Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-07-07

Jak pośrednicy w dostawach w ramach UE będą rozliczali VAT po zmianach

Według nowych regulacji dostawa towarów na rzecz pośrednika, gdy towary są transportowane w łańcuchu dostaw między krajami UE, jest dostawą ruchomą, którą można rozliczyć - po spełnieniu warunków - jako WDT. Pośrednik rozlicza VAT w kraju przeznaczenia towarów. Wyjątek od tej zasady ma zastosowanie, gdy pośrednik poda VAT UE z kraju, z którego transportowane są towary. Wtedy dostawą ruchomą jest dostawa dokonana przez pośrednika i to on może rozliczyć WDT. Pierwsza dostawa jest rozliczana jako krajowa.

Transakcje łańcuchowe, czyli transakcje, w przypadku których ma miejsce kilka dostaw, a towar jest transportowany od pierwszego do ostatniego podatnika w łańcuchu dostaw, podlegają szczególnym zasadom rozliczeń VAT. Tylko jedna dostawa może być uznana za ruchomą, co oznacza, że możemy ją rozliczyć jako WDT albo jako eksport. Zasady te nie uległy zmianie.

Zmieniono natomiast zasady ustalania, która dostawa jest ruchoma w przypadku dostaw w ramach UE. Zmieniony art. 22 ustawy o VAT obowiązuje od 1 lipca 2020 r. Nowelizacja ta jest spóźniona, gdyż dyrektywa VAT zobowiązywała państwa członkowskie do wprowadzenia zmian od 1 stycznia 2020 r. To oznacza, że polscy podatnicy mogli stosować przepisy polskiej ustawy lub powoływać się na dyrektywę. Od 1 lipca należy już obowiązkowo stosować nowe przepisy. Polski ustawodawca nie przewidział przepisów przejściowych, dlatego należy uznać, że nowe zasady rozliczeń stosujemy obowiązkowo do dostaw dokonanych od 1 lipca 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00