Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.113.2023.4.ASZ

Skutki podatkowe nabycia sieci światłowodowych i przeniesienia bazy klientów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży majątku oraz zawarcia umowy o świadczenie usług związanych z przeniesieniem bazy klientów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 czerwca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: E. Sp. z o.o. (Kupujący)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Przedsiębiorstwo M. (Sprzedający)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej jako: „Kupujący” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i zarejestrowanym podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Kupujący prowadzi działalność gospodarczą w zakresie telekomunikacji przewodowej.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: „Sprzedający”) jest polskim rezydentem podatkowym i zarejestrowanym podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Sprzedającego jest m.in. działalność w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych oraz produkcja sprzętu telekomunikacyjnego.

Dalej Kupujący i Sprzedający łącznie zwani są „Zainteresowanymi”.

Biznesowe tło zdarzenia przyszłego.

Obecnie Sprzedający prowadzi działalność (…). Sprzedający planuje zbyć sieci światłowodowe i skupić się na działalności o innym profilu biznesowym.

Sprzedający posiada sieci światłowodowe wraz ze związanymi z nimi elementami aktywnymi i pasywnymi. Kupujący planuje nabyć Aktywa od Sprzedającego w celu rozwijania prowadzonej obecnie działalności gospodarczej (dalej: „Transakcja”).

Z punktu widzenia Sprzedającego Transakcja uwolni po jego stronie czas i zasoby konieczne dla zarządzania pozostałymi obszarami działalności Sprzedającego. Po Transakcji Sprzedający planuje zaprzestać prowadzenia działalności w branży telekomunikacyjnej i w związku z tym dokona wyrejestrowania z Rejestru Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych. Po Transakcji, majątek pozostający u Sprzedającego będzie umożliwiać mu prowadzenie działalności gospodarczej w innych obszarach.

Opis Aktywów będących przedmiotem Transakcji.

W ramach Transakcji, Kupujący planuje nabyć od Sprzedającego kable światłowodowe, będące elementami pasywnymi sieci oraz jej elementy aktywne.

Opis elementów pasywnych sieci.

Sieci światłowodowe, które będą elementem Transakcji składają się z:

- Kabla położonego w gruncie w kanalizacji własnej (tj. należącej do Sprzedającego) oraz dzierżawionej od podmiotów trzecich,

- Kabla naziemnego zawieszonego na słupach własnych (tj. należących do Sprzedającego) oraz dzierżawionych od podmiotów trzecich.

W zakresie kanalizacji dzierżawionej od podmiotów trzecich rozważane są 2 scenariusze. W pierwszym z nich, Sprzedający rozwiąże umowy dzierżawy kanalizacji z podmiotami trzecimi, podczas gdy Kupujący zawrze nowe umowy w tym zakresie. Możliwy jest także scenariusz, w ramach którego Sprzedający dokona cesji umów dzierżawy na Kupującego na obecnych warunkach, a następnie Kupujący będzie je renegocjował z właścicielem kanalizacji.

W zakresie dzierżawy słupów od podmiotów trzecich, Sprzedający i Kupujący planują dokonać cesji umów dzierżawy zawartych przez Sprzedającego w tym zakresie.

Tytuł własności do słupów i kabla, będących własnością Sprzedającego zostanie w ramach Transakcji przeniesiony na Kupującego (co będzie jej zasadniczym elementem).

W związku z ułożeniem kabla własnego w gruncie (w tym w kanalizacji własnej) oraz posadowienia słupów własnych na gruncie, Sprzedający: (i) uiszcza opłaty roczne, jeśli kabel lub słupy znajdują się w pasie drogowym lub (ii) korzysta z gruntów na podstawie udzielanych mu służebności (w trybie wydania decyzji), jeśli kabel lub słupy znajdują się na gruntach gminnych. W tym zakresie, strony Transakcji planują, że tytuł prawny do korzystania z gruntów zostanie przeniesiony na Kupującego na podstawie zmiany decyzji (w trybie art. 155 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego), której dokona właściwy organ na wniosek Sprzedającego.

