Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 260
Wersja aktualna od 2024-02-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 260
Wersja aktualna od 2024-02-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/260

z dnia 12 stycznia 2024 r.

dotyczące zezwolenia na stosowanie olejku eterycznego z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewki ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewki z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), nalewki z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewki z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), olejku eterycznego z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.), olejku eterycznego z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) i nalewki z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) jako dodatków paszowych dla niektórych gatunków zwierząt

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt (1), w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń. W art. 10 ust. 2 tego rozporządzenia przewidziano ponowną ocenę dodatków dopuszczonych na mocy dyrektywy Rady 70/524/EWG (2).

(2)

Substancje olejek eteryczny z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewka z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewka z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), nalewka z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.), nalewka z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), olejek eteryczny z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.) i olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) zostały dopuszczone bez ograniczeń czasowych zgodnie z dyrektywą 70/524/EWG jako dodatki paszowe dla wszystkich gatunków zwierząt. Substancje te zostały następnie wpisane do rejestru dodatków paszowych jako istniejące produkty należące do kategorii „dodatki sensoryczne” i do grupy funkcjonalnej „substancje aromatyzujące” zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(3)

Zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 w związku z jego art. 7 złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie olejku eterycznego z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewki ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewki z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewki z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), nalewki z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.), nalewki z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), olejku eterycznego z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.) i olejku eteryczny z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) u wszystkich gatunków zwierząt, celem sklasyfikowania tych dodatków w kategorii „dodatki sensoryczne” i w grupie funkcjonalnej „substancje aromatyzujące”. Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003. Następnie wnioskodawca wycofał wniosek o zezwolenie na stosowanie nalewki z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels) w odniesieniu do stosowania u wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem drobiu, koni, psów i kotów, wniosek o zezwolenie na stosowanie olejku eterycznego z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.) w odniesieniu do stosowania u wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem psów i kotów oraz wniosek o zezwolenie na stosowanie olejku eterycznego z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) w odniesieniu do wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem psów i kotów.

(4)

Wnioskodawca wystąpił o zezwolenie na stosowanie dodatków również w wodzie do pojenia. Ponadto w przypadku nalewki z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels) wniosek o zezwolenie w odniesieniu do drobiu dotyczył wyłącznie stosowania w wodzie do pojenia. Rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 nie przewiduje jednak zezwolenia na stosowanie „substancji aromatyzujących” w wodzie do pojenia. W związku z tym stosowanie tych dodatków w wodzie do pojenia nie powinno być dozwolone.

(5)

W opiniach z 22 listopada 2022 r. (3) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności („Urząd”) stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania olejek eteryczny z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewka z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), nalewka z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewka z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), olejek eteryczny z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.), olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) i nalewka z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) są bezpieczne dla gatunków docelowych, konsumentów i środowiska. W odniesieniu do olejku eterycznego z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.) Urząd uznał, że substancja ta jest bezpieczna dla psów i kotów oraz że nie ma dowodów dających podstawy do obaw dotyczących środowiska. Urząd stwierdził również, że olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego, olejek eteryczny z kminu rzymskiego, nalewkę z kopru ogrodowego, nalewkę ze słodkiej odmiany kopru włoskiego, olejek z zapaliczki cuchnącej, nalewkę z dzięgla chińskiego, nalewkę z pietruszki zwyczajnej i nalewkę z anyżu gwiazdkowatego należy uznać za substancje działające drażniąco na skórę i oczy oraz działające uczulająco na skórę i drogi oddechowe. Urząd stwierdził, że podczas obchodzenia się z olejkiem eterycznym z kminu rzymskiego, olejkiem eterycznym z ziela kopru ogrodowego, nalewką z kopru ogrodowego, nalewką ze słodkiej odmiany kopru włoskiego i nalewką z anyżu gwiazdkowatego, nie można wykluczyć narażenia użytkowników niechronionych na działanie estragolu (i dillapiolu) i że w związku z tym, aby zmniejszyć ryzyko, należy zminimalizować narażenie użytkowników. Urząd stwierdził ponadto, że podczas obchodzenia się z nalewką z pietruszki zwyczajnej nie można wykluczyć narażenia użytkowników niechronionych na apiol, elemycynę i mirystycynę i że w związku z tym, aby zmniejszyć ryzyko, należy zminimalizować narażenie użytkowników. Urząd stwierdził również, że ze względu na to, iż przedmiotowe substancje są uznawane za środki aromatyzujące do żywności, a ich funkcja w paszy byłaby zasadniczo taka sama jak w żywności, nie jest konieczne ponowne wykazywanie ich skuteczności. Urząd zweryfikował również sprawozdanie dotyczące metody analizy dodatków paszowych w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(6)

