Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.125.2018.9.MD

Ustalenie czy środki przekazane na utworzenie ZFŚS stanowić będą składową dochodu wykonanego jednostki budżetowej.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 13 lutego 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z (...) 2021 r. sygn. akt I FSK 752/19; i

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki przekazane na utworzenie ZFŚS stanowić będą składową dochodu wykonanego jednostki budżetowej jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki przekazane na utworzenie ZFŚS stanowić będą składową dochodu wykonanego jednostki budżetowej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina …, zwana dalej „Gminą”, „Miastem” lub „Wnioskodawcą” wykonuje zadania własne i zlecone, do których realizacji jest zobowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa. Gmina jako organ władzy publicznej, a zarazem osoba prawna, do wykonywania ciążących na niej zadań, w tym działalności oświatowej, tworzy jednostki budżetowe, o różnym stopniu samodzielności i niezależności. Jednostki budżetowe Gminy tworzone są na podstawie uchwalonego statutu Gminy.

Jednostki budżetowe Gminy wykonują zarówno czynności opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione od podatku VAT oraz czynności temu podatkowi niepodlegające. W przypadku gdy przypisanie nabywanych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego odliczaną przez jednostki koryguje się przez dwa współczynniki. Pierwszy współczynnik, dalej zwany „prewspółczynnikiem”, oblicza się wedle § 3 ust. 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2015, poz. 2193), dalej zwane „rozporządzeniem”. Drugi współczynnik to współczynnik proporcji bazowej (zagadnienia tego nie dotyczy jednak wniosek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00