Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-10-14

Prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych w formie skanu pocztą elektroniczną

PROBLEM

Spółka świadczy usługi reklamowe. Ze względu na swoją działalność posiada jednostki terenowe. Jednym z obszarów, w jakich przedsiębiorcy mogą usprawnić pracę, jest obieg dokumentów. Pracownikom zatrudnionym w terenie przesyłanie faktur pocztą tradycyjną bardzo utrudnia realizowanie obowiązków i znacznie opóźnia rozliczanie projektów, generuje dodatkowe koszty. W wielu przypadkach okres dostarczenia dokumentów wydłuża się tak znacznie, że przedsiębiorca traci przywilej rozliczenia podatku naliczonego VAT. Otrzymane zeskanowane faktury mogą być traktowane jak faktury elektroniczne, w związku z tym niemożliwa jest ich modyfikacja. Faktury są przesyłane drogą mailową przez upoważnionego pracownika do osoby, która jest odpowiedzialna za ich akceptację. Tym samym zostanie zachowana autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność. Po spełnieniu tych warunków skany faktur mogą więc stanowić podstawę do ujęcia w księgach rachunkowych, ewidencjach VAT i stanowić podstawę do ustalenia podatku.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Świadczy usługi reklamowe obejmujące wsparcie sprzedaży, promocję towarów w sklepach oraz outsourcing handlowców. W ramach prowadzonej działalności nabywa różnego rodzaju towary i usługi. Są to m.in. zakupy artykułów biurowych oraz artykułów na promocje, np. produkty gotowe, kubki, talerzyki, serwetki. W celu usprawnienia kontaktów z dostawcami akceptuje faktury przesyłane przez nich pocztą elektroniczną. Faktury te są wystawiane w formie papierowej ręcznie lub za pomocą programu komputerowego, a następnie skanowane i przesyłane w formacie PDF. Faktury odzwierciedlają faktyczne transakcje i dokumentują zakupy towarów i usług wykorzystywanych do czynności opodatkowanych VAT. Faktury są przechowywane elektronicznie w uporządkowany sposób, co zapewnia łatwe ich odszukanie oraz daje możliwość na żądanie uprawnionego organu bezzwłocznego dostępu do faktur, ich poboru oraz przetwarzania danych w nich zawartych.

Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej ręcznie, zeskanowanej, a następnie przysłanej pocztą elektroniczną?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00