Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.353.2023.2.KF

Skutki podatkowe uczestnictwa w programie motywacyjnym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania nr 1 zadanego we wniosku jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 16 czerwca 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi na rzecz spółki akcyjnej (dalej: „Spółka”) z siedzibą w Polsce. Wynagrodzenie, otrzymywane na podstawie umowy zawartej ze Spółką stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o PIT.

Głównym zakresem działalności gospodarczej, prowadzonej przez Pana jest 58.21.Z –Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych. Nie prowadzi Pan natomiast działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi. Wykonuje Pan na rzecz Spółki następujące czynności: 1) „Usługi doradcze w zakresie tworzenia wizji i koncepcji projektów Multimedialnych”. Przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej są w roku podatkowym 2023 opodatkowane w formie ryczałtu.

Spółka zaoferowała Panu udział w programie motywacyjnym dla kluczowych pracowników i współpracowników Spółki, który został wdrożony na podstawie uchwały nr 1 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 10 czerwca 2021 r. w sprawie wprowadzenia programu motywacyjnego dla pracowników i współpracowników Spółki (zmienioną uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 listopada 2022 r. oraz uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 2 lutego 2023 r. („Program Motywacyjny” lub „Program”) oraz uchwały nr 2 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 10 czerwca 2021 r. w sprawie przyjęcia regulaminu programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników i współpracowników Spółki zmienioną uchwałą nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 listopada 2022 r. oraz uchwałą nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 2 lutego 2023 r. („Regulamin Programu”).

Celem realizacji Programu Motywacyjnego jest stworzenie mechanizmów motywacyjnych dla kadry kierowniczej i zarządzającej oraz kluczowych pracowników i współpracowników Spółki do realizacji strategii Spółki w celu zapewnienia stałego wzrostu jej wartości rynkowej (a co za tym idzie wartości akcji posiadanych przez wszystkich jej akcjonariuszy), utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalnego zarządzania Spółką, jak również wzmocnienie związku pomiędzy Spółką a ich kluczowymi pracownikami oraz współpracownikami poprzez powiązanie ich interesów.

W oparciu o ww. uchwały Zarząd Spółki przyznał Panu status osoby uprawnionej do uczestniczenia w Programie („Osoba Uprawniona”), zgodnie z warunkami określonymi w Regulaminie. Następnie zawarł Pan ze Spółką umowę przystąpienia do Programu, zgodnie z którą jest Pan uprawniony do nieodpłatnego nabycia niezbywalnych Warrantów Subskrypcyjnych w ilości ustalonej indywidualnie na podstawie przyjętego wzoru. Osobami Uprawnionymi do objęcia Warrantów są wyłącznie uczestnicy Programu, którzy spełnili warunki realizacji Programu. Aby otrzymać Warranty musi Pan posiadać status Osoby Uprawnionej, w szczególności pozostawać w stosunku prawnym ze Spółką.

Przyznane Warranty stanowić będą papiery wartościowe, o których mowa w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. papiery wartościowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Warranty Subskrypcyjne inkorporują prawo ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru przysługującego akcjonariuszom. W związku z tym, przyznane Warranty nie dają Panu uprawnień akcjonariusza (tj. prawa głosu, prawa do dywidendy). Osoby Uprawnione (w tym Pan), staną się akcjonariuszami po zrealizowaniu prawa inkorporowanego w Warrancie Subskrypcyjnym, tj. po objęciu akcji.

Warranty nie będą miały określonej wartości na moment przyznania i nie przedstawiają mierzalnej wartości, lecz stanowią indywidualne uprawnienie o charakterze warunkowym, przejawiającym się w potencjalnej możliwości objęcia akcji po preferencyjnej cenie. Nie będzie zatem istniał rynek obrotu tymi prawami.

Realizacja praw z Warrantów polegać będzie na objęciu niemych, imiennych akcji Spółki w terminach i na zasadach określonych w Regulaminie Programu („Akcje”). Tak objęte Akcje będą uprzywilejowane co do dywidendy. Jeden Warrant będzie uprawniał do odpłatnego objęcia jednej Akcji Spółki po jej cenie nominalnej, przy czym cena nominalna będzie niższa od rynkowej wartości Akcji. Przyznanie Akcji nastąpi pod warunkiem ich pełnego pokrycia wkładem pieniężnym. W przypadku dopuszczenia akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym („Dopuszczenie”) Akcje objęte w ramach programu ulegną automatycznej zamianie na akcje zwykłe na okaziciela, podobnie jak Akcje emitowane po dniu Dopuszczenia.