Przedmiotem transakcji będą także inne elementy pasywne sieci, takie jak splitery, przełącznice, itp., a także osprzęt niezbędny do fizycznego funkcjonowania infrastruktury (np. haki, uchwyty odciągowe, stelaże zapasu kabli, studnie i zasobniki teletechniczne, wybudowane rurociągi mufy).

Dokumentacja sieci.

Oprócz wymienionych powyżej elementów pasywnych sieci, w odniesieniu do sieci szkieletowej, na Kupującego zostanie także przeniesiona dokumentacja dotycząca tras (relacji) pomiędzy węzłami, tj. w szczególności: informacja o realizacji fizycznej (rodzaj kanalizacji: własna lub dzierżawiona, typ: kabel napowietrzny lub doziemny), przepustowość, liczba włókien, potwierdzenia spełniania standardów technicznych i formalnych związanych z posadowieniem infrastruktury na podstawie dokumentacji budowlano-wykonawczej i powykonawczej, zgody i zezwolenia na umieszczenie infrastruktury.

W odniesieniu do sieci dostępowej natomiast, na Kupującego przeniesiona zostanie także dokumentacja techniczna wraz ze wskazaniem technologii w jakiej jest wykonana sieć dostępowa, tj. w szczególności: (…) oraz potwierdzenia spełniania standardów technicznych i formalnych związanych z posadowieniem infrastruktury na podstawie dokumentacji budowlano-wykonawczej i powykonawczej.

Główny punkt aktywny sieci Sprzedającego w (…) i pozostałe elementy aktywne.

Sprzedający posiada główny punkt aktywny sieci zlokalizowany w (…), na który składają się, m.in. urządzenia (…), serwery, routery, miejsca do zarzadzania siecią.

W ramach Transakcji, punkt w (…) zostanie przeniesiony na Kupującego, jednak w związku z tym że Kupujący planuje włączyć sieć Sprzedającego do posiadanej już sieci światłowodowej i tym samym będzie zarządzać nabytymi elementami pasywnymi sieci w inny sposób niż Sprzedający, niezbędne będzie dostosowanie przez Kupującego węzła (…) do swoich potrzeb poprzez jego odpowiednią reorganizację/wkomponowanie w sieć własną. Punt w (…) stanie się punktem drugorzędnym w przesyle sygnału sieci. Głównym punktem aktywnym sieci należącej do Kupującego będzie punkt aktywny w (…). Wprowadzenie tych zmian będzie trwało kilka miesięcy.

W okresie przejściowym, aby nie zakłócać dostarczania usługi do klientów, od dnia Transakcji do dnia całkowitej modyfikacji punktu w (…), elementy aktywne będą stopniowo migrowane w ramach sieci Kupującego i dostosowywane do nowych warunków. Nie jest wykluczone, że poszczególne elementy sieci w ramach tego procesu będą także zmieniać swoją funkcję. Migrowanie elementów będzie miało charakter zarówno migracji sieciowej, jak i fizycznej. Po zakończeniu tego procesu, punkt aktywny w (…) nadal pozostanie ważnym punktem w przesyle w ramach sieci posiadanej przez Kupującego, jednak nie będzie pełnił już funkcji dominującej, jaką pełni obecnie u Sprzedającego.

W związku z planowanym włączeniem nabywanej od Sprzedającego sieci do sieci Kupującego oraz zmianą funkcji punktu aktywnego w (…), Kupujący planuje dzierżawę włókien ciemnych oraz kabli od podmiotu trzeciego, co pomoże przetransferować sygnał w taki sposób, aby zamiast do (…) (punkt odbioru Sprzedającego), przechodził do (…)punkt odbioru Kupującego). Wszystkie te planowane działania pozwolą na zintegrowanie nabywanej sieci od Sprzedającego z siecią Kupującego i spowodują zmianę sposobu zarządzania nabywaną siecią.

