Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 09-05-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 09-05-2024 info
Data publikacji: 2022-10-07

Ewidencjonowanie VAT na kasie fiskalnej i w JPK – przegląd interpretacji

Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z VAT oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej, w szczególności dane dotyczące:

1) rodzaju sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku,

2) kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego,

3) kontrahentów,

4) dowodów sprzedaży i zakupów (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Zasady prowadzenia ewidencji i stosowania kodów określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.).

Dodatkowo podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r. poz. 2442 ze zm.) określono przypadki, kiedy można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

 

1. Ewidencja JPK_V7

1.1. Czy refakturowanie kart lunchowych dla pracowników należy wykazać w JPK i oznaczyć kodem

Zwrot kosztów zakupu kart lunchowych przez kontrahenta nie stanowi transferu bonów ani usług pośrednictwa w tym zakresie. Dlatego czynność ta nie podlega VAT i nie wykazujemy jej w JPK_V7 ani nie oznaczamy kodami. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 2 września 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.261.2022.3.PRM). Czytamy w nim, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00