Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.440.52.2022.2.AP

WIS Usługa - przygotowanie ceremonii pogrzebowej w kościele cmentarnym stanowiącym własność (…)

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 15 marca 2022 r. (data wpływu 18 marca 2022 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28 kwietnia 2022 r. (data wpływu 4 maja 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa – przygotowanie ceremonii pogrzebowej w kościele cmentarnym stanowiącym własność (…)

Opis usługi: (…) jest właścicielem cmentarza, na którym chowani są zmarli bez względu na (…). Parafia jako kościelna osoba prawna jest także czynnym podatnikiem VAT. (…) planuje pobierać oraz pobiera opłaty zgodnie z art. 7 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jak też inne opłaty.

Jedną z nich jest opłata za przygotowanie ceremonii pogrzebowej w kościele cmentarnym. Opłata ta dotyczy mienia stanowiącego własność Wnioskodawcy, znajdującego się na cmentarzu (…) i w kościele na cmentarzu (tj. kaplicy cmentarnej) podczas ceremonii pogrzebowej, np. za dzwony kościelne (jak ktoś sobie życzy), za ustawienie katafalku, świec, itp., czyli ustawienie różnych rzeczy znajdujących się w kościele lub na cmentarzu a związanych z ceremonią pogrzebową oraz opłata za pracę ludzi, w tym kościelnego (zawsze) i ministranta, czy osobę niosącą krzyż (jak ktoś chce). W zakresie czynności związanych z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej wykonywane są czynności: otwarcie kościoła, ustawienie katafalku, ustawienie i zapalenie świec, przygotowanie ołtarza i Kościoła do Mszy Św. (księgi i naczynia liturgiczne), przygotowanie szat liturgicznych, wody święconej, kadziła, współpraca z firmą pogrzebową w zakresie przyniesienia i wyniesienia trumny lub urny do i z kościoła oraz kwiatów, wieńców, zdjęć, itp., przygotowanie nagłośnienia zewnętrznego i wewnętrznego jeżeli organizujący ceremonie chciałby w Kościele, czy nad grobem wygłosić przemówienie, a po wyprowadzeniu trumny lub urny i wyjściu z kościoła uczestników uroczystości posprzątanie powyższych, posprzątanie kościoła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00