłużnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą (…) NIP: (…), REGON (…) w okresie od 13 września 2011 r. do 22 grudnia 2015 r. Z CEiDG wynika, iż działalność gospodarcza była prowadzona w zakresie:

Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)

68.10. Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek

Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD)

68.10.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi

Obecnie dłużnik prowadzi działalność gospodarczą pod taką samą nazwą od 5 lutego 2016 r.  zaś przedmiotem jego działalności zgodnie z CEiDG jest:

Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych

Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD)

41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,

41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Pod adresem nieruchomości w okresie ostatnich 5 lat nie była prowadzona działalność gospodarcza, nie były ponoszone nakłady oraz inwestycje. Na dzień 25 listopada 2022 r. dłużnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.

Z informacji złożonych do protokołu przez wierzyciela wynika, iż zawarł z dłużnikiem umowę nr (…) z 21 września 2011 r. o roboty budowlane. Zgodnie z umową materiały budowlane, sprzęt, maszyny oraz praca - związana z wzniesieniem budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działkach nr 1/7, 1/1, 1/2 leżały po stronie wykonawcy, tj. wierzyciela w niniejszej sprawie. Za wykonaną pracę wierzyciel wystawiał faktury VAT, z których dłużnik opłacił 2 w całości oraz 1 w części. Zadłużenie w powyższej sprawie wynika z nieopłaconych przez dłużnika faktur w związku z poczynionymi przez wierzyciela robotami budowlanymi na nieruchomości. Na dzień sporządzenia opinii przez biegłego wartość nieruchomości została oszacowana następująco: wartość udziału 1/2 w nieruchomości (…) wynosi: (…) zł, z czego wartość odtworzeniowa udziału w budynku wynosi: (…) zł, zaś wartość udziału 1/2 w nieruchomości (…) wynosi (…) zł.

Jednocześnie z uwagi na fakt, iż komornik pismem z 6 lutego 2023 r. znak 0114-KDIP4-2.5012.586.2022.1.MŻA został wezwany do uzupełnienia braków formalnych (których nie uzupełnił, gdyż nie zapoznał się z pismem w terminie) uprzejmie informuje, iż:

1)opis sprawy dotyczy wszystkich działek, które są przedmiotem licytacji, tj.:

udział 1/2 w nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową budynku wielorodzinnego - działki nr 1/7, 1/1, 1/2 o łącznej pow. 2,5688 ha położonej w (…) przy ulicy (…), posiadającej urządzoną księgę wieczystą w Sądzie Rejonowym w (…). nr KW (…) - ze względu na funkcję oraz rozmieszczenie i przeznaczenie działek nieruchomość została oszacowana globalnie jako cała księga wieczysta i tak też będzie podlegać sprzedaży w trybie licytacji. Działki przylegają bezpośrednio do siebie tworząc kompleks o łącznej powierzchni 0,6878 ha (w tym: działka nr 1/5 - 0,6761 ha, działka nr 1/4 - 0,0099 ha, działka nr 1/3 - 0,0018 ha) w kształcie wydłużonego prostokąta o szerokości od ok. 25 m w części północnej do ok. 23 m w części południowej i średniej długości ok. 290 m. Teren płaski, nieutwardzony, nieogrodzony, nieużytkowany (częściowo zakrzaczony). Działka nr 1/3 w kształcie trójkąta o pow. 0,0018 ha usytuowana jest w pasie drogowym ul. (…), utwardzona kostką brukową (teren chodnika przy ulicy)

oraz

udział 1/2 w nieruchomości gruntowej niezabudowanej - działki nr 1/3, 1/4, 1/5, 1/6 o łącznej pow. 0,6951 ha, położonej w (…) przy ulicy (…) , posiadającej urządzoną księgę wieczystą w Sądzie Rejonowym w (…). nr (…) - ze względu na funkcję oraz rozmieszczenie i przeznaczenie działek nieruchomość została oszacowana globalnie jako cała księga wieczysta i tak też będzie podlegać sprzedaży.