Decyzja o wykonaniu praw z Warrantów, jak również decyzja o liczbie Warrantów Subskrypcyjnych, z których zamierza Pana wykonać prawa, należy do Pana swobodnego uznania. Warranty niewykorzystane w wyznaczonych terminach wygasają.

Pytania

1.Czy przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu uczestnictwa w Programie Motywacyjnym powstanie dopiero w momencie, gdy dokona Pan odpłatnego zbycia Akcji, objętych w następstwie realizacji praw z Warrantów?

2.Gdyby Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostało uznane za nieprawidłowe, czy wówczas Pana przychód, powstały na wcześniejszych etapach Programu Motywacyjnego, tj. w momencie objęcia akcji w wyniku realizacji praw z Warrantów Subskrypcyjnych należałoby zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

3.Gdyby Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 zostało uznane za nieprawidłowe, czy wówczas w momencie sprzedaży akcji, objętych w następstwie realizacji praw z Warrantów powstały przychód będzie zaliczany do przychodów z kapitałów pieniężnych, a koszt uzyskania tego przychodu zostanie ustalony zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 ustawy o PIT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. W zakresie pytań nr 2 i 3 wniosek załatwiono odrębnym pismem.

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – przychód, podlegający opodatkowaniu z tytułu uczestnictwa w Programie Motywacyjnym powstanie w momencie, gdy dokona Pan odpłatnego zbycia Akcji, objętych w następstwie realizacji praw z Warrantów.

Podstawę prawną ewentualnego rozpoznania przychodu na moment przyznania Warrantów Subskrypcyjnych lub na moment objęcia Akcji w wykonaniu praw z tych Warrantów stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym do przychodów zalicza się także „wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.

Zgodnie z ust. 2b tego artykułu „Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika”.

Przepisy art. 11 ust. 2 i 2a ustawy o PIT określają reguły ustalania wartości przychodu z tytułu „świadczeń w naturze” i „świadczeń nieodpłatnych”, jednak ustawodawca nie zdefiniował tych pojęć.

W orzecznictwie podkreśla się natomiast, że pojęcia te mają szeroki zakres, obejmując nie tylko „świadczenie” w cywilistycznym znaczeniu, ale także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. Dla uznania więc, że dane świadczenie jest nieodpłatne bądź częściowo nieodpłatne konieczne jest stwierdzenie, że w wyniku zdarzenia prawnego czy zjawiska gospodarczego podatnik uzyskał korzyść majątkową kosztem innego podmiotu lub też uzyskał nieodpłatne (częściowo odpłatne), to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy (por. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 października 2006 r., sygn. akt II FPS 1/06).

Odnosząc te reguły do Warrantów Subskrypcyjnych trzeba podkreślić, że jakkolwiek mają one postać papierów wartościowych, to nie reprezentują żadnej wymiernej wartości ekonomicznej, którą można zidentyfikować, jako Pana przysporzenie majątkowe: w przyjętej formule Programu Motywacyjnego Warranty nie są zbywalne i nie wywołują realnej zmiany w Pana majątku, ani Spółki, jako ich emitenta.

Przyznanie Panu Warrantów nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Co do objęcia Akcji, trzeba zaznaczyć, że przysporzenie stanowiące przychód musi być rzeczywiste, a nie tylko potencjalne. Akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia (objęcia), bez względu na formę tego nabycia.

Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje, jest to, że generują w przyszłości dochód w postaci dywidendy, czy też – w przypadku ich odpłatnego zbycia – w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztami poniesionymi na nabycie akcji. W momencie zaś otrzymania akcji na preferencyjnych warunkach przysporzenie, jakie z tego tytułu uzyskuje dana osoba, niezależnie od źródła i przyczyny uzyskania tego przysporzenia, jest jedynie potencjalne.

