Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.81.2022.2.MC

Moment obniżenia podstawy opodatkowania w związku z udzieleniem premii pieniężnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia momentu obniżenia podstawy opodatkowania w związku z udzieleniem premii pieniężnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2022 r. (data wpływu 29 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

S.A. jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do KRS. Podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi pełną księgowość. Firma jest czynnym podatnikiem VAT, który składa deklaracje miesięczne. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest produkcja i sprzedaż elementów do instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych.

Firma ma podpisane umowy o przyznawanie premii pieniężnych dla klientów, którzy terminowo opłacają faktury sprzedażowe. W/w umowa stanowi, iż:

„w przypadku

płatności do 30 dnia danego miesiąca za faktury dotyczące towarów dostarczonych od 1 do 15 dnia danego miesiąca lub

płatności do 15 dnia następnego miesiąca za faktury dotyczące towarów dostarczonych od 16 do ostatniego dnia miesiąca

Sprzedawca udziela kupującemu premii pieniężnej w wysokości 3% wartości zrealizowanej w w/w terminach płatności faktury.”

Wymaganą dokumentacją w przypadku korekt skontowych (przyznanie rabatu ze wskazaniem okoliczności skutkujących obniżeniem ceny) jest zawarta przez strony umowa. Jednakże rzeczywistym momentem uzgodnienia z klientem jest wymiana mailowa dotycząca uzgodnienia kwot skont rzeczywistych z uwzględnieniem ewentualnych kompensat oraz zapłat przelewów ostatniego dnia miesiąca, księgowanych w następnym dniu roboczym, który przypada na nowy miesiąc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00