2)Komornik nie ma i nie może mieć wiedzy w jaki sposób i do jakich czynności dłużnik wykorzystywał działki w całym okresie ich posiadania, natomiast od wielu lat - bez wątpienia od 2011 r. (czyli od rozpoczęcia budowy) nieruchomość jest odłogowana, porośnięta roślinnością, nie jest na niej wykonywana działalność gospodarcza ani rolnicza.

3)Komornik nie ma wiedzy, czy licytowane nieruchomości (poszczególne działki) były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, dłużnik nie złożył żadnych wyjaśnień w tym zakresie, natomiast brak jest fizycznych oznak wykonywania jakiejkolwiek działalności na nieruchomościach,

4)Komornik nie ma wiedzy, czy nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej,

5)Komornik nie ma wiedzy, czy działki były wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, natomiast rozpoczęcie budowy budynku wielorodzinnego oraz kody PKD wpisane w CEIDG wskazuje, iż część działek (na których posadowiona jest rozpoczęta budowa budynku wielorodzinnego) była wykorzystywana w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej,

6)Nie wszystkie działki będące przedmiotem licytacji są niezabudowane. W środkowej części działki nr 1/7 znajduje się rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego, na której w 2011 r. wzniesiono ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku.

7)Na działce ewidencyjnej nr 1/7 przeznaczonej do sprzedaży w trybie licytacji nie znajdują się budynki/budowle w rozumieniu przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane, znajduje się natomiast rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Do chwili obecnej wzniesiono ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku.

8)Na nieruchomościach przeznaczonych do licytacji nie znajdują się budynki ani budowle, znajduje się na działce 1/7 rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

9)Dłużnik nie złożył oświadczenia odnośnie wskazania, czy nieruchomości będące przedmiotem egzekucji były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT, natomiast okoliczności sprawy wskazują, iż nieruchomości mogły być wykorzystywane do działalności niezwolnionej od podatku VAT (budowa bloku).

10)Wszystkie nieruchomości nabyte przez dłużnika - były nieruchomościami rolnymi - dłużnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

11)Nieruchomości nie są objęte obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta (…) uchwalonym uchwałą nr (…) Rady Miasta w (…) z 29 lipca 1999 r., wyceniane nieruchomości znajdują się w obszarze niezurbanizowanym i zurbanizowanym w granicach strefy strukturalnej nr III, której funkcją podstawową jest przemysł, natomiast funkcją uzupełniającą jest mieszkalnictwo i nieuciążliwa działalność gospodarcza. Dodatkowo, zgodnie z uchwałą Rady (…) nr (…) z 19 września 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji miasta (…), przedmiotowe działki nie leżą w obszarze zdegradowanym i nie leżą w obszarze rewitalizacji. Działki nr 1/7 i 1/8 (obecnie 1/4, 1/1, 1/2) objęte zostały decyzją Burmistrza Miasta (…) o warunkach zabudowy, nr (…) z 22 grudnia 2008 r., dla inwestycji polegającej na:

  • budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
  • budowie budynku usługowo-handlowego,
  • budowie zespołu garaży na samochody osobowe,
  • budowie oświetlenia terenu,

wydaną na rzecz Państwa W. i W. G.

Komornik nie posiada wszystkich informacji, które mogą być niezbędna dla oceny, czy w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie zwolnienie od podatku. Brak tej informacji jest wynikiem podjętych udokumentowanych działań potwierdzających brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika.

Jednocześnie wskazuje, iż brak jest podstaw do żądania wielokrotności opłat za wydanie interpretacji co do poszczególnych działek. Zarówno biegły w swojej opinii, jak i komornik w opisie i oszacowaniu nieruchomości potraktował działki zbiorczo, a do licytacji zostały wyznaczone nieruchomości (nieruchomość w rozumieniu wieczystoksięgowym) jako całe księgi wieczyste będące w istocie 2 nieruchomościami (zbiorami działek), które są ze sobą funkcjonalnie powiązane i tworzą całość, zaś ich oddzielna sprzedaż zaburzyłaby charakter przeznaczenia nieruchomości m.in. przez brak dostępu do drogi publicznej czy uzbrojenia.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu odpowiadając na pytania organu wskazała Pani:

1)Kiedy i na podstawie jakiego tytułu prawnego (umowa kupna-sprzedaży, spadek, dziedziczenie itp.) Dłużnik nabył działki nr 1/7, 1/3, 1/5, 1/6 będące przedmiotem licytacji i czy w momencie nabycia Dłużnik był czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT?

