Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.106.2023.3.JP

Możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również ustalenia właściwej dla tej działalności stawki podatku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jestnieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla świadczonych usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 4 i 18 maja 2023 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 stycznia 2020 roku, pod firmą X, zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (...) i numerem REGON: (...). Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm. – dalej: ustawa o PIT).

W ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej świadczy Pan usługi, obejmujące:

projektowanie i implementowanie systemów informatycznych – analizuje Pan wymagania, projektuje rozwiązania informatyczne, rozdziela i szacuje zadania/prace programistyczne, tworzy testy automatyczne;

wdrażanie systemów informatycznych – tworzy Pan rozwiązania Continous Delivery;

wsparcie systemów informatycznych – wspiera Pan kontrahenta telefoniczne i naprawia błędy produkcyjne.

Zgodnie z opinią Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi wydaną 3 lutego 2023 roku, sygn. (...), powyżej przedstawione usługi mieszczą się w grupowaniu:

PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, dotyczące: projektowania i implementowania systemów informatycznych oraz wdrażania systemów informatycznych (continuous delivery);

PKWiU 62.02.30.0 – „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”, dotyczące: wsparcia systemów informatycznych (wsparcie telefoniczne i naprawa błędów produkcyjnych).

Jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a osiągnięty przychód zamierza opodatkować 8,5% stawką ryczałtu. W tym celu do 20 lutego 2023 roku złożył Pan naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnosi Pan o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również ustalenia właściwej dla tej działalności stawki podatku.

Uzupełnienie wniosku I

Przedmiotem zapytania jest okres podatkowy od 1 stycznia 2022 roku do czasu, gdy stan faktyczny lub prawny nie ulegnie zmianie.

Zgodnie z postanowieniami zawartych umów Pan i kontrahent są niezależnymi podmiotami. Występuje Pan jako podmiot profesjonalny, w związku z czym ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie czynności w ramach realizacji zleceń.

Czynności nie są wykonywane pod kierownictwem zlecającego ani też w określonym miejscu. Wykonuje Pan zlecenia zdalnie, w różnych miejscach oraz czasie – godziny pracy dostosowuje samodzielnie do planu swojego dnia.

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z działalnością, zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, jak i zmian kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. W ekonomii definiuje się ryzyko jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Zgodnie z tą definicją z całą pewnością Pana działalność jest obarczona ryzykiem gospodarczym.

Wskazał Pan na czym polegają wymienione przez Pana usługi w zakresie projektowania i implementowania systemów informatycznych:

analiza wymagań;

Analiza wymagań jest kluczową fazą w projektach informatycznych. Jest to proces zbierania, analizowania i dokumentowania wymagań projektu w celu określenia niezbędnych zasobów i zadań potrzebnych do osiągnięcia celów projektu. Analiza wymagań jest złożonym procesem, który wymaga wiedzy z wielu obszarów, w tym analizy biznesowej, rozwoju oprogramowania i zarządzania projektem.

Celem analizy wymagań jest identyfikacja celów, ograniczeń i potrzeb interesariuszy projektu. Wymagania zebrane podczas tej fazy służą jako podstawa planu projektu, zapewniając jasne zrozumienie tego, co musi być osiągnięte i jak to osiągnąć.

Proces analizy wymagań obejmuje następujące kroki:

(...)

Podczas całego procesu analizy wymagań ważne jest, by utrzymywać komunikację z interesariuszami, by zapewnić, że ich potrzeby są spełnione. Wymagania zebrane podczas tej fazy służą jako podstawa planu projektu, zapewniając jasne zrozumienie tego, co musi być osiągnięte i jak to osiągnąć. Stosując systematyczny proces analizy wymagań, specjaliści IT mogą zapewnić, że projekty zostaną zakończone pomyślnie, na czas i w ramach budżetu.

Analiza wymagań pozwala przystąpić do kolejnego kroku jakim jest projektowanie rozwiązań informatycznych.

projektowanie rozwiązań informatycznych;

Proces projektowania to systematyczne podejście do projektowania i tworzenia rozwiązań, które spełniają specyficzne potrzeby użytkowników lub klientów. Obejmuje on serię kroków i technik, które inżynierowie oprogramowania wykorzystują do tworzenia wysokiej jakości oprogramowania, które jest wydajne, niezawodne i łatwe do utrzymania.

Proces można podzielić na etapy:

(...)