W związku z powyższym Komisja uznaje, że olejek eteryczny z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewka z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), nalewka z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewka z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), olejek z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.), olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) i nalewka z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.) spełniają warunki przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 w odniesieniu do niektórych gatunków zwierząt. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie tych substancji w odniesieniu do tych gatunków zwierząt. Komisja uważa, że względy bezpieczeństwa nie wymagają ustalenia maksymalnej zawartości olejku eterycznego z zapaliczki cuchnącej (Ferula-assa-foetida L.) i olejku eterycznego z ziela kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.). Duży margines narażenia i brak substancji potencjalnie niebezpiecznych pozwalają na ustalenie zalecanej maksymalnej zawartości. Aby umożliwić ściślejszą kontrolę, na etykietach dodatków paszowych należy wskazać zalecaną maksymalną zawartość. W razie przekroczenia tej zawartości stosowne informacje powinny być podawane na etykietach odnośnych premiksów. W przypadku olejku eterycznego z kminu rzymskiego (Cuminum cyminum L.), nalewki ze słodkiej odmiany kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. dulce), nalewki z pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum (Mill.) Fuss), nalewki z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook f.), nalewki z dzięgla chińskiego (Angelica sinensis (Oliv.) Diels) i nalewki z kopru ogrodowego (Anethum graveolens L.), Komisja uznaje, że obecność substancji potencjalnie niebezpiecznych wymaga ustalenia ich maksymalnej zawartości w mieszance paszowej pełnoporcjowej oraz ograniczenia łączenia tych dodatków z innymi dodatkami zawierającymi substancje potencjalnie niebezpieczne. Komisja uważa ponadto, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatków.

(7)

Ponieważ względy bezpieczeństwa nie wymagają natychmiastowego zastosowania zmian w warunkach zezwolenia na stosowanie przedmiotowych substancji, należy przewidzieć okres przejściowy, aby umożliwić zainteresowanym stronom przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających z zezwolenia.

(8)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zezwolenie

Substancje wyszczególnione w załączniku, należące do kategorii „dodatki sensoryczne” i do grupy funkcjonalnej „substancje aromatyzujące”, zostają dopuszczone jako dodatki paszowe stosowane w żywieniu zwierząt zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł 2

Środki przejściowe

1. Substancje wyszczególnione w załączniku oraz premiksy zawierające te substancje, wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 4 sierpnia 2024 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 4 lutego 2024 r., mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów.

2. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające substancje wyszczególnione w załączniku, wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 4 lutego 2025 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 4 lutego 2024 r., mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność.

3. Mieszanki paszowe i materiały paszowe zawierające substancje wyszczególnione w załączniku, wyprodukowane i opatrzone etykietami przed dniem 4 lutego 2026 r. zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 4 lutego 2024 r., mogą być nadal wprowadzane do obrotu i stosowane aż do wyczerpania zapasów, jeżeli są przeznaczone dla zwierząt, od których ani z których nie pozyskuje się żywności.

Artykuł 3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2024 r.

W imieniu Komisji

Przewodnicząca

Ursula VON DER LEYEN


(1) Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.

(2) Dyrektywa Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotycząca dodatków paszowych (Dz.U. L 270 z 14.12.1970, s. 1).

(3) Dziennik EFSA 2022;20(12):7690, Dziennik EFSA 2023;21(1):7691, Dziennik EFSA 2022;20(12):7692, Dziennik EFSA 2023;21(1):7693, Dziennik EFSA 2023;21(1):7694, Dziennik EFSA 2022;20(12):7695, Dziennik EFSA 2022;20(12):7689, Dziennik EFSA 2022;20(12):7688.

ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b161-eo

Olejek eteryczny z kminu rzymskiego

Skład dodatku

Olejek eteryczny z kminu rzymskiego otrzymywany z owoców Cuminum cyminum L.

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Olejek eteryczny z kminu rzymskiego otrzymywany w procesie destylacji parą wodną owoców Cuminum cyminum L. zgodnie z definicją Rady Europy (1).

Specyfikacja

-

Aldehyd kuminowy (4-izopropylobenzaldehyd): 15-46 %

-

γ-terpinen: 13-32 %

-

β-pinen (pin-2(10)-en): 7-20 %

-

α-pinen (pin-2(3)-en): 0,3-2 %

-

Estragol: maksymalnie 0,05 %

-

Dillapiol: maksymalnie 0,05 %

Numer CAS: 8014-13-9

Numer FEMA: 2343

Numer CoE: 161

Metoda analityczna (2)

Do oznaczenia alfa-pinenu i aldehydu kuminowego (znaczniki fitochemiczne) w dodatku paszowym: chromatografia gazowa z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID).

Wszystkie gatunki zwierząt

-

-

15

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Zezwala się na mieszanie olejku eterycznego z kminu rzymskiego z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości estragolu i dillapiolu w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnej lub zalecanej zawartości dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

4.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b200-t

Nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego

Skład dodatku

Nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego otrzymywana z suszonych owoców Foeniculum vulgare Mill.

ssp. vulgare var. dulce

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Nalewka ze słodkiej odmiany kopru włoskiego otrzymywana z suszonych owoców Foeniculum vulgare Mill.

ssp. vulgare var. dulce w procesie przedłużonej ekstrakcji rozpuszczalnikiem (woda/etanol), zgodnie z definicją Rady Europy (3).

Specyfikacja

Zawartość suchej masy: maksymalnie 3 %

-

Całkowita zawartość polifenoli: 0,05-0,07 %

-

Flawonoidy: 0,004-0,007 %

-

Aldehyd anyżowy: 0,003-0,005 %

-

Anetol: 0,0005-0,0007 %

-

Estragol: maksymalnie 0,0006 %

Numer FEMA: 2482

Numer CoE: 200

Metoda analityczna (4)

Do celów charakterystyki dodatku paszowego:

-

spektrofotometria do oznaczenia całkowitej zawartości polifenoli, oraz

wysokosprawna chromatografia cienkowarstwowa (HPTLC) do oznaczania całkowitej zawartości flawonoidów i znacznika fitochemicznego aldehyd anyżowy

Wszystkie gatunki zwierząt z wyjątkiem koni

Konie

-

-

50

200

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Zezwala się na mieszanie olejku eterycznego ze słodkiej odmiany kopru włoskiego z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości estragolu w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnej lub zalecanej zawartości dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

4.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b92456-t

Nalewka z dzięgla chińskiego

Skład dodatku

Nalewka z dzięgla chińskiego otrzymywana z korzeni Angelica sinensis (Oliv.) Diels

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Nalewka z dzięgla chińskiego otrzymywana z korzeni Angelica sinensis (Oliv.) Diels w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikiem (woda/etanol), zgodnie z definicją Rady Europy (5).

Specyfikacja

Zawartość suchej masy: maksymalnie 10 %

-

Kwas ferulowy: 0,004-0,007 %

-

Kwas chlorogenowy: 0,001-0,006 %

-

Safrol: maksymalnie 0,0001 %

-

Furokumaryny: maksymalnie 0,0001 %

Metoda analityczna (6)

Do oznaczenia kwasu ferulowego i kwasu chlorogenowego (znaczniki fitochemiczne) w dodatku paszowym: wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją diodową (HPLC-DAD)

Konie

Psy

Koty

-

-

123

481

184

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Zezwala się na mieszanie nalewki z dzięgla chińskiego z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości furokumaryn i safrolu w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnej lub zalecanej zawartości dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

4.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b2835-t

Nalewka z pietruszki zwyczajnej

Skład dodatku

Nalewka z pietruszki zwyczajnej otrzymywana z nasion Petroselinum crispum (Mill.) Fuss

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Nalewka z pietruszki zwyczajnej otrzymywana z nasion Petroselinum crispum (Mill.) Fuss w procesie przedłużonej ekstrakcji rozpuszczalnikiem (woda/etanol), zgodnie z definicją Rady Europy (7).