Uznanie, że przychód powstaje już w momencie nabycia akcji na preferencyjnych warunkach i że dochodem z tej czynności jest nadwyżka wartości rynkowej akcji nad kosztem ich nabycia, prowadziłoby do opodatkowania wartości wyrażonej co prawda w pieniądzu, ale której podatnik w momencie nabycia akcji faktycznie nie osiągnął. Wartość rynkowa akcji ulega bowiem ciągłej fluktuacji, dlatego też faktycznie osiągnięty dochód może być opodatkowany tylko na moment ich odpłatnego zbycia, gdy znana jest wartość rynkowa, po której akcje są ostatecznie zbywane. Samo nabycie akcji nie daje żadnych zatem faktycznych korzyści majątkowych, ponieważ są one takim składnikiem majątku, z którego faktyczny przychód można uzyskać dopiero w momencie jego zbycia w drodze sprzedaży lub zamiany, ewentualnie innych zdarzeń przyszłych. Dopiero zbycie akcji pozwala ustalić, jaki dochód podatnik realnie osiągnął w konsekwencji ich nabycia po cenie niższej, od ich wartości rynkowej.

Okoliczność, że nabycie akcji samo przez się nie generuje żadnego faktycznego przysporzenia majątkowego, w szczególności z uwagi na zmienność cen akcji w czasie i ryzyko zmniejszenia się ich wartości rynkowej była wielokrotnie wskazywana w orzecznictwie, na przykład w wyrokach NSA z 11 grudnia 2013 r. (sygn. akt II FSK 111/12) i z 13 lipca 2020 r. (sygn. akt II FSK 3052/19), czy też w prawomocnym wyroku WSA we Wrocławiu z 8 sierpnia 2019 r.

Analogiczną wykładnię przyjmowano w licznych interpretacjach indywidualnych, dotyczących skutków podatkowych objęcia udziałów (akcji) przez wspólnika poniżej ich wartości rynkowej przy gotówkowym podwyższeniu kapitału zakładowego: interpretacja indywidualna z 8 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.625.2021.1.GG; interpretacja indywidualna z 23 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.277.2021.2.MS; interpretacja indywidualna z 18 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.285.2021.2.NM; interpretacja indywidualna z 1 czerwca 2021 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.300.2021.1.JK.

Zgodnie z tymi interpretacjami, z objęciem udziałów (akcji) przez wspólnika poniżej ich wartości rynkowej przy gotówkowym podwyższeniu kapitału zakładowego nie wiążą się żadne obowiązki podatkowe na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego (częściowo odpłatnego) świadczenia.

W związku z powyższym pozostaje Pan na stanowisku, że opodatkowany przychód powstanie w momencie odpłatnego zbycia Akcji, nie zaś już w momencie samego ich objęcia w następstwie wykonywania praw z Warrantów Subskrypcyjnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia oraz świadczenia w naturze otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu – przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z art. 11 ust. 2a ww. ustawy :

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

a)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

b)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;

c)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

d)w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Stosownie natomiast do art. 11 ust. 2b cyt. ustawy:

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że uczestniczy Pan w programie motywacyjnym zorganizowanym przez Spółkę, dla której świadczy Pan usługi w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z uwagi na powyższe, należy przytoczyć art. 24 ust. 11 i ust. 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – normujące szeroko pojęte programy motywacyjne. Regulacje te dotyczą neutralności podatkowej cyklu zdarzeń zaistniałych w ramach programu motywacyjnego w rozumieniu tychże przepisów, prowadzących do faktycznego objęcia/nabycia akcji, neutralności podatkowej samego objęcia/nabycia akcji i momentu podatkowego zbycia akcji uzyskanych w wyniku realizacji programu.

Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli w wyniku realizacji programu motywacyjnego utworzonego przez:

1)spółkę akcyjną, od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13,

2)spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której podatnik uzyskuje świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13

– podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej, przychód z tego tytułu powstaje w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.

W myśl natomiast art. 24 ust. 11b ww. ustawy:

Przez program motywacyjny, o którym mowa w ust. 11, rozumie się system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia przez:

1)spółkę akcyjną, dla osób uzyskujących od niej świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13, albo

2)spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania uzyskują świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13

– w wyniku którego osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania bezpośrednio lub w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub realizacji innych praw majątkowych, nabywają prawo do faktycznego objęcia lub nabycia akcji spółki określonej w pkt 1 lub 2.