Po zakończeniu procesu projektowania, możliwe jest przejście do kolejnego etapu tworzenia rozwiązania informatycznego, czyli rozdzielania i szacowania zadań/prac programistycznych.

rozdzielaniu i szacowaniu zadań/prac programistycznych,

Jednym z filarów pracy ze zwinnymi metodykami rozwoju oprogramowania, jest planowanie.(...)

Przepływy pracy przy zwinnym wytwarzaniu oprogramowania i techniki szacowania pracy różnią się w zależności od potrzeb zespołu i wymagań projektu. Kluczem jest stworzenie procesu, który promuje współpracę, komunikację i elastyczność, jednocześnie dostarczając wysokiej jakości oprogramowanie na czas i w ramach budżetu.

Niezależnie od wybranej techniki szacowania, konieczne jest regularne spotkania zespołu, podczas których każdy z członków zespołu dzieli się doświadczeniami i wspólnie wypracowuje wizję planu pracy.

tworzeniu testów automatycznych;

Testowanie automatyczne jest istotną częścią rozwoju oprogramowania, która obejmuje użycie narzędzi i programów do testowania kodu i funkcjonalności aplikacji. Testowanie zautomatyzowane różni się od testowania ręcznego, ponieważ jest szybsze, bardziej niezawodne i bardziej wydajne. Proces testowania automatycznego w tworzeniu oprogramowania obejmuje na ogół następujące kroki:

(...)

Testowanie automatyczne jest procesem iteracyjnym, który może być wykonywany w sposób ciągły przez cały cykl życia oprogramowania. Może pomóc zaoszczędzić czas i zasoby, poprawić jakość oprogramowania i zwiększyć szybkość dostarczania.

wdrażaniu systemów informatycznych;

Proces dostarczania i wdrażania oprogramowania może się różnić w zależności od konkretnej metodologii rozwoju, infrastruktury i stosu technologicznego projektu oraz złożoności dostarczanej aplikacji. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, typowe są następujące kroki:

(...)

Wskazał Pan na czym polega wsparcie systemów informatycznych (w szczególności chodzi o naprawę błędów produkcyjnych) w następujący sposób:

Usuwanie błędów produkcyjnych jest istotnym aspektem rozwoju i utrzymania oprogramowania. Błędy produkcyjne odnoszą się do błędów lub defektów, które występują w aplikacjach po ich wdrożeniu do środowiska produkcyjnego i są używane przez użytkowników końcowych. Proces naprawiania błędów produkcyjnych obejmuje identyfikację, ustalenie priorytetów i rozwiązanie problemów, aby zapewnić, że aplikacja działa zgodnie z oczekiwaniami.

Kroki związane z naprawą błędów produkcyjnych są zazwyczaj następujące:

(...)

Podsumowując, naprawa błędów produkcyjnych polega na identyfikacji, ustaleniu priorytetów i rozwiązaniu problemów, aby zapewnić, że aplikacja działa zgodnie z oczekiwaniami. Proces ten wymaga starannego planowania, testowania i komunikacji, aby zapewnić, że poprawka się powiedzie, a użytkownicy końcowi będą poinformowani i zadowoleni z rozwiązania.

Wyjaśnił Pan w następujący sposób rozumienie używanych w opisie sprawy pojęć:

„system informatyczny”:

System informatyczny to zestaw połączonych ze sobą komponentów, które współpracują w celu gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i rozpowszechniania informacji w ramach organizacji lub w ramach wielu organizacji. Zazwyczaj składa się ze sprzętu, oprogramowania, danych, procedur i ludzi, którzy współdziałają z systemem, aby osiągnąć wspólny cel.

Można je podzielić na różne typy w oparciu o ich funkcjonalność, takie jak systemy przetwarzania transakcji, systemy informacji zarządczej, systemy wspomagania decyzji, systemy informacji zarządczej i systemy eksperckie.

Elementy systemu informatycznego obejmują sprzęt, taki jak komputery, serwery, sieci i urządzenia mobilne, a także aplikacje, bazy danych i systemy operacyjne. Kluczowym elementem są również dane, które mogą obejmować informacje o klientach, dane dotyczące sprzedaży, zapisy finansowe i inne rodzaje danych, które są wykorzystywane do wspierania operacji biznesowych.

