Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.552.2022.2.AK

Możliwość odliczenia poniesionego wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 września 2022 r. (wpływ 7 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, a dotyczy ona narządu ruchu, ((…)). (…). Choroba ta sprawia, że powinna Pani prowadzić oszczędny tryb życia, a wszelkie wysiłki związane z podnoszeniem ciężkich rzeczy, powinny zostać całkowicie wyeliminowane, by nie pogłębiać występujących już zmian i nie nasilać i tak uciążliwych dolegliwości bólowych. Z tego powodu chciałaby Pani skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, w zakresie adaptacji i wyposażenia budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności. W tym celu dokonała Pani wymiany bramy garażowej, gdyż brama którą miała Pani wcześniej, uniemożliwiała Pani korzystanie z garażu - co było ściśle związane z Pani niepełnosprawnością. W wyjaśnieniu podaje Pani, iż brama ta była stalowa i bardzo ciężka, zbudowana z jednego dużego elementu (230x260cm), który trzeba było szarpnięciem odciągnąć w górę, a następnie uchyloną bramę siłowo unieść na górne prowadnice, czego Pani w wyniku swojej niepełnosprawności nie była w stanie absolutnie zrobić i w związku z tym nie mogła Pani korzystać z garażu. Tak więc mimo tego, iż posiada Pani garaż, schorzenie, na które przyznano Pani stopień niepełnosprawności, uniemożliwiało Pani korzystanie z niego. Dlatego dokonała Pani wymiany opisanej wyżej bramy, na bramę segmentową, podnoszoną na rolkach elektrycznie, dzięki czemu nie musi Pani używać do tego siły, a tym samym, nie ma narażenia na jakiekolwiek obciążenie (...) oraz pogłębianie się upośledzenia. Ale przede wszystkim dopiero wymiana tej bramy pozwoliła Pani na korzystanie z garażu - czego bez tej inwestycji nie mogłaby Pani nadal robić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00