Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.469.2023.3.AA

Zaliczenie do kosztów wydatków poniesionych na wydatki opisane we wniosku w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 20 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2023 r. (wpływ 9 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Intencją Wnioskodawcy jest potwierdzenie skutków podatkowych planowanego przedsięwzięcia polegającego na wniesieniu wyodrębnionej części działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako aportu do spółki akcyjnej (dalej jako „Spółka”).W zamian za wniesiony aport Wnioskodawca otrzyma akcje w tej Spółce.

Przedmiotem aportu będzie działalność związana z prowadzeniem wyspecjalizowanego zakładu poligraficznego skoncentrowanego na produkcji opakowań lub trwałym etykietowaniu opakowań w technologii(…) („Działalność Zakładu Poligraficznego”),zlokalizowanej przede wszystkim w A. i szczegółowo opisanej poniżej. Nie dotyczy zaś prowadzonego w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy zakładu poligrafii „tradycyjnej” w B., a także innych rodzajów działalności Wnioskodawcy.

Wniesienie tego aportu przez Wnioskodawcę na podstawie umowy rozporządzającej – przenoszącej wyodrębnioną Działalność Zakładu Poligraficznego do Spółki zwane będzie dalej „Transakcją”.

Wnioskodawca pragnie ponadto potwierdzić wybrane aspekty sukcesji praw i obowiązków związanych z Działalnością Zakładu Poligraficznego, które mają znaczenie dla rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych („PIT”) i podatku dochodowego od osób prawnych („VAT”).

Wnioskodawca podjął czynności prawne i faktyczne, których celem było zinwentaryzowanie zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym praw i obowiązków, związanych z opisaną wyżej Działalnością Zakładu Poligraficznego, zlokalizowaną przede wszystkim w A. (zwaną dalej „ZCP”).

Ustalono, że przedmiotem transakcji będzie zespól składników materialnych i niematerialnych, który należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Z tego powodu Wnioskodawca na potrzeby niniejszego postępowania wskazuje, że ZCP będąca aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypełnia hipotezę przepisu art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji – transakcja, której dotyczy ten wniosek, będzie stanowiła czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem o towarów i usług w trybie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Opisywany aport ZCP do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z uwzględnieniem opisanych, ewentualnych wyłączeń) stanowić będzie też wniesienie w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, co w konsekwencji oznacza, że powyższe nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT. Potwierdzenie tych okoliczności jest przedmiotem odrębnych wniosków o interpretację indywidualną.

Wnioskodawca dostrzega, że pomimo starannego zaplanowania Transakcji oraz uprzedzenia o niej kontrahentów, dokumenty rozliczeniowe dotyczące Działalności Zakładu Poligraficznego prowadzonej przez Wnioskodawcę przed dokonaniem Transakcji mogą wpłynąć do Wnioskodawcy (lub bezpośrednio do spółki akcyjnej) po dokonaniu Transakcji, a nadto mogą wydarzyć się sytuacje i zdarzenia, które wymagać będą dokonania korekt dokumentów rozliczeniowych w czasie.

Jednocześnie Wnioskodawca dodaje, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów według metody memoriałowej oraz zamierza uwzględnić (ująć) w kosztach uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wydatki poniesione w okresie rozliczeniowym poprzedzającym transakcję (wniesienie aportu), a związane z działalnością ZCP. Wydatki takie mogą zostać udokumentowane, oprócz faktur, takimi dokumentami jak RW, WZ, listy plac, dokumenty proste kosztów rozliczanych w czasie, polecenie księgowania amortyzacji i innymi, o ile będą dla Wnioskodawcy sporządzone lub otrzymane po dniu transakcji (wniesienia aportu).

Wnioskodawca na marginesie nadmienia, że zdecydował się na przeprowadzenie Transakcji, ponieważ jednoosobowa działalność gospodarcza nie odpowiada już, zdaniem Wnioskodawcy, skali prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności o znacznych rozmiarach. Związane jest z tym adekwatnie wysokie ryzyko gospodarcze, odpowiedzialność prawna i wartość zobowiązań związanych z prowadzeniem tej działalności. Zdaniem Wnioskodawcy bardziej odpowiednia jest do tego celu forma Spółki, co z uwagi na procesy inwestycyjne, wartość realizowanych kontraktów oraz ich wolumen pozwoli na jej zabezpieczenie przed ryzykiem biznesowym wynikającym z prowadzenia działalności. Wobec tego, w uzasadnionym przekonaniu Wnioskodawcy, Transakcja będzie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i jej głównym (lub jednym z głównych) celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wnioskodawca wskazuje przy tym, że pod dniu Transakcji Wnioskodawca prowadzić będzie w dalszym ciągu działalność gospodarczą, jednak w ograniczonym już zakresie, m.in. w zakresie wynajmu lub dzierżawy nieruchomości, a nie w zakresie Działalności Zakładu Poligraficznego.

