Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2022 r., sygn. II FSK 2182/19

Sprzedający udziały w spółce prowadzącej działalność badawczo-rozwojową musi już w chwili ich zbycia spełnić warunek posiadania minimum 10 proc. udziałów takiego podmiotu nieprzerwanie przez dwa lata.

Gazeta Prawna nr 91/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia del. WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Ewa Morawska, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 99/19 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.491.2018.1.PC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 17 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 99/19 oddalił skargę S. Sp. z o.o. w W. (skarżąca spółka) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 grudnia 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych (uzasadnienie wyroku dostępne jest w internetowej bazie orzeczeń sądów administracyjnych CBOSA na stornie orzeczenia.nsa.gov.pl).

W uzasadnieniu wyroku sąd przedstawił następujące okoliczności:

Skarżąca spółka została powołana do życia w związku z zaistnieniem możliwości przewidzianych przez ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U z 2015 r., poz. 1767 z późn. zm., dalej: "ustawa zmieniająca"). Przepisy te wprowadziły zachętę fiskalną w postaci odroczenia opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółkach, które w ramach swojej działalności prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Skarżąca spółka zamierza inwestować przez nabycie udziałów lub akcji nowo utworzonych spółek (start-upy), które będą prowadzić działalność badawczo-rozwojową. Spółka będzie przechodzić przez cykl inwestycyjny od nabycia tych spółek, przez ich rozwój, aż do momentu ich zbycia do zewnętrznego inwestora. Spółka zamierza też inwestować w funkcjonujące od jakiegoś czasu spółki (nie będące start-upami), które zamierza nabywać, rozwijać zgodnie z założoną filozofią inwestycyjną, a następnie sprzedawać do inwestorów zewnętrznych. Inwestowanie Tak uzyskane środki spółka zamierza powtórnie inwestować w nowe przedsięwzięcia gospodarcze (np. poprzez nabywanie udziałów kolejnych spółek lub przez dokonywanie inwestycji finansowych). W zależności od uwarunkowań gospodarczych oraz planów inwestycyjnych spółka może podejmować decyzje o zbyciu nabytych uprzednio udziałów (akcji). Wyjaśniła, że transakcje sprzedaży udziałów w spółkach kapitałowych zakładają bardzo często sprzedaż dzieloną na dwa etapy. Pierwszy etap zakłada sprzedaż udziałów za uzgodnioną między stronami cenę. Na drugim etapie sprzedający uprawniony jest do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia (tzw. earn-out). Istotą mechanizmu earn-out jest przekazanie dodatkowego wynagrodzenia za sprzedane udziały w określonym czasie po dokonanej transakcji sprzedaży, który to czas pozwala kupującemu na sprawdzenie jakości funkcjonowania kupionej spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00