Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.326.2023.2.JŚ

Obowiązki płatnika w związku z przekazywaniem wygranych w konkursach osobom fizycznym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresieobowiązków płatnika w związku z przekazywaniem wygranych w konkursach osobom fizycznym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (...) prowadzi ..... Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie produkcji.... Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi ....nowoczesnych zakładów produkcyjnych, posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży i zakupu. W zakresie swojej działalności Spółka dokonuje sprzedaży produktów poprzez sieć współpracujących sklepów firmowych oraz centrów dystrybucji.

(...) w ramach prowadzonej działalności jest Organizatorem konkursu pod nazwą „Konkurs (...)” (dalej „Konkurs”), którego celem jest promowanie produktów przetworzonych oraz .... marki „(...)”. Konkurs organizowany jest w Centrach Dystrybucji Organizatora lub za pośrednictwem zewnętrznych operatorów, u których dostępne są produkty Organizatora.

Konkurs przeznaczony jest dla podmiotów z Grupy, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, między innymi osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, nie będących konsumentami. W Konkursie nie mogą uczestniczyć: pracownicy Organizatora, a także członkowie najbliższej rodziny tych osób. Przez członków najbliższej rodziny rozumie się: wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków, rodziców małżonków oraz osoby pozostające z nimi w stosunku przysposobienia, a także osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z tymi osobami.

Uczestnikiem Konkursu jest każdy podmiot z Grupy, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamówił u Organizatora i zrealizował jeden z progów zakupowych. Organizator wyznaczył dziewięć kategorii konkursowych w zależności od wysokości obrotów osiągniętych przez dany podmiot z Grupy oraz osiągniętego Progu i Dynamiki Tonażowej Zakupu, jak również dwie kategorie konkursowe specjalne „(...)” w zależności od wysokości obrotów oraz dynamiki z linii asortymentowej Organizatora „(...)”, uprawniające do wzięcia udziału w Konkursie. Ilość Zamówień dokonanych przez podmiot z Grupy (...)w okresie trwania Konkursu jest sumowana na potrzeby ustalenia spełnienia przez taki podmiot warunków Konkursu.

Uczestnik Konkursu w momencie przekroczenia wymaganego obrotu oraz osiągnięcia Progu Dynamiki Tonażowej Sprzedaży uprawniony jest do otrzymania nagrody. W przypadku przekroczenia przez Uczestnika kilku Progów Zakupowych Uczestnik jest uprawniony do otrzymania wyłącznie jednej nagrody, przypisanej do najwyższej kategorii konkursowej. Przedmiotem nagrody w konkursie są bony podarunkowe ...., kwoty nagród w poszczególnych kategoriach oscylują w wartościach od .... zł do .... zł w zależności od przekroczonego progu zakupowego. Przekazanie nagrody nastąpi pod warunkiem wypełnienia oraz podpisania protokołu potwierdzenia przyznania nagrody przez Uczestnika oraz upoważnienia do odbioru nagrody przez jednego z pracowników sklepu. Uzupełniony i podpisany skan dokumentu należy dostarczyć w określonym terminie do wyznaczonego pracownika (...Przekazanie nagrody nastąpi podczas .... przygotowanej przez Organizatora, o której terminie i lokalizacji laureaci konkursu zostaną powiadomieni nie później niż trzy miesiące po zakończeniu Konkursu.

W związku z tym, że nagrodę otrzyma ....w rozumieniu art. 4 Prawa Przedsiębiorców, wartość nagrody (nie będącej w ofercie Organizatora) stanowić będzie dla niego przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie

 Czy nagrody uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w związku z udziałem w konkursie stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z powyższym na Państwu nie ciążą obowiązki płatnika z tym związane w zakresie poboru podatku w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przesłania informacji podatkowych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, nagrody uzyskane przez ....między innymi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w konkursie pod nazwą „Konkurs (...)” stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej oraz na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika z tym związane w szczególności w zakresie poboru podatku oraz przesłania informacji podatkowych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do samodzielnego opodatkowania przychodów z tytułu nagród otrzymanych w związku z udziałem w Konkursie.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 dalej: Ustawa o PIT lub u.o.p.d.o.f.) od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Z kolei w myśl art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2.

Ponadto stosownie do art. 42 ust. 1a Ustawy o PIT w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do Urzędu Skarbowego, przy pomocy którego Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W świetle art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT, przychodami z działalności są kwoty należne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl art. 44 ust. 1 Ustawy o PIT wynika, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy.

Zatem jeśli nagrody uzyskane są przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w Konkursie w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, to przychód z tego tytułu powinien być zaliczony do przychodów z tej działalności. Nie ma bowiem uzasadnienia do wyłączenia tych nagród ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza, w sytuacji gdy zostały one uzyskane z uwagi na czynności podejmowane w ramach prowadzenia tej działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między prowadzoną przez Uczestników Konkursu działalnością gospodarczą w zakresie zakupem towarów z oferty handlowej Wnioskodawcy a uzyskanym przez Uczestników Konkursu przychodem z prowadzonej przez nich działalności. Natomiast warunkiem udziału w Konkursie jest nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej ale przede wszystkim fakt bycia Odbiorcą (klientem) Organizatora Konkursu oraz osiągnięcie odpowiedniego „minimum zakupowego” towarów promocyjnych.

Nagrody otrzymane przez Przedsiębiorców, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą natomiast zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł, gdyż w myśl art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł mogą być uznane tylko nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych m.in. w art. 14 u.o.p.d.o.f. Zatem jeżeli nagrody w Konkursie mają związek z działalnością gospodarczą, z której przychody zostały określone w art. 14 Ustawy o PIT, to takie nagrody nie mogą zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł.

W związku z powyższym, z tytułu wydania osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2021 r. o sygn. II FSK 930/19: „Przeprowadzane na zlecenie Spółki konkursy adresowane są, m.in. właśnie do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które współpracują ze Spółką w zakresie dystrybucji lub sprzedaży produktów Spółki we własnym imieniu, ewentualnie kupują produkty Spółki od hurtowników będących bezpośrednimi kontrahentami Spółki.(...) informacje podane we wniosku o wydanie interpretacji uprawniały organ interpretacyjny do przyjęcia, że w spornym w niniejszym zarzucie zakresie chodzi o typowe przedsięwzięcie podejmowane w ramach działalności gospodarczej zarówno po stronie Spółki jak i uczestników i w tych kategoriach, a więc jako przychód osiągnięty w ramach tej działalności, należy również traktować świadczenia majątkowe (nagrody) fundowane przez Spółkę, tj. jako przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej. (...) Odnosząc się dodatkowo do argumentu Sądu pierwszej instancji, iż art. 30 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. nie zawiera wyłączenia przychodów z działalności gospodarczej, wskazać można, że skoro każde źródło przychodów ma przypisane sobie zasady opodatkowania, nie jest konieczne wprowadzanie do treści przepisów zastrzeżeń, że zasady opodatkowania przychodów z jednego źródła nie mogą być stosowane do opodatkowania przychodów z innego źródła”.

Reasumując, nagrody uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jako przedsiębiorcy w związku z udziałem w konkursie stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z powyższym na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika z tym związane w zakresie poboru podatku w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Jednocześnie należy poinformować, że na dzień wydania niniejszej interpretacji indywidualnej obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwo w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00