Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.545.2022.2.EC

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia źródła przychodu i w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości  na zakup mebli wolnostojących takich jak kanapa, łóżka dla Wnioskodawczyni i Jej syna, stół jadalniany, natomiast prawidłowe w części wydatkowania przychodu z ww. tytułu  na malowanie całego mieszkania, wymianę części instalacji i wymianę drzwi.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu i możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 16 sierpnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym. W styczniu 2022 r. dokonała sprzedaży swojego udziału w nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego nr …., położonego w …., w budynku przy ul. …., dla którego Sąd Rejonowy dla …. w ……., VII Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o numerze ….. (dalej jako: „Nieruchomość”). Zbycie Nieruchomości przez Wnioskodawczynię nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomość w spadku, w drodze dziedziczenia ustawowego, co dokumentuje akt notarialny z dnia 2 sierpnia 2021 r., rep. A nr ….., będący poświadczeniem dziedziczenia po zmarłym ojcu P. K.. Ojciec Wnioskodawczyni nabył Nieruchomość po zmarłej matce – K. K., która była właścicielką Nieruchomości nieprzerwanie od lat 70-tych. K. K. zmarła w dniu 2 listopada 2020 r. w …., nie pozostawiając testamentu a jej jedynym spadkobiercą ustawowym był P. K. (ojciec Wnioskodawczyni), który odziedziczył Nieruchomość. Wobec powyższego, nabycie Nieruchomości przez P. K. miało miejsce w dniu 2 listopada 2020 r. P. K., po którym Nieruchomość odziedziczyła Wnioskodawczyni, zmarł w dniu 2 stycznia 2021 r. przed formalnym wszczęciem postępowania w sprawie nabycia spadku po matce. Wobec powyższego, Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomość z chwilą otwarcia spadku, tj. z dniem śmierci ojca - 2 stycznia 2021 r. Środki pieniężne uzyskane z tytułu sprzedaży Nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na remont lokalu mieszkalnego (dalej jako: „Lokal”), który będzie służył zaspokojeniu Jej własnych celów mieszkaniowych. Za środki pieniężne uzyskane z tytułu sprzedaży Nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza zakupić także elementy wyposażenia Lokalu, takie jak: łóżko, szafa, sofa, stół, krzesła, biurko. Wyżej opisane wydatki Wnioskodawczyni poniesie przed upływem trzyletniego okresu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128; dalej jako: „ustawy o PIT”). Wszelkie wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię, w tym na zakup wyposażenia, zostały odpowiednio udokumentowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00