Odpowiedź: Informacja ta została zawarta we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Własność nieruchomości została nabyta przez dłużnika w 2 aktach notarialnych, w tym jedna z nieruchomości na początku lat 90 przed dewaluacją złotego, tj. na mocy aktu notarialnego z 21 maja 1991 r. działkę nr 1/9 o pow. 2,7858 ha za (…) starych złotych, zaś na mocy Aktu notarialnego z 18 maja 2007 r. działki nr 1/10, 1/11, o pow. 0,613 ha za kwotę (…) zł. Podstawą nabycia każdorazowo była umowa sprzedaży. Działki nr 1/7, 1/3, 1/5, 1/6 - powstały w wyniku podziału geodezyjnego wcześniej zakupionych działek, tj. 1/12 oraz 1/10, 1/11. Komornik nie ma wiedzy czy w 1991 r. oraz w 2007 r. dłużnik był czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, natomiast - wszystkie zakupione przez dłużnika nieruchomości były DZIAŁKAMI ROLNYMI, od których nie był odprowadzony podatek VAT.

2)Czy przebiegające przewody naziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia nad terenem nieruchomości - działką nr 1/3 są własnością Dłużnika, czy własnością przedsiębiorstwa przesyłowego, a tym samym czy również będą przedmiotem planowanej dostawy?

3)Jeśli ww. linie są/będą przedmiotem dostawy, to czy;

  • stanowią budowlę w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane
  • czy były one na przedmiotowych nieruchomościach (działkach) w momencie nabycia przez Dłużnika, czy Dłużnik wybudował ją sam (kiedy?),
  • czy przysługiwało Dłużnikowi prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu jej ewentualnego wybudowania bądź nabycia,
  • w jaki sposób Dłużnik wykorzystywał ww. naniesienia, tj. czy do działalności gospodarczej, a jeśli tak to czy opodatkowanej podatkiem VAT, wyłącznie zwolnionej z opodatkowania, itd.,
  • czy dłużnik w ciągu 2 lat przed planowaną sprzedażą dokonywał ich ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one wyższe niż 30 % wartości początkowej tych budowli.

Odpowiedź: Działka 1/3 w kształcie trójkąta o pow. 0,0018 ha (18 metrów kwadratowych) - nad którą przebiegają nadziemne przewody linii elektroenergetycznej jest usytuowana w pasie drogowym. W terminie zakreślonym przez Krajową Administrację Skarbową - komornik nie jest w stanie udzielić odpowiedzi z całą stanowczością czyją własnością są przewody nadziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż zgodnie z art. 49 par 1 KC urządzenia te są urządzeniami przesyłowymi wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa i nie stanowią części składowych nieruchomości, natomiast z uwagi na fakt, iż przepis artykułu 305 ze zm 1 KC wszedł w życie 3 marca 2008 r. - który stwierdza, iż nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu) - służebność przesyłu dotycząca linii nie została wpisana do Księgi Wieczystej - gdyż nie było przepisu regulującego tą praktykę, zaś sama instalacja powstała prawdopodobnie przed wejściem w życie przepisu regulującego instytucję służebności przesyłu.

W celu określenia - w sposób jednoznaczny czyją własność stanowi infrastruktura komornik powinien zwrócić się do właściwego zakładu energetycznego co może potrwać nie mniej niż jeden miesiąc, zaś do tego komornik potrzebuje jednoznacznej informacji ze strony KIS, iż został wydłużony termin do udzielenia odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku.

