Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.721.2020.1.AK2

Wydatki poniesione na pokrycie opłat za studia zatrudnionego przez Wnioskodawcę studenta kierunku lekarskiego nie można uznać za koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2020 r. (data wpływu 23 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na kształcenie pracownika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na kształcenie pracownika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik (dalej też określany jako Pracodawca, Przedsiębiorca) prowadzący i faktycznie wykonujący działalność wg PKD: 86.23.Z - Praktyka lekarska dentystyczna, zamierza zatrudnić (umowa o pracę) córkę (dalej: Pracownica). W zapisach umowy o pracę zostaną określone wzajemne prawa i obowiązki Pracownicy i Pracodawcy m.in. w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez Pracownicę. Nie wyklucza się, że wzajemne prawa i obowiązki Pracownicy i Pracodawcy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez Pracownicę zostaną określone w odrębnej umowie (np. odrębna od umowy o pracę umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych).

Przyszła Pracownica jest studentem kierunku lekarskiego. Obecnie wiedza zdobyta na studiach - taka jak: znajomość podstawowej terminologii medycznej oraz zasad dokumentacji historii choroby, znajomość zasad marketingu potwierdzona kursami, zasad finansowania przez NFZ potwierdzona kursami, komunikacji marketingowej potwierdzona kursami oraz kurs google analytics, odbyty kurs psychologii medycznej oraz komunikacji z pacjentem - jest konieczna, właściwa i wystarczająca do zatrudnienia Pracownicy z zakresem obowiązków odpowiadającym stanowisku: rejestratorka medyczna, pomoc w gabinecie, osoba odpowiedzialna za zarządzanie social mediami i marketingiem w firmie. Pracownica po zatrudnieniu będzie wykonywała te obowiązki. Po studiach Pracownica uzyska tytuł zawodowy: lekarz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00