W ramach Transakcji, na Kupującego zostaną przeniesione także następujące elementy aktywne sieci:

- (…) (lokalne urządzenia aktywne),

- węzły (urządzenia aktywne, typu serwerownie).

Uzupełnienie zasięgu posiadanej sieci światłowodowej.

Sprzedający zawarł umowy z podmiotami trzecimi o transmisję danych lub dzierżawę włókna ciemnego, które będą przedmiotem Transakcji i zostaną przeniesione na Kupującego na podstawie cesji. Niemniej, jako że Kupujący będzie chciał zmienić rolę punktu odbioru w (…) i w wyniku integracji nabywanej od Sprzedającego sieci z siecią własną, główny punkt odbioru dla całej sieci zlokalizowany będzie w (…), Kupujący będzie niektóre z tych umów wykorzystywał w inny sposób (np. Kupujący posiada własne włókno ciemne pomiędzy (…) a (…)). W związku z tym Kupujący planuje część z tych umów renegocjować z kontrahentami. Natomiast po ich wygaśnięciu Kupujący będzie zawierał nowe umowy, o innych parametrach, zintegrowane z potrzebami całej posiadanej sieci.

Kupujący po Transakcji oraz integracji nabywanej od Sprzedającego sieci, planuje także zmianę logiki jej działania (organizacji logicznej sieci), tj. zmianę układu i sposobu połączeń sieciowych m.in. w wyniku zmiany roli punktu odbioru w (...) oraz rezygnację z rozwiązań obecnie oferowanych Sprzedającemu przez dużego operatora komunikacyjnego.

Kupujący planuje także wydzierżawić kabel od innego podmiotu trzeciego i dzięki temu połączyć fizycznie nabytą od Sprzedającego sieć z siecią Kupującego.

Stacja czołowa i sposób sprzedaży sygnału telewizyjnego.

Sprzedający posiada stację czołową, która służy do „tworzenia” pakietów telewizyjnych. Stacja czołowa składa się z urządzeń umożliwiających odbiór sygnału od dostawców treści, tworzenie pakietów programowych, a następnie udostępnianie ich klientom za pośrednictwem sieci. W tym celu Sprzedający zawarł umowy licencyjne z dostawcami treści telewizyjnych. Tak tworzone pakiety telewizyjne za pomocą stacji czołowej stanowią element oferty handlowej Sprzedającego i są sprzedawane jego klientom.

Kupujący nie planuje nabycia stacji czołowej od Sprzedającego z uwagi na to, że zarówno obecnie jak i po Transakcji będzie oferować swoim Klientom sygnał telewizyjny w innym modelu biznesowym. Kupujący posiada umowy z tzw. dostawcami treści (…), na podstawie których dostawcy ci dostarczają klientom Kupującego „spakietyzowane” treści programowe z wykorzystaniem posiadanej przez Kupującego sieci. Model ten polega na odsprzedaży nabywanych przez Kupującego treści od ich dostawców do swoich klientów. Kupujący zamierza również zawrzeć w tym zakresie umowę z innym dostawcą treści. Wówczas, model biznesowy będzie wyglądał w ten sposób, że Kupujący otrzyma wynagrodzenie na zasadzie prowizji za sprzedaż, tj. nowy dostawca wystawi bezpośrednio fakturę klientowi, a Kupujący otrzyma od niego wynagrodzenie z tytułu prowizji od sprzedaży. Oba powyżej opisane modele biznesowe mogą działać u Kupującego równolegle.

W związku z powyższym, Kupujący i Sprzedający nie planują przeniesienia umów z dostawcami treści telewizyjnych na Kupującego w ramach Transakcji. Czas niezbędny na zmianę modelu dostarczania usługi telewizyjnej z wykorzystaniem nabywanej sieci od Sprzedającego do abonentów sieci to 3-6 miesięcy od daty Transakcji. Do czasu zmiany modelu dostarczania usługi telewizyjnej, do Abonenta będzie dostarczany pakiet programowy w obecnym modelu, ze stacji czołowej Sprzedającego.