4) Czy dla działek nr 1/3, 1/4, 1/5 i 1/6 jest wydana decyzja o warunkach zabudowy, albo taka decyzja będzie wydana do momentu planowanej sprzedaży egzekucyjnej?

Odpowiedź: Komornik nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie.

Częściowa Odpowiedź na pytanie została zawarta we wniosku komornika o wydanie interpretacji indywidualnej. Decyzją Burmistrza Miasta (…) o warunkach zabudowy nr (…) z 22 grudnia 2008 r. działka nr 1/7 oraz 1/8 (obecnie 1/7, 1/1, 1/2) - objęte zostały decyzją Burmistrza Miasta (…) o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na :

  • budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
  • budowie budynku usługowo - handlowego;
  • budowie zespołu garaży na samochody osobowe,
  • budowie oświetlenia terenu,

wydaną na rzecz Państwa W. i W. G.

Na działkę nr 1/3 i 1/6 - są gruntami w pasie drogi,

  • na działkę nr 1/3 była wydana decyzja celu publicznego dla inwestycji - budowa oświetlenia ulicy (…),
  • na działkę nr 1/6 była wydana decyzja celu publicznego dla inwestycji budowy linii napowietrznej 110 KV,
  • na działkę nr 1/5 - była wydana decyzja celu publicznego dla inwestycji budowy linii napowietrznej 110 KV,
  • na działkę nr 1/4 - w zaświadczeniu z Urzędu Miasta w (…) brak informacji o wydaniu decyzji dla ww. działki, natomiast z uwagi na fakt, iż jest to grunt w pasie drogi - prawdopodobnie była wydana decyzja dla celu publicznego.

Pytanie

Czy komornik sądowy zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży nieruchomości w trybie licytacji w sądowym postępowaniu egzekucyjnym?

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie organu egzekucyjnego podatek VAT nie jest należny od sprzedawanych nieruchomości, tj. działek ewidencyjnych nr 1/6, 1/3, 1/5, 1/4.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane na kanwie art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym. Ww. działki ewidencyjne nie są objęte obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Wątpliwość może pojawić się odnośnie działek o nr 1/, 1/1 oraz 1/2 - (poprzednio działki nr 1/7 oraz 1/8), co do których została wydana decyzja Burmistrza Miasta (…) o warunkach zabudowy nr (…) z 22 grudnia 2008 r., wobec czego nie spełniają one wymagań ustawowych odnośnie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt  9 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Natomiast zgodnie z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego - decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, gdy budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata - co stało się w niniejszej sprawie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem VAT dostawy w trybie egzekucji komorniczej udziału w działce nr 1/7 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zauważyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii uznania, czy z tytułu dostawy w drodze egzekucji komorniczej należącej do dłużnika działki nr 1/7 z rozpoczętą budową budynku wielorodzinnego będzie Pani płatnikiem podatku VAT zobowiązanym do jego odprowadzenia.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 41) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), zgodnie z którym:

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610), zwanej dalej: Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 195 ww. ustawy - Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.

Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy - Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W myśl art. 198 ustawy - Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bez udziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

W konsekwencji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokona czynności podlegającej opodatkowaniu.

Jeżeli zatem, przedmiotem dostawy jest majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy będzie ten małżonek, który dokonuje dostawy we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej) – jako podatnik VAT.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik – właściciel nieruchomości – jest podatnikiem podatku VAT, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy tej nieruchomości.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pani wątpliwości w sprawie dotyczą uznania, czy z tytułu dostawy w drodze egzekucji komorniczej należącej do dłużnika działki nr 1/7 z rozpoczętą budową budynku wielorodzinnego będzie Pani płatnikiem podatku VAT zobowiązanym do jego odprowadzenia.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani Komornikiem sądowym i będzie Pani dokonywała sprzedaży w trybie licytacji (GKM …) udziału ½ w nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego, tj. w działce nr 1/7.