Specyfikacja

Zawartość suchej masy: maksymalnie 0,9 %

-

Całkowita zawartość polifenoli: 0,018-0,022 %

-

Całkowita zawartość flawonoidów: 0,004-0,012 %

-

Apiol: maksymalnie 0,0092 %

-

Elemycyna: maksymalnie 0,0016 %

-

Mirystycyna: maksymalnie 0,0011 %

Numer FEMA: 2835 (8)

Metoda analityczna (9)

Do celów charakterystyki dodatku paszowego:

-

spektrofotometria do oznaczenia całkowitej zawartości polifenoli, oraz

-

wysokosprawna chromatografia cienkowarstwowa (HPTLC) do oznaczania całkowitej zawartości flawonoidów, mirystycyny i apiolu.

Wszystkie gatunki zwierząt z wyjątkiem koni

Konie

-

-

50

200

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Zezwala się na mieszanie nalewki z pietruszki zwyczajnej z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości apiolu, elemycyny i mirystycyny w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnej lub zalecanej zawartości dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

4.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b2095-t

Nalewka z anyżu gwiazdkowatego

Skład dodatku

Nalewka z anyżu gwiazdkowatego otrzymywana z owoców (owocnia i nasiona)

Illicium verum Hook f.

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Nalewka z anyżu gwiazdkowatego otrzymywana z owoców (owocnia i nasiona) Illicium verum Hook f.

w procesie przedłużonej ekstrakcji rozpuszczalnikiem (woda/etanol), zgodnie z definicją Rady Europy (10).

Specyfikacja

Zawartość suchej masy: maksymalnie 2,2 %

-

Całkowita zawartość polifenoli: 0,21-0,31 %

-

Całkowita zawartość flawonoidów: 0,022-0,024 %

-

Rutyna: 0,0024-0,0044 %

-

Anetol: 0,0172-0,0182 %

-

Estragol: maksymalnie 0,00039 %

-

Safrol: maksymalnie 0,0010 %

Numer FEMA: 2095 (11)

Metoda analityczna (12)

Do celów charakterystyki dodatku paszowego:

-

spektrofotometria do oznaczenia całkowitej zawartości polifenoli, oraz

-

wysokosprawna chromatografia cienkowarstwowa (HPTLC) do oznaczenia całkowitej zawartości flawonoidów i anetolu.

Wszystkie gatunki zwierząt z wyjątkiem koni

Konie

-

-

50

200

-

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

-

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

-

Zezwala się na mieszanie nalewki z anyżu gwiazdkowatego z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości estragolu i safrolu w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnej lub zalecanej zawartości dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

-

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b196-eo

Olejek eteryczny z zapaliczki cuchnącej

Skład dodatku

Olejek eteryczny z zapaliczki cuchnącej otrzymywany z kłączy Ferula-assa-foetida L.

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Olejek eteryczny z zapaliczki cuchnącej otrzymywany w procesie destylacji parą wodną suszonej gumożywicy z pociętych kłączy Ferula-assa-foetida L. zgodnie z definicją Rady Europy (13).

Specyfikacja

-

Disiarczek (E)-2-butylo-3-(metylotio)-2-propenylu: 20-45 %

-

Disiarczek (E)-sec-butylopropenylu: 8-25 %

-

Disiarczek (Z)-sec-butylopropenylu: 8-24 %

-

Disiarczek di-sec-butylu: 4-16 %

Numer CAS: 9000-04-8

Numer FEMA: 2108

Numer CoE: 196

Metoda analityczna (14)

Do oznaczenia disiarczku (E)-sec-butylopropenylu (znacznik fitochemiczny) w dodatku paszowym: chromatografia gazowa z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID).

Koty

Psy

-

-

-

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Na etykiecie dodatku podaje się następujące informacje:

„Zalecana maksymalna zawartość substancji czynnej na kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %:

-

1,5 mg dla psów

-

0,2 mg dla kotów”

4.

Jeżeli stosowanie zgodnie z poziomem podanym na etykiecie premiksu skutkuje przekroczeniem poziomu, o którym mowa w pkt 3, na etykiecie premiksu podaje się grupę funkcjonalną, numer identyfikacyjny, nazwę i dodaną ilość substancji czynnej.