Pozostałe umowy.

Poza wskazanymi powyżej umowami, w ramach Transakcji Sprzedający dokona na Kupującego cesji praw i obowiązków wynikających z umów najmu nieruchomości, na których posadowione są urządzenia aktywne sieci, w tym przyłącza znajdujące się w szafach zewnętrznych, czy tzw. bunkry telekomunikacyjne.

Przedmiotem przeniesienia (cesji) będzie także umowa na dostawę energii elektrycznej.

W ramach Transakcji Wnioskodawca nie zamierza nabyć systemów oceny nadzoru i zarządzania siecią (…). Kupujący posiada własny system zarządzania klientami, który będzie także wykorzystywany przez Kupującego do zarządzania i obsługi klientów, pozostających w zasięgu sieci nabytej od Sprzedającego.

Posiadane licencje przez Sprzedającego pozostaną w jego majątku i nie będą przedmiotem Transakcji.

Sprzedający korzysta z systemu operacyjnego typu „open source”, który służy do obsługi serwerów. Licencje w tym zakresie będą przedmiotem Transakcji. Jednocześnie, pracownicy techniczni Sprzedającego posiadają darmowe programy komputerowe do pracy serwisowej, które nie zostaną przeniesione na Kupującego w ramach Transakcji.

Sprzedający zawarł umowę o obsługę księgową, która nie będzie elementem Transakcji. Sprzedający w ramach prowadzonej działalności korzysta ze wsparcia podwykonawców, będących podmiotami trzecimi. Umowy zawarte przez Sprzedającego w tym zakresie nie będą przedmiotem Transakcji. Kupujący posiada własnych podwykonawców zapewniających usługi w zakresie budowy, rozbudowy, modernizacji sieci a także przy wykonywaniu przyłączy klienckich.

Sprzedający posiada także umowę o prowadzenie rachunku bankowego, która nie będzie przedmiotem Transakcji.

Współpraca pomiędzy Kupującym a Sprzedającym w okresie po Transakcji.

W związku ze sprzedażą swojej sieci światłowodowej, Sprzedający nie będzie posiadał własnych sieci, stąd zawrze z Kupującym umowę typu (…) (z ang. (…) - hurtowa usługa polegająca na zapewnieniu dostępu do lokalnej pętli abonenckiej), umożliwiającą Sprzedającemu świadczenie usług na rzecz swoich klientów w dotychczasowym kształcie po sieci Kupującego.

Jednocześnie, Kupujący posiada umowę typu (…) z firmą (…), umożliwiającą (…) dotarcie ze swoją ofertą do klientów w zasięgu działania sieci Spółki. Dodatkowo, Kupujący zawarł ze Sprzedającym umowę, na podstawie której (…) dociera ze swoją ofertą także do klientów, będących w zasięgu sieci Sprzedającego. Po Transakcji przedmiotowa umowa pomiędzy Sprzedającym a Kupującym zostanie rozwiązana.

Po Transakcji, rozważane jest również zawarcie pomiędzy Kupującym a Sprzedającym umowy serwisowej, na podstawie której Sprzedający będzie świadczył na rzecz Kupującego wsparcie serwisowe na sieci nabytej od Sprzedającego. Alternatywnie, Kupujący i Sprzedający rozważają zawarcie umowy, na podstawie której Sprzedający będzie świadczył na rzecz Kupującego usługi wsparcia w dostosowaniu technicznym sieci do wymogów Kupującego.

Baza klientów Sprzedającego.

Intencją Kupującego i Sprzedającego jest, aby obecni klienci Sprzedającego zdecydowali się po Transakcji skorzystać z oferty Kupującego i konsekwentnie, aby zawarli z Kupującym umowy w tym zakresie (dalej: „Przeniesienie Bazy Klientów”).

