Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.41.2023.1.AK

Czy PGK jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym, tj. w kalendarzowym roku 2023, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy PGK jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym, tj. w kalendarzowym roku 2023, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego

Spółka dominująca wraz ze spółkami zależnymi (dalej łącznie: „Spółki z Grupy”) należą do grupy kapitałowej (…) i prowadzą działalność w zakresie (…).

W dniu 15 listopada 2022 r. Spółki z Grupy zawarły umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: „Umowa”). Umowa została zawarta na okres 3 lat podatkowych (2023-2025). Rokiem podatkowym wybranym przez PGK jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok podatkowy rozpoczął się z dniem 1 stycznia 2023 r. W związku z koniecznością zgłoszenia i rejestracji Umowy do organu podatkowego, Spółka dominująca, jako reprezentant PGK w sprawach podatkowych, przedłożyła Umowę - zgodnie z art. 1a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) - do właściwego naczelnika urzędu skarbowego i dokonała rejestracji PGK w wymaganym terminie.

Spółki z Grupy spełniały i spełniają do chwili obecnej ustawowe przesłanki do utworzenia PGK, tj. w szczególności:

- przeciętny kapitał zakładowy w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przypadający na każdą ze spółek, jest nie niższy niż 250.000 zł;

- Spółka dominująca posiada bezpośredni udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek tworzących PGK, co najmniej w wysokości 75%;

- według najlepszej wiedzy stron Umowy, w Spółkach z Grupy nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

W konsekwencji dnia 30 grudnia 2022 r. Naczelnik (…) Urzędu Skarbowego wydał decyzję o rejestracji PGK. Tym samym na mocy ww. Umowy, Wnioskodawca została zobowiązana do reprezentowania PGK i objęła funkcję spółki dominującej w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT. Spółka dominująca obecnie oczekuje na nadanie numeru NIP dla PGK.

Planowane jest, że Spółka dominująca oraz inne Spółki z Grupy będą sporządzały jednostkowe kalkulacje przychodów i kosztów podatkowych, a następnie kalkulację dochodu/straty uzyskanych w danym okresie rozliczeniowym/roku podatkowym. Na podstawie sporządzonych kalkulacji, Spółki z Grupy będą kalkulowały własne zaliczki i zobowiązanie roczne w podatku dochodowym, a następnie przekazywały informacje do Spółki dominującej. Na podstawie danych otrzymanych od Spółek z Grupy oraz własnych danych dotyczących przychodów i kosztów podatkowych, Spółka dominująca będzie wyliczała kwotę zaliczek na podatek dochodowy PGK podlegający wpłacie do urzędu skarbowego oraz będzie dokonywała wpłaty zaliczki i podatku w rozliczeniu rocznym do urzędu skarbowego.

Spółka dominująca i Spółki z Grupy będą solidarnie odpowiedzialne za zapewnienie środków finansowych w celu uregulowania zobowiązań PGK z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Spółce dominującej nie będzie przysługiwało wynagrodzenie ani inna forma odpłatności, z tytułu czynności związanych z rozliczeniem podatku dochodowego PGK.

Wątpliwość Spółki dominującej budzi kwestia zastosowania przez PGK w pierwszym roku podatkowym kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy o CIT.

Tym samym Spółka dominująca jako spółka posiadająca status zainteresowanego będącego stroną postępowania wnosi o potwierdzenie, czy prawidłowo interpretuje przepisy prawa podatkowego, do których stosowania jest zobowiązana jako Spółka dominująca po utworzeniu i zarejestrowaniu PGK.

Pytanie

Czy PGK jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym, tj. w kalendarzowym roku 2023, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy PGK jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych w pierwszym roku podatkowym, tj. w kalendarzowym roku 2023, powinna być uznana za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w świetle ustawy o CIT, a w konsekwencji będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy o CIT podatnikiem mogą być grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, a jednocześnie spełniają przesłanki określone w przepisie art. 1a ust. 2 ustawy o CIT. W szczególności są to następujące kryteria:

 1) przeciętny kapitał zakładowy w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przypadający na każdą ze spółek, jest nie niższy niż 250.000 zł;

 2) spółka dominująca posiada bezpośredni udział w kapitale zakładowym Spółek zależnych co najmniej w wysokości 75%;

 3) w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;

 4) umowa została zawarta na okres co najmniej 3 lat i została zarejestrowana w drodze decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego.

Przesłanki zawarte w ww. przepisie są weryfikowane na etapie zgłoszenia i rejestracji umowy przez Naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Spółki dominującej zgodnie z art. 1a ust. 4-5 ustawy o CIT. Wówczas Naczelnik urzędu skarbowego dokonuje, w formie decyzji, rejestracji umowy. W tej samej formie naczelnik urzędu skarbowego może odmówić zarejestrowania umowy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a oraz ust. 3 i 4 ustawy o CIT.

Spółki z Grupy w ocenie Naczelnika właściwego urzędu skarbowego spełniali (na moment rejestracji) przesłanki ustawowe do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, co zostało potwierdzone stosowną decyzją i obecnie utrzymują ten status. Rejestracja Umowy i wydanie decyzji ukonstytuowało tym samym na gruncie ustawy o CIT odrębny podmiot podlegający opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę, że PGK nie jest następcą żadnej ze spółek tworzących PGK to w ocenie Spółki dominującej z chwilą zarejestrowania umowy i wydania decyzji, PGK uzyskała statusu podatnika CIT rozpoczynającego działalność.

