Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-04-21

Ewidencja księgowa w spółkach osobowych

Spółki osobowe nie są osobami prawnymi i nie są podatnikami podatku dochodowego. Ciąży jednak na nich obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej służącej m.in. rozliczeniu wyniku finansowego czy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Za podstawową formę prowadzenia ewidencji uważa się podatkowe księgi przychodów i rozchodów, natomiast obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych powstaje, gdy przychody spółki za rok podatkowy wyniosą w walucie polskiej co najmniej równowartość 2 000 000 euro.

W 2019 r. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy jednostek, których przychody za rok 2018, w przeliczeniu na złote, według kursu średniego euro NBP z 1 października 2018 r. (pierwszy roboczy dzień października), wyniosły 8 559 000 zł (2 000 000 euro × 4,2795 zł/euro).

Jednocześnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów obowiązuje w odniesieniu do:

  • osób fizycznych,
  • spółek partnerskich,
  • spółek jawnych,
  • spółek cywilnych,
  • których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

 

Skład osobowy spółek jawnych i spółek cywilnych jest więc istotnym elementem, który należy uwzględniać przy wyborze formy prowadzenia ewidencji księgowej przez te spółki. Jeśli zatem np. spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w trakcie tego roku nastąpi w spółce zmiana osobowa tego rodzaju, że przystąpi do niej wspólnik niebędący osobą fizyczną, wówczas będzie konieczna zmiana formy prowadzonej ewidencji księgowej. W związku z taką zmianą wspólnika spółka jawna będzie miała obowiązek:

sporządzić spis z natury oraz wykaz składników majątku,

  • zamknąć podatkową księgę,
  • zaprowadzić księgi rachunkowe.

 

Gdyby natomiast w wyniku zmian osobowych np. w spółce jawnej jej wspólnikami nadal pozostawały wyłącznie osoby fizyczne, to fakt zaistnienia tego rodzaju zmian nie będzie skutkował zmianą formy prowadzonej przez spółkę ewidencji księgowej, tj. spółka nadal będzie mogła prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, do momentu nieprzekroczenia przychodów stanowiących równowartość 2 000 000 euro.

Płatności za kupione materiały i towary dokonywane z prywatnych środków wspólników

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00