Jednak mimo, że uczestniczy Pan w Programie Motywacyjnym organizowanym przez Spółkę z siedzibą w Polsce, w ramach którego nabywa Pan akcje tej Spółki, to jednak Pan nie uzyskuje od tej Spółki świadczeń lub innych należności z tytułów określonych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stosunek pracy) lub art. 13 tej ustawy (działalność wykonywana osobiście). Przepisy art. 24 ust. 11-11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą zatem zastosowania w opisanej sytuacji.

W związku z powyższym, każde z opisanych we wniosku zdarzeń dla określenia skutków podatkowych musi być rozpatrywane oddzielnie.

Ocena skutków podatkowych wskazanych zdarzeń w pierwszej kolejności wymaga odniesienia się do regulacji art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozważenia, czy wstępny etap Pana uczestnictwa w Programie, tj. nabycia Warrantów Subskrypcyjnych uprawniających do nabycia akcji skutkowało powstaniem przychodu w rozumieniu omawianej ustawy podatkowej.

Jak wskazano w treści wniosku, w ramach realizowanego Programu o charakterze motywacyjnym Pan, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, otrzymuje Warranty Subskrypcyjne, które:

są przyznane Panu nieodpłatnie;

są niezbywalne, nie istnieje rynek obrotu tymi prawami;

stanowią papiery wartościowe, o których mowa w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

nie będą miały określonej wartości na moment przyznania i nie przedstawiają mierzalnej wartości, lecz stanowią indywidualne uprawnienie o charakterze warunkowym, przejawiającym się w potencjalnej możliwości objęcia akcji po preferencyjnej cenie;

nie dają Panu uprawnień akcjonariusza (tj. prawa głosu, prawa do dywidendy). Osoby uprawnione (w tym Pan), staną się akcjonariuszami po zrealizowaniu prawa inkorporowanego w Warrancie Subskrypcyjnym, tj. po objęciu akcji.

Wobec sytuacji, że nie istnieje rynek obrotu tymi prawami, a Warranty Subskrypcyjne nie będą prezentowały określonej wartość rynkowej w momencie ich przyznania, jednocześnie będą dawać jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości poprzez preferencyjne nabycie akcji Spółki – określenie ich wartości na moment ich przyznania nie będzie możliwe.

Z uwagi na powyższe nieodpłatne przyznanie Panu Warrantów Subskrypcyjnych nie spowoduje powstania przychodu po Pana stronie.

Kolejnym zdarzeniem opisanym we wniosku jest nabycie przez Pana Akcji – w drodze realizacji praw z Warrantów Subskrypcyjnych – po cenie preferencyjnej, tj. po wartości niższej niż ich wartość rynkowa.

Uzyskanie tych Akcji po cenie preferencyjnej jest niewątpliwie dla Pana rzeczywistym, wymiernym przysporzeniem majątkowym, bowiem uzyskuje Pan papiery wartościowe o konkretnej wartości rynkowej. Sytuacja ta mieści się więc w zakresie zastosowania art. 11 omawianej ustawy jako skutkująca powstaniem przychodu. W sytuacji częściowo odpłatnego otrzymania Akcji Spółki, w wyniku realizacji praw z Warrantów Subskrypcyjnych, operacja ta wywoła zatem skutek podatkowy w postaci uzyskania przychodu, którego wartość należy ustalić w oparciu o art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód po Pana stronie powstanie również w związku ze sprzedażą nabytych Akcji. W myśl art. 17 ust. 1ab pkt 1 omawianej ustawy, przychód ten powstanie w momencie przeniesienia na nabywcę własności Akcji.

Podsumowując, z tytułu uczestnictwa w Programie Motywacyjnym przychód podlegający opodatkowaniu powstanie zarówno w związku z objęciem przez Pana Akcji Spółki, w wyniku realizacji praw z Warrantów, po cenie preferencyjnej, tj. niższej od ich wartości rynkowej, jak i w momencie odpłatnego zbycia Akcji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Powołane przez Pana we wniosku interpretacje oraz orzeczenia sądów administracyjnych zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00