Ze względu na szczególną specyfikę rozliczania podatkowej grupy kapitałowej, stosownie do art. 1a ust. 3a ustawy o CIT, podmiotem reprezentującym PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej, jak już wskazano w opisie stanu faktycznego jest Spółka dominująca.

Spółka dominująca ma obowiązek obliczać, pobierać i wpłacać podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek w imieniu PGK. Przy czym obliczenie dochodu PGK przez Spółkę dominującą polega na ustaleniu dochodu (straty) z danego źródła przychodów każdej ze spółek wchodzących w skład PGK (w tym: Spółkę dominującą) zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT , tj. obliczenia różnicy pomiędzy nadwyżką sumy przychodów z danego źródła przychodów a kosztami ich uzyskania, a następnie zsumowaniu dochodów (strat) z danego źródła przychodów wykazanych przez te spółki zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 7a ust. 1-3 ustawy o CIT. Powstała różnica pomiędzy sumą dochodów i sumą strat z danego źródła przychodów poszczególnych Spółek z Grupy, z uwzględnieniem przepisów szczególnych dedykowanych dla PGK m.in. art. 15c ust. 2 i 11 ustawy o CIT, jest dochodem bądź stratą PGK z danego źródła przychodu.

Zasadniczo podatnicy CIT uiszczają zaliczki na podatek w okresach miesięcznych. Niemniej jednak w opinii Spółki dominującej, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT, jako podatnik rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, PGK może wpłacać również zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. W sytuacji wyboru wskazanej powyżej formy zaliczek kwartalnych Spółka dominująca na podstawie art. 25 ust. 1e ustawy o CIT, ma obowiązek zawiadomić urząd skarbowy o wyborze sposobu wpłacania zaliczek kwartalnych dla podatników rozpoczynających działalność. Informację tą uwzględnia się w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, składanym za rok podatkowy, w którym PGK zastosuje kwartalny sposób wpłacania zaliczek.

Jednakże, przepisy dotyczące możliwości opłacania zaliczek kwartalnych dla nowego podatnika posiadają ograniczenie w formie art. 25 ust. 1d ustawy o CIT w związku z art. 16k ust. 11 ustawy o CIT, który stanowi, że art. 25 ust. 1b ustawy o CIT nie znajduje zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, a którzy zostali utworzeni:

 a) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników; albo

 b) w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną; albo

 c) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

Na gruncie przytoczonych przepisów PGK jako odrębny od Spółek z Grupy podatnik, będzie uprawniona do wyboru kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek CIT. Spółka dominująca zwraca uwagę, iż powstanie PGK - w tym nabycie statusu podatnika w myśl art. 1a ustawy o CIT, identyfikowane jest z dniem rejestracji umowy o utworzeniu PGK w drodze decyzji, który będzie również dniem rozpoczęcia jej działalności. Ponadto, biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i normy prawne zawarte w ustawie o CIT, zdaniem Spółki dominującej nie znajdzie zastosowanie wyłączenie o stosowaniu zaliczek kwartalnych ze względu kryteria wskazane w lit. a) -c), bowiem przesłanki te nie zostaną w analizowanej sytuacji spełnione. Przemawia za tym jednocześnie fakt, że podatkowa grupa kapitałowa nie znajduje się w zamkniętym w katalogu podatników, którym zgodnie z art. 16k ust. 11 ustawy o CIT, nie przysługuje uprawnienie do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Od samego początku intencją PGK jest płacenie w pierwszym roku podatkowym (2023 r.) zaliczek w formie kwartalnej. Jednakże, z ostrożności procesowej, do czasu uzyskania nin. interpretacji, Spółka dominująca będzie uiszczała zaliczki w odstępach miesięcznych, aby na wypadek uzyskania negatywnej interpretacji, PGK nie była w zwłoce z zaliczkami i nie było konieczności uiszczania odsetek. Nie zmienia to faktu, że od początku intencją całej PGK jest płacenie zaliczek w formie kwartalnej i po uzyskaniu pozytywnej interpretacji o tym fakcie Spółka dominująca reprezentująca PGK poinformuje w zeznaniu rocznym składanym przez PGK za jej pierwszy rok podatkowy.

Stanowisko prezentowane we wniosku, w zakresie potwierdzenia statusu PGK jako podatnika rozpoczynającego działalność, znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in:

- z 20 czerwca 2022 r., 0111-KDIB1-2.4010.187.2022.1.AW,

- z 21 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.493.2019.1.MR;

- z 15 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.133.2019.1.AS;

- z 14 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.427.2018.1.MW.

Zdaniem Wnioskodawcy należy, więc uznać, że PGK jako podatnik CIT na podstawie art. 25 ust. 1b będzie uprawniona do wyboru, w pierwszym roku podatkowym swojej działalności, tj. w 2023 roku, kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (jako podmiot rozpoczynający działalność), pod warunkiem pisemnego zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy wpłaty zaliczek w terminie złożenia deklaracji rocznej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00