Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.716.2021.1.ENB

Zaliczenie wynagrodzeń wypłacanych powiernikowi i jego zastępcy/zastępcom do właściwego źródła przychodów oraz zastosowanie kosztów uzyskania przychodów.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie zaliczenia wynagrodzeń wypłacanych powiernikowi i jego zastępcy/zastępcom do właściwego źródła przychodów oraz zastosowania kosztów uzyskania przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X. Spółka Akcyjna [dalej: Wnioskodawca lub Bank] jest bankiem hipotecznym działającym na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych [t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1771 ze zm.; dalej: Ustawa].

Zgodnie z art. 27 ust. 1 Ustawy, przy Banku obligatoryjnie powoływane są osoby pełniące funkcję powiernika [dalej: Powiernik] oraz zastępcy/zastępców Powiernika. Powiernik i jego zastępca nie mogą być pracownikami Banku.

Powiernika i jego zastępcę/zastępców powołuje na okres 6 lat, na wniosek rady nadzorczej Banku, Komisja Nadzoru Finansowego [dalej: KNF]. Ta sama osoba może być ponownie powołana na powiernika lub jego zastępcę tylko raz (art. 27 ust. 2 Ustawy).

W myśl art. 30 Ustawy do zadań powiernika należy sprawdzanie, czy:

1)  zobowiązania wynikające ze znajdujących się w obrocie listów zastawnych zabezpieczone są przez Bank zgodnie z przepisami Ustawy;

2)  przyjęta przez Bank bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości ustalona została zgodnie z regulaminem, o którym mowa w art. 22 ust. 2 Ustawy; do zadań powiernika nie należy sprawdzanie, czy bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości odpowiada jej wartości rzeczywistej;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00