Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 09-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 09-05-2024
Data publikacji: 2023-10-19

Kary umowne i odszkodowania a estoński CIT – interpretacja MF

Koszty „kar umownych i odszkodowań”, ponoszone przez podatnika na rzecz podmiotów niepowiązanych, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i tym samym podlegają opodatkowaniu ryczałem od dochodów spółek. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług budowlanych, specjalizuje się w budowie hal przemysłowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. 

Od 1 stycznia 2022 r. Spółka rozpoczęła korzystanie z rozliczenia podatku dochodowego w mechanizmie ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT). Zdarza się, że Spółka w związku z zawartymi umowami z kontrahentami – podmiotami niepowiązanymi (z inwestorami lub innymi zleceniodawcami) płaci na rzecz tych kontrahentów kary umowne i odszkodowania. Spółka pomimo zachowania należytej staranności przy realizacji zawartych umów, nie jest w stanie ich całkowicie uniknąć, tym bardziej, że działa w dużej mierze poprzez podwykonawców. Kary umowne ponoszone przez Spółkę są związane najczęściej ze zwłoką w wykonaniu przedmiotu umowy. Opóźnienie w wykonaniu umowy może nastąpić z różnych przyczyn, z czego większość jest niezależna od Spółki. Przede wszystkim możliwość wykonania wielu prac budowlanych jest zależna od warunków pogodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00