W związku z powyższym, po Transakcji, Sprzedający będzie prowadził działania mające na celu przekonanie klientów Sprzedającego do rozwiązania obecnych umów zawartych ze Sprzedającym i do zawarcia nowych umów, na nowych warunkach z Kupującym (tj. do skorzystania z oferty Kupującego). Sprzedający będzie przedstawiał swoim klientom ofertę Kupującego, po czym klienci sami podejmą decyzję czy są zainteresowani zmianą świadczeniodawcy. Obecnie baza Sprzedającego zawiera ok. 3500 klientów, jednak wartość ta może ulec zmianie na dzień Transakcji (dalej: „Baza Klientów”).

Kupujący zawrze ze Sprzedającym umowę o świadczenie usług w powyższym zakresie, na podstawie której Sprzedający otrzyma od Kupującego wynagrodzenie (swego rodzaju prowizję), którego wysokość będzie uzależniona od ilości klientów, którzy zdecydują się na rozwiązanie umowy ze Sprzedającym przed upływem okresu jej obowiązywania i na zawarcie umowy z Kupującym.

Pracownicy.

Sprzedający posiada obecnie następujących pracowników:

- 3 osoby pracujące w ramach biura obsługi klienta,

- 6 osób na stanowiskach technicznych.

Planowane jest, aby w ramach Transakcji 2 pracowników technicznych dedykowanych do obsługi sieci zostało „przeniesionych” do Kupującego, przy czym zakres obowiązków tych pracowników ulegnie zmianie, gdyż będą oni odpowiedzialni za obsługę techniczną całej sieci Kupującego i zasilą jego zespół techniczny.

Pozostali pracownicy techniczni oraz pracownicy biura obsługi klienta pozostaną u Sprzedającego i nie zostaną „przeniesieni” w ramach Transakcji do Kupującego.

Pozostałe informacje o działalności Sprzedającego i Transakcji.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Sprzedającego:

- Sprzedający nie posiada zaciągniętych zobowiązań ani zastawów, związanych z siecią światłowodową;

- Sprzedający nie posiada odrębnych rachunków bankowych do działalności telekomunikacyjnej związanej z obsługą sieci oraz pozostałej aktywności biznesowej Sprzedającego, co uniemożliwia wyodrębnienie przepływów pieniężnych związanych z działalnością telekomunikacyjną związaną z obsługa sieci; Sprzedający posiada rachunki bankowe w trzech bankach, abonent dokonuje wpłat na indywidualny nr rachunku;

- Sprzedający, jako prowadzący jednoosobową działalnością gospodarczą nie posiada działów, pionów, ani innych wyodrębnionych organizacyjnie jednostek;

- Sprzedający nie prowadzi ksiąg rachunkowych w sposób pozwalający na prezentację zdarzeń gospodarczych odrębnie dla działalności telekomunikacyjnej;

- Sprzedający nie posiada nieruchomości trwale związanych i niezbędnych do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, w związku z czym żadna nieruchomość nie będzie przedmiotem Transakcji;

- Sprzedający posiada zapasy związane z nabywaną siecią światłowodową, które nie będą przedmiotem Transakcji.

W ramach Transakcji, żadne należności, ani zobowiązania Sprzedającego, powstałe lub zaciągnięte przez Sprzedającego przed Transakcją, związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, nie zostaną przejęte przez Kupującego.

Sprzedający w zakresie pozostałej działalności prowadzi działalność w obszarze produkcji materiałów video, filmów, sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych, instalacji sieci, monitoringu i doradztwa w tym zakresie.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Sprzedający, jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie posiada działów, pionów, ani innych wyodrębnionych organizacyjnie jednostek. Zatem nie istnieje żadne formalne wydzielenie tej działalności w ramach działalności gospodarczej Sprzedającego dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego wewnętrznego aktu o podobnym charakterze.