W kontekście wykonywanej działalności, system informatyczny to aplikacja biznesowa, działająca zazwyczaj w chmurze obliczeniowej i komunikująca się z innymi systemami informatycznymi, jak np. bazy danych, magistrale systemowe, interfejsy innych aplikacji, itp.

„rozwiązania informatyczne”:

Synonim „systemu informatycznego” wspomnianego wyżej.

„zadania/prace programistyczne”:

Zadanie programistyczne odnosi się do konkretnej pracy, która wymaga umiejętności programowania i polega na pisaniu kodu w celu stworzenia skryptu, programu, aplikacji lub systemu. Zadania programistyczne mogą się bardzo różnić pod względem złożoności i zakresu, od małych skryptów do dużych projektów rozwoju oprogramowania.

Zazwyczaj zadania programistyczne obejmują analizę wymagań, projektowanie rozwiązania, pisanie kodu, testowanie programu i usuwanie błędów. W zależności od zakresu i złożoności projektu, zadanie programistyczne może wymagać użycia różnych języków programowania, frameworków, bibliotek i narzędzi.

Programista może otrzymywać zadania programistyczne od kierownika projektu lub klienta i oczekuje się od niego wykonania zadania w określonym czasie i budżecie. Skuteczna komunikacja, rozwiązywanie problemów i umiejętność zarządzania czasem są niezbędne do pomyślnego wykonania zadań programistycznych.

„testy automatyczne”:

Testowanie automatyczne jest istotną częścią rozwoju oprogramowania, która obejmuje użycie narzędzi i programów do testowania kodu i funkcjonalności aplikacji. Testowanie zautomatyzowane różni się od testowania ręcznego, ponieważ jest szybsze, bardziej niezawodne i bardziej wydajne. Proces testowania automatycznego w tworzeniu oprogramowania obejmuje na ogół następujące kroki:

1.Plan. Pierwszym krokiem w testowaniu automatycznym jest zaplanowanie testów, które muszą być wykonane. Obejmuje to identyfikację zakresu testów, zdefiniowanie celów testów, wybór narzędzi testowych i frameworków oraz stworzenie planu testów.

2.Tworzenie skryptów testowych. Po stworzeniu planu testów, następnym krokiem jest stworzenie skryptów testowych. Skrypty testowe to fragmenty kodu, które automatyzują proces testowania oprogramowania. Skrypty te są napisane w wybranym języku programowania i są używane do testowania różnych funkcjonalności oprogramowania.

3.Konfiguracja środowiska testowego. Środowisko testowe musi być skonfigurowane przed uruchomieniem testów. Obejmuje to konfigurację narzędzi testowych i frameworków, ustawienie danych testowych oraz zapewnienie, że środowisko testowe jest stabilne i bezpieczne.

4.Wykonanie testów. Po skonfigurowaniu środowiska testowego, następnym krokiem jest wykonanie testów. Polega to na uruchomieniu skryptów testowych i obserwowaniu wyników. Testy powinny być wykonane kilka razy, aby zapewnić ich wiarygodność i dokładność.

5.Analiza wyników. Po wykonaniu testów, wyniki są analizowane w celu zidentyfikowania wszelkich defektów lub problemów w oprogramowaniu. Usterki są kategoryzowane w zależności od ich wagi, a następnie generowany jest raport.

6.Naprawa defektów. Usterki zidentyfikowane w poprzednim kroku są naprawiane przez zespół programistów. Poprawki są następnie testowane, aby upewnić się, że rozwiązały one problemy i nie spowodowały żadnych nowych problemów.

7.Powtórzenie. Proces testowania jest powtarzany, aż wszystkie defekty zostaną zidentyfikowane i naprawione, a oprogramowanie zostanie uznane za stabilne i gotowe do wydania.

Testowanie automatyczne jest procesem iteracyjnym, który może być wykonywany w sposób ciągły przez cały cykl życia oprogramowania. Może pomóc zaoszczędzić czas i zasoby, poprawić jakość oprogramowania i zwiększyć szybkość dostarczania.

„rozwiązania Continous Delivery”:

Continuous Delivery (CD) to metodologia rozwoju oprogramowania, która polega na ciągłym udostępnianiu użytkownikom aktualizacji oprogramowania w usprawniony, zautomatyzowany sposób. Celem CD jest zminimalizowanie czasu i wysiłku potrzebnego do przeniesienia oprogramowania z etapu rozwoju do etapu produkcji, przy jednoczesnym zapewnieniu, że każde wydanie jest wysokiej jakości i niezawodne.

