Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.751.2022.3.AS

Opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWIU 70.22.11.0 (usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym) 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania przychodu w formie ryczałtu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 24 stycznia 2023 r. oraz 15 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako Podatnik podczas wykonywania usługi na rzecz odbiorcy faktury zobowiązany jest Pan do:

1)sprawowania zarządu strategicznego i operacyjnego nad procesami logistycznymi i sprzedaży produktów,

2)współdziałania w procesie sprawowania zarządu z innymi działami przedsiębiorstwa,

3)przygotowania raportów sprzedaży produktów i rentowności procesów logistycznych,

4)prowadzenia odpowiedniej bieżącej i długofalowej polityki personalnej uwzględniając wymagania działu logistyki, a w szczególności właściwe motywowanie pracowników magazynów oraz transportu,

5)analizy procesów sprzedaży i logistycznych firm konkurencyjnych oraz odpowiednia modyfikacja procesów związana z tymi działaniami,

6)poszerzania wiedzy niezbędnej do wykonywania zadań poprzez udział w szkoleniach i konferencjach,

7)prowadzenia działalności i współpracy z klientami zgodnie z wewnętrznymi procedurami.

Ponadto do Pana należy także:

1)analiza i monitorowanie bieżącej sytuacji handlowej na lokalnych rynkach branży motoryzacyjnej,

2)analiza miesięcznej sprzedaży,

3)wsparcie i doradztwo w zakresie rekrutacji pracowników,

4)motywowanie pracowników do zwiększenia ich aktywności zawodowej,

5)usługi marketingowe w zakresie logistyki i sprzedaży.

Uzupełninie wniosku

Wykonywane przez Pana usługi są sklasyfikowane w PKWiU 70.22.11.0. Wniosek dotyczy opodatkowania przychodów uzyskiwanych w 2023 r.

Działalność prowadzi Pan od 1 grudnia 2007 r. Zamierza Pan złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu na rok 2023, mam Pan na to czas do 20 lutego 2023 r. Przychody z działalności gospodarczej w roku 2022 nie przekroczyły 2 000 000 euro. Podmiot dla którego świadczy Pan usługi był Pana pracodawcą od 1 sierpnia 2002 do 31 lipca 2007 r. Zakres czynności w trakcie zatrudnienia był jak poniżej:

1)od 1 sierpnia 2002 do 31 października 2002 - pracownik działu sprzedaży – sprzedaż części samochodowych,

2)od 1 listopada 2002 do 31 lipca 2007 – przedstawiciel handlowy - organizowanie sieci sprzedaży, utrzymywanie kontaktów handlowych z odbiorcami, posprzedażowe obsługiwanie klientów.

Odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi Pan osobiście w pełnym zakresie. Opisane we wniosku czynności nie są wykonywane pod kierownictwem usługobiorcy. Miejsce i czas oraz zakres wykonywania czynności ustala Pan sam osobiście. Wykonując opisane we wniosku czynności ponosi Pan za nie pełną odpowiedzialność, a ich realizacja ma wpływ na gratyfikację finansową – niezrealizowanie planów i celów obniża kwotę gratyfikacji.

Pytanie

Czy może być Pan opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym i jaką stawką?

Pana stanowisko w sprawie

Może Pan opodatkować przychody ze świadczenia opisanych usług podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych. Właściwą stawką podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług, które Pan wykonuje jest stawka 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Odnosząc się do wymienionych w tym przepisie usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) symbol „ex” oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że począwszy od 1 stycznia 2023 r. ma Pan zamiar zmienić sposób opodatkowania działalności na zryczałtowaną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Z opisu zdarzenia wynika, że spełnia Pan przesłanki wyboru tej formy opodatkowania.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem: 70.22.11.0 - usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym, będą opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tym samym Pana stanowisko co do stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00