W środkowej części działki nr 1/7 znajduje się rozpoczęta w 2011 r. na podstawie decyzji starosty zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Do chwili obecnej wzniesiono ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku. Od kilku lat budowa nie jest prowadzona. Nad terenem nieruchomości, w skład której wchodzi działka nr 1/7,  przebiegają przewody nadziemnej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia, a w granicach działki nr 1/7 posadowiony jest stalowy słup podtrzymujący tą linię. Przy czym, jak Pani wskazuje, słup ten nie stanowi budowli w rozumieniu przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Ponadto na tej działce nie ma również posadowionych innych budynków, o których mowa w ustawie Prawo budowlane.

Działka ewidencyjna nr 1/7 nie jest objęta obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a w 2008 r. została objęta decyzją o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, budowie budynku usługowo-handlowego, budowie zespołu garaży na samochody osobowe, budowie oświetlenia terenu, wydaną na rzecz dłużnika.

Własność posiadanych nieruchomości, w tym działki nr 1/7, została nabyta przez dłużnika w 2 aktach notarialnych, w tym jedna z nieruchomości na mocy aktu notarialnego z 21 maja 1991 r., zaś druga na mocy aktu notarialnego z 18 maja 2007 r. Nieruchomość została nabyta przez dłużnika jako nieruchomość rolna (całość), od ich zakupu nie był odprowadzany podatek VAT.

Dłużnik prowadził działalność gospodarczą w okresie od 13 września 2011 r. do 22 grudnia 2015 r. w przeważającym zakresie (kod PKD) 68.10. Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Obecnie dłużnik prowadzi działalność gospodarczą od 5 lutego 2016 r. której przedmiotem zgodnie z CEiDG jest (kod PKD) 41.20. Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Rozpoczęcie budowy budynku wielorodzinnego oraz kody PKD wpisane w CEIDG wskazują, że działka nr 1/7, na której posadowiona jest rozpoczęta budowa budynku wielorodzinnego była wykorzystywana w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej. Wszystkie nieruchomości, w tym działka nr 1/7, nabyte przez dłużnika - były nieruchomościami rolnymi - dłużnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Okoliczności sprawy wskazują, iż nieruchomości, w tym działka nr 1/7, nie były wykorzystywane do działalności zwolnionej, o czym świadczy rozpoczęta budowa bloku.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie dojdzie do sprzedaży majątku należącego do przedsiębiorstwa dłużnika, bowiem rozpoczęcie na działce nr 1/7 budowy budynku wielorodzinnego oraz zakres prowadzonej przez dłużnika działalności wskazuje, że działka ta (udział) zakupiona została z zamiarem  wykorzystania w działalności i była wykorzystywana w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej  związanej ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Zatem przy dostawie nieruchomości, na którą składa się m.in. działka gruntu nr 1/7, dłużnik jest podatnikiem podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składnika majątku przedsiębiorstwa dłużnika.

W konsekwencji, dokonywana przez Panią sprzedaż w trybie licytacji udziału ½ w niezabudowanej nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową budynku wielorodzinnego - działki nr 1/7 należącej do dłużnika, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W konsekwencji, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy – są zwolnione od podatku VAT.

Należy wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen - „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.

Ponadto, w myśl art. 3 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.) zwanej dalej Prawem budowlanym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast w myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Wskazać w tym miejscu  należy na wyrok TSUE z 12 lipca 2012 r. w sprawie C-326/11 (J.J. Komen en Zonen Beheer Heerhugowaard BV), w którym wskazano, że: „Komisja Europejska ze swej strony uważa, że kwestia dostawy nowego budynku może pojawić się tylko w wypadku ukończenia przebudowy lub przynajmniej dostatecznego zaawansowania robót, aby powstał budynek istotnie odmienny, który może zostać zasiedlony (pkt 31)″.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość zabudowana niedokończoną inwestycją budowlaną, która w myśl przepisów Prawa budowlanego nie wypełnia definicji budynku, budowli lub ich części, dla potrzeb klasyfikacji prawnopodatkowej taki teren, w części na której znajduje się ten obiekt, należy traktować jako niezabudowany teren budowlany.