CD jest zbudowany na bazie podejścia Continuous Integration (CI), które polega na tym, że programiści wprowadzają swoje zmiany w kodzie do wspólnego repozytorium wiele razy dziennie. Dzięki CI każda zmiana kodu jest testowana i budowana automatycznie, dzięki czemu wszelkie problemy są identyfikowane na wczesnym etapie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wprowadzenia błędów do bazy danych.

Continuous Delivery idzie o krok dalej, automatyzując również proces wdrażania. Kiedy kod przejdzie wszystkie niezbędne testy w strumieniu CI, jest automatycznie wdrażany do środowiska testowego, gdzie przechodzi dodatkowe testy i walidację. Jeśli wszystko się sprawdzi, kod jest automatycznie wdrażany na produkcję.

Aby osiągnąć ten poziom automatyzacji, Continuous Delivery opiera się na różnych narzędziach i technologiach, w tym na serwerach budowania, frameworkach testowych i strumieniach wdrażania. Narzędzia te pomagają zautomatyzować każdy etap procesu tworzenia oprogramowania, od kompilacji kodu i testowania do wdrażania i monitorowania.

Usługi dotyczą głównie różnorodnych aplikacji biznesowych, które charakteryzują się wykorzystywaniem chmury obliczeniowej do składowania, przetwarzania i wyświetlania danych wprowadzanych przez użytkowników bądź inne systemy informatyczne.

Nie otrzymuje Pan odrębnego wynagrodzenia za usługi świadczone w ramach wyżej wymienionych grupowań.

Na fakturze nie ujmuje Pan w oddzielnych pozycjach świadczonych usług w ramach różnych grupowań PKWiU. Jednakże w ramach prowadzonego kalendarza wpisuje każdą aktywność/czynność wykonaną danego dnia. W kalendarzu wskazane są konkretne czynności oraz ilość godzin poświęconych na ich wykonanie. Na tej podstawie jest Pan w stanie określić usługi świadczone w ramach dwóch różnych grupowań.

Nie przekroczył Pan w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy będący przedmiotem pytania limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec Pana nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uzupełnienie wniosku II

Przedmiotem zapytania jest okres podatkowy od 1 stycznia 2022. Wobec tego wskazuje Pan, że wniosek dotyczy zarówno 2022, 2023 oraz lat następnych do czasu, gdy stan faktyczny lub prawny nie ulegnie zmianie.

W roku podatkowym 2022 roku jako formę opodatkowania stosował Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wobec tego za rok 2022 złożył zeznanie podatkowe PIT-28.

W roku:

2022 – będąc opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych prowadził Pan ewidencję przychodów;

2023 – będąc opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych prowadzi Pan ewidencję przychodów.

Złożył Pan naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania na rok podatkowy 2022 sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym 2022.

Wskazał Pan, że usługi które zleca Panu kontrahent opisał kompleksowo w poprzednim wezwaniu do uzupełnienia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Przedmiotem Pana umowy, na podstawie której świadczy usługi są:

projektowanie i implementowanie systemów informatycznych,

wdrożenia systemów informatycznych,

wsparcie systemów informatycznych.

Swoje usługi na fakturze określa Pan jako usługę informatyczną.

Pytanie

Czy przychód z działalności prowadzonej przez Pana, opisanej we wniosku, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości ustalonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j.: Dz.U. 2021 poz. 2647 z późn. zm., dalej: ustawa o ryczałcie), a więc w stawce 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalnościgospodarczej, może Pan opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tę formęopodatkowania mogą również stosować osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w przypadku, wktórym osiągają one przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów opodobnym charakterze (art. 1 ust. 2 ustawy o ryczałcie). Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie,opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych zpozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o PIT, zzastrzeżeniem ust. 1e i 1f. W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa wart. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne choćby niezostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zpowołanych przepisów wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu,podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątkuzwiązanych z działalnością gospodarczą (określone w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT). Z treści art. 4 ust. 1pkt 1 ustawy o ryczałcie wynika, że, użyte przez ustawodawcę określenie „działalność usługowa” oznaczapozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PolskąKlasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440,z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556). Wybór zryczałtowanego podatku dochodowego jako formyopodatkowania nie jest dopuszczalny w przypadku wystąpienia którejś z przesłanek negatywnych,wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie, tj.: jeśli podatnik nie uzyskuje przychodów z prowadzenia apteki,kupna i sprzedaży wartości dewizowych, sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i wytwarzaniawyrobów objętych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnychźródeł energii). Ponadto podatnik nie może świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Wybórryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia także podjęcie przez podatnika działalności w rokupodatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto podatnik nie może opłacać podatku w formie karty podatkowej w momencie zmiany formy opodatkowania na ryczałt. W Pana przypadku nie zachodzą wspomniane negatywne przesłanki. Podatnik może stosować zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku, gdy uzyskane w roku poprzedzającym rok podatkowy przychody z prowadzonej samodzielnie przez niego działalności nie przekroczyły wysokości 2 000 000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie).