Prowadzony przez Sprzedającego rachunek bankowy nie pozwala na wyodrębnienie działalności telekomunikacyjnej od pozostałej aktywności biznesowej Sprzedającego (dodatkowo, umowa na prowadzenie rachunku bankowego nie będzie elementem Transakcji). Sprzedający nie prowadzi ksiąg rachunkowych w sposób pozwalający na prezentację zdarzeń gospodarczych odrębnie dla działalności telekomunikacyjnej.

W ramach Transakcji, sieci światłowodowe i punkt w (…), a także Baza Klientów zostaną przeniesione na Kupującego, jednak w związku z tym że Kupujący planuje włączyć sieć Sprzedającego do posiadanej już sieci światłowodowej, tym samym będzie zarządzać nabytymi elementami pasywnymi sieci w inny sposób niż Sprzedający. Dlatego przedmiot Transakcji oraz Baza Klientów nie będzie funkcjonowała tak jak dotychczas u Sprzedającego, a zostanie dostosowana do modelu biznesowego Kupującego. Kupujący wykorzysta przedmiot Transakcji oraz Bazę Klientów we własny, zindywidualizowany sposób.

Kupujący planuje wkomponowanie przedmiotów Transakcji i Bazy Klientów do swojej dotychczasowej działalności gospodarczej, a w razie potrzeby odpowiednio je zmodyfikuje i dostosuje do swoich potrzeb biznesowych. Nie jest planowane ich całkowite, samodzielne wykorzystywanie w niezmienionej formie.

W ramach Transakcji, sieci światłowodowe i punkt w (…) zostanie przeniesiony na Kupującego, jednak w związku z tym że Kupujący planuje włączyć sieć Sprzedającego do posiadanej już sieci światłowodowej, będzie w konsekwencji zarządzać nabytymi elementami pasywnymi sieci w inny sposób niż Sprzedający. Dlatego przedmiot Transakcji oraz Baza Klientów nie będą funkcjonowały tak jak dotychczas u Sprzedającego, a zostaną dostosowane do modelu biznesowego Kupującego. Składniki majątku nie będą samodzielnym bytem w ramach działalności, a zostaną wkomponowane do dotychczasowej działalności Kupującego.

Tak jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Kupujący będzie chciał zmienić rolę punktu odbioru w (…) i w wyniku integracji nabywanej od Sprzedającego sieci z siecią własną, główny punkt odbioru dla całej sieci zlokalizowany będzie w (…). Dodatkowo, Kupujący będzie niektóre z tych umów wykorzystywał w inny sposób (np. Kupujący posiada własne włókno ciemne pomiędzy (…) a (…)). W związku z tym Kupujący planuje część z tych umów renegocjować z kontrahentami. Natomiast po ich wygaśnięciu Kupujący będzie zawierał nowe umowy, o innych parametrach, zintegrowane z potrzebami całej posiadanej sieci.

Kupujący po Transakcji oraz integracji nabywanej od Sprzedającego sieci, planuje także zmianę logiki jej działania (organizacji logicznej sieci), tj. zmianę układu i sposobu połączeń sieciowych m.in. w wyniku zmiany roli punktu odbioru w (…) oraz rezygnację z rozwiązań obecnie oferowanych Sprzedającemu przez dużego operatora komunikacyjnego.

Kupujący posiada własne zasoby pozwalające na odpowiednie wykorzystanie przedmiotów Transakcji zgodnie z ich przeznaczeniem, bez konieczności wykorzystywania pozostałych struktur Sprzedającego.

Zatem Kupujący planuje wykorzystanie nabywanych składników majątku oraz Bazy Klientów we własnym, indywidualnym modelu biznesowym, mając na uwadze swoją dotychczasową działalność i potrzeby gospodarcze.