-

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b42-eo

Olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego

Skład dodatku

Olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego otrzymywany z łodyg i liści Anethum graveolens L.

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Olejek eteryczny z ziela kopru ogrodowego otrzymywany z łodyg i liści Anethum graveolens L. w procesie destylacji parą wodną, zgodnie z definicją Rady Europy (15).

Specyfikacja

-

Karwon: 28-45 %

-

Limonen: 16-35 %

-

α-felandren: 16-31 %

-

3,6-dimetylo-2,3,3a,4,5,7a-heksahydrobenzofuran: 4-9 %

-

Estragol: maksymalnie 0,0003 %

-

Mirystycyna: maksymalnie 0,005 %

-

Apiol: maksymalnie 0,0003 %

-

Dillapiol: maksymalnie 0,01 %

Numer CAS: 8006-75-5

Numer FEMA: 2383

Numer CoE: 42

Metoda analityczna (16)

Do oznaczenia karwonu (znacznik fitochemiczny) w dodatku paszowym: chromatografia gazowa z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID).

Psy

Koty

-

-

-

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Na etykiecie dodatku podaje się następujące informacje:

„Zalecana maksymalna zawartość substancji czynnej na kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %:

-

7 mg dla psów

-

5 mg dla kotów”

4.

Jeżeli stosowanie zgodnie z poziomem podanym na etykiecie premiksu skutkuje przekroczeniem poziomu, o którym mowa w pkt 3, na etykiecie premiksu podaje się grupę funkcjonalną, numer identyfikacyjny, nazwę i dodaną ilość substancji czynnej.

5.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


Numer identyfikacyjny dodatku

Dodatek

Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna

Gatunek lub kategoria zwierzęcia

Maksymalny wiek

Minimalna zawartość

Maksymalna zawartość

Pozostałe przepisy

Data ważności zezwolenia

mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: substancje aromatyzujące

2b42-t

Nalewka z kopru ogrodowego

Skład dodatku

Nalewka z kopru ogrodowego otrzymywana z owoców Anethum graveolens L.

Postać płynna

Charakterystyka substancji czynnej

Nalewka z kopru ogrodowego otrzymywana z suszonych owoców Anethum graveolens L. w procesie przedłużonej ekstrakcji rozpuszczalnikiem

(woda/etanol), zgodnie z definicją Rady Europy (17).

Specyfikacja

Zawartość suchej masy: maksymalnie 1,1 %

-

Całkowita zawartość polifenoli: 0,02-0,03 %

-

Flawonoidy: 0,01-0,02 %

-

Karwon: 0,001-0,005 %

-

Estragol: maksymalnie 1,2 mg/kg

Numer FEMA: 2382

Numer CoE: 42

Metoda analityczna (18)

Do celów charakterystyki dodatku paszowego (nalewka z kopru ogrodowego):

-

spektrofotometria do oznaczenia całkowitej zawartości polifenoli, oraz

-

wysokosprawna chromatografia cienkowarstwowa (HPTLC) do oznaczenia całkowitej zawartości flawonoidów i znacznika fitochemicznego karwon

Wszystkie gatunki zwierząt z wyjątkiem koni

Konie

-

-

50

200

1.

Dodatek jest włączany do pasz w postaci premiksu.

2.

W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy wskazać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

3.

Zezwala się na mieszanie nalewki z kopru ogrodowego z innymi dodatkami botanicznymi, pod warunkiem że ilości estragolu w materiałach paszowych i mieszankach paszowych są niższe niż ilości wynikające ze stosowania pojedynczego dodatku przy maksymalnym lub zalecanym poziomie dla danego gatunku lub danej kategorii zwierząt.

4.

Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla dróg oddechowych, oczu i skóry.

4.2.2034


(1) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(2) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

(3) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(4) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

(5) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(6) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

(7) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(8) Numer ten odpowiada numerowi pietruszki zwyczajnej.

(9) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

(10) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(11) Numer ten odpowiada anyżowi gwiazdkowatemu.

(12) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(13) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(14) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en.

(15) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(16) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(17) „Natural sources of flavourings” (Naturalne źródła aromatów) - sprawozdanie nr 2 (2007).

(18) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00