Nie osiągnął Pan przychodów w wysokości wyższej niż 2 000 000 euro w roku poprzedzającym rok podatkowy, od którego zamierza zastosować formę zryczałtowanego podatku dochodowego. W kwestii właściwej stawki podatku należy wspomnieć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest wyjątkowym podatkiem dla osób fizycznych, który jako jedyny umożliwia stosowania wielu stawek podatku jednocześnie.

Ustawodawca przewidział następujące stawki ryczałtu: 17%; 15%; 14%; 10%; 8,5%/12,5%; 12%; 8,5%; 5,5%; 3% oraz 2%. Stosowanie poszczególnych stawek zależy od wykonywanych przez podatnika usług. Stawka podatku dla konkretnej usługi uzależniona jest od właściwego dla niej kodu PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Niestety klasyfikacja ze względu na swój ograniczony charakter nie odnosi się wprost do wszystkich usług.

Pana zdaniem, opisana we wniosku działalność, powinna zostać sklasyfikowana pod PKWiU 62.01.12.0 – „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” oraz PKWIU 62.02.30.0 – „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. W ramach działalności zajmuje się Pan:

projektowaniem i implementowaniem systemów informatycznych – analizuje Pan wymagania, projektuje rozwiązania informatyczne, rozdziela i szacuje zadania/prace programistyczne, tworzy testy automatyczne;

wdrażaniem systemów informatycznych – tworzy Pan rozwiązania Continous Delivery;

wsparciem systemów informatycznych – wspiera Pan kontrahenta telefoniczne i naprawia błędy produkcyjnej.

Stanowisko Pana, potwierdza również opinia Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi wydana dnia 3 lutego 2023 roku o sygnaturze (...) Art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie wprost odnosi się do powołanych symboli PKWiU. Oznacza to, że w Pana przypadku możliwy jest wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a przedmiotowa działalność powinna zostać zakwalifikowana jako inna działalność usługowa – nigdzie niewspomniana, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a, podlegająca opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu. Przy symbolach PKWiU 62.01.1 oraz PKWiU 62.02 ustawodawca umieścił znak “ex”. Stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Z uwagi na fakt, że świadczone przez Pana usługi nie mieszczą się w zawężonym ugrupowaniu, właściwą dla tego zakresu działalności stawką będzie 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Jak już wskazano, stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której świadczy następujące usługi:

projektowanie i implementowanie systemów informatycznych – analizuje Pan wymagania, projektuje rozwiązania informatyczne, rozdziela i szacuje zadania/prace programistyczne, tworzy testy automatyczne;

wdrażanie systemów informatycznych – tworzy Pan rozwiązania Continous Delivery ;

wsparcie systemów informatycznych – wspiera Pan kontrahenta telefoniczne i naprawia błędy produkcyjne,

dla których, powołując się na opinię GUS, podał Pan grupowania PKWiU : 62.01.12.0 (dla czynności wymienionych w pkt. 1-2) i 62.02.30.0 (dla czynności wymienionych w pkt 3).

Złożył Pan naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu według miejsca zamieszkania na rok podatkowy 2022 sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie przekroczył Pan w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy będący przedmiotem pytania limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wobec Pana nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, w opisanych okolicznościach ma Pan prawo do opodatkowania ryczałtem przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do ustalenia właściwej stawki ryczałtu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy będących przedmiotem wniosku usług.