Działalność ta kontynuowana będzie przez Spółkę, która nabędzie wskutek transakcji ZCP.

Wnioskodawca zakłada, że wniesienie ZCP jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki będzie miało miejsce po otrzymaniu interpretacji indywidualnej. W każdym jednak przypadku Spółka pozostawać będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług na dzień dokonania aportu.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan następujących informacji:

Przedmiotem opisu sprawy oraz pytania nr 2 są takie koszty (wydatki) na nabycie towarów i usług związanych z działalnością ZCP, które mogą zostać nabyte przed dniem dokonania Transakcji (aportu ZCP), jak przykładowo:

a.środki trwałe – w tym linie produkcyjne i specjalistyczny sprzęt poligraficzny czy elementy wyposażenia budynku i instalacje, w tym drukarki i inne maszyny, sprzęt pomiarowy, maszyny wykrawające, serwery, sprzęt komputerowy, meble biurowe, instalacje techniczne,

b.zapasy (środki produkcyjne) i materiały do produkcji towarów i usług poligraficznych, takie jak np. folie, lakiery czy farby, a także wyposażenie serwisu,

c.wyposażenie biura i zakładu produkcyjnego,

d.usługi związane z działalnością ZCP, takie jak np. specjalistyczne usługi techniczne i montażowe, usługi serwisowe, usługi sprzedażowe i agencyjne (pośrednictwo w sprzedaży), usługi marketingowe, usługi doradcze, prawne, księgowo-rachunkowe i inne wykorzystywane do sprawnego działania ZCP, sprzedaży, produkcji, zarządzaniu i do jej rozliczania.

Koszty te zostaną udokumentowane fakturami, rachunkami i innymi dowodami księgowymi potwierdzającymi poniesienie kosztu – zależnie od rodzaju kosztu oraz przepisów podatkowych kontrahenta, będącego w roli sprzedawcy tych towarów i usług na rzecz Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy otrzyma dokumenty będące przedmiotem pytania. Brak kontroli nad działaniami kontrahentów w tym przedmiocie jest bezpośrednim asumptem do tego, aby zadać pytanie w tym przedmiocie. Na potrzeby niniejszego wniosku Wnioskodawca przyjmuje natomiast założenie i wskazuje, że dokumenty takie otrzyma po dniu Transakcji, w najbliższych kilku miesiącach po dniu Transakcji.

Płatność za te koszty poniesiona zostanie przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nie wyklucza jednak późniejszego rozliczenia takich kosztów ze Spółką, na zasadach określonych odrębną umową.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony uwzględnić w rozliczeniach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej poniesione rzeczywiście przez Wnioskodawcę koszty prowadzenia działalności gospodarczej (inne niż określone w art. 22 ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b ustawy o PIT) z tytułu opisanych we wniosku wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych z działalnością ZCP – jako podatkowe koszty uzyskania przychodu – także wówczas, gdy data dostarczenia towaru lub wykonania usługi lub data otrzymania faktury lub innych dowodów dokumentujących te zdarzenia przypadnie po dniu Transakcji (wniesieniu aportu)?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – istotnym dla Pana w praktyce zagadnieniem dotyczącym Transakcji i prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego jest potwierdzenie sposobu alokacji podatkowych kosztów uzyskania przychodu i możliwości ich potrącenia przez Wnioskodawcę niezależnie od daty dostarczenia towaru lub wykonania usługi oraz daty otrzymania faktury od kontrahenta, o ile zostaną one poniesione przez Wnioskodawcę.

W tym kontekście istotne jest odwołanie się do regulacji ustawy o PIT, która definiuje dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ustawodawca wyjaśnił w art. 22 ust. 6b ustawy o PIT, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów uważa się, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b ustawy o PIT, dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Jest to zasada rozpoznawania momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodów, co oznacza, że u podatników rozliczających podatek dochodowy w księdze przychodów i rozchodów zawsze będzie tu kluczowa data wystawienia faktury lub innego dokumentu kosztowego.