Majątek zostanie wykorzystany przez Kupującego na cele prowadzenia działalności gospodarczej i czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy zawarcie pomiędzy Kupującym a Sprzedającym umowy sprzedaży majątku w ramach Transakcji oraz zawarcie umowy o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, zawarcie pomiędzy Kupującym a Sprzedającym umowy sprzedaży majątku w ramach Transakcji oraz zawarcie umowy o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są elementy majątku nabywane przez Kupującego od Sprzedającego w ramach Transakcji. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej – Państwa zdaniem − Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%. Tym samym, skoro dostawa towarów (rzeczy) w ramach Transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie, Przeniesienie Bazy Klientów, zdaniem Państwa, będzie stanowiło świadczenie usługi przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, za co Sprzedający otrzyma wynagrodzenie w formule prowizyjnej.

Następnie przywołali Państwo treść art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz wskazali, że mając na uwadze zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zawarcie umowy o świadczenie usług przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, której celem będzie Przeniesienie Bazy Klientów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego, czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, Państwa zdaniem, zawarcie pomiędzy Kupującym a Sprzedającym umowy sprzedaży majątku w ramach Transakcji oraz zawarcie umowy o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają następujące czynności:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) (uchylona),

d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

 f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona),

h) ustanowienie hipoteki,

 i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

 j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Ustawodawca, wprowadzając zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiuje umowy sprzedaży, należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 535 § 1 ww. ustawy:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Zawarcie umowy sprzedaży wymaga zatem z jednej strony zobowiązania się sprzedawcy względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i wydania mu jej oraz z drugiej strony wzajemnego zobowiązania się kupującego względem sprzedawcy do odebrania rzeczy i zapłaty jej ceny.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b) innych praw majątkowych – 1%.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a)) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabędzie od Sprzedającego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) majątek w ramach opisanej Transakcji. Przedmiotem Transakcji będą sieci światłowodowe, składające się z kabla położonego w gruncie w kanalizacji własnej (tj. należącej do Sprzedającego) i dzierżawionej od podmiotów trzecich oraz kabla naziemnego zawieszonego na słupach własnych (tj. należących do Sprzedającego) i dzierżawionych od podmiotów trzecich. W skład Transakcji wejdą także inne elementy pasywne sieci, takie jak splitery, przełącznice, itp., a także osprzęt niezbędny do fizycznego funkcjonowania infrastruktury (np. haki, uchwyty odciągowe, stelaże zapasu kabli, studnie i zasobniki teletechniczne, wybudowane rurociągi mufy). W ramach Transakcji, na Państwo zostaną przeniesione także elementy aktywne sieci (…) (lokalne urządzenia aktywne), węzły (urządzenia aktywne, typu serwerownie). Zamierzają też Państwo zawrzeć umowę o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy wskazana transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia opisanej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej, znak: 0114-KDIL1-2.4012.154.2023.3.ID, wynika, że:

- majątek będący przedmiotem Transakcji oraz Baza Klientów nie będą stanowić przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, zatem Transakcja i Przeniesienie Bazy Klientów nie będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy;

- dostawa poszczególnych składników majątkowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy bądź jako świadczenie usług, o której mowa w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

- dostawa ww. poszczególnych składników majątkowych będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnioną bądź opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż majątku w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej sprzedaży majątku w ramach tej Transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku sprzedaż majątku w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych może wystąpić tylko wówczas, gdy mimo objęcia planowanej sprzedaży regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja dotyczyłaby składników majątkowych wymienionych w art. 2 pkt 4 lit. b), których sprzedaż korzystałaby ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wówczas, na mocy ww. art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca.

Natomiast zawarcie umowy o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych bez względu na to czy umowa o świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy nie. Czynność zawarcia umowy, o której mowa powyżej nie mieści się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług związanych z Przeniesieniem Bazy Klientów po stronie Kupującego nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

E. Sp. z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00