Analiza opisu okoliczności świadczenia opisanych usług prowadzi do stwierdzenia, że świadczone przez Pana czynności, dla których podał Pan dwa odrębne grupowania, stanowią jedną usługę. W opisanych okolicznościach istnieje bowiem współzależność opisanych usług, która ma doprowadzić do osiągnięcia określonego celu. Analizując zakres Pana czynności wywieść należy, że wsparcie systemów informatycznych, tj. wsparcie telefoniczne i naprawa błędów produkcyjnych, nie stanowi samoistnej - odrębnej od pozostałych czynności - usługi. Czynności te w okolicznościach przedstawionych w opisie sprawy – w ocenie organu – stanowią uzupełniające świadczenia, które służą pełnemu zrealizowaniu usługi projektowania, implementowania oraz wdrażania systemów informatycznych, dla której wskazał Pan grupowanie PKWiU 62.01.12.0. Tym samym w analizowanej sprawie należy przyjąć, że mamy do czynienia z jedną usługą.

Zatem czynności, dla których wskazał Pan grupowanie PKWiU 62.02.30.0 - wsparcie systemów informatycznych, w okolicznościach opisanej sprawy, nie stanowią samoistnej, odrębnej od pozostałych usługi, lecz są świadczeniami uzupełniającymi, służącymi pełnemu zrealizowaniu usługi zasadniczej, sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0.

Dodatkowym – chociaż nie kluczowym w niniejszej sprawie – potwierdzeniem powyższego stwierdzenia jest także dokumentowanie wykonanych usług na fakturze wystawianej dla kontrahenta jako jednej usługi informatycznej objętej jednym wynagrodzeniem.

Podkreślenia wymaga, że na ocenę w powyższej sprawie nie może wpłynąć przedstawiona przez Pana okoliczność, że w prowadzonym kalendarzyku wpisuje Pan każdą aktywność/czynność wykonaną każdego dnia.

Rozstrzygając wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami GUS w klasie PKWiU 62.01 mieszczą się „Usługi związane z oprogramowaniem”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

pisanie programów na zlecenie użytkownika,

projektowanie stron internetowych.

W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”,

PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Z treści wyjaśnień do PKWiU 2015 wynika, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając

uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Z kolei, grupowanie PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” obejmuje:

usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci (patrz: Wyjaśnienia do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2015 r.).

Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Podkreślić należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1, wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem. Przy czym związek ten, może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Jak wynika z opisu Pana usług i ich efektów, niewątpliwie dotyczą one oprogramowania. Opisując usługi wskazał Pan bowiem m.in.:

1.W zakresie projektowania i implementowania systemów informatycznych:

− analizę wymagań – proces zbierania, analizowania i dokumentowania wymagań projektu w celu określenia niezbędnych zasobów i zadań potrzebnych do osiągnięcia celów projektu; wymagania zebrane podczas tej fazy służą jako podstawa planu projektu, zapewniając jasne zrozumienie tego, co musi być osiągnięte i jak to osiągnąć; stosując systematyczny proces analizy wymagań, specjaliści IT mogą zapewnić, że projekty zostaną zakończone pomyślnie, na czas i w ramach budżetu;

− projektowanie rozwiązań informatycznych – proces projektowania to systematyczne podejście do projektowania i tworzenia rozwiązań, które spełniają specyficzne potrzeby użytkowników lub klientów. Obejmuje on serię kroków i technik, które inżynierowie oprogramowania wykorzystują do tworzenia wysokiej jakości oprogramowania, które jest wydajne, niezawodne i łatwe do utrzymania; proces obejmuje etapy: projektowanie architektury (projektowanie architektury systemu, w tym, moduły i interfejsy) w celu zapewnienia, że oprogramowanie spełnia potrzeby i wymagania użytkownika oraz projektowanie szczegółowe (tworzenie szczegółowych specyfikacji dla każdego składnika oprogramowania, w tym struktur danych, algorytmów i interfejsów użytkownika);

− rozdzielanie i szacowanie zadań/prac programistycznych – jednym z filarów pracy ze zwinnymi metodykami rozwoju oprogramowania, jest planowanie; zespół programistów spotyka się z interesariuszami, aby zrozumieć wymagania projektu, zespół tworzy backlog produktu, który jest listą wszystkich funkcji, ulepszeń i poprawek wymaganych w projekcie, podczas planowania wcześniej zanalizowane wymagania i plan projektu jest przetwarzany w listę zadań, która jest odpowiednio przypisywana do poszczególnych członków zespołu; szacowanie jest krytycznym elementem zwinnego wytwarzania oprogramowania przez zespół, dokładne oszacowanie pracy zapewnia, że zespół dostarczy wymaganą funkcjonalność na czas i w ramach budżetu;