Wyjątkiem są tu m.in.: (i) koszty zaniechanych inwestycji, które są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji (art. 22 ust. 5e ustawy o PIT), (ii) należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT) (m.in. ze stosunku pracy i innych pokrewnych), oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, które stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT), (iii) składki, o których mowa w art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT), (iv) koszty prac rozwojowych, które mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 22 ust. 7b ustawy o PIT).

Mając na uwadze przepisy oraz planowaną transakcję, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania podatkowych kosztów uzyskania przychodów związanych z Działalnością Zakładu Poligraficznego za okres przed dokonaniem Transakcji, jeśli w tym okresie otrzyma fakturę lub inny dokument kosztowy od kontrahenta, a fakt dostarczenia towaru, wykonania usługi lub przekazania faktury pozostaje bez znaczenia dla ustalenia tego prawa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że planuje Pan przedsięwzięcie polegające na wniesieniu wyodrębnionej części Pana działalności gospodarczej – działalności Zakładu Poligraficznego jako aportu do spółki akcyjnej. Przedmiotem transakcji będzie zespół składników materialnych i niematerialnych – zorganizowana część przedsiębiorstwa. W uzupełnieniu wskazał Pan szczegółowo, jakie koszty (na jakie towary i usługi) Pan poniesie przed dniem aportu, a które to koszty będą związane z działalnością prowadzoną przez Zakład Poligraficzny.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

·musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

·nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,

·musi być należycie udokumentowany.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w tym przepisie, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodów musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma wpływ lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji kosztu „bezpośredniego” oraz kosztu „pośredniego”.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, którym nie można przypisać konkretnych przychodów, jednak ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

W tym miejscu wskazuję, że ogólna zasada rozliczania kosztów uzyskania przychodów wyrażona została w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

Z wniosku wynika, że prowadzi Pan ewidencję przychodów i kosztów w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów według metody memoriałowej.

Stosownie do art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

W myśl art. 22 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1)sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2)złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

– są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zgodnie z art. 22 ust. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 5apkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Stosownie do art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W myśl natomiast art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zatem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosując do ewidencji zdarzeń gospodarczych jedną z dwóch przewidzianych przepisami prawa podatkowego metod:

-metodę memoriałową – określoną w art. 22 ust. 5-5c tej ustawy lub

-metodę uproszczoną – wynikającą z art. 22 ust. 4 tej ustawy.

Wybór metody należy do podatnika, z tym zastrzeżeniem że wybraną metodę powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy.

Definicja momentu poniesienia kosztu zawarta w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych.

Jednocześnie za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przyjmuje się dzień wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w księgach.

Jeżeli zatem koszty uzyskania przychodów dotyczą zdarzeń gospodarczych powstałych przed dniem aportu, a data dostarczenia towaru lub wykonania usługi lub data otrzymania faktury lub innych dowodów dokumentujących te zdarzenia przypadnie po dniu aportu, to będzie Pan uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej poniesionych rzeczywiście przez Pana opisanych we wniosku wydatków na nabycie towarów i usług związanych z działalnością Zakładu Poligraficznego zgodnie z zasadami wynikającymi z powołanymi wyżej przepisami art. 22 ust. 5-5c w związku z art. 22 ust. 6 i ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie należy pamiętać, że w odniesieniu do środków trwałych kosztami uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

Reasumując – będzie Pan uprawniony uwzględnić w rozliczeniach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej poniesione rzeczywiście przez Pana koszty prowadzenia działalności gospodarczej (inne niż określone w art. 22 ust. ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) z tytułu opisanych we wniosku wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych z działalnością Zakładu Poligraficznego – jako podatkowe koszty uzyskania przychodów – także wówczas, gdy data dostarczenia towaru lub wykonania usługi lub data otrzymania faktury lub innych dowodów dokumentujących te zdarzenia przypadnie po dniu transakcji – wniesieniu aportu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Ponadto zauważam, że na wstępie opisu zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że:

Intencją Wnioskodawcy jest potwierdzenie skutków podatkowych planowanego przedsięwzięcia polegającego na wniesieniu wyodrębnionej części działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako aportu do spółki akcyjnej.

Natomiast w dalszej części napisał Pan, że:

Z tego powodu Wnioskodawca na potrzeby niniejszego postępowania wskazuje, że ZCP będąca aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (…)

Opisywany aport ZCP do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (…).

Stąd odwołanie się Pana w dalszej części opisu na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uznałem za oczywistą omyłkę niemającą wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00