Z opisu sprawy wynika, że na działce nr 1/7 jest rozpoczęta budowa budynku wielorodzinnego, przy czym do chwili obecnej wzniesiono jedynie ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku. Od kilku lat budowa nie jest prowadzona i nadal nie została ukończona. Ponadto na tej działce nie ma innych budynków/budowli w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

Odnosząc się do przedstawionego opisu sprawy na gruncie powołanych przepisów stwierdzić należy, że przedmiotem dostawy będzie niedokończona inwestycja budowlana. Zgodnie z Pani wskazaniem na działce 1/7 nie znajdują się żadne budynki/budowle w rozumieniu Prawa Budowlanego. Zatem dla potrzeb klasyfikacji prawnopodatkowej przedmiotem sprzedaży będzie wyłącznie grunt. Przy czym jak Pani wskazała, działka nr 1/7 nie jest objęta obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast objęta została decyzją o warunkach zabudowy. Tak więc planowaną dostawę działki nr 1/7 z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego (ściany konstrukcyjne parteru oraz piętra budynku) należy, jak dowiedziono wyżej, traktować jako sprzedaż terenu przeznaczonego pod zabudowę.

Charakteru działki nr 1/7 z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego nie zmienia – wbrew Pani stwierdzeniu – fakt, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła. Przedmiotem sprzedaży w trybie licytacji komorniczej będzie działka (grunt) na którym na podstawie decyzji właściwych organów dłużnik rozpoczął budowę, zatem grunt ten wypełnia definicję gruntu przeznaczonego pod zabudowę zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy.

W konsekwencji w momencie dostawy udziału w działce nr 1/7 stanowić on będzie teren budowlany, zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie sprzedaż ta nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Z uwagi na fakt, że nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, należy przeanalizować warunki do zastosowania zwolnienia dla dostawy przedmiotowej działki wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wskazała Pani we wniosku, wszystkie nieruchomości nabyte przez dłużnika – były nieruchomościami rolnymi – dłużnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dłużnik nie złożył jednak oświadczenia odnośnie wskazania, czy nieruchomości będące przedmiotem egzekucji były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT, natomiast okoliczności sprawy wskazują, iż nieruchomości mogły być wykorzystywane do działalności nie zwolnionej od podatku VAT (budowa bloku).

Tym samym przedstawiony we wniosku opis nie pozwala ustalić, czy planowana przez Panią sprzedaż w drodze licytacji komorniczej działki nr 1/7 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż brak jest informacji niezbędnych do jednoznacznego dokonania takiej oceny na podstawie ww. przepisu. Przy czym, jak wynika z wniosku, brak informacji jest wynikiem podjętych przez Panią udokumentowanych działań potwierdzających brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika.

W tym miejscu należy również zauważyć, że zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy:

Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

W związku z powyższym w sprawie znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy poprzez przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie są spełnione, o ile podjęte przez Panią udokumentowane działania nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów (nieruchomości) zwolnienia od podatku.

Zaznaczyć jednak należy, że kwestia oceny działań podjętych przez Panią nie była przedmiotem interpretacji.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że opisana we wniosku sprzedaż udziału w działce nr 1/7 z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, ale nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy w zw. z art. 43 ust. 21 ustawy. Tym samym, skoro transakcja ta nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie ww. przepisów, to należy tę dostawę opodatkować z zastosowaniem właściwej dla przedmiotu dostawy stawki VAT.

Tak więc Pani jako płatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 18 ustawy, będzie zobowiązana do opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w drodze egzekucji komorniczej udziału w działce nr 1/7 i odprowadzenia podatku.

Oceniając Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie, należy je uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem współwłaściciela opisanej działki (żony dłużnika).

W zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży w trybie licytacji w sądowym postępowaniu egzekucyjnym udziałów w pozostałych nieruchomościach, tj. działkach nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6 wydane będzie odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00