− tworzenie testów automatycznych – jest istotną częścią rozwoju oprogramowania, która obejmuje użycie narzędzi i programów do testowania kodu i funkcjonalności aplikacji; testowanie automatyczne jest procesem iteracyjnym, który może być wykonywany w sposób ciągły przez cały cykl życia oprogramowania, może pomóc zaoszczędzić czas i zasoby, poprawić jakość oprogramowania i zwiększyć szybkość dostarczania;

− wdrażanie systemów informatycznych – proces dostarczania i wdrażania oprogramowania może się różnić w zależności od konkretnej metodologii rozwoju, infrastruktury i stosu technologicznego projektu oraz złożoności dostarczanej aplikacji; jednakże, typowe są następujące kroki: planowanie – zbierane są wymagania projektowe oraz tworzony jest plan nakreślający kroki, które należy wykonać, aby dostarczyć i wdrożyć oprogramowanie, etap ten obejmuje zdefiniowanie zakresu projektu, nakreślenie celów i zadań oraz określenie harmonogramu i wymaganych zasobów; rozwój – na tym etapie oprogramowanie jest tworzone przy użyciu odpowiednich języków programowania, narzędzi i frameworków, kod jest następnie testowany, aby upewnić się, że spełnia wymagania określone w fazie planowania; testowanie – po stworzeniu oprogramowania jest ono dokładnie testowane, aby zapewnić, że spełnia ono standardy jakości i wymagania dotyczące funkcjonalności; integracja – na tym etapie oprogramowanie jest integrowane z innymi systemami i aplikacjami, jeśli jest to konieczne, obejmuje testowanie zgodności oprogramowania z innymi aplikacjami i wprowadzanie wszelkich niezbędnych zmian w celu zapewnienia płynnej integracji; wdrożenie – po opracowaniu, przetestowaniu i zintegrowaniu oprogramowania jest ono gotowe do wdrożenia, proces wdrażania obejmuje skonfigurowanie infrastruktury, w tym serwerów, baz danych i sieci, do obsługi oprogramowania, następnie oprogramowanie jest instalowane i konfigurowane na środowisku produkcyjnym, a niezbędne dane są migrowane do nowego systemu, o ile zachodzi taka potrzeba; monitorowanie – po wdrożeniu oprogramowania jest ono stale monitorowane, aby zapewnić jego sprawne i wydajne działanie; konserwacja –oprogramowanie jest utrzymywane i aktualizowane w czasie, aby zapewnić, że nadal spełnia zmieniające się potrzeby firmy i jej użytkowników. obejmuje naprawę błędów, dodawanie nowych funkcji i dokonywanie wszelkich niezbędnych zmian w oprogramowaniu, aby zapewnić, że nadal funkcjonuje prawidłowo.

2.W zakresie wsparcia systemów informatycznych

– usuwanie błędów produkcyjnych jest istotnym aspektem rozwoju i utrzymania oprogramowania, błędy produkcyjne odnoszą się do błędów lub defektów, które występują w aplikacjach po ich wdrożeniu do środowiska produkcyjnego i są używane przez użytkowników końcowych, proces naprawiania błędów produkcyjnych obejmuje identyfikację, ustalenie priorytetów i rozwiązanie problemów, aby zapewnić, że aplikacja działa zgodnie z oczekiwaniami.

Zatem – jak wynika z powyższego opisu – wszystkie Pana czynności dotyczą oprogramowania, tym samym niewątpliwie są związane z oprogramowaniem.

Analiza powołanych przepisów prawa, jak również wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w kontekście przedstawionego opisu sprawy, prowadzi do wniosku, że dla świadczonych przez Pana usług, polegających na projektowaniu i implementowaniu systemów informatycznych, a także na wdrażaniu systemów informatycznych, mieszczących się we wskazanym przez Pana grupowaniu 62.01.12.0, które – jak wynika z ich opisu – są związane z oprogramowaniem, stawką ryczałtu właściwą jest stawka 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, w opisanych okolicznościach ma Pan prawo do opodatkowania ryczałtem przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast właściwa stawka ryczałtu dla opisanych usług – jako związanych z oprogramowaniem – wynosi 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie jak wynika z Pana stanowiska 8,5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości wskazanej przez Pana klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00