Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-09-18

Jak pracodawca może uzyskać odszkodowanie w razie wyrządzenia szkody przez pracownika

W razie wyrządzenia szkody przez pracownika wysokość odszkodowania przysługującego pracodawcy zależy od stopnia winy pracownika. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi. Jeżeli jednak pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. W takim przypadku roszczenie pracodawcy może obejmować nawet utracone korzyści.

Na pracownikach, którzy wskutek niewykonania albo nienależytego wykonania swoich obowiązków pracowniczych, ze swojej winy (umyślnej lub nieumyślnej) wyrządzili szkodę w mieniu pracodawcy ciąży odpowiedzialność odszkodowawcza. Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 29 grudnia 1975 r. (V PZP 13/75, OSNC 1976/2/19) o odpowiedzialności odszkodowawczej decyduje jednoczesne spełnienie poniższych przesłanek:

  • pracownik nie wykonał swoich obowiązków albo wykonał je nienależycie,
  • w mieniu pracodawcy powstała szkoda,
  • działanie pracownika było zawinione,
  • istnieje związek przyczynowo-skutkowy między działaniem (lub zaniechaniem) pracownika a powstałą szkoda w mieniu pracodawcy.

Nienależyte wykonanie obowiązków

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach Kodeksu pracy (art. 114 ustawy - Kodeks pracy; dalej k.p.).

Jeżeli zatem pracownik naraził pracodawcę na szkodę, mimo że dołożył wymaganej staranności wywiązując się z powierzonych obowiązków, wówczas nie będzie ponosił odpowiedzialności, bowiem tego typu zdarzenia objęte są ryzykiem gospodarczym pracodawcy. Pracownik nie będzie ponosił odpowiedzialności także w razie naruszenia obowiązków w okolicznościach uzasadniających powstrzymanie się od ich wykonania. Dotyczy to takich sytuacji jak np. działanie na wyraźne polecenie pracodawcy czy odmowa wykonania polecenia naruszającego prawo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00