Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-05-10

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego szczególnym grupom pracowników

Nie wszyscy pracownicy mają takie same uprawnienia urlopowe. Odrębności są głównie przewidziane dla kilku grup zawodowych należących do sfery budżetowej, m.in. nauczycieli, pracowników socjalnych, prokuratorów, pracowników Najwyższej Izby Kontroli, urzędników służby cywilnej, żołnierzy zawodowych, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy służby więziennej. Jednak są one ustanowione również dla zatrudnionych w sferze pozabudżetowej: pracowników młodocianych, tymczasowych i niepełnosprawnych, przy czym mogą oni także pracować w jednostkach sfery budżetowej.

W sytuacji gdy regulacje szczególne dotyczące urlopów wypoczynkowych nie zawierają odpowiednich wytycznych co do zasad ustalania tego urlopu, np. w razie rozpoczęcia lub zakończenia stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego czy udzielania urlopu wypoczynkowego, należy stosować w tym zakresie ogólne przepisy wynikające z Kodeksu pracy.

 

Pracownicy młodociani

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracowników młodocianych zależy od ich wieku i stażu pracy (art. 205 § 1-2 Kodeksu pracy). Z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy nabywają oni prawo do 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, a z upływem roku pracy - do 26 dni roboczych, co w sumie daje 38 dni urlopowych. Prawo do kolejnych 26-dniowych urlopów przysługuje młodocianemu od 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Jednak w roku, w którym młodociany kończy 18 lat, jest on uprawniony do 20 dni roboczych, pod warunkiem że prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Przykład



Pracownik urodzony 1 czerwca 2001 r. został zatrudniony w celu przygotowania zawodowego 1 września 2017 r. Z upływem 6 miesięcy, tj. 28 lutego 2018 r., nabył on prawo do pierwszej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. Po upływie następnych 6 miesięcy, tj. 31 sierpnia 2018 r., uzyska prawo do kolejnej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Od 1 stycznia 2019 r. pracownik ten będzie uprawniony wyłącznie do 20 dni urlopu wypoczynkowego, w związku z tym, że 1 czerwca tego roku będzie obchodził 18. urodziny. Wymiar 20-dniowy będzie mu zatem przysługiwał na cały 2019 r. Prawo do 26 dni urlopu pracownik nabędzie na ogólnych zasadach - w roku, w którym uzyska 10-letni staż pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00