Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.407.2021.2.PC

w zakresie braku prawa do zastosowania stawki 0% do dostawy samochodu ciężarowego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 4 sierpnia 2021 r.) uzupełnionym za pośrednictwem ePUAP 7 listopada 2021 r. na wezwanie Organu z 27 października 2021 r., doręczone 28 października 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do zastosowania stawki 0% do dostawy samochodu ciężarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

4 sierpnia 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do zastosowania stawki 0% do dostawy samochodu ciężarowego. Wniosek został uzupełniony za pośrednictwem ePUAP 7 listopada 2021 r. na wezwanie Organu z 27 października 2021 r., doręczone 28 października 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny, uzupełniony w odpowiedzi na wezwanie Organu:

Wnioskodawca jest firmą handlowo-usługową zajmującą się sprzedażą pojazdów używanych, w większości zakupionych w Niemczech. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W styczniu 2021 roku Wnioskodawca zakupił samochód ciężarowy (…), rok produkcji (…) o numerze VIN: (…). W dniu (…)  2021 Wnioskodawca dokonał sprzedaży pojazdu nabywcy, który wskazał, że jest osobą fizyczną: (…). Na potwierdzenie sprzedaży została wystawiona faktura VAT nr (…), na kwotę (…) zł netto plus (…) zł podatek od towarów i usług.

Przedmiotem dostawy/sprzedaży był kompletny samochód ciężarowy (…), rok produkcji (…) o numerze VIN: (…). Pojazd został wydany na terytorium Polski, w firmie Wnioskodawcy. W momencie sprzedaży Wnioskodawca posiadał wiedzę od nabywcy, że samochód ciężarowy będzie wywieziony z Polski na terytorium Ukrainy. Pomimo wiedzy o tym, że samochód będzie wywieziony z terytorium Polski na terytorium Ukrainy Wnioskodawca za radą księgowej doliczył podatek VAT, aby zabezpieczyć się, ponieważ znane są sytuacje, że wywóz nie zawsze był dokonywany przez nabywcę zgodnie ze stanem faktycznym. Wnioskodawca uzgodnił z nabywcą, że jak dokona wywozu prześle dokument IE-599 i wtedy Wnioskodawca dokona korekty faktury i zwrotu pieniędzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00